N\ 5231. Zaterdag A0. 1877. 3 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 8 T A D S - li E li1 O H T E S. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden....1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$ Groolere letters naar plaatsraimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het 3de suppletoir kohier van de plaatselijke di recte belasting voor 1876 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Stalen dezer provincie bij besluit van den 26sten Februari 1877 en op heden aan den gemeente-ontvaRger ter invordering te:' hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aauslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing iu de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Maart 1877. LEIDEN, 2 Maart. Bij den bouw van de lijn LeidenWoerden zal in liet algemeen de wijze van aanleg van den spoor weg Gouda's-Gravenhage worden gevolgd. Naar men verneemt bestaat het voornemen om de stations gebouwen te Zwammerdam, Bodegraven en Hazers- woude in te richten als dat te Voorburg, en het stationsgebouw te Alphen als dat te Zoetermeer Zegwaard. Staatsblad n°. 29 bevat het kon. besluit van den 28sten Februari jl., houdende bepalingen I omtrent vervoer van rundvee, schapen, bokken en feiten, enz. l)e bepalingen van dit besluit luiden: Art. 1. In de door den minister van binnenlandsche zaken f bij aankondiging in de „Staatscourant1' aan te wijzen streken is het verboden levend rundvee, schapen, bokken of geiten te vervoeren of te doen vervoeren, zonder vervoerbiljet afgegeven door den burgemeester der gemeente, waar dat vee zich bevindt. Op het vervoerbiljet wordt vermeld het getal en de soort van het te vervoeren vee, de weg, die tot aan de plaats van bestemming ge volgd moet worden, alsmede de tijd gedurende welke het biljet geldig is. Het wordt door den burgemeester niet afgegeven in de volgende ge vallen 1°. voor het vervoer van vee naar de slachtbank2°. bij verhuizing van den eigenaar of houder van vee; 8°. bij vervoer door den kooper van vee op eene openbare verkooping. Indien het vervoer naar eene andere gemeente plaats heeft, zendt de burgemeester, die het vervoerbiljet heeft afgegeven, een afschrift daarvan aan den burge meester der gemeente, werwaarts het vervoer ge schieden zal. Art. 2. Wanneer de geleider van vee niet van een vervoerbiljet is voorzien, of wanneer het ver voer op een anderen tijd of langs een anderen weg dan in het vervoerbiljet bepaald is, plaats heeft, wordt het vee iu beslag genomen en tegen den geleider proces-verbaal opgemaakt. De slach ting van het in het vorige artikel onder 1°. be doeld vee geschiedt onder toezicht der politie bin nen den door den burgemeester der gemeente, waar het zich na het vervoer bevindt, te bepalen tijd. Art. 3. Het houden van markten en openbare verkoopingen van alle vee. voor zoover door ge meenteverordeningen vrijgelaten, is verboden in gemeenten, waarin de aanwijzing door den minis ter van binnenlandsche zaken door plaatsing in de Staatscourant ter algemeene kennis zal worden gebracht. Openbare verkooping van vee van den zelfden eigenaar of behoorende tot de nalatenschap van een overledene blijft geoorloofd. Art. 4. Het tegenwoordig besluit treedt in wer king op den vijfden dag na de afkondiging in het „Staatsblad" en in de „Staatscourant". Voor het examen voor den hoofdcursus der artillerie, dat dezer dagen te Utrecht plaats had, zijn geslaagdAnsingh, Hoefman, Munting, jhr. Westpalm van Hoorn, Sieberg, Mommers, bn. Van Heeckeren, Van Vloten, Piper, Willemstijn, Giel, Sluiter, Conrad, Van Marle, Monsantoils, jhr. v. Schmidt auf Alteustadt, Blanken, jhr. Teding van Berkhout en Alewijn, benevens de sergeant Hotz. De korporaals, die zich hieronder bevinden, zijn als sergeant 1 Maart naar hunne bestemming vertrokken. Tot den voorbereidenden cursus zijn toegelaten: van het 1ste reg. vesting-artillerie Vrolik, v. Wessem, v. Lidth de Jeude, Sluyter; van het 2de reg.De Lussanet de la Sablon- nière, Bichei, Suermondt, v. Leeuwen, Knib- beler, Dibbetz, Tromp, Manory, v. Swieten, Frais- sinet, Mijnuers; van het 3de reg.: Muller, v. d. Velde, bar. v. Boecop, Wiedeman, Hora Siccama, en van het reg. veld-artilleriede korp. v. Asch. De heer F. C. Tromp te Amsterdam heeft de op hem uitgebrachte benoeming tot wethouder voor publieke werken aangenomen. Ten gevolge van de beschikking van Z. M. den koning, waarbij de reuten van het nationaal huldeblijk, bij gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeering aan het fonds voor den gewapenden dienst zijn afgestaan, heeft het hoofdbestuur van dat fonds in zijn jongste vergadering besloten: om de ver- hooging aan de verminkten in den tegenwoordigen oorlog met Atjeh, uit die renten verstrekt wor dende, voor het loopende jaar vast te stellen op 150 pCt. van het cijfer der gewone gratificatie, zoodat het bedrag der gratificatie en verhooging aan de verminkten van Atjeh over 1877 toege kend, beloopt voor: een soldaat37 -f f 56 f 93 korporaal..,, 40 4- 60 100 sergeant...,, 52 -f- 78 130 2den luit. 140 -+- 210 350 lsten 160 240 400 kapitein 240 360 600 Door den consul der Nederlanden ie Stok- holm is aan E. J. Smitt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als vice-consul der Nederlanden te Halmstad. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de rechterlijke wetten is heden gesloten. Bij het ontwerp nu. 1, strekkende tot wijziging van bepalingen van de wet op de rechterlijke organisatie, heeft de minister van justitie overgenomen het amendement der commissie van rapporteurs tot wijziging der redactie van een artikel, maar geheel losgemaakt van de toelichting, als zou de verhooging van traktement mogelijk zijn zonder wijziging van het rechtsgebied. Voorts werd aangenomen met 34 tegen 31 stemmen het amen dement van den heer Lenting tot behoud der aanbevelingen voor vacaturen bij de rechtbanken. Ontwerp n°. 1 werd aangenomen met 59 tegen 3 stemmen. Maandag voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. LeeuwAlfred T. Goshoin, voormalig directeur-generaal der wereldtentoon stelling in 1876 te Philadelphia gehoudenJoseph R. Hawley, voormalig voorzitter der Amenkaau- sche hoofdcommissie voor die tentoonstelling; Mijer Ash, voormalig secretaris van het uitvoerend comité dier commissie; en L. Westergaard, consul der Nederlanden te Philadelphia; aan C. Krieger, met 1 April, eervol ontslag verleend als tijdelijk commies bij het depart, van justitie; met 1 April benoemd tot adjunct-commies bij het depart, van justitie, S. I. Jacobson, thans tijdelijk boekhouder bij het rijksgesticht Veenhuizen n°. 3met 1 April A. Beeloo, op zijn verzoek, eervol ontslagen als inspecteur van het lager onderwijs in Noord- Holland, onder dankbet. voor zijne in die betr. bewezen diensten, en te zijner vervanging benoemd dr. E. H. Von Baumhauer, te Haarlem: den. telegr. 2de kl. A. C. Van Heelsbergen, op zijn verzoek, eervol uit die betr. ontslagenaan H. J. De Bijll Nachenius, op zijn verzoek, eervol ontslag- verleend uit zijne betr. van adjunct-verificateur, met rang van commies, bij de directie der groot boeken van de nationale schuldaan den O.-I. ambtenaar mr. J. W. S. Von Baumhauer, gew. adsistent-resident van Moutrado, laatst op nonact., thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 1s lands dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Aan de brug over de Oude Vest bij de Mare zijn thans nieuwe afsluithekkeu beves tigd, die niet met haar meedraaien, maar bij het openen der brug op den vasten wal blijven. Gisteren was te Zwolle het water vallendein 24 uren bedroeg de val in de stads grachten en 1t Zwartewater 40, in den IJsel 19 cM. Het gevaar is geweken. Door de ophooping van sneeuw in het Noorden arriveerden de postkar- ren ruim 3 uren later dan anders. Bij denhoogen vloed van Dinsdag namiddag is de zeedijk van den Piersenspolder, in Zeeuwsch-Vlaanderen, aan den Braakman ge legen, andermaal doorgebroken en de polder op nieuw onderwater gezet. Pas was de polder van het zeewater bevrijd ten gevolge van de doorbraak op 31 Januari jl. Men meldt uit Halifax, hoofdstad van Nieuw-Schotland, dat het opper-gerechtshof bij gelegenheid van een proces heeft ontdekt en de eerste minister heeft erkend, dat het gouver nement, in plaats van het groote zegel, een oud zegel heeft gebruikt, dat in 1869 aan het Engelsch gouvernement moest teruggegeven zijn. Het opper- gerechtshof heeft beslist, dat al de contracten, welke het groot zegel vereischen, sedert 1869 nietig zijn. Bijgevolg hebben noch het gouverne ment noch de wetgeving van Nieuw-Schotland een wettig bestaan en al de huwelijken, sedert 1869 aangegaan, zijn nietig. Een zeldzame diefstal werd te Bois Colombes gepleegd. De heer Bourdais had aldaar een huis. Hij verliet het, nu twee jaar geleden, en vond er een huurder voor, van wien hij de beste informatiën gekregen had. De man betaalde stipt, vroeg nooit reparatie, en de verhuurder was won derwel tevreden met dien uitstekenden huurder. Tegen gewoonte, bleven de beide laatstverloopen kwartalen onbetaald. De heer Bourdais schreef daarop, niets kwaads vermoedende, een paar maal een beleefd briefje tot herinnering, maar bekwam taal noch teeken ten antwoord. Hij begaf zich daarop dezer dagen naar Bois Colombes, om zijn huurder opheldering te vragen. Maar wie beschrijft zijne verbazing, toen hij zijn geheele huis ver dwenen vond, en alleen de kale, open plek zag waar het gestaan had. De model-huurder had het tot den grond laten sloopen en de afbraak tot eigen profijt verkocht. Uit P a r ij s wordt bericht dat M o- yaux, de man die zijn kind vermoordde, te Ville- juif is gevangengenomen. De ligging van Luilekkerland, zoo merkt de „Arnh. Ct." op, is nog nooit, met juist heid bepaald, maar we gelooveii nu toch ontdekt te hebben, waar dat land moet worden gezocht. Het moet niet ver van Atnmerveen liggen. Daar wordt, blijkens eene advertentie in het „School-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1