rende den dagdienst alarm geblazen worden. Bij nacht blijft het totdusver gebezigde alarmsignaal in gebruik. De „Amst. Cour." maakt ee|n nogal belangrijke verandering in haar bericht omtrent den schilder, die het leven verloor door het ont vlammen van terpentijn. De kastelein namelyk, in wiens koffiehuis de schilder zat, heeft hem niet de deur gewezen, maar integendeel alles in het werk gesteld om den deerlijk verwonde geneeskun dige hulp te doen verschaffen. Terwijl een tapper op de Oudeschans te Amsterdam Maandag-avond met zijne vrouw het vuurwerk op den Amstel was gaan zien, zijn die ven zijne woning binnengedrongen en hebben de aldaar aanwezige contanten, ten bedrage van on geveer 1000, ontvreemd. Niet alleen bij de mineurs en sap- peurs, maar ook bij de manschappen van het 1ste regiment veldartillerie, die in eene andere kazerne aan gene zijde der stad Utrecht gehuisvest zijn, is een oogziekte uitgebroken. Krachtige maatrege len zijn genomen tot ontsmetting der Willems- en Nicolaikazerne. Uit Marken wordt van 18 dezer ge meld: Ons eiland staat nog onder waterde paden naar slechts enkele buurten zijn begaanbaar. Van Hindeloopen en Lemmer is bericht ontvangen, dat er kistjes aangebracht zijn, welke daar op de al- gemeene begraafplaats ter aarde zijn besteld. Ver leden week zijn er Markers tegenwoordig geweest bij het openen van een kistje, dat te Urk was aangebracht. Op het eiland zijn de meergegoeden druk bezig met de schade te herstellen. De vis- schers hebben er nu nog al den tijd voor, want er valt helaas niets te verdienen. Van October tot nu toe is er bijna geen cent verdiend. Voor de mindergegoeden is het te hopen, dat het goede voorbeeld, reeds hier en daar gegeven, om hun ter hulp te komen, ruimschoots navolging moge vinden. Een ingezetene te Crefeld,Joh. Bapt. Gouché, heeeft den 12den dezer zijn honderdsten verjaardag gevierd. Hij verkeert naar lichaam en geest nog in vollen welstand. Uit Keulen wordt gemeld dat de politie te Ehrenfeld eene drukkerij van valsche muntbiljetten heeft ontdekt. Twee daarin werkzame personen zijn gearresteerd. Een te Londen wonend physic us, C. William Siemens, heeft onlangs een kunstoog vervaardigd met een gevoelig netvlies. Het is een oog dat niet alleen licht van duisternis onder scheidt, maar zelfs de kleuren, en bij lang aan houdend zien van een en dezelfde kleur, evenals het levend oog, vermoeid raakt, of plotseling door een snel licht getroffen, de oogleden toeknijpt. Het gevoelige kunstmatige netvlies bestaat uit eene dunne laag selenium, eene grondstof of element dat veel overeenkomt met. zwavel. In die laag verdeelen zich evenals in het netvlies van ons oog de zenuwen twee galvanische geleidings draden, welke zich vertakken en spiraalvormig of zigzagsgewijze parallel naast elkander in die laag voortloopen, zoodanig, dat ze niet met elkander aanraking komen, maar overal door een laag selenium van elkander zijn afgezonderd. Vele Engelsche natuuronderzoekers hebben door proe ven aangetoond dat het selenium, wanneer het tot een zekeren graad verwarmd en dan afgekoeld wordt, zoodanig door het licht wordt aangedaan, dat het den galvauischen stroom beter geleidt naarmate er minder licht op valt. Nu heeft dr. W. Siemens, de chef van het beroemde telegraaf bureau te Berlijn, deze eigenschap van het sele nium nauwkeurig bestudeerd, en vervolgens een zeer vernuftig toestel uitgedacht ten einde de sterkte van een lichtstraal, die op zulk een se- leniumplaat valt, onmiddellijk door den wederstand van den stroom te meten. De toestel van zijn broeder, het kunstoog, voldoet als wetenschappelijk werktuig niet aan hetgeen men van dezen „licht meter" kan verwachten, naar desniettemin is het zeer leerzaam. Zijn glazen kunstoog is van twee oogleden voorzien, welke, geopend, door een glas lens het licht breken en op het kunstmatig vlies een beeldje vormen. De galvanische geleiddraden die er zich bevinden zijn verbonden met een gal vanisch element, doch de stroom moet, alvorens in het netvlies te komen, om een electro-magneet gaan, terwijl de uit het netvlies tredende draad met een magneetnaald is verbonden. Brengt men voor dit kunstoog een wit papier of een ander licht voorwerp, dat men door bedekking met een zwarten doek donker kan maken, of gekleurd door middel van gekleurde glazen, dan bespeurt men eene meer of minder sterke afwijking van de magneetnaald. De kleinste afwijking verkrijgt men bij blauw licht, eene sterkere bij groen en geel, en het sterkst bij rood, een invloed welke over eenkomt met die van het menschelijk oog. Wegens hoogwater is het verkeer op de Rheinische Bahn te Griethausen gisteren gestaakt. Bechtzakcu. De correctioneele kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft gisteren den tapper I. M. I. Desprez veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 8, wegens het onbevoegd dragen van verboden wapenen (in deze een zakpistool), hetwelk tevens is verbeurd verklaard. De daarbij hem ten laste gelegde opruiende woorden met het oog op de September-onlusten zijn niet bewezen geoordeeld, op grond dat daaromtrent door de gehoorde getuigen ongelijkluidende verklaringen zijn afgelegd. Hij is mitsdien daarvan vrijge sproken. Het O. M. had bovendien een veroor deeling gevraagd tot een cellulaire gevangenisstraf van drie dagen. BUITENLAND. IDuitschland. Het lid van den Pruisischen landdag en den Duitschen rijksdag Yon Gerlach is Zondag over leden hij was nagenoeg 82 jaar oud. In het laatst der vorige week trof hem het ongeluk, overreden te worden en de daarbij bekomen ernstige kwet suren zijn de oorzaak van zijn dood geweest. Hij was vroeger een van de aanvoerders der streng conservatieve partij en mededwerkeraande„Kreuz- zeitung". De laatste jaren was hij een van de drie of vier zoogenaamde hospilanten of protes- tantsche leden van de ultramontaansche cen trums-partij. Grroot-Uritaiinië. In het lagerhuis antwoordde gisteren de heer Bourke op eene vraag van den heer Hopwood, dat de regeering niet voornemens is bij Oostenrijk te intervenieeren tot bevrijding der in dat land gevangengehouden Ilerzegowiner insurgenten. De heer Ward Hunt antwoordde op eene vraag van den heer Pim, dat het Russische eskader te San- Erancisco is samengesteld uit een korvet en zes kanonneerbooten. Hij deelde niet de vrees van den heer Pim voor het uitbreken van oorlog tusschen Engeland en Rusland. De verhouding tusschen beide mogendheden was vriendschappelijk. De heer Lowther, in antwoord op eene vraag van den heer Courley, zeide te gelooven dat annexatie van de Transvaal voordeelig zou zijn voor die republiek. Italië. Aan de „Times" wordt gemeld dat onder de besluiten, ten aanzien van het toekomstige con clave genomen, er een behoort, krachtens hetwelk, in afwijking van hetgeen thans gebruikelijk was, als opvolger van Pius IX elk kardinaal, van welken landaard ook, zal kunnen gekozen worden. Over dit punt zijn tusschen de Paus en sommige kar dinalen langdurige discussiën gevoerd, maar het gevoelen, dat de keuze volkomen vrij behoorde te zijn, behield de overhand. Het besluit zal aan de kardinalen worden medegedeeld. Oostenr.- Hong-. Monarchie. De korvet „Salamander" heeft last ontvangen naar Smyrna te vertrekken. De bladen melden dat eene overeenkomst getroffen is betreffende de bank-quaestie. De Hon- gaarsche ministers zijn naar Pesth vertrokken. De clubs der constitutioneele partij hebben afgevaar digden benoemd om morgen de conferentie met de ministers bij te wonen en liunne mededeelingen betreffende de overeenkomst te vernemen. Turkije. Wat de ziekte van den sultan betreft, bij wien zich dezelfde onrustbarende ziekteverschijnselen geopenbaard zouden hebben als zijn broeder Murad den troon deden verliezen, wordt aan de „Morning Post" gemeld, dat deze geruchten ongegrond zijn en Abdul Hamid slechts weder gekweld wordt door hevige kiespijnen. Of die pijnen van physieken of politieken aard zijn, meldt 't blad nietzooveel is zeker, dat zij zich in moeilijke oogenblikken steeds schijnen te openbaren, o. a. toen de con ferentie haar einde naderde en de Europeesche gevolmachtigden eene afscheidsaudiëntie verzochten. Intusschen schijnen de vredesonderhandelingen met Servië een gunstigen loop te nemen. Edhem Pacha moet verklaard hebben dat de Porte tot concessies bereid is en twee harer eischen, waar tegen Servië bezwaar had, aanmerkelijk wil wijzigen. De Turksche agent te Belgrado zou geenszins het karakter van een controleerend ambtenaar hebben, doch uitsluitend evenals de Servische agent te Konstantinopel de tusschenpersoon zijn, aan wien de onderhandelingen over zaken van zuiver politieken en commercieelen aard opgedragen zouden worden. Den eisch omtrent de godsdienstvrijheid van Israëlieten en Armenische Katholieken heeft de Porte laten vallenslechts heeft zij der Servische regeering de adressen medegedeeld, welke daarover bij de Porte tijdens de conferentie ingekomen zijn. Aan haar verlangen, dat de Turksche vlag naast de Servische op de citadel van Belgrado geheschen worde, houdt zij echter vast. T elegrammen. BUCHAREST, 20 Februari. Uit Sulina wordt gemeld dat de Turksche flotille, na een excursie naar Rustschuk, te Sulina is teruggekeerd. WASHINGTON, 20 Februari. Grant zou be volen hebben, dat een vervolging worde ingesteld tegen het dagblad „the Capitol" wegens laster en ophitsing tot oproer en moord op Hayes wan neer deze gekozen mocht worden. BARCELONA, 20 Februari. Er is eene samen zwering der partij van Zorilla ontdekt, die tijdens het verblijf van den koning hier had moeten uit barsten. Zeven personen zijn gearresteerdde rech terlijke instructie is begonnen. WEENEN, 20 Februari. De „Lloyd" meldt dat bij een Russisch-Turkschen oorlog, waarvan het uit breken over eene maand stellig verwacht wordt, Oostenrijk slechts in zoover onzijdig zal blijven, als zijne belangen niet worden benadeeld. Rusland zou het tooneel van den oorlog aanvankelijk naar Azië verplaatsen. LONDEN, 21 Februari. Het verbod tot verkoop van vee is uitgestrekt tot Yorkshire. In antwoord op lord Argyll verdedigde gis teren lord Derby in het hoogerhuis de noodzake lijkheid om een wijziging te brengen in de staat kunde naarmate de oorlog onvermijdelijker schijnt. De lords Salisbury en Beaconsfield verklaarden zich tegen eene politiek van dwang. INGEZONDEN. Aan dc Leldsche Vrouwen en Moeders. Toen eenigen tijd geleden verscheiden nieuws bladen ons, die anders van statistiek niet veel welen, het door cijfers gestaafde feit meedeelden, dat ons lieve vaderland, bij vergelijking met de meeste Europeesche rijken, lang niet als het El dorado der zuigelingen mag genoemd worden, heeft zeker die mededeeling ons verrast, of juister gezegd, bedroefd. Wij toch doen er ons aan te goed, dat baby-farming bij ons onbekend is, dat wij niet als Fransche en met name Parijsche moe ders onze kinderen „en province" zenden, om er ver van het moederlijk oog te gedijen of meestal te sterven. Neen, we beroemen er ons gaarne op, dat de Hollandsche vrouw van hooger of lager stand, nog eene echte moeder wil zijn, en toch zien wij daar een zoo ongunstig sterftecijfer van jonge kinderen vóór ons! Geneeskundigen consta- teeren daarbij, dat maar al te veel pasgeborenen bij ons verstoken zijn van het natuurlijk voedsel, zoodat het ernstig streven van faculteit en leek zijn moet, om middelen te zoeken tot bevordering van het zoogen. Zou dit woord geen weer klank vinden in het vrouwelijk hart Een kindje, dat de borst mist, kan ik nooit zonder eeuige meewarigheid aanzien, zelfs dan als de meest mo gelijke zorg wordt aangewend, om het gemis te vergoeden: hoe dan, waar die zorg door ar moede en onkunde ontbreekt? Is onze arme volks klasse over het algemeen zeer slecht gevoed (ik laat hier in 't midden in hoeverre zij zelve daar-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2