N°. 5222. Woensdag A0. 1877. 21 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. BERICHT. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het LEIDSCH DAGBLAD. Zij die zich alsdan op deze Courant wenschen te abonneeren, ont- j vangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. Monumenten Tan degelijk gehalte. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke Noramersa 0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.03. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Meermalen hebben wij gewezen op bet onmis kenbare streven onzer dagen om groote mannen en groote feiten uit vroeger tijd te eeren en te verheerlijken door het oprichten van standbeelden en monumenten. Gelijk alle zaken heeft die zucht haar goede en haar kwade zijde. Een volk, dat zijn verleden niet eert, toont een onverschilligheid die van weinig levenskracht getuigt en derhalve aan een langdurig bestaan doet twijfelen. Als blijk van waardeering dus der voorvaderen, die door hetgeen zij in het verledene wrochtten het heden voorbereidden, verdient het stichten van gedenkteekenen alleszins toejuiching. Dat gegeven echter is niet de eenige voor waarde, waarop het hierbij aankomt. Zij, die het hunne bijdragen tot het stichten van een of ander monument, dienen ook, en vooral, in het oog te houden, dat, gelijk op het verleden, dat zij willen eeren, het heden volgde, dat zij genie ten, zoo ook op dat heden het toekomende zal volgen, waarin de nazaat zal vragen naar de mannen uit onze dagen, waardig dat ook zij op hun beurt hun een eerezuil stichten. Zoo zij tevergeefs naar die mannen moesten zoeken, met recht zouden zij den staf over ons breken als over hen, die ter nagedachtenis van beroemde voorzaten monumenten oprichtten, terwijl zij zelf niet in staat waren iets groots tot stand te brengen, zoodat de hulde, door hen aan het roemrijk voorgeslacht gebracht, slechts moest strek ken om hun eigen roemloosheid te verbergen. Dat nu mag niet zijn, en daarom is een tweede, om niet te zeggen een hoofdvoorwaarde, dat zij, die voor groote mannen uit het verledene op waardige wijze gedenkteekenen willen oprichten, daarbij bezield zijn met het vaste voornemen, door woord en daad, zooveel in hen is, de voetstappen van die beroemde voorzaten te drukken. Zoo niet, zij zouden slechts eindigen met zich belachelijk te makenzoo ja, dan moge er standbeeld bij standbeeld, en monument bij monument verrij zen het zal er onze natie te beter om gaan. Wie dat met ods eens is, zal zijn bijval schen ken aan hetgeen werd besproken en besloten op de 16e algemeene vergadering van het Aard rijkskundig Genootschap, dezer dagen te 's-Gra- venhage gehouden. Naast een voorstel toch om mede te werken tot het oprichten van een zicht baar huldeblijk voor wakkere voorzaten, werd daar tevens een ander voorstel aangenomen, waarvan de onmiskenbare strekking is die voorvaderen in hun moedig pogen na te volgen. Of, om duide lijker te spreken; werd eenerzijds het bestuur van genoemd Genootschap gemachtigd bij de re geering den wensch over te brengen, dat er op Nova-Zembla een gedenksteen of monument worde geplaatst ter eere van Barends en Heemskerck, anderzijds werd het door de talrijk bezochte ver gadering uitgenoodigd alles aan te wenden wat kan strekken om de oprichting te bevorderen van wetenschappelijke stations op den weg zoowel naar Noord- als naar Zuidpool, die voor de eerste zouden moeten gevestigd worden op Spitsbergen, Nova-Zembla, aan de monding der Lena-rivier, aan kaap Barrow en de oost- en westkusten van Groenland, met de Noordkaap in Noorwegen tot verbindingstation, en voor de laatste, de Zuidpool, op de Ealksland- en de Auckland-eilanden. Deze stations zouden moeten dienen als pied- a-terre voor hen, die naar de pool trachten door te dringen of althans, die de poolstreken onder zoeken. Het bereiken der pool toch schijnt een vrij hersenschimmig iets te zijn. Hoe dit zij, als bewijs, dat de ondernemings geest hier te lande nog niet is uitgedoofd, zal ieder rechtgeaard Nederlander het voorstel tot oprichting van bovenbedoelde stations toejuichen en daarbij dan ook vrede kunnen hebben met de plaatsing van een gedenkteeken op Nova-Zembla, al is 't dan ook een aardig eind verder uit den koers om dezen zeemansterm te gebruiken dan b. v. het Heiligerlee-monument of het Briel- sche gedenkteeken, waaromtrent door velen werd in het midden gebracht, dat men ze deed verrij zen op plaatsen, die slechts als bij toeval door vreemdeling of landzaat worden bezocht. Nogmaals dus, wij aarzelen geen oogenblik de oprichting der poolstreek-stations te begroeten als een blijk van ondernemingsgeest, mits men niet van ons verge als zoodanig ook den Atjeh-oorlog te beschermen, gelijk dat op meergemelde verga dering van het Aardrijkskundig Genootschap ge schiedde. Trouwens het jeugdige, maar reeds zoo krachtige wetenschappelijk lichaam gaf reeds bewijs genoeg van energie, werkzaam in de goede rich ting. De Sumatrn-expeditie, onder meer, kan daarvan getuigen. Zulke ondernemingen zijn zeker de schoonste monumenten, die het Genootschap zich zelf kan stichten. LEIDEN, 20 Februari. Naar men verneemt zijn dezer dagen door de commissie der rijksadviseurs aan den minister van binnenlandsche zaken de ontwerpen voorgelegd van de prijsvragen, uit te schrijven in zake een nieuw universiteitsgebouw en een nieuw rijksmu seum van natuurlijke historie alhier. Het onlangs alhier gehouden armen-concert, van „Sempre Crescendo" uitgaande, heeft f 215 opgebracht. Hadden heeren officieren gisteren bij ge legenheid van 's konings verjaardag een genoeg lijken avond in de Stadszaal, niet minder was dit het geval met de soldaten in het „Tehuis voor militairen". Het plan van de commissie om dezen avond feestelijk door te brengen werd haar door een onverwachte bijdrage van f 20 van den Militairen Bond zeer gemakkelijk gemaakt. Een broodje en een glas wijn werd gepresenteerd, onder het nuttigen waarvan menige dronk op den koning, het vaderland, de vlag en de wapenbroeders in Atjeh werd uitgebracht. Even voor middernacht keerden de manschappen blijkbaar voldaan naai de kazerne terug. Ook de onderofficiers-vereeniging der Leidsche d. d. schutterij. „Koning Willem III" vierde gisteren een recht aangenaam feest in haar ver- eenigingslokaal „het Zeeuwsche koffiehuis". Na eenigen tijd gezellig bijeen te zijn geweest, ver- eenigde men zich te 10 uren aan een souper, waar menige heildronk aan Z. M. en anderen werd gewijd. Een woord van lof mag niet ont houden worden aan den heer Lafeber voor de goede zorg en nette behandeling. Aan de rijkstelegraafkantoren is voor den prijs van 10 cent voor het publiek verkrijgbaar gesteld eene beknopte aanwijzing voor de inrichting en schatting van telegrammen in verband met het gebruik van telegramzegels. De juridische faculteit aan de hoogeschool te Utrecht heeft het eenige antwoord, ingekomen op de door haar uitgeschreven prijsvraag over het recht van opstal, ofschoon dat antwoord naar haar oordeel blijken droeg van den lofwaardigen ijver des schrijvers niet kannen bekronen, noch een eervolle vermelding kunnen waardig keuren. Het stoomschip „Drenthe", van Rotterdam naar Batavia, is 18 dezer des avonds van Suez vertrokken; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, is 18 dezer Sagres gepasseerd; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, is 19 dezer te Southampton aangekomende „Holland", van Batavia naar Nieuwediep, is 19 dezer van Aden vertrokken. Den 3den Maart a. s. zal te Rotterdam embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip „Friesland" een deta chement suppletietroepen, sterk 105 militairen, onder welke 5 onderofficieren. Het bevel is op gedragen aan den majoor de artillerie W. A. Van Son en tot medegeleiders zijn aangewezen de ka pitein W. Munder, de lsle luit. A. C. W. E. Kortum en J. J. De Graaft', alsmede de 2de luite nant E. Hamacher, allen van de infanterie. De vier eerstgenoemde officieren keeren van verlof terug. Men verneemt dat in Den Haag op kosten van mevrouw Schiefbaan, weduwe van den onlangs overleden notaris, een barmhartigheidsgesticht zal worden gebouwd. Men zegt dat daarvoor een som van ruim f 100,000 is bestemd. Ook de R.-K. kerk heeft een zeer aanzienlijke som ten geschenke ontvangen. De dames G. Straatman en J. Schaefer te Roermond zijn door Z. M. den koning onder het getal van Zr. Ms. pensionnaires opgenomen ter verdere bekwaming in de toonkunst. Z. M. heeft bepaald dat tot de pupillen school te Nieuwersluis, voor zooveel er plaatsen zijn, worden toegelaten zonen van militairen en van gepensioneerde of gegageerde militairen, van 12 tot 14< jaren en die overigens voldoen aan zekere toelatingsvoorwaarden. Ook zonen van niet- militairen kunnen worden toegelaten tegen betaling van eene jaarlijksche bijdrage van f 50. Bij de oefeningen in het tirailleeren is voor de officieren der infanterie ingevoerd de siffiet- boussole, een fluitje van Eransch model, voorzien van een kompasje. Ter voorziening in de behoefte aan artillerie officieren in Ned.-Indië wordt aan allen, die vóór 1 Jan. 1880 worden aangesteld tot 2den luit. der art. bij het N.-I. leger, eene gratificatie voor uitrusting verleend ad ƒ1600. - Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den hoofdcommies bij het depart, van binnenl. zaken mr. D. J. Zubli; benoemd tot adjunct commies bij voormeld depart, mr. W. T. C. Van Doorn, thans werkzaam aan het depart, van bui- tenl. zaken; aan J. De Waal en J. Blok, schip pers, en aan J. Westdorp, meekrapdroger, allen te St.-Philipsland woonachtig, als blijk van goedk. en tevredenheid wegeus de redding van een schip breukeling onder die gemeente op 1 Januari jl., voor elk toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschriftmet ingang van 1 Maart bevorderd tot kapitein-ter-zee D. Schuurman en jhr. II. O. Wichers tot kapitein-luitenant-ter-zee J. M. Brevet, H. P. König en jhr. J. A. Roëll; tot luitenant-ter-zee 1ste kl. J. R. Eek, Z. J. Cambier en II. R. J. J. Thorbecke; tot luitenant ter-zee 2de kl., K. F. Steinmetz, H. M. La

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1