LEIDSCÏÏ DAGBLAD N°. 5209. Dinsdag 1S77. 6 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Piommersm 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PBIJS DEB ADYEKTEMIEJi: Van 1—6 regel?1J05. Iedere regel meer0»t7|. Groolere letters naar plaatsruimte. STAD S-B E KI CUT E N. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt by deze, krachten! art. 7, 2de alinea, der Wet van 4 Juli 1850, (Staatsblad n°. 37), de inwoner, dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15den Februari e. k., door overlegging der annslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente te doen blijken, ten einde zoo ooo- Sig hun recht te bewijzen, om, by de jaarlykache herziening der lijsten van Iriesborocgdao, daarop te worden geplaatzt. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- acbe Courant. De Voorzitter voorooemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 5 Febroari 1877. LEIDEN, A Februari. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer M. J. E. Viruly "Verbrugge, geb. te Gorcum, na verdediging van Stellingen. Donderdag a. s., 's namiddags te één uur, "zal prof. Dr. J. H. Scholten zijne waardigheid van rector-magniflcus der Leidsche hoogeschool overdragen aan prof. Dr. P. Van Geer met het houden eener redevoering in de groote gehoorzaal der academie. Den 13den Februari a. s. zal volgens ach terstaande advertentie door het studenten-muziek gezelschap „Sempre Crescendo" weder een concert ten voordeele der algemeene armen dezer gemeente gegeven worden. Met het oog op de vorige uit voeringen en den goeden naam dien het zich daar door verworven heeft, mag elke aanbeveling voor het concert zelf overbodig geacht worden. Daarbij verdient het ook om het doel dat men er mede beoogt de bijzondere aandacht. Wij hopen daarom dat de lijsten, die worden rondgezonden en waardoor elk een voor het goede doel kan teekeuen, den leden van het gezelschap op ondubbelzinnige wijze de overtuiging zullen geven, dat zij niet tevergeefs op de deelneming en liefdadigheid onzer stadge- nooten hebben gerekend. Van de zoozeer gewaardeerde kunstbeschou wingen van het genootschap „Ars Aemula Na turae" zal volgens kennisgeving aan de leden aaust. Woensdag-avond in het Nut de derde in dit seizoen plaats hebben, waarbij alsdan een porte feuille van den heer G. A. Heineken te Amster dam zal ter tafel komen. Aangezien evenwel tege lijkertijd in de Stadszaal het concert van de Maat schappij voor Toonkunst alhier met medewerking van de Zangvereeniging der Leidsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der toon kunst plaats heeft, mag de uitnoodiging tot het bestuur zeker niet ongepast heelen om deze derde kunstbeschouwing b. v. een week uit te stellen. Zij die gaarne van beiden wenschen gebruik te maken, zullen daartoe nu natuurlijk niet in de gelegenheid zijn. Hedenmiddag had ten raadhuize alhier de aanbesteding plaats van de levering van bouwma terialen voor den dienst van 1877, in 8 perceelen. Laagste inschrijvers waren voor het 1ste perceel, houtwarenGebr. Van Mannekus te Zoeterwoude, rubriek o, varenhout, voor 568.55; rabriek 6, koperwijksgreenen, ƒ480 rubriek c, Rijnsch eiken hout, f 539.90; rabriek e, Wijburger planken, 292en Gebrs. Mulder onder Oegstgeest, ru briek d, ijpenhout, voor 531.90; 2de per ceel, spijkers en klein ijzerwerkJ. C. Bernard alhier, voor 263,863de perceel, steenkalk, tras en porti, cement: F. Fontein en Zonen alhier voor 459.954de perceel, metselmaterialen, schulpkalk en trasP. Fontein en Zonen voor 3455de perceel, metselsteen (Rijnsche), F. Mijnliefifen Zoon te Nieuwerkerk a/d. IJael, voor 19686de perceel, verfwarenH. C. Visser alhier, voor 484.49; 7de perceel, kolkroos- ters: J. Van der Drift alhier, voor 133; en 8ste perceel, bezems en boendersP. Fontein en Zonen, voor 146.66. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ22.50, 4.70, 2.25; de laagste ƒ22.50, 4.50, 2.25. In de maand Januari zijn binnen de ge meente Leiden geboren 139 kinderen, als: 78 zoons en 61 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorte; overleden 116 personen, als: 20 mannen, 22 vrouwen, 36 zoons en 38 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4; gehuwd 21 paren. De „Staatscourant" bevat de vervolg-opgave van gesneuvelde en gewonde Europeesche militairen van de expeditionaire macht te Atjeh, sedert den 30sten Oct, jl. Daarop komen o. a. voor onder de (licht) gewondende 2de luit. A. E. Roest van Limburg, geb. te Katwijk a/d. Rijnde hoornblazer J. J. Godijn, de kanonnier J. Zirkzee, geb. te Leidende fuselier J. M. Kosten, geb. te Voorschoten; de fuselier D. Ouvlee, geb. te Leiden. De minister van oorlog brengt ter kennis dat tegen 1 Mei a. s. gelegenheid bestaat tot plaatsing van een hoofdonderwijzer aan de pupil lenschool te Nieuwersluis op een jaarlijksch trak tement van 1200 met vrije woning. Het trak tement kan na een zeker getal dienstjaren tot 1500 worden vermeerderd. Ingeval den hoofd onderwijzer geene vrije woning van rijkswege kan verschaft worden ontvangt hij eene jaarlijksche vergoeding van 300 voor huishuur. Voor ge noemde betrekking komen in aanmerking hoofd onderwijzers, niet jonger dan 30 en niet ouder dan 40 jaren, die minstens één jaar aan het hoofd eener school van gewoon of meer uitgebreid lager onderwijs hebben gestaan. Belanghebbenden moeten het verzoek om plaatsing vóór 20 dezer aan het departement van oorlog inzenden. Het verzoek schrift, op gezegeld papier geschreven, moet vergezeld gaan 1°. van de acte en het getuig schrift, genoemd in art. 21 der wet van 13 Aug. 1857 tot regeling van het lager onderwijs; 2°. van eene geboorte-acte; 3°. van eene verklaring of de adspirant al dan niet gehuwd is, en zoo ja, met opgave van het aantal kinderen. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië is den 29sten Januari het volgende uit Kotta-Radja berichtDen 26sten Januari debarkeerde eene kolonne te Koerong- Raja en eene te Kwala-Loe. Beide punten werden zonder tegenstand bezet. Laatstbedoelde kolonne, onder bevel van den kolonel Vau der Hcyden, betrok een half nur landwaarts in het bivouac. Het omliggend terrein werd verkend, en de kam pong Lamnga sterk bezet gevonden. Te Koerong- Raja werd geen punt gevonden, geschikt voor eene vestiging, welke aan het doel beantwoordde. Den 27sten Januari werd voortgegaan met het debarkement bij Kwala-Loe van de overige infan terie, artillerie, vivres en ammunitie. Dit debar kement ging, dooi de sterke branding, met veel bezwaar gepaard. De te Koeroeng-Raja ge- debarkeerde kolonne rnkte des namiddags op langs Ladoeng om zich met de andere kolonne te ver- eenigen. Door deze laatste werd het terrein verder verkend; bij die verkenning sneuvelde 1 man en werden er 5 gewond. j Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Januari 171,210 rei zigers vervoerd; opbrengst 140,491.85 en aan goederen 46,234.22; diverse outvangsten 592.79; totaal ƒ187,818:86. De volgende onderofficieren van den hoofd cursus te 's-Hertogenbosch hebben voldaan aan het voorloopig examen ter verkrijging van den rang van '2den luitenant bij de infanterie: van het reg. gren. en jagers de serg. Barchman Way- tiers en Verhoeven; van het 3de reg. inf. de serg. Mesch, Okhuyzen, Retgers, Van Wijk, Over- reth, Jonquière en Geill; van het 4de de serg. De Vries; van het 5de de serg. Clerkx, Van Leeuwen, Van Geelen, Immink; van het 6de dc serg. De Vos Hamerster, Holland, VanderBreg- gen, De Beyer en Goedbloedvan het 8ste de serg. Du Croo, mitsgaders de serg. Schrijner, van het 5de reg. infanterie. Tot adsistent aan het scheikundig labora torium van prof. H. C. Dibbits, te Utrecht, is benoemd de heer Dojer van Cleeff, doctorandns in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool aldaar. Uit Amsterdam wordt van gisteren gemeld De stoomboot „Stad Amsterdam", van de Maat schappij Nederland, te elf uren te IJmuiden, was te 2J/t uur voor de stad en loste eeuige saluut schoten. Na in de Oosterdoksluis voor de spoor wegbrug gehaald te zijn, werd deze te 3s/i uur geopend, eu een uur later lag het lange schip gnmeerd aan twee ducdalves in het Oosterdok- Naar bekend is werd door Z. M. den Koning der Belgen te Brussel eene internatio nale commissie in het leven geroepen, tot bevor dering van de afschaffing van den slavenhandel in Afrika en tot het oprichten van stations voor wetenschappelijke onderzoekingen betreflende land en volkenkunde iu dat werelddeel. In aansluiting aan die commissie zal ook hier te lande een comité worden gevestigd. Z. K. H. prins Hen drik, doordrongen van het groot belang dezer zaak, heeft, met toestemming van Z. M. den Koning, het presidium over deze commissie aan vaard en een aantal bekende landgenooten doen uitnoodigen, met hem deze te vormen. Het denk beeld schijnt te wezen, behalve de hoofdcommissie, ook gewestelijke en vervolgens locale comité's in het leven te roepen. Vrijdag en Zaterdag vierde de Israëlietische gemeente te Amersfoort het 150-jarig bestaan harer synagoge, welke daartoe met groen en bloe men en toepasselijke opschriften fraai was versierd. De opper-rabbijnen uit 's-Hage en Keulen woon den de feestviering bij. Ds. Knottnerus in Den Haag heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Tweede Kamer. Heden zijn de werk zaamheden hervat. Behalve de reeds bekende wetsontwerpen is ingekomen dat tot vervanging van koperen door bronzen pasmunt (2'/i, 1 en 1'/, cent). Door de nieuw getrokken afdee- lingen zijn benoemd tot voorzitters de heeren Dj Vries, De Roo, Kappeyne, Fransen van de Putte en Vollenhoven. Z. M. heeft tot consul-generaal der Neder landen voor de republiek Haïti te Port-au-Prino-, benoemd H. Peters aldaargeagreeerd de door het kapittel der Dnitsche Orde, Balije van Utrecht, gedane admissiën van de edel-expectanten A. en L. U. Von Alvensleben, tot ridders-expectanteu dier orde, gerechtigd tot het dragen van het kleine ordenskruisaan P. A. C. H. T. A. Werdmüller von Elgg, bnrgem. van Culemborg, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de kl. der Saksische Ernestiuische huisorde.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1