N". 5223. Donderdag A0. 1877. 22 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerU.I7J- Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 31 Februari. Gisteravond werd in liet koffiehuis „Eigenzorg" het 23-jarig bestaan gevierd der vereeniging het Metalen Kruis, afd. Leiden 2desectie. Deleden waren daartoe met hunne dames tegenwoordig, terwijl ook oud-leden en gerechtigden tot het dragen van het metalen kruis waren genoodigd. De president, de heer E. H. Themps, opende de vergadering met een hartelijk welkom aan de dames en heeren en bracht het jeugdig krijgsmansleven in herinnering, alsook de vele leden, die sedert de oprichting der ver eeniging haar door den dood ontvielen. Ook de 60ste verjaardag van Z. M. den Koning werd niet vergeten en een heildronk aan Hd. gewijd, met den wensch dat hij nog lang als vorst moge regeeren en beschermheer van 't Metalen Kruis zijn. De avond werd verder opgeluisterd door het houden van voordrachten en het zingen van toe passelijke liederen, en nog menige toost werd uit gebracht op het vorstelijk huis en Z. K. II. prins Erederik. Den heer J. De Haan werd dank toegebracht voor zijne goede ontvangst en omstreeks middernacht scheidden de feestvierenden in opge ruimde stemming. Behalve de aanvraag van de heeren Uytten- hoven en De Sonnaville, is bij de regeering nog een verzoek ingekomen om concessie voor een spoorweg door het Westland. Deze zou, in aan sluiting met den Hollandschen spoorweg, van 's-Gravenhage uitgaan en over Loosduinen, Monster, 's-Gravezande en Naaldwijk, naar Maassluis en Vlaardingen loopen, om van daar te Schiedam zich weder met den Hollandschen spoorweg te veree nigen. Voorts zouden zijtakken worden gelegd van Schiedam naar Delfshaven en van Naaldwijk of Maassluis naar den Hoek van Holland. De llaagsche gemeenteraad heeft besloten tot het aangaan met 1 Mei e. k. eener geldlee- ning, tot een bedrag van ƒ500,000, tegen eene jaarlijksche rente van 4 pCt., waaruit de gelden voor verschillende buitengewone werken gevonden moeten worden. Toen onlangs de Nederlandsche Dierkundige Vereeniging, op het initiatief van mr. H. Hartogh Heys van Zouteveen, te Assen, Darwin's vereerders hier te lande had uitgenoodigd, hunne photographi- sche portretten in te zenden, ten einde hem die op zijn verjaardag in een album aan te bieden, hebben 218 onzer landgenooten daaraan voldaan. Het album is hem den 12den dezer te zijnen huize te Down, in het Engelsche graafschap Kent, ter hand gesteld. Het is in groot kwarto formaat, gebonden in paarsch fluweel, met zilver gemonteerd. Op de eerste bladzijde is in eene gelithographieerde ornamentatie de opdracht bewerkt, luidende (in het Engelsch)„Dr. Charles Darwin, op zijn 68sten verjaardag als bewijs van hoogachting aangeboden door zijn vereerders in Nederland." Bij het album is gevoegd een breedvoerig overzicht van de ge schiedenis der verspreiding van Darwin's theorie hier te lande, met vermelding hoe deze in het begin der tegenwoordige eeuw reeds in beginsel door Nederlanders was verkondigd. Bij missive aan den president der Dierkundige Vereeniging, den heer A. A. Van Bemmelen te Botterdam, heeft Darwin in warme bewoordingen zijn dank betuigd, niet slechts voor het album, „hetwelk eenmaal voor zijne kinderen eene kostbare nalaten schap zal zijn", maar ook voor het daarbij over gelegde stuk, „waarin hij zoovele, voor hem nieuwe bijzonderheden vermeld heeft gevonden." De uitgevers Blomhert en Timmerman te Nijmegen hebben een exemplaar van hun geïllu streerd werk „Von KoppenDozy, Het leven van Otto von Bismarck enz." aan den Duitschen rijks-kanselier aangeboden en daarop vanwege prins Bismarck onder dankbetuiging ten antwoord ontvangen, dat hij, door eigene studie de Hol- landsche taal eenigszins machtig, zoodat hij het boek langzaam lezen kan, van den inhoud met belangstelling kennis hoopt te nemen. De heer J. Van Bees, die onlangs door de faculteit te Amsterdam voor de beantwoording eener zoölogische prijsvraag met goud bekroond werd, zal eerstdaags naar Napels vertrekken, om voor eenigen tijd aan de Nederlandsche werktafel in het zoölogisch station van dr. Dokru zijne studiën voort te zetten. Onder de maatregelen van regeeringswege genomen, om aan de noordelijke grenzen des lands het gevaar van het insleepen van den veetyphus uit Oost-Priesland tegen te gaan, behoort het trekken van een demarcatielijn op ons gebied, achter welke het gansche territoir onvrij is, waar al het vee zal worden opgeschreven en van waar geen vervoer van vee mag plaats hebben, zonder verlof van den betrokken burgemeester. Hoezeer infanterie en cavalerie ter beschikking zijn gesteld om bedoelde lijn te bewaken, zal misschien die laak opgedragen worden aan commiezen en rijksveld wachters. In laatstgenoemden zin is aanvankelijk reeds gehandeld. Naar men voorts meldt, worden ook in Limburg en Gelderland tot wering van de veepest militaire detachementen ter beschikking gesteld van de commissarissen des konjngs. Over het geheel moeten de berichten over de gevreesde ziekte aan de oostelijke grenzen des lauds geruststellend luiden. Op de pupillenschool, te Nieuwersluis opge richt met het doel om knapen voor den krijgsdienst op te kweeken en op te leiden, ter voorziening in het gebrek aan vrijwilligers en kader bij het leger, wordt onderwijs gegeven in lezen, schrijven, Ne derlandsche taal, rekenen, geschiedenis en aard rijkskunde, in sommige militaire reglementen en voorschriften, in exerceeren, schermen, gymnastiek, schaatsenrijden en zwemmen, in oefeningen met het geschut en de brandspuit en zoo mogelijk in sommige ambachten, welke later in den militairen stand tepaskomen. Voorts wordt aan de pupillen gelegenheid gegeven om, overeenkomstig de keuze der ouders of voogden, onderwijs in den godsdienst te ontvangen. Zij verlaten vóór hun zestiende jaar de school en gaan, hetzij als volontair naar het instructie-bataljon of de artillerie-instructie-com pagnie, hetzij als jongeling naar een der regimenten cavalerie of het bataljon mineurs en sappeurs, hetzij als tamboer of hoornblazer naar een der corpsen. De kleeding en uitrusting der pupillen zullen zooveel mogelijk in overeenstemming met die der onbereden corpsen van het leger worden bepaald. De school zal in de tweede helft van Mei e. k. worden geopend. Aan het departement van marine werd gis teren aanbesteedhet maken van een woongebouw voor den dienst van het loodswezen aan de haven van IJmuiden; met den aankleve van dien. Van de 10 ingekomen biljetten was het minste dat van de heeren gebr. Moorman, te Helder, voor ƒ16,390. Gedurende het jaar 1876 zijn in 's rijks munt vervaardigd en afgeleverd: voor rekening van het rijk 1,000,000 tiencentstukken, 200,000 vijfcentstukken, 13,047,000 centen; 2,020,000 halvecentenvoor rekening van particulieren 1,581,106 tienguldenstukken, 44,408 gouden dukaten ongerekend de gouden dukaten, te zamen uitmakende eene nominale waarde van 16,061,630. De hulde welke door het Haagsche garni zoen uithoofde van het ongunstige weder den Koning op Hd. verjaardag niet kon worden be wezen, hebben de troepen Z. M. heden gebracht door het houden van de toen niet doorgegane parade. Omstreeks 12 uren rukten het reg. gre nadiers en jagers, de escadrons van het 3de reg. huzaren en de batterijen van het 2de reg. vest.- artillerie uit en werden langs het Alexanders- veld in parade orde opgesteld. Kort daarna reed de nieuwe plaatselijke commandant, generaal- majoor Van Toll, langs de gelederen en verrichtte de inspectie, gevolgd door een talrijken staf, bij welken zich gevoegd hadden de comman danten van de genoemde wapens, de majoor directeur der schietschool enz. Na het gewone défilé voor den opperofficier keerden de troepen naar de kazernen terug. De Nederlandsche Bank had op 19 Eebr. bij een munt- en muntmateriaal van 149,963,356.42 voor eene som van 151,226,626.08*/a minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 60,490,650.44 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft met 1 Maart benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Terborg, mr. N. C. II. Van Daalen Wetters, thans griffier te Woubrugge; als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van vier schipbreukelingen van deNederl. kof „de Jonge Willem", op 7 Dec. jl., nabij Prederikshaven, door de aldaar te huis behoorende matrozen A. T. Larson, P. V. Olsen en P. Brön- dum, aan ieder hunner toegekend de bronzen me daille, alsmede eene geldelijke belooningbenoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, den kapitein-luitenant-ter-zee W. P. II. Cramer en den officier-van-gez. 1ste kl. bij de zeemacht, II. C. Steenbergentot directeur van 's rijks lijnbaan te Amsterdam, den baas dier lijnbaan J. II. Cool; den officier-machinst 1ste kl. J. H. Jullien, op zijn verzoek, ter zake van langd. dienst, op pen sioen gesteldbenoemd tot betaalmeester te Am sterdam J. Gordon Spandaw, thans betaalmeester te Utrecht. Gemengd Nieuws. Gistermiddag is, naar wij vernemen, uit de kazerne aan de Wittepoort een arrestant ontsnapt, die zijn weg naar Endegeest nam, doch onder Oegstgeest werd aangehouden en van daar naar de kazerne teruggebracht. Gisteravond omstreeks halfacht isin een grutters winkel in de Wintersteeg alhier een be gin van brand ontstaan, die echter spoedig gebluscht werd, zoodat de brandspuit n°. 7 van het wees huis, die inmiddels was aangerukt, geen dienst behoefde te doen. Gistermiddag is zekere A. v. A.oud 53 jaren, los werkman, te Botterdam bezig zijnde met verven der verschansing van het stoomschip „Botterdam", liggende in het dok van de heeren Van Zeylen en Decker, aan de overzijde der Maas, van die verschansing in het dok gevallen. Hij werd in bewusteloozen toestand per draagbaar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, alwaar het bleek, dat er teekenen van hersenschudding aanwezig zijn, waardoor zijn toestand bedenkelijk is. De agenten van politie te Botterdam zijn van een nieuw brandsignaal voorzien. Voortaan zal namelijk bij het uitbreken van brand gedu-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1