blad" van 27 Februari, een hoofdonderwijzer ge vraagd op 450, en voor het gemis van woning wordt hem toegekend f 25. Een onderwijzerswoning voor f 25 'sjaars! De onderwijzer in een streek waar men de huizen kan krijgen voor de som, die de ambachtsman aan tabak en sigaren uitgeeft, moet van f 450 ruim kunnen bestaan. En hij krijgt er zelfs nog vijf en veertig gulden bij. Vijf en twintig voor de avondschool, dat is ongeveer 10 centen per avond, een ambachtsman krijgt hier 20 cents per uur en twintig gulden voor kosterdienst om den 3den Zondag. Vermoedelijk zal de rok er wel bij geleverd worden; anders zou de onderwijzer-koster twee jaar moeten dienst -doen vóór hij de kosten van zijn rok er uit had. De stoomboot „Gambia" van de Bri- tish and African Steam Navigation Company" kwam laatstleden Zondag in de haven van Liver pool aan, met één zeeman aan boord, James Mc. Linden, uit Kilheel in Ierland, de eenig over geblevene der bark „Maria" van Belfast. Ver schrikkelijk zijn de mededeelingen, door hem om trent het lot dezer bemanning gedaan. De „Maria" verliet eenige maanden geleden Dublin, met be stemming naar Doboy, onder kapitein Grayson, en zeilde van daar met hout beladen naar Enge land, in het laatst van November, met een equipage van veertien man. Toen het schip ongeveer zeven dagen in zee was, ontstonden hevige zuidoostelijke orkanen, die, na een volgende week van rust, opnieuw begonnen. De pompen moesten worden in beweging gebracht, maar geraakten onklaar door den zandballast, waarmede het schip gedeeltelijk was geladen. Het schip begon snel te zinken. Voordat de masten konden worden omgekapt, viel de „Maria" omver. De manschap wist zich te be houden, en toen na het overboordvallen van den grooten mast het schip weer recht kwam te liggen, vluchtte de manschap op den achtersteven, waar van nog vier planken overschoten. Hier hielden ze zich staande. De booten waren weggeslagen. Het weinige voedsel, dat was overgebleven, was spoedig verteerd. Op den tweeden dag zagen zij een schip, dat zóó dicht bij kwam, dat de naam „City of Montreal" van Nieuw-York kon worden gezien. De kapitein verzocht om een boot en het scheen dat aan dit verzoek zou worden voldaan. Maar dit geschiedde niethet schip ging verder en Mc. Linden verklaart, dat de zee niet te hol was om een boot uit te zenden. Een paar dagen later kwam een Italiaausche bark voorbij, maar het weder was toen te slecht om hulp te verleenen. Den negenden dag had het wrak geen enkelen mast meer en stierf de kajuitsjongen. Drie dagen later kwam een der matrozen om, die spoedig door anderen werd gevolgd. Op den eersten Kerst dag stierf de stuurman en werd de kapitein krank zinnig. Hij werd door Mc. Linden en den boots man zooveel mogelijk verzorgd, maar stierf twee dagen later. De beide overgeblevenen hadden geen ander voedsel dan de lijken hunner kameraden. Toen de eerste man gestorven was, werd hem de hals afgesneden en het bloed gedronkende her sens uit het daarna afgekapte hoofd werden gegeten. Na 33 dagen werd de bootsman geheel gevoelloos door uitputting en op 9 Januari werden beiden door de Amerikaansche schoener „T. E. Mc. Do nald" gered. De bootsman stierf vier uren daarna. Mc. Linden was in een betreurenswaardigen toe stand de kleederen moesten hem van het lichaam worden gesneden. Hij werd te Gree aan wal gezet en in het Eransche hospitaal aldaar verpleegd. Te Madera kwam hij op de „Gambia" om huiswaarts te keeren. Mc. Tanden is van tengere gestalte en pas 20 jaar. R echtzaken. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 2 Maart A. H., te Leiden, w. 3 wanbedrijven van een- voudigen diefstal, 2 m. eenz. opsluiting; C. J. v. d. II., te Leiden, w. verzuim van aangifte voor de nationale militie, boete van ƒ1, 1 dag subs. gev.P. N. F. S., te Lisse, w. mis handeling, boete van ƒ1, subs. 1 dag gev.; II. K., te Zevenhoven, in hooger beroep van een vonnis van het kantongerecht te Woubrugge, w. visschen in een anders water zonder vergunning; met vernietiging van het vonnis a quo, ontslagen van alle rechtsvervolgii g- J. S., te Hazerswoude, w. bedelarij, 14 d. gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht. De rechtbank te Deventer heeft den 66-jarigen koopman te Tubbergen, die onlangs wegens het onbevoegd uitoefenen der genees- en heelkunde en het bereiden en afleveren van geneesmiddelen terechtstond, schuldig bevonden en veroordeeld tot twee geldboeten ieder van 25. De rechtbank nam daarbij als verzachtende omstandigheid aan, dat de beklaagde ter goeder trouw had gehandeld. Het twaalfjarig meisje, dat van een ander kind geld weggenomen had, is veroordeeld tot 3 dagen celstraf. De rechtbank nam aan, dat zij met oordeel des onderscheids had gehandeld. Door de arrondissements-rechtbank te Sneek is uitspraak gedaan in de quaestie tusschen de oude, wettig door floreenplichtigen benoemde kerk voogden en de huurders van kerkvoogden-wonin gen. De laatsten zijn veroordeeld tot ontruiming van de nog steeds door hen wederrechtelijk ge bruikt wordende woningen. Binnenkort wordt ook eene beslissing verwacht tusschen genoemde kerk voogden en landlieden wegens wanbetaling van de aan de kerkvoogdij verschuldigde huurpennin gen. Daarvan hangt af, aan wien het kerkelijk beheer zal worden toegewezen. Voor het gerechtshof te Arnhem stond gis teren terecht de voormalige hulpapotheker Van Hullema, wegens de besnoeiing van rijksdaalders, te Zwolle, Kampen en omstreken gepleegd. Het hof heeft, onder aanneming van verzachtende om standigheden, hem tot 5 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld. Een schippersknecht, laatst te Andel woon achtig, is gisteren door het gerechtshof te 's Gra- venhage tot 2 jaren gevangenisstraf, 6 boeten van 50 en 3 boeten van 25 veroordeeld ter zake dat hij zich van 25 tot 30 December van het afgeloopen jaar te Rotterdam aan eenige oplich terijen en een drietal valschheden in geschrifte heeft schuldig gemaakt. De naam van den schipper eener stoomboot tusschen Rotterdam en 's-Her- togenbosch diende hem om zijne oneerlijke bedoe lingen te doen gelukken. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Januari. Naar wij vernemen, zegt het „Alg. Dagblad", is door de regering per telegraaf aan het opper bestuur machtiging gevraagd om dadelijk bui ten de begrooting van 1877 te beschikken over een zoodanig bedrag als na opname noodig zal blijken voor de bandjir-vrij making van Batavia en voorsteden. Te Samarang is eene aanklacht aanhangig tegen zekeren Donkel, wegens benadeeling van het land met 8000 door vervalsching van pen sioenstaten. Door den gouverneur-geDeraal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den hoofdond. te Djokjokarta J. F. Van der Blij en aan den kl. op het bar. van den ada.-rca. van Salatiga N. K. Holtina. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de comm. op het kant. van den ads -res. van Priaman E. Gerardeervol, de kl. bij het dep. van fin. W. C. Van Monrik; eervol, de kl. op het bur. van den gouv. van Sumatra's westk. D. J. Van Ophuyseu. Benoemd: Tot pred. bij de prot. gem. te Pamekasan ds. P. F. Vigelius; tot lid in den raad van just, te Samarang mr. C. Th. F. Thurkow; tot adsp.-ing. bij den waterstaat J. K. E. Triebart; tot boofdond. aan de o. 1ste 1. s. te Djokjokarta J. C. Rikkers; aan die te Salatiga W. Meyer; tot vendum. te Soerabaia J. J. Groenewald; tot secr. en boekh. bij het venduk. te Soerabaia J. C. Brodhaag; tot griff. bij den landr. aldaar C. W. Doeve; tot comm. op het kant. van den ads.-res. van Pria man G. Ros; tot 3den comm. op het res.-kant. te Siboga J. W. Borst; tot bnrgeropnemer in het gouv. Celebes C. W. A. Kloër. Bij de algem. rekenkamer: tot 2den comm. H. J. Wessels; tot 3den comm. C. J. W. Verborgt. Gesteld: Tydelijk ter beschikking van den bevelh. te Atjeh de contr. 2de kl. J.P.Th. Van Nunen. Ontslagen: Bij den res.-raad te Bengkalis, eervol, als buiteDgew. lid J. T. Cremer, en benoemd: jhr. A. H. Van der Does de Bije. O n ts lagen Eervol, met behoud van recht op pens., de pred. hij de prot. gem. te Djokdjokarta C. G. F. Begemann en de gew. kl. bij de pakhuis-adm. te Wynkoopsbaai J. W. De Sera; bij de wees- en boedelk. te Amboina: eervol als lid G. Dumas, en in zijn plaats benoemd: R. De Filliettaz Bousquet. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den verif. 3de kl. bij de in- en uitv. en acc. L. G. Beyerinck. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de ads.-res. van Loemadjong jhr. R. Wichers; eervol, w. ziekte.de comm. 2de kl. bij den post- en telegraafd. C. W. Pandy. B e- noemd: Tot ads.-res. van Loemadjang J. A. Focquin; tot buit. omg. rechter in de 8de afd. op Java en Madura mr. J. Tijl; tot voorz. van de landr. te Toegoeng-Agoeng en Trengalek mr. A. Viëtor Sibinga; tot 3den subs.-griff. bij den raad van just, te Batavia jhr. mr. C. A. Van Sijpesteyn, tot ODtv. te Moeara-Kompeh (PalembaDg), J J. Hendriks. Toegevoegd: Aan den buit. omg. rechter in de 3de afd. op Java en Madnra, om als griflier werkzaam te ïijn, mr. P. A. L. Mac Lean. Departement van Oorlog. V e r 1 e e n dEen tweejverlof naar Europa, w. ziekte, aan den milit. ambt. 2de kl. P. L. Hissink. Ontslagen: Eervol, wegens lichamelijke ongeschiktheid, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. F. J. Van Leersum. Bevorderd: Tot onderint. 1ste kl. J. C. Stravers; tot 1 sten luit.-kwart. L. Nauta. Geplaatst: Bij het hosp. te Welte vreden, de off.-van-gez. 2de kl. N. Rutgers van der Loeff en W. H. Van der Veen; bij het gam. bat. inf. der Z. en O.-afd. van Borneo, de kapt. A. A. Vau der Bilt la Motthe. Gesteld: Op nonacliviteitBij de inf. de 1ste luit. A. C. Steenhoven, van het garn.-bat. van Banka; bij de art. de maj. T. J. A. Van ZijU de Jong. Teruggeplaatst: Bij het 1ste bat. inf., de 1ste luit. P. Van Rijk. Vergund: Op zijn verzoek, w. ziekte, naar Ned. terug te keeren, aan den lsten luit. der inf. 11. Verploegh. Departement der Marine. Verleend: Een tweejverlof naar Enropa, w. ziekte, aan den lichtopz. 3de kl. bij de knst- verl. L. J. Temperman. Benoemd: Tot lichtopz. 3de kl. bij de kustverlichting B. P. Ros. BUITENLAND. Duitsseliland. Het Pruisische huis van afgevaardigden heeft Woensdag het wetsontwerp betreflende den spoor weg Berlijn-Dresden bij derde lezing aangenomen. Bij de tweede lezing was het met slechts zeven stemmen meerderheid aangenomen en thans ver kreeg het eerste artikel slechts twee stemmen meerderheid (193 tegen 191). Daar de regeering opnieuw had doen uitkomen, hoe groot ge wicht zij aan het tot stand komen van deze wet hechtte, verwekte deze uitslag der stemming groote beweging onder de afgevaardigden. Namens de Fortschritts-partij werd voor het geheele ontwerp eene tweede hoofdelijke stemming verlangd en deze gaf eene meerderheid van 21 stemmen186 afge vaardigden stemden voor, 165 tegen de wet. Rusland. Uit Petersburg wordt gemeldHet bericht van den „Times" nopens den onder voorzitting van den keizer gehouden ministerraad, waar besloten zou zijn het leger te demobiliseeren wanneer de vrede tusschen Turkije, Servië en Montenegro zijn beslag had, i§ geheel ongegrond. Zoodanig besluit werd niet voorgesteld, en een ministerraad, als hier bedoeld is, kwam niet bijeen. Bijeenkomsten der ministers in een raadsvergadering, gelijk die in andere staten tot de organisatie der regeering be- hooren, zijn hier te lande volstrekt niet gebrui kelijk. Zij zouden slechts kunnen plaatsgrijpen door buitengewone oproepingen. Een staatsminis- terie, dat geregeld zittingen houdt, kent Rusland niet. Het minister-comité, als hier bestaat', is geheel iets andersdaartoe behooren ook andere personen als de ministers. Turkije. De „Polit. Corr." verneemt uit Belgrado, dat het vredes-tractaat deze drie punten behelststatus quo, algemeene amnestie, terugtrekken der troepen van beide partijen achter de oude grenslinie binnen 12 dagen; van waarborgen wordt geen melding gemaakt. Uit verschillende deelen des rijks komen klachten over ontelbare vervalschingen van het nieuwe Turksche papieren geld. De Porte heeft naar verscheidene provinciën bijzondere commissién ge zonden om deze zaak te onderzoeken. Telegrammen. ALEXANDR1E, 1 Maart. Het comité van fondsenbouders der Daira Malaih alhier zal verte genwoordigers naar Parijs zenden om aan de nego- tiatie deel te nemen. ATHENE, 1 Maart. De Britsche admiraliteit- heeft bevel gegeven, dat de geheele vloot van En geland in de Middellandsche zee terstond zich vereenigen zal bij Malta. De „Research" alleen zal in den Piraeus blijven. Men meent dat de verwijdering der vloot uit de Turksche en Griek- sche wateren het gevolg is van de goede verstand houding der mogendheden. WASHINGTON, 1 Maart. Hayes heeft Colum bus verlaten om zich naar Washington te begeven. De senaat heeft heden met eenparige stemmen de tegenwerpingen, die tegen de certificaten van. de verkiezing in Vermont waren ingebracht, ver worpen. BUCHAREST, 1 Maart. Blijkens berichten van de Russische grenzen heeft er zich geen enkel feit voorgedaan, waaruit kon worden afgeleid dat de Russen spoedig over de Pruth zouden trekken. Het officieele orgaan deelt de bepalingen mede, ter voorloopige regeling van het handelsverkeer tusschen Rumenië en België.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2