5229. A". 1877. Vrijdag 2 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post,1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1108. Iedere regel meera 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. ZEE-MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den l'JJen Angaatua 1861 Staatsblad N°. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bjj de Zeemilitie te dienen, uit zich daartoe aan te melden vóór den laten April aanataande, op een der werkdagen, tnaachen dei voormiddaga negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Bnrgemeesier en Wethouders voornoemd, v. d BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 Maart 1877. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld de op den 23sten Februari jl. in- vorderbaar verklaarde kohieren van de personeele belasting, hon deode aanslagen voor een vol jaar, 3/4 jaar en een half jaar, alle dienst 1875/7, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 1 Maart 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, i Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, ,op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nienwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 5den tot en met den 17deu Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnen vestgraeht aan het Plantsoen en aan de Marendorps Ach- tergracht, des voormiddags van Judfnegen tot negen nren en des namiddags van hal/twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zundag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 Maart 1877. LEIDEN!, 1 Staart, De brieven, per stoomschip „Friesland" naar Ned.-Indië te verzenden, behooren ten postkantore alhier bezorgd te zijn den 2den dezer te midder nacht; drukwerken en monsters uiterlijk te half- vier 's middags. Aangaande de internationale tuinbouwten toonstelling, die in April dezes jaars te Amsterdam zal geopend worden, kunnen wij het volgende mededeelen Door H. M. de Koningin is een groote gouden medaille en eene dubbele gouden medaille toege zegd. Bij gelegenheid der tentoonstelling zal er eene loterij worden gehouden van 100.000 loten a ƒ1. De prijzen zullen voor een deel bestaan rit voorwerpen van groote waarde. De eerste prijs is een wintertuin, die op ƒ15.000 geschat wordt. Met de voorbereidende werkzaamheden voor de inrichting van het Erederiksplein is een aanvang gemaakt. Er zullen daar gebouwd worden, behalve eenige gebouwtjes voor den dienst bestemd, een aantal plantenkassen, waarin alle planten, die eene plaatsing in zoodanige kas noodig hebben, zullen worden opgenomen. Voor koude kasplanten worden groote warandes en tenten gemaakt. Door deze en andere schikkingen van dien aard is het moge lijk de tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengselen drie weken geopend te houden, zonder dat de planten zooveel zullen lijden, als op andere tuin bouwtentoonstellingen gewoonlijk het geval is. Uit het buitenland worden vele en belangrijke inzen dingen opgegeven. De vertegenwoordiging van de tentoonstelling in België is, op aanzoek onzer regeering, door de Belgische regeering opgedragen aan de „Fédération des Sociétés d' Horticulture de Belgique". Het departement Sassenheim en omstreken der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft met algemeene stemmen besloten ten einde een krachtig optreden der Maatschappij in deze te be vorderen adhaesie te betuigen aan het voorstel Koog-Zaandijk om een buitengewone alg. verga dering der Maatschappij te beleggen, ter behande ling van het ontwerp van wet op het lager onder wijs en vooral van de punten,' door het hoofd bestuur in zijne jongste circulaire van Februari aangegeven. De minister van marine brengt ter kennis, dat in dit jaar bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd examen, kun nen geplaatst wordena. 26 jongelieden als adel borst voor den zeedienst. Tot dit examen worden toegelaten jongelingen, Nederlanders zijnde, die op den Isten Januari van het jaar waarin het examen wordt aangevraagd, dep ouderdom van 13 jaar reeds en op den lsten September van dat jaar dien van 17 jaar nog niet hebben bereikt. b. 4 jongelieden als adelborst voor de mariniers. Tot dit examen worden toegelaten jongelingen, Nederlanders zijnde, die op den lsten Januari des jaars waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 14 jaar reeds en dien van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Ouders of voogden, die verlangen hnnne zonen of pupillen voor adelborst te doen in aanmerking komen, moeten vóór of uiterlijk op den laatsten Mei a. s. zich tot den minis ter van marine wenden met de vereischte opgaven. De minister van oorlog heeft als vervolg op vroegere gelijksoortige opgaven aan de betrok ken autoriteiten doen toekomen een nominatieven staat van personen, die tot zee- of landmacht hebben behoord en die ten gevolge van de wijze, waarop zij uit den dienst zijn geraakt, niet meer voor den krijgsdienst te water of te land mogen worden aangenomen. Voorts een staat, de namen en signalementen bevattende der personen, die gedurende het afgeloopen jaar van de landmacht en van het corps mariniers gedeserteerd zijn, en omtrent wier lot bij de corpsen waartoe zij behoord hebben op 1 Januari 1877 nog niets stelligs be kend was; en een staat van personen die in de vorige jaren van de landmacht en het corps mari niers gedeserteerd zijn en wier namen vermeld zijn op de daartoe betrekkelijke signalementsstaten, doch die sedert zijn gearresteerd of zich vrijwillig hebben aangemeld. -In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad ziju de beraadsla gingen over het plan van uitbreiding der gemeente met de daarop door het raadslid Gosschalk c. s. ingediende amendementen, voortgezet, en daarbij kwamen tevens in behandeling de verschillende op deze zaak betrekking hebbende adressen. Be houdens een enkel blok, waaromtrent de beslissing is aangehouden, zijn de verschillende deelen be handeld. Het geheel zal later worden vastgesteld. Eene der voornaamste wijzigingen in het plan van burgemeester en wethouders, gisteren op voor stel van den heer Gosschalk daarin gebracht, is het doortrekken der ontworpen ceiutnurbaan over i den Haarlemmerweg en onder den in aanleg zijnden staatsspoorweg tot aan de Houthaven, voorbij den Sparendammerdijk. Verder is o. a. afwijzend beschikt op een ver- zoek van de Amsterdamsche photografen-vereeni- ging om eene toelage van ƒ400 uit de gemeentekas voor de in September a. s. te houden internatio nale tentoonstelling van photographieën, maar is besloten, van gemeentewege eene gouden medaille beschikbaar te stellen. Tot wethouder, in de plaats van dr. C. E. Heynsius, is nn benoemd de heer F. C. Tromp, die dadelijk bedankte, doch zich op verzoek van een aantal leden bereid verklaarde zijne benoeming nogmaals 24 uren in beraad te willen honden, ingevolge art. 85 der gemeentewet. De gemeenteraad van Winschoten heeft ge meend, zich tot den minister van binnenlandsche zaken te moeten wenden, met het verzoek, om of het verbod om te Winschoten veemarkt of openbaren verkoop van vee te mogen houden, in te trekken, of wel dat verbod uit te strekken ook en voornamelijk tot de hoofdplaats der pro vincie. Daar toch gaat alles ziju gang en is er dus geene zekerheid, naar het oordeel van den raad, dat niet de veetyphus toch binnengehaald worde. Door de staatscommissie voor de geneeskun dige examens is gisteren tot arts bevorderdde heer J. Visser, candidaat-artshet getuigschrift voor het 1ste gedeelte is uitgereikt aan den heer C. J. T. Blooker Jr. Het „Handelsblad" meldt dat met ingang van 6 April de heer S. Van Deventer Jz„ op zijn verzoek, eervol is ontslagen als lid van den raad van Indië, onder dankbetuiging voor de lang durige en goede diensten, deu lande bewezen. Tot lid van de provinciale staten van Drente is, in het hoofdkiesdistrict Hoogeveen, bij her stemming, met 346 van de 670 uitgebrachte gel dige stemmen verkozen de heer Borger, te Meppel. Z. M. heeft aan W. Jalink, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als notaris te Stad-Almelo; aan mr. F. F. Kar- seboom, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als procureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden, onder dankbet. voor de vele diensten, door hem in rechterlijke betrekkingen den lande bewezenmet ingang van 1 April benoemd tot procureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden mr. J. W. Bomer, thans advocaat-generaal bij gemeld college; aan D. N. B. Van Hoytema, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bewaar der van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen te Amersfoort. Gemengd IXieuws. Zondag jl. is te Katwijk in hechtenis genomen zekere v. B., beschuldigd van valschheid in geschrifte. Hij is naar Leiden vervoerd. Volgens de weerkundige waarnemin gen te Helder was Maandag-avond de vloed te halfacht 0.95 M. boven volzee; winddruk den volgenden morgen 2 uur 55 KG.; windrichting W.N.W. met hevige sneeuwbuien. Een loodskotter is uit de Noordzee gekomen met gebroken klui verboom, gebroken stengen en andere averij. De loodsen verklaarden dat zij in groot gevaar hadden verkeerd. Men meldt uit Amsterdam, dat aldaar in den nacht van Zaterdag op Zondag een kleer makersgezel, P. C. J. genaamd, oud 51 jaren, wonende in de Bidderstraat, door eenige personen in de Keizerstraat moedwillig aangevallen en zoo danig mishandeld is, dat de ongelukkige Maandag in zijne woning aan de gevolgen moet ziju be zweken, waarna het gebeurde eerst ter kennis van de politie gebracht werd. Het lijk is naar het cellulaire huis van arrest overgebracht om aldaar gerechtelijk te kunnen worden geschouwd. De i daders moeten reeds bij de politie bekend zijn. De Amsterdamsche politie is op het spoor gekomen een belangrijken diefstal van ruwe

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1