L Uit de Hand te Koop Prijscourant der Effecten, ADVERTENTIE N. Tromp, Le Poole, Wilhelmy Damstë, Bijleveld, Yerster, Cock, Dercksen, Van der Lith, Van Iter- s0n, Krantz en Van Wensen. Afwezig met kennis geving de heeren Eigeman, Van Heukelom en De Fremery. De voorzitter doet o. m. mededeling dat van eoncessionnarissen der duinwaterleiding een adres is ingekomen met verzoek om duinwater te mogen leveren in den gemeenten Katwijk en Oegstgeest, alsmede dat Dr. Hus is uitgenoodigd om de armen praktijk tijdens de ziekte van Dr. Van Iperen waar te nemen, tegen een jaarwedde van ƒ400. De voordracht tot uitbreiding van het hulpper soneel aan de Tusschenschool met eene huipon- derwijfseres wordt zonder stemming en die tot verhooging der jaarwedde met f 100 van mejullr. S. Van Goor den Oosterlingh, onderwijzeres der 2de klasse aan de meisjesschool der 1ste klasse, met algemeene stemmen goedgekeurd. Het voorstel van Burgem. en Weth. om hun op te dragen om na overleg met de betrokken autoriteiten de noodige voorstellen in te dienen voor de oprichting te dezer stede van eene in richting voor de opleiding van O.-I. ambtenaren en hen te machtigen om aan den minister van koloniën de toekenning van een rijkssubsidie aan te vragen, daar met de inwerkingtreding van de nieuwe wet op het hooger onderwijs de rijksin stelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde opgeheven wordt, gaf tot eene uit- voerige gedachtenwisseling aanleiding. De heer Bijleveld wenschte eene vraag te doenin de voordracht' wordt n. 1. van betrekkelijk geringe kosten gesproken. Spr. zou het wenschelijk achten wanneer door B. en Ws. een maximum ge steld werd. De voorzitter meent dat men met een som van f 6000 de kosten wel zal kun nen bestrijden. Alleen eenige hoogleeraren zouden moeten worden aangesteld. De heffiug der leer gelden zou daarbij ten goede komen. De heer Goudsmit wijst er op dat uit den aard der zaak de kosten niet groot kunnen zijn. Daar tegenover staat het groote belang der gemeente om de in lichting hier te behouden. De lokalen zijn aanwezig I en leermiddelen zullen er niet aangeschaft behoeven f te worden. De heer Bijleveld echter blijft het voorstel, zooals het nu gedaan is, zeer vaag achten. Het is volstrekt niet uitgewerkt, niet afgerond. Het is voor hem moeilijk, ja ondoenlijk een ge motiveerde stem uit te brengen. Nu noemt men een som, maar de eischen worden grooter, en men weet hoe 't meer met dergelijke zaken gaat. B. en Ws. dienen eerst een meer uitgewerkt voorstel te doen. Volgens den heer Goudsmit konden deze nog niets meer doen. Zij moesten eerst het oordeel van den Raad vernemen. Eerst dan kunnen zij nadere maatregelen nemen en een nader voorstel doen. De heer Bijleveld verklaart dat hij de voordracht dan anders begrepen heeft. Hij meende, vooral met het oog op 't subsidie dat aan den minister gevraagd zou worden, dat men wel degelijk een beslissenden stap wenschte doen. Wil men echter alleen door den Raad de wen- schelijkheid doen uitspreken om de instelling te behouden, hij zal de laatste zijn die zich daartegen zal verklaren. Ook volgens den heer Van der Lith kunnen B. en Ws. nog geen uitvoerig voor stel doen. Veel hangt er nog in de lucht, zelfs ook de wet op 't hooger onderwijs. Men moet echter het gunstigst tijdstip te baat nemen. Mocht de Raad, niettegenstaande het verleende subsidie, later meenen, dat het beter was aan de zaak geen gevolg te geven, dan was hij toch nog tot niets gebonden. De heer Cock deelt dezelfde bezwa ren als de heer Bijleveld. Z. i. zal iemand geen subsidie gaan vragen voor iets dat hij niet tot stand zal brengen. Het voorstel is niet voldoende uitgewerkt. De Raad verbindt zich nu wel tot iets. Spreker brengt ter sprake om b. v. eene commissie te benoemen, die dan een onderzoek over hetgeen in deze noodig is, kan doen. De zaak moet wèl overwogen wor den. Zelfs is het rapport niet eens in handen van de commissie van financiën geweest. Bovendien zal ook de wet op 't hooger onderwijs op 't gym nasiaal onderwijs van belangrijken invloed zijn. De gemeente Leiden zal niet 't minst daarbij getrof fen worden. Men moet eerst goed onderzoeken. Een besluit op een voordracht, die pas drie dagen in handen der leden is, kan men zoo maar dadelijk niet nemen. Een nadere berekening is in de eerste plaats noodig. Nu staat mén voor gissingen. De voorzitter merkt hiertegen op dat men nu alleen staat om uitspraak te doen of het wenschelijk is dat de instelling behouden blijve. Een tijd van drie dagen was hiervoor z. i. wel voldoende. Hij gelooft zelfs dat 't voorstel in plaats van ontijdig, zelfs zeer tijdig mag genoemd worden. B. en Ws. konden geen nadere voorstellen doen alvorens de meening van den Raad vernomen is. Deden zij het later, dan zou men waarschijnlijk weer zeggenwaarom hebt ge het niet eerder ge daan De heer Cock is voor die inlichtingen dank baar, maar niet voldaan. Hij, houdt vol dat de zaak niet is onderzocht, en dit had men eerst moeten doen. Hij geeft toe dat er waarschijnlijk families zullen zijn die de stad zullen verlaten en stelt hun getal bij voorbeeld op 25 en dat die f 5000 belasting betalen. Wanneer nu echter de kosten f 30.000 zullen bedragen, dan ziet hij er niet veel voordeel in. De heer Goud smit wijst er op dat men hier met twee vragen te doen heeft: 1° is 't wenschelijk dat de instel ling behouden blijft? en 2» is 't uitvoerbaar? Het eene is buiten twijfel, het andere is van later zorg. Volgens spr. verkeert de heer Cock in een dwaling. Er is geen sprake van „oprich ting" er zal alleen een inrichting bestendigd wor den. Bovendien heeft men hier een compleet stel van onderwijs, dat ten goede moet komen. Van de finantieele zijde kan nog geen quaestie zijn. In de aanvrage om subsidie ziet hij ook geen kwaad men vraagt alleen aan den minister: wanneer de gemeente dit wil doen, zijt ge dan bereid subsidie te geven De heer Cock verklaart zich niet tegen de zaak, maar wenscht ze eerst te onderzoeken. Is 't oorhaar ook om naast de hoogeschool nog een inrichting te behouden terwijl men bovendien volgens de wet het recht heeft aan den koning het verzoek te richten om ook voor die vakken, waarin niet gedoceerd wordt, leerstoelen op te richten Hij blijft bij zijne over tuiging dat wanneer een fatsoenlijk man subsidie vraagt, hij dan ook als fatsoenlijk man verplicht is dat plan uit te voeren. Door den heer Van der Lith wordt opgemerkt dat de heer Cock in een dwaling verkeert. Aan de .hoogeschool zal wel wetenschappelijk onderwijs voor hen gegeven worden in enkele talen, zooals de minister zelf reeds zeide, maar practische ambtenaren kunnen er niet gevormd worden. Daarvoor moet de gemeente tusschen beide komen. Het voorstel van B. en Ws. wordt daarna met 13 tegen 5 stemmen goedgekeurd. Op het verzoek van W. F. Van der Heyden tot uitkeering van de verhooggelden in zake den verkoop van grond aan den Vestwal bij de Kai- serstraat wordt, na eene korte discussie, met .alge meene stemmen afwijzend, en op dat van mr. H. L. Obreen" om stoepen met twee treden voor zijne huizen aan de gedamde Vestgracht te mogen leg gen, gunstig beschikt. Alvorens de zitting wordt gesloten, deelt de heer De Laat de Kanter, wethouder van fabricage, mede, dat in opvolging van den daarroe meermalen uitgesproken wensch, onlangs eene aanbesteding is gehouden voor de bestrating der Korte Langegracht enz., doch dat deze poging, daar de minste in schrijvers nog boven de raming waren, als niet geslaagd moet worden beschouwd, zoodat de be strating nu in eigen beheer zal plaats hebben. Naar aanleiding van het rapport tot bouwing eener school op de Korte Langegracht, meent de heer Van der Lith nogmaals te moeten aandringen op de mogelijkheid om een ander emplacement te te verkrijgen. Hij wijst daartoe op het plan, dat vroeger reeds bestond om de volmolengracht te dempen, om daar toen een school te bouwen. Nadat men echter een ander emplacement voor die school had gevonden, heeft men van dit plan afgezien. Nu zou het kunnen dienen. De kosten zullen volgens toen gemaakte berekeningen wel f 53,000 beloopenmaar men zal dan ook door wegvalling der tusschengracht een beter strooming in de Langegracht verkrijgen en de geheele Korte Langegracht zou tot markt dienstbaar gemaakt kunnen worden. Voor de 14,000 die de kosten meer dan voor de school op de Korte Lange gracht zouden bedragen, zou men ook een betere school krijgen. Nadat er op gewezen is dat op dit oogenblik in deze geen beslissing kan geno men worden, zal spreker zijn voorstel nader schrif telijk aan het dagelijksch bestuur indienen. AMSTERDAM, 1 Maart. Ver. dag. Laagste. Hoogste Staatsfondsen. Nederl., Cert. Nat. S. 2^ pCt. 64% 64% dito dito 3 76% 76% 77 dito dito 4 iooy8 100% H Spanje, Oblig. Buitenland 1867/72.3 ""/fa llïhe Hle dito Binnenl3 12 10% Portugal, Oblig. Bnilenl. 1853/18693 "ha 52% 51a Rubland, ObL Hope Sc C°. 1798/1816 96% 96% Obligation 1864/ 1000. .5 91% 91% dito 1866 „1000..5 90% 90% dito 1872 gecuns. .5 SIM 81% 82% dito 1860 2e Leen..4£ 82 Oblig. Leening 1867/69.4 7'% 71% 72 Oostenrijk, Obl. Papier Mei/November5 49I& 60% He dito Obl. Pap. Febr./Ang..5 50% dito in Zilv. Jan. en Juli.6 5451e 54 h« H dito dito April en Oct.5 531^6 63% 54 Turkije, Obl. Alg. Schnld "Ke HIM EorrTE, Obl. Leen. 1868.7 47% Noord-Amkrika, Oblig. Ver. Staten 1871.5 103% dito dito 1885.6 100% baailliï.Ob.Lond. 1865.5 94% 24% Prru, Oblig. 18706 17 Va dito dito 18725 34% 1451e Columbia, dito4f 25 24151e Industrieele en Finanti eele ondernemingen. Nkd., Aand. Ned. H.-Maat. Rei- contre nieuwe5 pCt. 103% 10J% Aand. Ned.-lnd. Handelsbank... "1% Oobtehe., Aand. Nat. b. 3 pCt. 798 Spoorwegleeningen. Mbo., Aand. Holl. IJi.-Spoorw. 118% Aand. Ned. Rijn-Sp. Volgef.f 316 Aand. M. tot Eipl. St.-Spw 98% 9S% Aand. Ned. Centr.-Spoorw ObL Boxtel-Wexel4£ pCt. 19 Rusl., Aand. Gr. Sp.-M..5 253 Oblig. Jelez-Griasi5 224 dito Poti-Tiflis/1000...5 89 89% dito Jelex-Orel ƒ10005 83 dito Knrak-Chark.ƒ1000.6 dito Mosk.-Sm. ƒ1000..5 87% Obl. Br.-Grajewo5 59 Obl. K.-Ch.-Azow5 Aand. Kiew.-flrest6 dito Balt. spoor5 119 Polen, Aand. W.-Bromb.4 56% 56% dito dito W.-Weenen 5 106% Hongarije, Tbeiss.-Sp..5 165 Obl. Theis8.-Spoorweg5 OosTBNB.Ob. Fr.-OostSp3 155 Italië, Obl. Znid-lt. Sp.3 103% N.-Amerika, Cert. Amst. Illinois. 48% 49% Cert. r. A. Nort-Western. 7 pCt. 50% 50% VU. Aand. Erie-Spoorweg 7% Oblig. Centr.-Pacific. .6 pCt. 995f, dito Californié-Oregon6 - 82% dito St.-Joaqnin Valley.6 dito Union Pac. Hoofdl.6 96% 90% ditoSt.-Panl&Pac.2eS.7 dito dito 1869.7 16 dito St.-Vine. Brain.7 7 6% dito Denver Pacific...7 46% 4G% dito Atlant. Miss. Oliio7 25 dito Miss. Kans. Texas.7 49% Premieleeiiingen. Nadeel., Stad Amsterd. 3 pCL 101% 101 dito Stad Kotlerd3 101% 101% Oosten a.,Stl./f.250,1854.4 pCt. 265% dito 500, 1860.6 536 dito 100, 1864 181% Hongarije, Leen. 1870 57 Prolongatie 2% 3 pCt. een flink IHJI8, op het beste gedeelte der stad, bevattende 10 zoo groote als kleine Kamers, alle behangen en meest alle van Stookplaatsen voorzien; beneden Suite, voortsKeuken, Meiden en Mangelkamer, grooten Kelder, Gasleiding en verdere commoditeitenbovengedeelte gemeubi leerd verhuurd geweest voor f 800 'sjaars. Adres met franco brieven onder letter Z aan het Bureel van het Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 3