BUITENLAND. Frankrijk. België. Turkije. Telegrammen. Gemeenteraad, Amerikaanschë katoen, in het entrepot-dok aldaar gedurende een geruimen tijd op groote schaal gepleegd. Dinsdag werden drie der schuldigen, allen knechts van makelaars, gearresteerd en teï beschikking der justitie naar de gevangenis over gebracht. In de woning van zekeren J. D., watten- fabrikant op den Zeedijk, is een aanzienlijke voorraad van die katoen door de politie ontdekt en in beslag genomen. Gisterochtend ómstreeks halfvijf is te Rotterdam brand onstaan in een in aanbouw zijnd pand aan de Langewarande, hoek Eleonora- straat. Aangewakkerd door den hevigen wind, had de brand een ernstig aanzien. Door de werking van drie brandspuiten waren de vlammen te ruim halfzes gebluscht, nadat het geheele benedenhuis was uitgebrand. Door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam werd Dinsdag bevel verleend tot gevan genneming wegens bedriegelijke bankbreuk tegen J. P. Louis Kamsteeg, gefailleerd koopman, wo- nendè te Gouda. Hij werd, toen hij van een uit stapje naar Amsterdam terugkeerde, te Gouda aan het station gearresteerd. Den nacht bracht hij in de kantonnale gevangenis door en werd gister ochtend met 3 agenten per vigilante naar de cel lulaire gevangeuis te Rotterdam getransporteerd. Dinsdag-avond is te Amsterdam een man ,in de Heerenstraat door de gladheid gevallen, waarbij hij zijn beide beenen heeft gebroken. Hij is naar het gasthuis vervoerd. Naar men verneemt zou tegen een boer, die op een uithoek van Loon-op-Zand woont, proces-verbaal zijn opgemaakt, omdat hij zijne krankzinnige dochter gedurende eenige dagen aan een ketting had gelegd. Adeline Patti heeft aanden„Pigaro" geschreven, dat zij wel scheiding heeft aangevraagd, maar dat hetgeen het blad had verhaald omtrent haar verblijf te St.-Petersburg, geheel en al onnauw keurig is. Woensdag-nacht steeg te Zwolle het water in de stadsgrachten en het Zwartewater weder zoodanig, dat het op de Thorbeckegracht tegen de stoepen van eenige woningen kwam. Van stadswege zijn kistdammen geplaatst voor den Posthoorn-breedehoek en op den Pannehoe kendijk. Des ochtends te 8 uren teekende het water 1.98 M.te 12 uren 1.54, des middags te 1 uur zette de wind, vergezeld van sneeuwbuien, weder op, zoodat het te 3 uren weder 1.68 M. aanweesna 3 uren liep de wind NNO.te 5 uren teekende het 1.50 M. A. P. Verscheidene bewoners in Assendorp en aan den Deventerweg hebben hunne woningen moeten verlatenvan eene woning aan de Schellerweg woei gisterochtend de noodvlag, waarop men de bewoners en die uit an dere woningen uit hun benarden toestand redde. Het gemeentebestuur heeft een geschikt vaartuig, zoogenaamden bok, op een wagen doen plaatsen, om, des noodig, daarmede vee, enz. te doen red den. Door den Deventer straatweg vaart men met roeibooten, terwijl de Veerallée gistermiddag overliep. Uit Bern wordt bericht dat een hor- logemaker te Renan een belangrijke vereenvoudi ging van het samenstel daarvan heeft bedacht. Hij heeft namelijk het middel uitgevonden, om het barillet en het middelrad door een enkel rad te vervangenaan dit rad is een veer bevestigd, waarvan de spankracht driemaal sterker is dan die van de gebruikelijke veeren. Dit nieuwe samen stel van het raderwerk kan toegepast worden op remontoirs, anker- en cilinderhorloges. De prijs van dergelijke horloges is een derde minder dan van de horloges der thans gevolgde constructie. Een onderofficier bij een regiment artillerie te Berlijn heeft er een nieuw middeltje op uitgevonden, om zijn manschappen bij het exer- ceeren te mishandelen. Daar het „slaan" en „stom pen" door zijn superieuren te veel wordt opge merkt, tracht hij manschappen, door hun eenige flinke schoppen met zijn „gespoorde" hiel te geven, de vereischte militaire houding te doen aanleeren. Twee kanonniers heeft hij reeds dermate toegetakeld, dat zij er etterende wonden van gekregen hebben en naar het hospitaal vervoerd zijn. Men heeft aldaar den oorsprong der wonden geconstateerd en, daar het ook aan ooggetuigen niet hapert, zal de onmensch waarschijnlijk, wegens zijn „te grooten dienstijver", streng gestraft worden. Maandag, den 75sten verjaardag van Victor Hugo, zijn twee nieuwe deelen van zijn „Légende des Siècles" uitgekomen. Verscheidene republi- keinsche nieuwsbladen gaven denzelfden dag uit treksels uit dat dichtwerk. Victor Hugo heeft bekend gemaakt, dat het slot van dit werk weldra zal verschijnen, indien de dood hem niet te spoedig komt verrassen. In den Senaat richtte Dinsdag de heer Lafond de Saint Mur eene interpellatie tot den minister van openbare werken over de gevaren, waaraan de spoorwegreizigers, ten gevolge van het isolement in de rijtuigen, blootgesteld -zijn. Hij wees op den moord, die in den zomer van het vorige jaar op den spoorweg van Marseille naar Toulon, in een rijtuig der tweede klasse gepleegd is, welke zaak dezer dagen voor het hof te Aix behandeld en geëindigd is met de veroordeeling van den persoon, die alléén met den vermoorde in het rijtuig was gezeten. De interpellant herin nerde, dat reeds in 1870 naar aanleiding van den moord, die destijds in een spoorwegrijtuig op den geneesheer James was gepleegd, eene soortgelijke interpellatie tot de regeering was gericht. Het wordt tijd den reiziger tegen dergelijke gevaren te beveiligen. Buitendien, er kan in eene afdeeling van een spoorwegrijtuig brand ontstaan, om niet van andere gevaren te spreken. Zooals de rijtuigen thans ingericht zijn, zonder eenige gemeenschap met elkander, mist men de vereischte veiligheid. De spoorwegrijtuigen zijn onderworpen aan het toezicht van het bestuur. De administratie kan het rollend materieel, dat niet aan de voorwaar den van veiligheid voldoet, afkeuren. Spreker wenschte dus dat er verandering gebracht werd in de rijtuigen. De minister van openbare werken verdedigde de spoorwegbesturen tegen het verwijt van onwil om verbeteringen aan te brengen. De statistiek heeft doen zien dat er sedert 1860, dat is in zestien jaren, slechts 16 misdaden of aanrandingen op spoorwegen hebben plaats gehad. Sedert 1865 is de regeering op verbetering der spoorwegrij- tuigen bedacht geweest. De spoorwegbeambten werden uitgenoodigd proeven te nemen. Op den Noorderspoorweg en elders heeft men het zooge naamde systeem-Prudhomme ingevoerd, maar het schijnt niet voldaan te hebben. Er werd eene commissie van ervaren mannen benoemd, en ook deze is tot geen bevredigende uitkomst gekomen. Wat de invoering van rijtuigen met doorloo- pende gangen aangaat, gelijk men ze in Amerika vindt en zooals ze thans ook in Zwitserland en Duitschland bestaan, hiermede zijn eenige hon derden millioenen gemoeid. Spreker moet boven dien vragen, of het publiek er mede gediend zou zijn. In Erankrijk zit men in het spoorwegrijtuig liefst afgescheiden; het heen- en weerloopen tus- schen alle afdeelingen bevalt den Eranschman niet. Er kan verbetering in den dienst komen door een nauwlettender toezicht gedurende de reis. De spoorwegbesturen hebben maatregelen in dien zin genomen. De „Etoile" zegt dat Malou een buitengewoon krediet van 18 millioen frs. bij de Kamer wil aanvragen om met een deel daarvan de metaal industrie te hulp te komen. Men spreekt van eene bestelling van 28000 tons rails die over de ver schillende fabrieken verdeeld zou worden. Een som van 7 millioen zou aangewend worden om het materieel te doen vervaardigen dat noodig is voor de goede exploitatie van het Belgische spoorwegnet. Yoor eenige dagen meldde een telegram uit Giurgewo (Rumenië), dat eenige Turken, onder leiding van een ambtenaar en soldaten van het garnizoen van Rutschuk, op een eilandje in den Donau zich aan plundering schuldig maakten en door Rumeensche grenswachters verdreven werden, nadat eeuigen dezer rustverstoorders gevangen genomen waren of in 't gevecht bleven. De cor respondent der „Neue freie Presse" te Rutschuk geeft van dit voorval deze lezing: „Reeds sedert twee maanden werd door 30 arbeiders op een eilandje in den Donau, dat tot het Turksche ge bied behoort en waarop Rumenië nooit eenige aanspraken deed gelden, het hooge hout geveld (waarschijnlijk met het oog op eene eventueele verdediging van Rutschuk). Den 21sten Febr. werden deze werklieden, terwijl zij onder opzicht van eenige ambtenaren der autoriteiten te Rut schuk werkzaam waren, door ongeveer 50 man, onder bevel van een officier, aangevallen, een ambtenaar en een arbeider door geweerschoten gedood, 13 hunner gevangengenomen en met militair escorte naar Giurgewo gebracht." Hoewel nu misschien deze lezing niet meer vertrouwen verdient dan die uit Giurgewo, blijkt toch ook weder hieruit, dat alle berichten omtrent schending der grenzen en buitensporigheden, waarvan de Turken herhaaldelijk beschuldigd worden, niet zoo onbepaald vertrouwen verdienen. DEN HAAG, 1 Maart. De Tweede Kamer heeft heden de discussie over de rechterlijke wetten voortgezet. De heeren Godefroi, Van Nispen en De Vries verklaarden er zich zeer sterk voor, hoewel sommigen wellicht voor eenige wijziging zullen zijnde heeren Smits, Teding van Berk hout, De Jong en Begram bepaald tegen en de heer Heydenrijck was nog zeer in twijfel, maar meer tegen dan voor. De minister van justitie heeft de voordracht uit een algemeen oogpunt verdedigd, zich de bijzonderheden reserveerende tot bij de speciale ontwerpen, waarbij wellicht eenige bijzaken voor een goed deel zullen kunnen ver dwijnen. Vermindering van het getal rechtbanken en kantongerechten is 't noodzakelijk gevolg der Hovenwet en de wegbereiding tot verbetering der rechterlijke inrichting. Morgen voortzetting. WEENEN, 28 Februari. De „Polit. Corr." behelst het volgende telegram uit St.-Petersburg Ignatieff zal weldra naar Weenen, Berlijn en Parijs vertrekken. Het is onwaarschijnlijk, dat in het tegenwoordige seizoen eene militaire actie aan de Pruth zal plaats hebben. De meening dat Rusland zich tevreden zou stellen met eene gemeenschap pelijke demonstratie der vloten in den Bosporus, beantwoordt in geenen deele aan het Russische programma. Het blad meldt verder uit Belgrado van heden Het plotseling sluiten der (groote) Skuptchina, nadat de vrede was aangenomen, was wettig, en niet minder een gebiedende plicht, voortvloeiende uit de staatkundige noodzakelijkheid, om de nood lottige gevolgen, die voor het gouvernement en het land uit het voortzetten des oorlogs konden ontstaan, te voorkomen. Verscheidene socialisten zijn te Belgrado gevan gengenomen. KONSTANTINOPEL, 28 Februari. De wapen stilstand tusschen Turkije en Montenegro is met 20 dagen verlengd. De Montenegrijnsche gedele geerden worden Vrijdag hier verwacht. BELGRADO, 28 Februari. De groote Skup- schtina heeft de grondslagen, waarop Servië en de Porte overeengekomen waren den vrede te sluiten, aangenomen. BERLIJN, 28 Februari. Naar men gelooft zal de Porte, wanneer de vrede met Servië gesloten is, daarvan niet alleen mededeeling doen aan de mogendheden, maar ook deze gelegenheid aangrij pen om er vooral de aandacht op te vestigen, dat zij uit eigen beweging een aanvang heeft ge maakt met het ten uitvoer leggen der van haar verlangde hervormingen, waarvan echter eene geleidelijke ontwikkeling slechts dan mogelijk zou zijn, wanneer zij zeker is van den vredes toestand aan de grenzen. Ook de regeling der Turksche schuld en wat daarmede in verband staat zou eerst onder deze voorwaarden, naar de wen- schen der Porte, in den naasten tijd kunnen ge schieden. Te Konstantinopel is een verklaring in overweging genomen, waarbij Turkije ook wijst op de aanstaande bijeenkomst van het parlement. Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heerenVan den Brandeler,. voorzitter, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Goudsmit, Juta, Suringar, Van Hettinga

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2