N\ 5226. A". 1877. Maandag 26 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼au Zou- en Feestdagen, uitgegeven. BEEIOHT. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het LEIDSCH DAGBLAD. Zij die zich alsdan op deze Courant wenschen te abonneeren, ont vangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regel*1.0». Iedere regel meers 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 24 Februari. Gisteravond had in de Stadszaal de aange kondigde voordracht plaats van den heer Ernest Eenan. Een uitgelezen auditorium van dames en heeren, ook van elders opgekomen, was daar ver- eenigd. Alle plaatsen, zoowel in de zaal zelve als op de gaanderij, waren bezet. In een antieken stoel voor een klein tafeltje gezeten hield de heer Eenan een causerie over de vraag, wat het wezenlijk ka rakter eener natie uitmaakt. Noch de taal, noch het ras vormde een natie par excellence. Evenmin de godsdienst, die, hoewel een machtige factor in de wereldgeschiedenis, geen zaak is noch wezen moet van een volk, maar van het individu. Ook materieele belangen en geographische grenzen wa ren onmachtig de basis van een volk uit te maken. Het eenige, wat dit doen kon, was de wil om samen te zijn en samen te leven. Een eer ste vereischte voor een volk was mitsdien, dat het een verleden had, een geschiedenis, en dat het zijne voorvaderen, de groote mannen, in eere hield. In dat opzicht stond ons volk met Zwitserland aan het hoofd der natiën. Maar niet alleen de her innering, dat het samen geleefd had, ook de wil om dat samenleven voort te zetten vormde den grondslag van een volk. Men moest zich daarom aan elkander wijden, voor elkander op offeren; op die wijze werd liefde gekweekt: men heeft toch het huis lief, dat men zelf heeft ge bouwd. Zóó kon en moest iedere natie het hare bijdragen tot de ontwikkeling der gansche roensch- heid. De onderlinge band dier natiën was niet de kunst, noch de litteratuur, maar de wetenschap. Door haar bovenal werd de ontwikkeling bevor derd der menschhcid, die ongetwijfeld een hoogst belangrijk en edel doel najaagt. Zoo was ongeveer het beloop van Eenan's cau serie. In den meest gezelligen, prettigen vorm, waarvan alleen de Franschen den slag schijnen te hebben, heeft hij over de meest gewichtige onder werpen zitten keuvelen. De vraag zou kunnen ge daan worden, of die vorm wel geschikt is voor zulk een zaal en zulk een talrijk publiek, vooral wanneer de spreker over betrekkelijk zwakke stern- middelen te beschikken heeft. Ook zou men, wat den inhoud betreft, kunnen vragen, of die wil om samen te leven, die dan ten slotte de basis is van een volk, niet wat in de lucht hangt en zijn grond moet vinden in al die elementen, welke Eenan als constitueerende bases eener natie ver wierp. Maar wij hebben genoten van den geleerden gezelligen, vroolijken Franschman, die aan het begin en aan het einde zijner causerie zijne warme sympathie betuigde met ons land en ons volk, en ten slotte ook prins Alexander, die mede onder zijn gehoor was, zijne hulde bracht. Eere daarom aan het bestuur en den leden van Doctrina, die ons in de gelegenheid stellen zulke mannen te hooren In de Donderdag-avond gehouden buitenge- gewone vergadering van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was, met het oog op de aanstaande herziening der wet van 1857, het lager onderwijs aan de orde gesteld. De discussie werd, op verzoek van het Departements- bestuur, ingeleid door den heer J. A. Van Dijk. Na een kort overzicht over den toestand van het lager onderwijs, sedert de invoering der nieuwe grondwet en vooral sedert het in werking treden der wet van 1857, gegeven te hebben, deelde hij aan de vergadering de volgende tien stellingen mede, die achtereenvolgens door hem verdedigd werden 1. Vanwege elke gemeente moet de gelegenheid tot het ontvangen van openbaar lager onderwijs verschaft worden. 2. De vrijheid, die de gemeente besturen thans bezitten, om al dan niet schoolgeld te heffen, dient behouden te blijven. 3. De regeling van het meer uitgebreid lager onderwijs en de aangekondigde herziening van de wet op het mid delbaar onderwijs dienen gelijktijdig plaats te hebben. 4. Iu afwachting van eene wet op de bewaarscholen moeten bij deze herziening eenige regelen vastgesteld worden ten aanzien van het voorbereidend onderwijs. Schoolhygiène. Bevoegd heid en opleiding. 5. Vaststelling van het leerplan der school door den gemeenteraad is niet aan te bevelen, evenmin de regeling door dien raad van hetgeen de bevordering der leerlingen tot hoogere klassen betreft. 6. De maatschappelijke positie van hen, die, in het bezit van eene akte als hoofd onderwijzer zijnde, niet aan het hoofd eener school geplaatst zijn, moet verbeterd worden. 7. Het belang van het onderwijs eischt een bekwaam, deskundig, goed bezoldigd schooltoezicht. 8. De zoogenaamde afschaffing der vergelijkende examens verdient goedkeuring. 9. De bepaling omtrent de vaststelling der traktementen verdient lof. 10. De eischen voor het akte-examen moeten in hoofdzaak geregeld worden bij de wet. Verschillende punten gaven tot discussie aanleiding en alle werden door de vergadering goedgekeurd. Met een woord van warmen dank door den voorzitter aan den heer Van Dijk werd deze be langrijke vergadering gesloten. Zij gaf een bewijs, dat men hier te Leiden begrijpt, wat o. a. ook de heer Van Dijk in zijne inleiding zeide: het lager onderwijs is niet alleen een voorwerp van staats zorg, maar ook van de zorg der natie. Met genoegen verneemt men dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen ingeteekend hebben ieder voor 10 exempl. van het werkje van Eberhard„Marken in zijn waarde en ellende beschouwd". De heer mr. S. Vissering, aftredend lid der commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens, is herbenoemd tot lid dier commissie. Bij beschikking van den minister van justi tie is tot 2den commies in de gevangenis alhier benoemd P. C. Euil, thans schrijver in de cell, gevangenis te Botterdam. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7993 volwas sen personen en van 2647 kinderen. De wis- en natuurkundige faculteit der Utrechtsche hoogeschool ontving op de uitgeschre ven prijsvraag over het melkzuur en hydracylzuur één antwoord, dat der bekroning met de gouden medaille waardig gekeurd werd. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver dezer be kroonde verhandeling te zijn de heer J. D. Van der Plaats Jr., doctorandus in de wis- en natuur- kunde aan de Utrechtsche hoogeschool. Uit het rapport van dr. Koppeschaar, be- heizen de uitkomsten van het door hem ingesteld onderzoek naar de lichtsterkte van het gas en naar de drukking op verschillende punten in Den Haag blijkt: 1°. De druk is overal in de gemeente vol doende, behalve in de Van den Boschstraat en op het laatste gedeelte van het Zieken (twee ver van de gasfabrieken verwijderde punten.) 2°. De abso lute lichtsterkte bedroeg op de dagen van onder zoek 1,4 kaars meer dan hét minimum, dab voor Londen is voorgeschreven. 3°. De Zuiverheid is' voldoende. 4°. Het meerder verbruik vloeit voort: vooreerst uit het verschil in qualiteit van nu en vroegerten tweede uit vermeerderden drukten derde daaruit, dat het gas van vroeger bij vergroo ting van een vlam meer onderhevig was aan wal men ten vierde uit het gebruik van onvoordeelige branders. De directeur der gasfabriek heeft in zijn rap port nopens het hem omtrent deze aangelegenheid opgedragen onderzoek als de resultaten daarvan aan het gemeentebestuur medegedeeld dat het, in verhouding tot vroegere jaren, in de laatste tijden vermeerderd gasverbruik per verbruiker moet worden toegeschreven1°. aan een minder zuinig gasge- bruik als gevolg van de op eens zoo sterke ver mindering van prijs en 2°. aan den ruimeren aanvoer van gas, vooral in het noordelijk deel der stad, als gevolg van de vervanging van de geheel onvoldoende kanalisatie door een nieuwe van be hoorlijke capaciteit. Men verneemt dat de heer Beeloo zijn ontslag heeft aangevraagd als inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Noord-Holland. Het stoomschip „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, is 22 dezer van Suez vertrokken. Ter gelegenheid der Bubensfeesten zullen in Augustus a. s. te Antwerpen drie Vlaamsche galavertooningen gegeven worden. Het gemeente bestuur dier stad heeft de tooneelschrijvers, welke uit- of onuitgegevene tooneelgewrochten bezitten, die met het leven der Vlaamsche kunstschilders in verband staan of bij de Bubensfeesten gepast zouden kunnen opgevoerd worden, uitgenoodigd, die toe te zenden vóór 31 Maart e. k. Eene keuze zal tusschen de ingezondene stukken worden gedaan. Deze blijven in elk geval het eigendom der schrij vers. Aan de schrijvers der verkozene stukken zullen de volgende premiën toegekend worden 200 fr. voor een stuk van een of twee, 300 fr. voor een stuk van drie of meer bedrijven. De commissie van rapporteurs over de rech terlijke wetten heeft verschillende amendementen voorgesteld, met het doel om het ontwerp, hou dende vaststelling der klassen en samenstelling der arrondissements-rechtbanken, van de jaarwedden der leden en ambtenaren bij die rechtbauken, als mede van de klassen der kantongerechten enz. los te maken van de ontwerpen nopens de regeling der inrichting en indeeling van het rechtsgebied dier colleges, met dien verstande en dat gevolg, dat ook bij geheele of gedeeltelijke verwerping dier ontwerpen, onder N°. 3, 4, 5, 6 en 7 aangebo den, het andere ontwerp, onder n°. 8 voorgedragen, voor behandeling en aanneming vatbaar blijve. Dit denkbeeld wordt uitgewerkt in de voorgestelde amendementen, terwijl daarbij tevens het verschil in bezoldiging tusschen de kantonrechters der verschillende klassen wordt gelijkgemaakt en de jaarwedden alzoo worden voorgesteld1ste klasse op f 3000, 2de klasse op f 2500 en 3de klasse op f 2000. Het getal klassen wordt dus van vier op drie gebracht, onafhankelijk van de meerdere of mindere uitgestrektheid van het rechtsgebied, zullende daardoor ook het telkens en spoedig ver anderen van standplaats worden tegengegaan. Een lid der commissie wil de verhooging der trakte menten niet losmaken van het getal der rechter lijke colleges, daar hij tusschen beiden juist ver- band ziet en voor zoover de onvermijdelijkheid der verhooging, zelfs bij mislukking van 't indee- lings-plan, eene drangreden te meer is tot ver-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1