De heer A. A. Vorsterman van Oyen, te Maastricht, wiens genealogisch-heraldisch archief zoo gunstig bekend staat, heeft andermaal eene onderscheiding ontvangen, en wel de gouden me daille van verdiensten van Italië. Door de rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst zijn laatstelijk benoemd tot binnenlandsche correspondentenin de provincie Zuid-Holland, te Botterdam, de heeren J. Craan- dijk en P. A. Schipperusin de provincie Zeelaud, te Zierikzee, mr. J. P. N. Ermerins en tot bui- tenlandsche correspondentente Brussel, de heer A. Balat, en te Luxemburg de heer A. Dutreux. Het stoomschip „Drenthe", va i Botterdam naar Batavia, is 25 dezer van Aden vertrokken; de „Prins Hendrik", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde dien dag des avonds te Southampton; dc „Conrad" is 25 dezer te Batavia aangekomen de „Holland" van Batavia naar Nieuwediep, heeft dien dag van Suez de reis voortgezet. Door B. en Ws. van Amsterdam is aan den gemeenteraad aangeboden eene concept-verordening tot regeling van „de universiteit van Amsterdam." Yolgens dat ontwerp zal de universiteit vijf facul teiten bevatten, alsgodgeleerdheid, rechtsgeleerd heid, geneeskunde, wis- en natuurkunde, letteren en wijsbegeerte. Het onderwijs, te geven in de Nederlandsche taal, of met vergunning van curatoren ook in andere talen, zal worden gegeven door gewone hoogleeraren, buitengewone hoogleeraren, lectoren en privaat-docenten. De jaarwedde der gewone hoogleeraren bedraagt van f 4500 tot 5500, die der buitengewone en der lectoren worden bij hunne benoeming door den gemeente raad vastgesteld. De privaat-docenten genieten geene wedde uit de gemeentekas. De hoogleeraren genieten bovendien een aandeel in de collegegelden. Met het toezicht op de universiteit is belast een college van vijf curatoren, waarvan de burgemeester lid en voorzitter is. De gezamenlijke gewone hoog leeraren hebben zitting in de faculteit. Verder wordt in het reglement bepaald, dat in de vijf faculteiten van onderwijs verschillende doctoraten verkrijgbaar zijn door het afleggen van examens, die door de faculteiten van de universiteit worden afgenomen, terwijl de senaat het recht heeft om op voordracht der faculteiten aan Nederlanders of vreemdelingen het doctoraat honoris causa te ver kenen. Uit de overgangsbepalingen van de ver ordening blijkt, dat de hoogleeraren, lectoren en beambten van het bestaande Athenaeum Illustre gedurende vijf jaren wachtgeld genieten, voor de eersten 2500, voor de lectoren ƒ800 en voor de beambten J/3 van hunne jaarwedde. De college gelden bedragen ƒ200 per jaar voor hen, die als student willen worden ingeschrevenvoor hen, die, geene studenten zijnde, enkele (ten hoogste vier) lessen willen bijwonen, 30 per jaar voor iedere heeljarige, ƒ15 per jaar voor iedere half jarige les. Het toekennen van een doctoralen graad geschiedt kosteloos. Onvermogende studenten van buitengewonen aanleg worden van de beraling der collegegelden vrijgesteld, en bovendien zullen van gemeentewege zes beurzen, ieder van ƒ800, kunnen worden verleend. Uit verschillende garnizoensplaatsen zijn troepen (infanterie en cavalerie) afgezonden, om aan de grenzen eene lijn van afsluiting te vormen tot wering van de veeziekte. Naar men verneemt is door den minister van koloniën aau de firma De Jongh en Co. te Oudewater opgedragen de vervaardiging van twee ijzeren dragueurs en diverse inrichtingen met stoomkracht voor het baggeren, het heien en onder water afzagen van palen in damkistingen benevens een boortoestel voor grondonderzoek, zijnde een en ander bestemd voor de havenwerken van Tandjor Priok bij Batavia. De overplaatsing van den scheepsklerk J. S. C. E. Blankenstein van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis aan boord van dat te Willemsoord, met 1 Maart a. s., wordt ingetrokken. Tweede Kamer. Heden zijn na discussie aangenomen de conclusiën der commissie omtrent de zaak der goederen en fondsen van de voormalige Doopgezinde gemeenten te Dordrecht en te Maas tricht, waarvan de strekking is om te verklaren dat daarop toepasselijk dient verklaard te worden art. 9 der armenwet. Morgen zijn de rechter lijke wetten aan de orde. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks zeven uren is in eene woning op de Langegracht bij de Oost- dwarsgracht een begin van brand ontstaan door kinderen die er op zolder een vuurtje maakten. Eenige personen, die het bijtijds bemerkten, heb ben met emmers water het vuur gebluscht. Men meldt ons uit Oudshoorn: In de afgeloopen week eischte het onmatig gebruik van sterken drank weder een ofler. Drie personen, des namiddags naar eene naburige gemeente gaande ten einde eenige zaken te verrichten, keerden des avonds van daar terug, niet nalatende om in elke herberg of kroeg zoogenaamd zich te ververschen, met dat gevolg dat een hunner, door die verver- sching zeer bedwelmd in een sloot terecht kwam daaruit met groote moeite op het droge gebracht zijnde, werd hij door zijne makkers naar zijne woning, welke hij geheel alleen bewoont, ge bracht. Daar wilde hij zich niet door hen laten ont- kleeden en te bed leggenzij lieten hem dus in zijne natte kleeding op den steenen vloer zitten met dat gevolg, dat hij des morgens een lijk was. Het inroepen van geneeskundige hulp werd mede verzuimd. Gistermiddag te vier uren ontdekte men brand in de broodbakkerij van A. B. Van der Pluym in de Vanderwerfstraat te Botterdam, welke aanvankelijk een ernstig aanzien had, doch door de werking van drie brandspuiten spoedig was gebluscht. De bakkerij is geheel uitgebrand. Een ingezetene van Assen had sedert twee jaren een jonge zware koe, die, niettegen staande zij goed gevoed werd, steeds vermagerde. Hij liet haar droog worden, om haar vet te mesten, maar wat hij ook deed, zij was en bleef mager. Dezer dagen heeft hij haar in den staat waarin zij was voor een slachtbank verkocht. Bij de ope ning is gebleken dat zij een roestige naald dwars door de wanden van de maag had zitten. Waar schijnlijk heeft zij déze binnengekregen met aard appelschillen die haar zijn toegediend, en heeft de wond in de maag haar doen kwijnen. Alweer dus een bewijs, dat men met het voederen van aard appelschillen voorzichtig moet zijn, en die goed doorzoeke, alvorens ze aan het vee te geven. Wederom zijn de offerbussen van de St.-Bosa-kapel bij Sittard en van de kapel op den weg naar Broek-Sittard bestolen. De justitie doet onderzoek. De van Zwolle komende schroefstoom boot „Commissaris des Koniugs Nahuys" is gis terochtend, door het niet openen der brug te Kampen, daartegen aangevaren en gezonken. De passagiers zijn gered. Voor het hof van assises te Aix is behandeld de zaak van Bouyn, die beschuldigd werd van in de maand Juli van het vorige jaar in een spoorwegrijtuig tweede klasse een persoon, met wien hij alleen in het rijtuig was gezeten, door middel van blauwzuur om het leven gebracht en vervolgens het gouden horloge en andere voor werpen van den vermoorde gestolen te hebben. Bouyn heeft aanvankelijk alles halsstarrig ontkend. Hij gaf voor, dat een derde persoon, een reiziger in wijn, in het rijtuig was geweest, die den ver moorde uit een glas wijn te driuken had gegeven, en ook hem, Bouyn, een weinig had doen drinken, ten gevolge waarvan hij eene poos lang zijn be wustzijn had verloren, en dat hij later, bijgeko men zijnde, zijn reismakker dood vond, terwijl de reiziger in wijn verdwenen was. De bewijzen tegen Bouyn waren echter zoo overstelpend, dat hij ten slotte bekende den moord gepleegd te heb ben. Bouyn is veroordeeld tot twintig jaren dwang arbeid en voorts, om na zijn straftijd onder toe zicht der politie te blijven. Hij vroeg, bij wijze van gunst, de doodstraf. De zaak van De Grauw contraLau- rens Schoor], zich noemende kapitein De Bidder, beschuldigd van oplichterij van 700, werd gis teren door de rechtbank te Breda behandeld. De besch. beweerde dat hij het geld geleend had en dat hij het zal teruggeven. Het openbaar ministerie eischte twee jaar celstraf. Omtrent den moord, den 11den De cember op Tongkoe Moeda Angkassa, vorst van Passey, gepleegd, worden de volgende bijzonder heden medegedeeld In de laatste dagen had Pan glima '[Moeda Moesa, een vroegere volgeling van Toekoe Payah, zich bij den vorst weten in te dringen met beloften van trouw en gehechtheid aan zijn persoon. Ofschoon eenige zijner volgelin gen hem tegen den indringer waarschuwden, bleef Tongkoe Moeda Angkassa in zijne trouwhartigheid Panglima Moeda Moesa vertrouwen, en nam hem zelfs als volgeling op zijne tochten mede. In den avond van den llden in het kampement Nijah de Tjidoei ontboden zijnde, keerde T. Moeda Ang kassa omstreeks halfnegen met Panglima Moeda Moesa en slechts één eigen volgeling naar Tapian Koleh terug, zijn getrouwsten en dappersten vol geling Panglima Nja-Imam in het kamp achter latende, om aldaar den volgenden morgen vroeg tijdig bij het overbrengen van het kamp naar Blangni als gids behulpzaam te kunnen zijn. Op een sawahveld aangekomen zijnde, gleed T. Moeda Angkassa door de modder een weinig uit, van welke gelegenheid de verrader gebruik maakte, om hem een klewanghouw van achter over den nek toe te brengen, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk dood nederstortte. Volgens vertrouw bare berichten moet de verrader voor dien moord 1000 dollars van Toekoe Moeda Nja Malim ont vangen hebben. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal des Débats", sprekende over de door de regeering gevraagde vergunning, om den beer Paul De Cassagnac gerechtelijk te vervolgen, wenscht, dat de Kamer die vergunning verleene. De bibliotheek van wijlen Jules Janin, die in 't openbaar verkocht is, heeft 80,000 fr. op gebracht. Eene prachtuitgave van de werken van Béranger, 4 deelen in octavo, met 53 platen, gold 3700 fr.de „Contemplations" van Victor Hugo met een uitvoerigen brief van den dichter, 1000 fr.de oorspronkelijke uitgave van de compleete werken van Molière 1240 fr. De verkoop heeft acht dagen geduurd. Rusland. Volgens den „Mémorial diplomatique" zou lord Derbyden Engelschen ambassade ur te St.-Peters- burg,lord Loftus, opgedragen hebben officieuze onderhandelingen met prins Gortschakoff aan te knoopen, met het doel om de Bussische regeering over te halen, aan de Porte een termijn van één jaar toe te staan, om 't bewijs te leveren dat het haar ernst is met hare goede voornemens. Onmid dellijk na 't sluiten van den vrede met de vor stendommen Servië en Montenegro zouden over dit punt officieele onderhandelingen gevoerd worden. Vereenigde Staten. In een onderhoud met den correspondent van- de „Associated Press" heeft Grant gezegd, dat hij gelooft dat de verkiezing van zijn opvolger wel beslist zal zijn voordat de termijn van zijn presidentschap verstreken is, en dat, zoo de regee ringen der zuidelijke Staten zich niet kunnen handhaven, zij hare plaats zullen moeten afstaan, want dat het volk het moede begint te worden ze met de militaire macht te ondersteunen. T elegrammen. KAïBO, 26 Februari. Gordon-pacha (kolonel Gordon, nieuwbenoemd gouverneur van Soedan) is door den khedive gemachtigd onderhandelingen over den vrede en over een handelstractaat met Abyssinië aan te knoopen. LONDEN, 26 Februari. Morgen zal Hambury aan de regeering viagen of zij voort zal gaan, zich door een zaakgelastigde te Konstantinopel te doen vertegenwoordigen of sir H. Elliot of een ander als ambassadeur daarheen zenden zal. Kenealy zal den 5den Maart eene resolutie voorstellen ten guuste van de handhaving van Turkijes onafhan kelijkheid en integriteit en tot afkeuring van lord Derby's dépêche aan sir H. Elliot van 29 Augus tus 1876. KONSTANTINOPEL, 26 Februari. Waar schijnlijk zal morgen of Woensdag het protocol, houdende de voorwaarden waarop de vrede met Servië gesloten wordt, geteekend worden. De grond slagen waarop 't steunt zijn het „status quo ante bellum", onvoorwaardelijke amnestie en ontruiming, van het Servische gebied binnen 12 dagen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2