LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5233. Dinsdag A°. 1877. 6 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DER AD VERTES TIEJI Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. ST ADS-BERICHTEN. Vergadering; yan den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 8 Maart, de3 namiddags te half drie. Onderwerpen £1°. Verzoek van mr. H. J. Hamaker, om ontslag als secre taris der Commissie van toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs. (29) 2°. Benoeming van een secretaris der voormelde commissie. (29) 3°. Voordracht tot afschrijving van plaatselijke directe belas ting. (28 en 31) 4°. Concept-statuten der naamlooze vennootschap „De Leidsche Dainwatermaatschappij" (30) 5°. Voorstel van den heer mr. P. A. Van der Lith, betrek kelijk de oprichting van het lol^al voor de school n°. 3 voor minvermogenden. (32) GOED EN GOEDKOOP. 't Was een ware maiile^ die egi paar jaren geleden in de grootste steden onzes laijds heerselite, om maatschappijen op te richten^jwer leden het doel beoogden zich daardoor goed en goedkoop vleesch te verschaSen. Er kwamen hier en daar vleeschmaatschappijen tot stand, doch over het algemeen werd het be oogde doel daardoor niet bereikt; het vleesch was en bleef duur, en voor den werkman althans een soort van weelde-arlikel, waarvan hij zich slecht-s hij uitzondering het genot kon verschaffen. Wel werden er pogingen aangewend om in die leemte te voorzien door aanvoer van vleesch uit Australië en door oprichting van paardenslachterijen doch zij leden schipbreuk door vooroordeel of om andere redenen, en de toestand bleef dezelfde. Dat was te betreurenimmers, moge de mensch ook al buiten dierlijk voedsel kunnen leven, het gebruik daarvan oefent een zoo gunstigen invloed •uit, dat het gemis werkelijk ontbering moet bee- ten. Vandaar de bewering, dat het verminderd verbruik van degelijk voedsel, en daaronder in de eerste plaats van vleesch, gelijken tred houdt met het toenemend jeneververbruik, waarin een ver goeding voor den ontbrekenden prikkel, voor het opwekkende van versterkende spijzen wordt gezocht. Vrij wel zijn bevoegde beoordeelaars het er dan ook over eens, dat men een belangrijke schrede voorwaarts zon gedaan hebben om het misbruik van sterkedrank tegen te gaan, indien men een middel wist uit te denken om goed vleesch en goed bier tegen zoo lagen prijs verkrijgbaar te stellen, dat heide artikelen onder het bereik der volksklasse werden gebracht. Wat het eerste middel van consumtie betreft, schijnt daarop thans werkelijk kans te bestaan, zoo er slechts ondernemende mannen worden ge vonden om de zaak aan te vatten. In Engeland toch wordt sinds eenigen tijd met het beste ge volg Amerikaansch vleesch aangevoerd, dat aan vankelijk zoo grooten aftrek vindt, dat het groot ste gedeelte van elke scheepslading op weg van de haven van aankomst naar het binnenland door gretige koopers wordt in beslag genomen, waarvan het natuurlijk gevolg is, dat er slechts een ge ringe hoeveelheid beschikbaar blijft voor de met dat doel nieuwopgerichte markt te Londen, in Upper Thames-street. En geen wonder! Het Amerikaansche ossevleesch werd daar verkocht tegen 7 en 8 stuivers per pond, d. i. 5 stuivers beneden het Engelsche roastbeef. Over dergelijk resultaat zal men verbaasd staan, indien men verneemt, van hoe kostbare en om slachtige inrichtingen wordt gebruik gemaakt om het vleesch der te Nieuw-York geslachte beesten in volkomen verschen toestand over te voeren. Daartoe bedient men zich van een expresselijk daarvoor ingericht stoomschip. Na aankomst te Liverpool wordt het vleesch in een mede daarvoor uitsluitend hestemden wagen geladen, een uitvin ding van den heer Acklom. De wanden van het voertuig, waarin het vleesch volkomen is afgesloten van alle stof en aan een uitstekende ventilatie blootgesteld, zijn vervaardigd uit een dubbel be schot van vilt, waarvan het buitenste gemeenschap heeft met een bak met- water, dat, door een zelf- werkenden windmolen opgepompt, dit beschot voortdurend vochtig houdt. Onder den invloed van het daardoor ontstane uitdampingsproces is de temperatuur in den wagen steeds lager dan die der buitenlucht. Bij het Cannonstreet-station be vindt zich een koele bewaarplaats, van waar het vleesch in een bijzonder soort van karren naar de markt wordt vervoerd. Daar ter plaatse heeft men ijskelders ingericht om het vleesch frisch te houden. „Ik was", zoo meldt de Engelsche correspondent van „Het Vaderland", waaraan wij eenige dezer bijzonderheden ontleenen, „in de gelegenheid het Amerikaansche vleesch gebraden te proeven en zou het door den eigenaardigen vleeschsmaak bijna boven het Engelsche en het Nederlandsche verkiezen, doch het draderige van sommige gedeelten en het minder smakelijke vet herinnerden mij aan het in Engeland zooveel gebruikte Australisch vleesch." Ondanks die laatste opmerking twijfelen wij niet, of de werkman hier te lande zou even gretig als zijn Engelsche landgenoot gebruik maken van de gelegenheid om versch rundvleesch te bekomen tegen bijna de helft van den gewonen prijs. Te Londen althans was de toeloop zoo groot, dat de politie slechts met buitengewone moeite de orde kon handhaven. Men acht daar de ouderneming dan ook volkomen geslaagd. Zouden er, zoo dachten wij bij het lezen van dat alles, in Nederland geen ondernemende mannen zijn te vinden om ook hier het versche Amerikaan sche vleesch in te voeren? Na al de schade, ons door Amerikaansche spoorwegaandeelen berokkend, zou zulk een fortuintje uit het verre Westen ons' zeker wel te stade komen. Voor dergelijke inrichtingen op groote schaal, 't is waar, zal men een belangrijk kapitaal noodig hebben, maar dit kan geen bezwaar opleveren, waar het een zaak geldt van zoo blijkbare levens vatbaarheid. Ja, de ondernemers zullen zelfs op een behoorlijken intrest kunnen rekenen, zoodat ook geslagen vijanden van philanthropie zich gerust bij de zaak zullen kunnen neerleggen. LEIDEN, 5 Maart. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. B. Nijkerk, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift „Iets over het begrip „Afstand" volgens Art. 321 al. 2 W. v. K." Ingevolge de voorwaarden waaronder conces sie is verleend voor den aanleg en exploitatie van de duinwaterleiding, onderwerpen B. en Ws. aan de goedkeuring van den gemeenteraad de concept statuten der naamlooze vennootschap „de Leidsche Duinwater-Maatschappij", ten einde daarna aan Z. M. den koning ter goedkeuring te worden aan geboden. Het doel der vennootschap zal zijn het tot stand brengen en exploiteercn eener waterlei ding van de duinen nabij Katwijk tot en in de gemeente Leiden, volgens de daartoe verkregen concessie door de heeren Mr. W. Van der Vliet te Amsterdam en Mr. Ch. Bosch Reitz te Den Helder, hun door den raad der gemeente Leiden bij besluit van den 23sten December 1876 ver leend, met inachtneming van alle daarbij voorge schreven bepalingen. De concessionarissen leveren de werken geheel voltooid, zooals die door het gemeentebestuur van Leiden zijn goedgekeurd, aan do vennootschap voor eene som van ƒ450.000, welke som met inachtneming van het bepaalde bij de tweede alinea van artikel 21 der voorwaarde van de bedoelde concessie tot hoogstens ƒ500.000 zal kunnen gebracht worden. De vennootschap wordt aangegaan voor vijftig jaren en, behoudens de daarop te verkrijgen koninklijke bewilliging, telkens voor vijfentwintig jaren verlengd, ingeval de gemeente Leiden geen gebruik maakt van haar recht om de zaak met alle gebouwen, inrichtingen, machinerieën, buizen, pijpen en in het algemeen al wat tot de waterleiding behoort, over te nemen. De volgens de balans gemaakte winst zal in de eerste plaats, tot het beloop der door de gemeente Leiden gegarandeerde rente, worden uitgekeerd aan de aandeelhouders. De winst, boven het bedrag dier gegarandeerde rente te maken, lal worden verdeeld als volgt50 ten honderd aan de gemeente Leiden; 25 ten honderd aan de aandeelhouders; 20 ten honderd aan de oprichters concessionarissen 5 ten honderd ter beschikking van commissarissen en directeuren. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 20.50, 4.30, ƒ2.05; de laagste 20, ƒ4, ƒ2. De minister van marine brengt ter kennis, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist leerling der 2de klasse wenschen te worden aan genomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot veertig bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven examen worden toege laten, dienen, vóór of uiterlijk op den laat-sten April, een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het departement van marine, waarin zal moeten vervat zijn de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. Alleen worden zoodanige jongelingen tot. het examen toegelaten, die op den lsten Januari van dit jaar het 15de levensjaar reeds en het 20ste nog niet zijn ingetreden. De heer mr. L. Schorer heeft zijn ontslag genomen als secretaris van de commissie voor de internationale tuinbouwtentoonstelling. Als zoodanig is in zijn plaats benoemd de heer W. J. De Bordes, met de heeren H. J. 's Jacob en D. Rahusen l'zn., als adjunct-secretarissen. De heer E. W. Heinecken heeft voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te 's-Hcrto- genbosch bedankt. De heeren W. W. Van Lennep, J. A. Levy, C. Pijuacker Hordijk, II. J. Schimmel, J. A. Alberdingk Thijm, J. W. Tydeman en C. M. J. Willeumier hebben zich tot eene commissie gevormd, die den 19deu Maarte, k. het levensbeeld van Anton Reinhardt Ealck voor oogen wenscht te stellen. Het is dien dag 100 jaar geleden, dat deze Nederlandsche staatsman geboren werd, die zoo ijverig werkte aan de samenvoeging van alle Nederlanden tot dén rijk en de hondgenooten wist te overtuigen, dat Nederland en België vereenigd moesten worden. De feestviering zal plaats hebben te Amsterdam in het „Odéon". Dr. Theodoras Jorissen zal een rede uitspreken, en 80 dames en heeren, onder leiding van den heer Heinzc, zullen medewerken om het feest door muziek en zang op te luisteren. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer F. J. Mi- chelsen, van Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1