volgens een door den minister van oorlog vast te stellen programma, en bewijzen overleggen, dat hunne tegenwoordigheid in het gezin, waartoe zij behooren, noodzakelijk is. De lotelingen die, vóór de inlijving bij de de militie, met gunstig gevolg een examen afleggen waarvan het programma door den minister van oorlog wordt bepaald, worden, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, ingelijfd bij het corps en geplaatst in het garni zoen hunner keuze. In werkelijken dienst worden zij zooveel mogelijk in de kazerne bij elkander gehuisvest, mogen voor eigen rekeniDg buiten dienst fijne uniform dragen en, zoo daartoe maar eenigszins gelegenheid is, met elkander of met de adspirant-onderofficieren en korporaals menage hou den. Uit hen zal in eerste plaats militiekader worden getrokken, voor zooverre hunne geschikt heid tevens voldoende zij. Verder zijn bij dit besluit eenige andere bepalingen gemaakt in het belang van de miliciens, die zich door bekwaam heid onderscheiden. Z. M. heeft ten bewijze van Hd. belang stelling in de inrichtingen, bestemd tot opleiding van knapen voor den krijgsdienst, hetzij bij het leger, hetzij bij de marine, en tot tegemoetkoming aan gehuwde militairen in de opvoeding en de opleiding hunner zonen, het beschermheerschap aanvaard van de pupillenschool te Nieuwersluis en de zoo noodig nog op te richten pupillenscholen, alsmede van de, op de opleidingsschepen gevestigde of nog te vestigen inrichtingen bij de marine, tot vorming van jongens tot matrozen en onderoffi cieren voor de bemanning van Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog. Aan de afdeelings-besturen der Hollandsche Maatschappij van landbouw is door het hoofdbe stuur dier Maatschappij het volgend schrijven geïichtEen vreeselijke vijand van onzen zoo kostbaren veestapel heeft zich in het naburig Duitschland en in Engeland vertoond. De zoo gevreesde veetyphus toch deed zich op enkele plaatsen in die rijken voor. Het hoofdbestuur acht. zich verplicht u op het gevaar te wijzen dat ons bedreigt, een gevaar waarvan de groote na doelen nog zoo versch in veler geheugen liggen. Vooral voorzichtigheid wordt aanbevolenMoge een ieder toch behoedzaam zijn, en geene vreemde kooplieden op zijne stallen toelaten. Van algemeene bekendheid is het, dat ook daardoor de besmetting kan worden overgebracht. Uwe gewenschte mede werking, om in uwe afdeeling tot de meest moge lijke voorzichtigheid aan te sporen, roept het hoofd bestuur bij dezen met vertrouwen in. Zr. Ms. Commissaris in de provincie Gro ningen is gemachtigd tot bijeenroeping van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op 15 Eebruari e. k., ten einde daarin: 1°. mid- dèlen te beramen ter voorziening in de kosten der stormschade aan provinciale werken veroor zaakt door den storm van 30 en 81 Januari jl., en 2°. te voorzien in de kosten van het onder houd yan het Eemskauaal in 1877; voorts mach tiging vers! rekt, dat in de buitengewone vergade ring der Staten van Groningen op 15 dezer alsnog worde behandeld het voorzien in de kosten der verdieping van het Hoenderdiep. De ongunstige beschikking van den minister van financiën op het verzoek der dames-leerlingen en oud-leerlingen van de middelbare school voor meisjes te Arnhem om een loterij tot stand te brengen, waaruit aan de jongelieden, die de am bachtsschool verlieten, gereedschappen en werktui gen konden worden gegeven bij het verlaten der school, moet alleen worden geweten aan een infor maliteit, die alsnog gemakkelijk te herstellen zal zijn. De „Gron. Ct." meldt dat dezer dagen door den directeur-generaal der maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen order is gegeven, dat al het trein- en wegpersoneel opnieuw moet on derzocht worden, of er ook personen onder zijn, die lijden aan daltonisme. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Eio de Janeiro, is het invoerrecht op de voornaamste Nederlandsche artikelen bij het op 1 Januari jl. in werking getreden tarief van rechten der Argentijnsche republiek aanmerkelijk verlaagd. In plaats van 45 percent der waarde betalen voortaan alle geestrijke dranken, als jenever, bieren enz., slechts 35 percent. Gelijktijdig is de waarde, waarnaar de rechten berekend worden, voor eenige dier artikelen verminderd. - Naar men verneemt bevat het heden bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot wijzi ging der kieswet, dat nog moet worden gedrukt, o. a. deze hoofdbepalingen1°. dat als regel enkele kiesdistricten worden aangenomen, met uitzondering alleen voor Amsterdam, Botterdam, 's-Gravenhage en Utrecht; 2°. dat er eene alge meene censusverlaging wordt voorgesteld en het maximum voor 't platteland op 28 wordt gesteld 3°. dat de capaciteiten in aanmerking worden genomen. Tweede Kamer. Bij de behandeling van het rapport over de enquête der koopvaardijvloot is met 26 tegen 20 stemmen aangenomen de motie-Blussé om dat rapport aan de regeering tc verzenden. Derhalve verviel de bespreking der 17 punten. Het ontwerp over tariefwijziging van in- en uitvoerrechten is aangevangen. Morgen voort zetting. Z. M. heeft aan W. Tromp, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als notaris te Bergum, gemeente Tietjerksteradeel jhr. W. R. Boddaert, wiens diensttijd als direc teur vanwege den handel bij het vrij entrepot te Middelburg met 31 Maart e. k. eindigt, opnieuw als zoodanig benoemd, en de benoeming van J. Koopman, burgem. van "Wervershoof, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Wanneer men in aanmerking neemt, dat er gisteravond tegelijk komedie en concert was, dan hadden de Elorentijners over de belangstelling die hun ten deel viel geen reden tot klagen, vooral in vergelijking tot de opkomst van het publiek bij de beide vorige buitengewone concerten, die vanwege de Maatschappij voor Toonkunst in de Stadszaal gegeven werden. Het Elorentijner strijk- quartett van Jean Becker is te goed en te gunstig bekend, dan dat het noodig zou zijn er hier nog over in bijzonderheden te treden. Het zij voldoende te verklaren dat de uitvoering der drie quartetten van Haydn, Beethoven en Schubert ook hier keurig was. Het viertal heeft zijn alom verbreiden roem schitterend gehandhaafd. Slechts zeer zelden wordt zulk een geacheveerd ensemble gehoord als gisteravond. De toonwerken toch die de vier meesters ten gehoore brengen, komen vooral bij hen tot het volle recht en moeten ieder, zelfs den ongevoeligste, aangrijpen. Te verwonderen viel het dan ook niet, dat het auditorium, dat klein en exquis was, toonde deze gelegenheid niet genoeg naar waarde te kunnen schatten. Voor de pikante voordracht van een scherzo, dat ten slotte als ware het als een souvenir werd aangeboden, toonde het zich niet het minst erkentelijk. Een deel van die erkentelijkheid komt zeer zeker ook toe aan commissarissen der Maatschappij, aan wier tusschenkomst het voornamelijk is te danken, dat het viertal onze stad niet onbezocht liet. Vreemd is het evenwel dat door de leden niet meer gebrruik van hun recht gemaakt wordt, dat hun volgens bewijzen van lidmaatschap, programma's, annonces enz. gunstiger voorwaarden voor de concerten dan niet-leden toekent. Van enkele zijden hoorden we evenwel de opmerking, dat er nochtans van dit recht soms al heel weinig blijkt en dat er zelfs zoo veel bepalingen voor de gewone en buiten gewone concerten afzonderlijk en voor beiden te gelijk zijn gemaakt, welke dienen moeten om een en ander te verduidelijken, dat men wel eens voor een dubbelzinnig vraagstuk staat en zich om zoo te zeggen in een doolhof van duidelijkheden bevindt, waar het voor oningewijden bijna niet mogelijk is het rechte spoor te vinden. Zelfs in gewijden moeten hier en daar reeds een groot vraagteeken gezet hebben. Opmerkelijk was 't o. a. ook dat gisteravond later hoorden we ten gevolge van een misverstand van al die bepalingen eenige besproken plaatsen den geheelen avond onbezet bleven. Is onze Nederlandsche taal niet bij machte hierin te voorzien Voor beide partijen zou het zeker wenschelijk zijn. Gemengd Nieuws. Op het bal masqué, in de sociëteit „Vereeniging" jl. Zaterdag te Haarlem gehouden, is door de regelings-commissie voor verschillende vermakelijkheden eene collecte gehouden ten be hoeve van de noodlijdenden van het overstroomde eiland Marken, welke ƒ100.43 heeft opgebracht. De leden die zich met de inzameling belast had den, waren als Markers gecostumeerd. Gistermiddag is te Haarlem een vijf- jarig kind, wonende op het Klein Heiligland, al spelende te water geraakt in den Gasthuissingel. Een ander kind, dat bij het ongeval was geweest, vertelde het een half uur later op eene bewaar school; toen men de aangewezen plaats had be reikt, werd het lijkje opgehaald. Thans is een spoor ontdekt der daders van den diefstal, de vorige maand gepleegd ten huize van den heer Gies, Singel hoek Romeinsarmsteeg te Amsterdam. Een bericht dat korten tijd na den diefstal verspreid werd, als zouden de dieven te Rotterdam gepakt zijn, was onjuist, doch werd om het onderzoek der politie in de hand te wer ken, niet weersproken. De politie had 't oog op zekere personen en ging hen met de grootste om zichtigheid na. Zaterdag-namiddag zou door de verdachten eene poging aangewend worden om een eflekt Pauselijken Staat, groot 1000 franken, te verkoopen. Dit gelukte hun niet, want toen de een aan den ander het papier op straat over gaf, was juist de politie op de plaats aanwezig om de personen te arresteeren. De agenten schij nen echter minder handig geweest te zijn of de verdachten te vlug, ten minste in een oogwenk was er tusschen het drietal en de twee politie dienaren een wedren ontstaan, eindigende in de Kerkstraat in een slagerswinkeltje, waar het drie tal instoof en gearresteerd werd. Toen zij onder zocht werden, vond men bij een hunner niets dan eenige valsche sleutels en een looper. 's Avonds bracht echter de vrouw uit het winkeltje een door haar in den winkel gevonden eflekt, dat werke lijk blijkt van bovengenoemden diefstal afkomstig te zijn. Ook een der sleutels past op de deur van den bestolene. Twee der gearresteerden zijn gistermiddag weder op vrije voeten gesteld, de derde is nog in voorloopige bewaring. Adv.-gen. Rümer heeft heden in den hoogen raad zijne conclusie voorgedragen in zake de ontvoering eener minderjarige, waarvoor M. M. Adolfs te Amsterdam door het hof aldaar tot 45 dagen celstraf is veroordeeld. In deze strekt de conclusie tot verwerping der voorziening, op grond voornamelijk dat de bedoeling van het hof, dat als bewezen aanneemt dat de requirante met bedrieglijke voornemens de minderjarige heeft weggevoerd om haar aan het gezag en het bestuur der moeder te onttrekken, geene andere is, dan dat er weggevoerd is van de plaats, waar de moeder de minderjarige gesteld had, naar eene andere plaats. Uitspraak 12 Maart. Twee knechts van de apotheek in het Binnengasthuis te Amsterdam, die zich Zondag aan sterken drank wenschten te buiten te gaan en zich daartoe in het bezit hadden gesteld van eene flesch der apotheek, waarin zoo zij meenden spiritus zou aanwezig zijn, moesten hunne onmatigheid op eene vreeselijke wijze boeten. Een hunner is kort na het gebruik van het vocht overleden, de ander verkeert in zeer bedenkelijken toestand. De oeverlanden tusschen Meppel en Zwartsluis, Staphorst enz. staan opnieuw sedert een paar dagen totaal blank, wegens den aanhou denden opstuwenden westenwind, die alom in Friesland en Overijsel het boezemwater zóó geweldig opzet, dat de spoorbanen uren ver als door een zee gaan. Te Gramsbergen werd Zaterdag ge arresteerd zekere H. v. d. H., schoenmakersknecht, de vermoedelijke dader van een te Noord-Sleen gepleegden diefstal van een gouden oorijzer met een som gelds. Het oorijzer was reeds te gelde gemaakt, zoodat men den gearresteerde in het bezit vond van contanten ten bedrage van ruim 200, een horloge dat hij zich pas had aangeschaft, en andere voorwerpen. De gearres teerde gaf voor rijksambtenaar te zijn en naar Amsterdam te willendoch door zijn welvoorziene beurs en zijn trek naar sterken drank verlokt, was hem dien dag de gelegenheid per diligence ontgaan, zoodat hij nu door eene andere gelegen heid vervoerd zal worden. Zaterdag-avond is een jeugdig kor- poraal, nog slechts sinds weinige dagen te Breda in garnizoen, in de nabijheid der kazerne, door

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2