N°. 5220. Maandag A". 1877. 19 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. BERICHT. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het LEIDSCH DAGBLAD. Zij die zich alsdan op deze Courant wenschen te abonneeren, ont vangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171 Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 17 Februari. De heer Cremer mocht zich gisteravond op een talrijk en aandachtig auditorium beroemen. En dit was waarlijk geen wonder ook. Immers, niet alleen dat hij hier ter stede al heel zelden optreedt, maar hij moet bovendien van vroeger zulk een aange- namen indruk hebben achtergelaten, dat ieder die eenigszins kon deze gelegenheid om hem nogmaals te hooren niet ongebruikt wenschte te laten voorbijgaan. Ook nu weder onderhield hij zijn gehoor met zijne bekende eigenaardige begaafd heden eenige uren alleraangenaamst, zoo zelfs dat de aangekondigde lezing van zijn „Reuske van 't Darp" inderdaad meer op den naam van voordracht mocht aanspraak maken. De tafereeltjes en de helden zijner geschiedenis, over 't algemeen zich zoo door eenvoud kenmerkende, maar tevens zoo vol waarheid en diep gevoel, weet hij zijn hoorders als ware het voor oogen te tooveren. Zij gevoelen het: elk zijner bewegingen, elke buiging van zijn ■stem heeft iets kenmerkends, iets eigenaardigs. De toejuichingen, die hem bij herhaling en vooral aan het einde ten deel vielen, bewezen dan ook wel hoe dankbaar men hem was. Hun, die niet in de mogelijkheid waren gisteren in de Stadszaal tegenwoordig te zijn, kunnen we in gemoede de lectuur dezer nieuwe novelle aanradenze is reeds gedeeltelijk in „Eigen haard" opgenomen. Maandag a. s. zal bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den koning door de troepen van het garnizoen alhier eene groote parade worden gehouden, waartoe ze te 12 uren op de Ruïne gerangeerd moeten staan. De majoor J. W. J. Zegers Rijser van de veld-artillerie zal de parade commandeeren. Naar wij vernemen zal Eberhard eerstdaags een werkje uitgeven ten voordeele der noodlijdenden op het eiland Marken en wij vertrouwen, dat bij de aanbieding der inteekenlijsten de deelneming groot zal zijn, ten einde daar, waar thans zooveel ellende heerscht, den nood te helpen lenigen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 8597 volwas sen personen en van 3553 kinderen. „Staatsblad" n°. 20 bevat een kon. besluit van 7 Februari 1877, houdende nadere regeling van het port der brieven en verdere stukken, die tusschen het rijk en zijne koloniën in Oost- en West-Indië worden gewisseld, en zulks met in trekking der kon. besluiten van 10 Juli 1875 en van 24 Januari 1876. Dit besluit is een gevolg van de te Bern, onder dagteekening van uen 19den Januari 1877, uit gewisselde verklaring, waarbij de Nederlandsche koloniën in de algemeene postvereeniging zijn opgenomen. In dat besluit wordt het port der brieven en der verder in het besluit vermelde stukken, die tusschen het rijk en zijn koloniën in Oost- en West-Indië, anders dan langs den rechtstreekschen zeeweg worden uitgewisseld, vast gesteld als volgt: a. voor gefrankeerde brieven 25 cent, en voor ongefrankeerde brieven 40 cent, voor elke 15 gram of elk gedeelte van 15 gram; b. voor briefkaarten 12'/, cent; c. voor papieren en bescheiden, monsters, dagbladen, drukwerken en andere met drukwerken gelijkgestelde stuk ken, 7'/j cent voor elke 50 gram of elk gedeelte van 50 gram. Monsters mogen het gewicht van 250 gram en de overige sub c hiervoren vermelde stukken dat van 1000 gram niet te boven gaan. Verder bevat het besluit bepalingen omtrent ontoereikende frankeering, omtrent de wijze van frankeeren, en omtrent het verloren gaan van aangeteekende brieven. Brieven en alle andere stukken kunnen aangeteekend verzonden worden, tegen vooruitbetaling van het gewone fraukeergeld en een vast recht van 10 cent. Voor berichten van ontvang wegens aangeteekende brieven of andere stukken wordt, indien de afzenders zoo danig bericht verlangen, bij vooruitbetaling een port van 5 cent ingevorderd. Deze laatste be palingen zijn mede van toepassing op het post verkeer tusschen het rijk en zijne koloniën langs den rechtstreekschen zeeweg. Het besluit treedt in werking met 1 Mei 1877. Het wetsontwerp tot vervroeging van het tijdstip van den aanvang der meerderjarigheid enz. strekt om dien aanvang terug te brengen van den 23-jarigen tot den 21-jarigen leeftijd. De minister van justitie toch is van oordeel, dat er op den duur geen overwegende grond bestaat om in Ne derland eene wetsbepaling te handhaven, afwijkende van hetgeen in Europa langzamerhand gemeen recht is geworden. Thans toch vangt de meerder jarigheid met het volbrachte 21ste levensjaar aan in het Duitsche rijk, Frankrijk, België, Rusland, Italië, Groot-Britannië, Noorwegen, Zweden (alleen voor de mannen) benevens in het Zwitsersche kanton Genève, terwijl in andere Zwitsersche kan tons die meerderjarigheid op nog jeugdiger leeftijd invalt. Wordt het ontwerp wet, dan zal, daar de staatsrechtelijke meerderjarigheid de burgerrechte lijke volgt, de tekst van de wet van 28 Juli 1850 betreffende het ingezetenschap en van enkele andere wetsbe alingen daarmede nader in overeenstemming behooren te worden gebracht. Volhardt de minister bij zijne vroeger geuite meening dat de beperkte handlichting uit ons recht niet gemist kan worden, daarentegen dringt z. i. bij vervroeging van het tijdstip van het begin der meerderjarigheid meer dan ééne reden tot afschaffing van die handlich ting, waardoor de minderjarige meerderjarig wordt verklaard (venia aetatis). Daartoe strekt art. 2 der wetsvoordracht. Den 9den Januari is msgr. A. C. Claessens, apostolisch vicaris te Batavia, door eene commissie uit de katholieke gemeente te Batavia afgehaald van het ter reede liggeude stoomschip, met welk vaartuig hij na een verblijf in Europa aldaar is teruggekeerd. Geleid naar de kerk aan het Water- looplein, die smaakvol versierd was, werd hij daar plechtig ontvangen, en is hem namens de katho lieken in N -I. een prachtige gouden mis-kelk aangeboden, met robijnen versiird. Bij kon. besluit is bepaald dat bij het leger ƒ35 per compagnie wordt toegestaan (boven het gewone bedrag van ƒ15) tot het aankoopen vau kleine gerieflijkheden op de chambrée's en het aanschaffen van brandstoffen. Deze maatregel wordt genomen om de soldij der manschappen niet te bezwaren voor verschillende zaken die op de kamers noodig zijn, terwijl de commandanten der corpsen een omstandig rapport omtrent de werking hier van aan den minister van oorlog moeten inzenden. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorstel van den heer Haffmans tot invoering van het zoogenaamd recht van ant woord verklaarde zich de meerderheid der leden, die aan het onderzoek deel namen, met het ontwerp weinig ingenomen. Door Z. M. is bepaald dat tot aanmoediging en belooning aan mindere geëmployeerden, werk lieden en bedienden, werkzaam bij inrichtingen van 's rijks zee- en landmacht zal toegekend wor den: voor 12 jaren ijverigen eu trouwen dienst, eene bronzen medaille van ovalen vorm, waarop aan de eene zijde het borstbeeld des konings en aan de andere zijde het opschrift „Voor ijver en trouw" omringd door een krans van eikenbladeren voor 24 jaren ijverigen en trouwen dienst eene zilveren medaille van gelijken stempel benevens eene gratificatie van ƒ50 en voor 36 jaren eene gouden medaille van gelijken stempel met eene gratificatie van ƒ100. De medailles zullen worden gedragen op de linkerborst, hangende aan een oranjelint. Z. M. heeft benoemd tot opzichter over de rijksgebouwen onder beheer van het depart, van financiën in Zuid-Holland en Zeeland, standpl. Rotterdam, W. C. Van Goor, thans opzichter over de gebouwen van het domein enz. aldaar; in Noord-Holland en Utrecht, standpl. Amsterdam, C. D. Wijndels de Jongh te Amsterdam. Gemengd Nieuws. In den loop van deze week is de ge heele Katwijksche vloot op de visscherij uitgegaan, waarvan heden 26 schuiten met mooie vangst terugkeerden, die besomden 230 en 60. De bestede prijzen waren weder zeer hoogtarbot 6 A 10, tong 15 a 50 cents, benschol 50 a 75 cents per stuk; kleine schol ƒ6 a ƒ9, rog 4 a 8 per mand. Aan de gevolgen van brandwonden is Donderdag na een hevig lijden van drie weken in het gasthuis te Amsterdam overleden de huis schilder Van B. De omstandigheden waaronder hij die brandwonden bekwam zijn zeer treurig. Van B. kwam vóór drie weken 's avonds van het werk en trad eene herberg bij den overhaal van den Amstel- veenschen weg binnen om een glas hier te drinken. In zijn zak had hij een fleschje met terpentijn,- dat terwijl hij zich op een stoel neerzette brak, waardoor het vocht zich aan zijne kleederen mede deelde. Een man in zijne nabijheid ontstak kort daarop een lucifer, en na daarmede een sigaar aangestoken te hebben, wierp hij den brandenden lucifer weg, die ongelukkig terechtkwam op den met terpentijn doortrokken jas van Van B. On middellijk stond Van B. in eene zee van vuur en in plaats van alles in het werk te stellen om hem te redden, drong de kastelein, uit vrees voor gevaar van zijn huis, Van B. naar buiten, terwijl hij misschien met behulp van een deken of iets anders den brand van de kleederen had kunuen blusschen. Vier mannen, onder welke een knecht van Van B., namen hem op en dompelden hem even onder het water, waardoor de brand wel onmiddellijk werd gebluscht, doch Van B. was bewusteloos en werd eerst naar huis en nog dienzelfden avond naar het gasthuis gebracht, waar hij eergisteren na een pijnlijk lijden van drie weken overleed. Hij laat eene hulpbehoevende vrouw na met vijf jeug dige kinderen. Naar men verneemt heeft de politie i zich deze zaak aangetrokken, en zal zij een onder zoek instellen of bij het wegwerpen van den bran denden lucifer aan onvoorzichtigheid of aan boos opzet moet gedacht worden. In „de brakke grond" teAmsterdam werd Donderdag-middag betaald voor een oud Japansch porseleinen schoorsteenstel, met bloemen en vogels geëmailleerd, 1575. Het stel bestond j uit drie pullen, waarvan er twee gebarsten waren,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1