i BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Marktberichten. Amsterdam, 5 Februari. Tarwe per 2400 kg. Maart ƒ300, Mei ƒ303. Amerik. Rogge per 2100 kg. N. Taganrog ƒ200; N. Galatz ƒ194, Gemengd Nieuws. De geheele visschersvloot uit Katwijk is thans behouden binnen. De schuit, die het langst in zee bleef en met zooveel angst werd verbeid, is Zaterdag aangekomenzij had ankers en tou wen verleren. Zaterdag-avond is te Rotterdam een dertienjarig meisje, woonachtig 'in de VanBerkel- straat, levenloos uit eene achter hare woning loo- pende moddersloot opgehaald. Bij afwezigheid der ouders zou zij op het jongste kind toezien. Voor zoover men kan nagaan, moet zij bij het spoelen van eene dweil in het water zijn geraakt. Door de politie te Amsterdam werd dezer dagen aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld Petrus Van Baal, kellner, afkom stig van Groningen, een gevaarlijk sujet, reeds herhaaldelijk veroordeeld en eerst sedert eenige weken uit de cellulaire gevangenis aldaar ontsla gen. Hij wordt thans verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan eene reeks diefstallen in logementen, waar hij, onder allerlei valsche namen intrek genomen hebbende, telkenmale zonder be taling heimelijk vertrok. Bovendien verdacht van in een dier logementen een in den vorm en naar het uiterlijk van een Nederl. bankbiljet door de .firma W. A. Pischer en Co. op den Nieuwendijk te Amsterdam vervaardigde reclame te hebben uitgegeven, is hij door de betrokken logement houdster en hare dienstbode voor dien uitgever berkend. Voorts is op den verdachte eenig lin nengoed bevonden, blijkbaar afkomstig uit een reiskoffer, ten nadeele van een handelsreiziger in een hotel te Hoorn ontvreemd; de koffer was door den dief meegenomen en in het logement van Schouten te Haarlem achtergelaten. Omtrent het vergaan van'tKou- dumsch stoombootje „Willem III" op het Flues- senmeer verneemt men nog enkele bijzonderheden. Het aantal passagiers was onbekendde kaartjes zouden onderweg afgegeven worden. Een passagier voor Koudum heeft te Sneek geweigerd mee te gaan, wegens het gevaar van den storm op het meer. Te Heeg was reeds een der raampjes ge broken, doch men heeft de waarschuwingen in den wind geslagen. Bij het zwenken in den Koudum- rnerhoek was de schroef stuk, brak het roer af en stroomde bet water de glazen binnen. Men redde zich zooveel mogelijk op het dek, bleef daar den nacht door tot knieën of heupen in 't water staan, en twistte over de weinige plaats cp den stoomketel. Een matroos liep onophoudelijk op het dek heen en weer en bleef zoodoende ongedeerd. Er zijn nu reeds zeventien lijken aangevoerd. De geredden zijn gelukkig allen in 't leven behouden. De hoedenmaker K. te Mannheim had onlangs onverwacht een fortuintje. Sedert 30 jaren voedde zijne gasleiding een lantaarn van de stad. Het gemeentebestuur ontdekte het geval en gaf den man, die natuurlijk zonder het te weten altijd dat gaslicht bekostigd had, eene schadever goeding van 10,000 mark. UitHunsingowordtgemeld: DeEems- polder is weder bijna droog; een groot gedeelte met kool bezaaid, komt weder boven en de plant schijnt nog niet dood te wezen. Men zegt dat de reparatie-kosten van den dijk wel de helft zullen beloopen van 't geen hij gekost heeft. Op sommige plaatsen is de dijk op de hoogte, op andere plaatsen geheel weggeslagen; de dijk was nog te nieuw en los om aan het geweld van het water weerstand te kunnen bieden. Kort bij den Eemspolder is op een stuk hout komen aandrij ven een man, die daarop elf uren heeft doorge bracht; hij was meer dood dan levenddoch door geneeskundige hulp mocht men gelukkig slagen de levensgeesten weder op te wekken, zoodat de mam thans weder kan spreken en loopen. Volgens zijne verklaring behoorde hij tot de equipage van een barkschip, komende van de Middellandsche Zee en bestemd naar Hamburg met stukgoederen. De overige equipage was, naar hij meende, ver dronken. Met hem waren nog twee mannen op het vlot geweest, doch zij waren er afgeslagen. Volgens zijne verklaring was het schip in de Buiten Lauwers stukgeslagen. De bedelaar, die geen geld vraagt, maar slechts een stuk brood, is een bekende type 4n Parijs. Men treft hem gewoonlijk aan in het Bois de Boulogne of op eene andere plaats, waar men een half uur van een bakker of een restauratie verwijderd is. Thans is de bedelaar zonder schoenen opgestaan. Al vriest het niet, een mensch zonder schoenen of kousen in dit jaargetijde maakt toch een pijnlijken indruk en er is altijd minstens één persoon daags, die zulk een ongelukkige een paar schoenen geeft. Het inkomen van den bedelaar zonder schoenen kan geraamd worden op 35 's weeks. Voor een paar centimes betuigt deze bedelaar dan ook zijn dank niet. Toen dit Jules Sandeau eens overkwam en de bedelaar hem toe voegde: wat kan ik met eenige centimes doen, antwoordde hij„beste vriend, bewaar ze, en geef ze aan den eersten arme, dien gij ontmoet." In Engeland heeft zich eene commis sie van dertig leden gevormd, behoorende' tot de aristocratie, die zich voorstelt te Stratford a/d. Avon, de geboorteplaats van Shakespeare, een monument van anderen aard dan gewoonlijk monumenten zijn te stichten. Het zal bestaan in een schouwburg, waarin uitsluitend stukken van Shakespeare ten tooneele zullen gevoerd worden en waaraan eene bibliotheek voor dramatische letterkunde en een museum verbonden zullen zijn, dat allerlei kunst werken zal bevatten, die op Shakespeare en zijne werken betrekking hebben. De eerste steen zal op 23 April gelegd worden. Toen de luitenant Mintrez, van de Noordamerikaansche marine, aan boord van de „Tigress", ter opsporing van de „Polaris" een tocht naar de Poolzee deed, ontdekte hij te Cum- berland-Inlet de sporen van aanzienlijke verzame lingen mica en plombagine. Zijne ontdekking hield hij geheim. In Juni jl. rustte hij een klein vaartuig uit met eene bemanning van een 30tal personen, en nam alle werktuigen mede, die noo- dig zijn om de mijnen te ontginnen. Hij is met eene lading van deze ertsen teruggekomen, welker waarde van 12 tot 24 gulden het halve kilogram geschat wordt. Mica wordt door mijnwerkers als lantarenglas gebruikt en van plombagine maakt men potlooden. Door de doorbraak van den dijk van den grooten polder Krabbe, aan de westpunt van het eiland Rozenburg, zijn al de polders van de te Dordrecht gevestigde vereeniging tot landver- betering overstroomd. De schade, daardoor ver oorzaakt, wordt geschat op minstens een halve ton gouds. Op de aanstaande tentoonstelling te Parijs zullen o. a. de portretten van historische personages worden geëxposeerd, sedert het jaar 1830 door Fransclie schilders vervaardigd. Naar men uit Sicilië bericht is zekere Corrado Lanza, een rijk grondeigenaar van Noto, in de provincie Syracuse, door roovers opgelicht en omgebracht. Het district verkeert deswege in groote opschudding en een sterke troep soldaten is op vervolging uitgezonden. Reoli.tza.lccn. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 29 Januari: 1 Wegens op eens anders land te hebben ge jaagd zonder vergunning van den eigenaar of rechthebbende; 1. w. zonder consent van h. h. van Rijnland in den Rijn te hebben gebaggerd 2 w. het zonder toezicht laten staan van een voor een voertuig gespannen paard; 1 w. als geleider op een hondenkar te hebben gezeten; 1 w. het werpen van vuilnis in gemeentewater; 2 w. buiten een openbare waterplaats datgene te hebben verricht, waartoe die inrichtingen bestemd zijn; 1 w. het afschieten van vuurwapenen. buTtenland. Rusland. De circulaire van prins Gortschakofi' is thans bekend. In dit stuk wordt in herinnering gebracht dat, ten gevolge van Ruslands initiatief, aanvan kelijk eene overeenstemming der mogendheden in de Oostersche quaestie was verkregen. Die over eenstemming werd door de verwerping van het Berlijnsche memorandum gestoord, doch weldra op de door Engeland voorgestelde grondslagen hersteld, met het gevolg dat de mogendheden ter conferentie hare eenstemmige eischen aan de Porte hebben voorgelegd, die ze alstoen heeft afgewe zen. Naar de meening der Russische regeering heeft Europa door die vereenigde diplomatieke handelingen bewezen, dat het den vrede wenscht te handhaven en het niet slechts als een recht, maar ook als een plicht beschouwt, in het algemeen be lang daartoe mede te werken. Alvorens nu een besluit te nemen, heeft de Russische regeering, ook in deze nieuwe phase die overeenstemming willende bevorderen, aan hare vertegenwoordigers bij de waarborgende mogendheden gelast, zich te vergewissen wat de regeeringen, bij welke zij geaccrediteerd zijn, na het afwijzend antwoord van Turkije op hare eenstemmige wenschen, voorne mens zijn te doen. Vereenigde Staten. President Grant heeft bij het congres eene boodschap ingediend, waarin hij adviseert voor de hervatting der betaling in specie geen vroegeren datum dan den reeds bepaalden vast te stellen, maar den minister van financiën te machtigen tot de uitgifte van 150 millioen in 4pCt. bonds, af te lossen in veertig jaren en betaalbaar met de bij de wet aangenomen munt. Telegrammen. BRUSSEL, 4 Februari. Malou heeft eene wij ziging van het ontwerp der kieswet aangekondigd, die gelijkstaat met eene volledige intrekking. In- tusschen duurt de agitatie voort. Morgen eene groote meeting te Antwerpen. RAGUSA, 4 Februari. Het afzonderlijk bestuur der Herzegowina is opgeheven en met dat van Bosnië vereenigd. BUCHAREST, 4 Februari. Opnieuw is een bende gewapende Turken op Rumeensch grondge bied bij Flamounda gedrongen. Zij werd door de grenswacht verjaagd en een Turk gedood. INGEZONDEN, In het Leidsch Dagblad van 2 Febr. komt een ingezonden stuk voor, waarin de schrijver een beoordeeling van de „Revue Britannique" aanvoert ten betooge dat „l'Ami Fritz", door de Holland- sclie pers bijna eenparig warm geprezen, door de meesten die het zagen opvoeren met bijval ontvan gen, te Parijs niet zooveel opgang gemaakt heeft Daargelaten dat tegenover de minder gunstige critiek van de „Revue Brittannique" zou kunnen worden gewezen bijv. op de zeer gunstige beoor deeling van een autoriteit als Francisque Sarcej, die de veelbesproken comedie van Erckmann- Chatrian een „délicieuse idylle" noemt, zullen we een paar feiten aanvoeren waaruit blijkt dat de schrijver van het ingezonden stuk misschien beter had gedaan zich niet op het December-nummer der „Revue Britannique" te beroepen. De directie van het „Théatre Francais" was voornemens na „l'Ami Fritz" een reprise te geven van Alfred De Vigny's drama „Chatterton", en daarop een nieuw drama „Jean d'Acier" op te voeren. Maar de comedie van Erekmann-Chatrian trok zulke volle zalen dat men met de repetitiën van laatstgenoemd drama geen haast maakte en eerst heden „Chatterton" zou worden opgevoerd. De recette van „l'Ami Fritz" bedraagt eiken avond nog ongeveer 7000 fr. en overtreft dus zelfs die van de nieuwe comedie van Sardou „Dora" in het „Théatre du Vaudeville." Het blijkt dus dat de „Revue Britannique" ten onrechte schreef: „Zoo verguld (door de keurige mise-en-scène) werd de pil geslikt, toch maar voor één keer". Ten spijt van de Bonapartistische intriges die de comedie van Erekmann-Chatrian bedreigden en van den grooten eenvoud der handeling, was het succes van „l'Ami Fritz" duurzaam. Eerste Huwelijksafkondiging van 4 Februari. J. M. Haalebos jm. 32 j. en E. Van der Horst jd. 22 j. J. Zoutendijk jm. 20 j. en C. W. Kuyl jd. 23 j. J. J. De Groot wedr. 25 j. en J. C. Karstens jd. 31 j. P. Brussé wedr. 38 j. en A. De Jonge jd. 40 j.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2