mindering van 't getal rechterlijke colleges. Door de heerea Ileydenrijck, Bredius en Van Nispen is een amendement voorgesteld 1°. om 't kanton Zalt-Bommel te brengen onder het ressort van het hof te 's-Bosch en Boxmeer onder 't hof te Arnhem en 2°. tot vervanging van het ontworpen arron dissement Tiel door een arrondissement Nijmegen. Z. M. heeft mr. J. A. Mutsaers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van state, en hem, wegens de vele door hem in onderscheidene betrekkingen den lande be wezen diensten, benoemd tot minister van staat. Gemengd INieuws. Ten aanzien van de premie, groot 1000, uitgeloofd door de nagelaten betrekkingen van mevr. de wed. Van der Kou wen, verneemt men dat al de betrokken personen met de verdeeling volkomen genoegen hebben genomen, uitgezonderd Roelfs, die de hem toegedachte ƒ200 geweigerd heeft aan te nemen, bewerende op de volle premie recht te hebben. Te Utrecht is door den gemeenteraad aangenomen eene verordening op het uitroeien der rupsennesten. Vóór 1 Maart moeten die nesten uitgehaald en verbrand of op meter diepte begraven zijn, op verbeurte eener boete van 1 tot 3. Gisternacht heeft de politie te Am sterdam de hand gelegd op een derden persoon, verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal in de Batavierstraat en dien op den Singel bij den heer Gies. De politie schijnt op weg eene geheele bende in handen te krijgen en de strikken zijn zoo handig gespannen, dat allen er in moeten vallen. De stoomboot „Stad Hoorn", varende tusschen Hoorn en Amsterdam, is gistermorgen tegenover Nieuwendam in aanvaring gekomen met de Harlinger stoomboot „Willem III", en wel zoodanig dat beide booten den dienst geruimen tijd zullen moeten staken. Dp raderkast der Hoorn- sche boot werd geheel verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De zaak van Schoorl zal a. s. Maandag bij de arr.-rechtbank te Breda behandeld worden. Hij heeft in het huis van arrest aldaar zijne schuld bekend. Uit Emmen wordt gemeld dat de veenarbeider J. Pais door eenige andere veenarbei ders met zoogenaamde veenhouwers dermate is toegetakeld, dat hij geheel met wonden overdekt is en in hopeloozen toestand verkeert. Par ij sc lie bladen melden, datAdeline Patti in gezelschap van zekeren zanger Nicolini of Nicolas St.-Petersburg heimelijk verlaten heeft en dat haar echtgenoot, de markies De Caux, er in slaagde haar te Brussel te achterhalen. Nicolini moet zich onlangs van zijne echtgenoote hebben laten scheiden, die naar de „Pigaro" zegt, hem met hare jaloezie vervolgde, waartoe hij, gelijk thans blijkt, wel eenigszins aanleiding heeft gegeven. De „Patrie" zegt dat Adeline Patti den 15den dezer bij de rechtbank der Seine een proces tot scheiding van tafel en bed tegen haar echtgenoot heeft aanhangig gemaakt. De heer Jabonnaut, de bewoner van de tweede verdieping van het huis van den heer Bochart te Brussel, zal terechtstaan wegens on- willigen manslag, daar hij naar men wil door on voorzichtigheid oorzaak zou zijn van den brand in genoemde woning, waarbij twee personen om kwamen. Volgens de „Pigaro" had hij een komfoor met vuur, waarop eenig gebak warm werd gehou den in eene kast geplaatst, waarin zich olie, vernis en verf bevond. Gisteren is het goederenvervoer op de Rheinische Balin te Griethausen hervat. R echtzakcii. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 23 Pebruari A. S., te Leiden, wegens: 1°. moedwillig toe brengen van slagen, stooten en kwetsuren2°. moedwillige verbreking van afsluiting; 3". belee- diging van een bedienend beambte in de waar neming zijner bediening; 4°. mondelinge bedreiging met gewelddadigheid onder voorwaarde; 5°. ge welddadigheid tegen een bedienend beambte4 maanden cell, gevangenisstraf, en 4 geldboeten twee van ƒ8, of voor iedere geldboete 1 dag cell, gev., ééne van ƒ12.50 of 2 dagen cell. gev. en ééne van 25 of 3 dagen cell, gev.; J. K., te Woerden, w. hoon, geldb. van ƒ12 of 2 d. gev.J. B., te Leiden, w. eenvoudigen dief stal, 14 d. gev.; R. R., te Papekop, w. loopen op den spoorweg zonder daartoe bevoegd te zijn, geldb. van ƒ1 of 1 d. gev.; P. H. S., te Leiden, wegens1°. moedwillig toebrengen van slagen en stooten, 2°. moedwillige verbreking van afsluiting, 2 geldboeten ieder van 1 of voor iedere boete 1 dag gevangenisstraf. Bij sententie van het hoog militair gerechtshof, Donderdag in den krijgsraad te 's-Ilertogenbosch in het openbaar uitgesproken, is de luitenaüt, die in de maand Dec. jl. een burger bij gelegenheid eener voorstelling in den schouwburg aldaar ver wondde, veroordeeld tot eene maand celstraf en drie dagen gewone gevangenisstraf ter vervanging eener geldboete. Naar men verneemt zal de luite nant gratie vragen. Dienzelfden dag werd het vonnis uitgesproken, door voormelden krijgsraad gewezen tegen den tamboer v. d. W. van het 5de reg. inf., wegens diefstal van vleesch uit de keuken. Daarbij is die tamboer vervallen verklaard van den millitairen stand en veroordeeld tot een jaar cel straf. De soldaat J. van het 2de reg. inf., voor den krijgsraad terechtgesteld wegens het af leggen van valsche getuigenis in eene strafzaak, voor voormelden raad aanhangig, is bij vonnis van dien raad veroordeeld tot 11 /2 jaar celstraf. Voor de rechtbank te Deventer stond Don derdag terecht een meisje van 12 jaren, terwijl als getuige tegen haar optrad een meisje van 7 jaren. Zij was beschuldigd van eenvoudigen diefstal. Haar was nl. ten laste gelegd, dat zij de jeugdige getuige, toen deze op straat een praatje met haar maakte, eenig geld had afgenomen, dat haar moeder haar had medegegeven om er bood schappen voor te doen. Beklaagde bekende het haar teu laste gelegde feit bedreven te hebben, en zeide, jammerlijk weenende, „dat zij het nooit weer wilde doen." Voorts verklaarde zij een dub beltje van het geld versnoept te hebben en het overige te hebben weggeworpen, omdat zij het niet in de ouderlijke woning durfde brengen. Het openb. min. eischte schuldigverklaring aan eenvoudigen diefstal, door iemand beneden den leeftijd van 16 jaren, met oordeel des onderscheids gepleegd, en veroordeeling tot 1 maand celstraf. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer heeft de president gisteren mede gedeeld dat de minister van justitie een verzoek heeft ingesteld om machtiging tot vervolging van een lid der Kamer. Paul De Cassagnac verklaarde dat hij dit lid was. Het verzoek is tot onderzoek naar de afdeelingen verwezen. Ten aanzien van het voorstel om den militairen diensttijd bij het leger op voet van vrede tot drie jaren te verminderen, is door de Kamer met 295 tegen 169 stemmen besloten, het in behande ling te nemen, hoewel de regeering verklaarde de „prise en consideration" niet te ondersteunen. Groot- BritanniA Maandag zal lord Strafheden in 't Hoogerhuis eene resolutie voorstellen, waarbij aangedrongen wordt op maatregelen om het uitbreken van vijan delijkheden in Europa te beletten, de handhaving der tractaten van 1856, zooals die in 1871 ge wijzigd zijn, te verzekeren en het welzijn der volksstammen, welke aan Turkije onderworpen zijn, te bevorderen. In het Lagerhuis zeide Hamilton in antwoord op eene vraag van Cameron, dat Engeland toe stemming gaf tot het overbrengen van 300 koelies van Calcutta naar Suriname. Deze maatregel is echter slechts tijdelijk. Met betrekking tot de ophelïing van het verbod van emigratie van koelies heeft Engeland aan de Nederlandsche regeering voorwaarden medegedeeld, welke door deze laatste in overweging zijn genomen. JRumenië. De prefect Lupasco en zijne trawanten, op wier bevel de jodenvervolgingen in den laatsten tijd in Rumenië plaats hadden, zijn door de regeering uit hunne ambten ontzet. Daardoor zijn nu althans de gepleegde gruwelen erkend. Aan de menigte ongelukkige slachtoffers echter, die zij tot den bedelstaf hebben gebracht, is geene schadeloos stelling gegeven. 'l'elegrammen. BERLIJN, 23 Eebruari. Bij de legerbegrootiug is het ten vorigen jare afgestemde voorstel weder gedaan tot versterking van de landweer door vor ming van eene nieuwe brigade. Er zijn 105 nieuwe kapiteins benoemd bij de linie-infanterie. BUCHAREST, 23 Eebruari. Eenige Turken, door soldaten ondersteund, kwamen gisteren op het eiland Gouraumei en plunderden aldaar. Een detachement Rumeensche grenswachters namen 13 hunner, die zij op heeterdaad betrapten, gevangen en onder dezen een soldaat, terwijl zij twee Tur ken doodden. Ee i dezer twee was een Turksch ambtenaar uit Rutschuk, onder wiens leiding d& plundering plaats had. WASHINGTON, 23 Eebruari. De pleidooien in de quaestie der stemming in Oregon voor het college ter beslissing van de presidentskeus zijn afgeloopenhet college zal nog heden eene beslis sing nemen. Het rapport der commissie uit het huis van af gevaardigden is gunstig voor het uitrusten van eene Amerikaansche Noordpool-expeditie, en de oprichting van een station, dat de poolreizigers als uitgangspunt hunner onderzoekingen zullen nemen. KONSTANTINOPEL, 23 Februari. Door het Russische consulaat zijn gezagvoerders van schepen gewaarschuwd, dat men bezig is torpedo's te leggen langs de kust tusschen Suchon-Kale en fort Nicolais. De daartoe gestationeerde Russische vaartuigen zullen de schepen geleiden. Het bin nenkomen te Balaclava is verboden zonder voor afgaande kennisgeving. BRUSSEL, 24 Eebruari. De „Moniteur" bevat een koninklijk besluit, houdende verbod van in- en doorvoer over de oost- en noordelijke grenzen, van hoornvee uit Nederland. LONDEN, 24 Eebruari. De dagbladen bevat ten een brief van Tschernajeff, houdende logen straffing van de verklaring, door lord Derby in het parlement afgelegd, dat het Servische leger bijna geheel samengesteld was uit Russische vrij willigers. KONSTANTINOPEL, 23 Eebruari. De vredes voorwaarden met Servië zijn gisteren vastgesteld. De Porte zal een agent te Belgrado onderhouden. De Turksche vlag zal op de forten naast de Servi sche vlag worden opgericht. Een nieuwe ferman zal vorst Milan in het gezag bevestigen en bij een nieuw besluit zal zijn betrekking als vasal der Ottomanische regeering geregeld worden. De forteres van Alexinatz zal worden ontmanteld. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk van „Equitas" zal Maandag geplaatst worden. Ter markt te Lelden aangevoerd. 23 en 24 Februari. Wintertarwe 25 hectoliter f 10.50 a 11. Zomer- tarwe 25 hectol. j 8.50 a 9. Winterrogge 24 heet. f 7.00 a ƒ7.50. Zomerrogge 24 hectol./ 6 2 a 6."5. Zomergerst 30 hectol. f 6.2 a 6.75. Chevalier-gerst 30 hectol. 7.0) a f 7.50. Zware Haver 36 hectol. f 5.00 a 5.50. Lichte Haver 36 hectol. 3.75 a 4.00. Dui- venboonen 13 hectol. 8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 16 hectol. f 8.00 a /8.2i. Ossen stuks a Stieren, stuks f 0 a 0 Kalfkoeien 10 stuks t 16 t.OO a 245.00. Varekoeien 56 stuks 120.00 a f 185.00. Vette koeien 35 stuks ƒ190.00 a ƒ285.00. Kalveren (vette) 25 stuks 3').00 a 75. Kalveren magere) 47 stuks f 4.00 a 9.00. Hamels (magere) 280 stuks 19.00 a 30.00. Hamels (vette) stuks, t a Varkens (magere) 14 stuks ƒ16. a 22.Varkens (biggen) 40 stuks 7.a 15. Grasboter 3400 kilogr., 1ste qualit. vat 82.00 a/86.00. Schei- 2de qualit. vat f 68.00 a 72.00 Grasboter Iste qual. per kilogr. 2.05 a ƒ2.15, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.70 a 1.80. Ter markt aangebracht 95 runderen, 72 kalveren en 298 schapen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. ra org. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u 8 u." 12 u. 4 u 5 u 8 u. lOu Vrijdag 40° 40° 38° Zaterd. 35° 37° 45° 45° Wind: Zaterdag-middag 4 u. N. W.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2