N°. 5208. Maandag A0. 1877. 5 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Correspondenten voor de internationale tuinbouw- entoonstelling en congres te Amsterdam in 1877 ;ijn: te Leiden de heeren Mr. C. W. Hubrecht, J. Leembruggen, P. J. Yeth en J. Hoogte legstgeest, D. M. Van der Hoef en Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest; te Sassenheim, L. [ruyff; te Hillegom, P. W. Waveren Iz.te ïoordwijk, Dr. J. Everwijn; te Wassenaar, E. Üggink; te Boskoop, A. Koster Mzn. en J. Van ïroos Jz.te Oudshoorn, J. Piek. Tot hoofdonderwijzeres aan de gemeente- lewaarschool te Steenwijk is door den raad dier emeente benoemd mej. W. Weyers, hulponder wijzeres aan de openbare bewaarscholen alhier. I Uit het jaarverslag der vereeniging „Uit liefde" blijkt dat de toestand, waarin zij verkeert, zeer bevredigend mag genoemd worden. Op 81 December jl. bedroeg het ledental 248, zijnde 182 gewone, 56 buitengewone, 9 dames en 1 donateur. Door bedanken verloor de vereeniging 18 gewone leden en 1 dame, door overlijden 1 gewoon lid en 1 dame, terwijl toetraden 14 ge wone, 4 buitengewone leden en 1 dame. Het bestuur bestond uit de heerenE. Broesterhuizen, voor zitter; E. Noordijk, 1ste plaatsverv. voorzitter; J. Vogelezang, 2de plv. voorz.H. J. Toorens, lste secr.I. J. Mulder, 2de secr.J. Ij. P. Van der Kaay, penningmeester, en L. Den Houter Wz., adjunct-penningmeester. In de vergadering van 20 April jl. werd he loten om gedurende het deelseizoen weder gort !n rijst uit te deelen, daar dit door het meerendeel Ier leden het doelmatigst werd geacht. Op den S3sten October werd dan ook de aanbesteding dier evensmiddelen gehouden, waarbij de minste in- iclirijvers, de heer E. H. Straathof!" voor de gort 0.13'/, de liter en de heer J. W. Boekwijt roor de rijst a ƒ0.0815/,,,,, de 5 hectogrammen, lannemers werden. Op dienzelfden datum werden «vens tot leden der commissie van toezicht op 3e levering dier levensmiddelen benoemd de h.h. Noordijk, pres.G. E. Boogers, J. N. Van der teyden, H. S. Van Pinxteren en P. Van Ehijn, ^eden, en de heer P. L. Paters, adviseur. Aan de gezamenlijke leden werden door het be stuur uitgereikt 4511 bons voor gort en 7720 voor rijst, te zamen 12231, tot eene waarde van p1207.58, met inbegrip van ƒ154.52l/a, voor reik bedrag aan buitengewone bons was ingeschre ven. Hierbij dient aangemerkt te worden, dat ook nog met het oog op den strengen winter van 1875/76 door de vereeniging eene suppletoire uit- Beeling is geschied, waartoe de reservekas gelegen- □eid gaf, zoodat aan ieder lid behalve de hem keeds competeerende en uitgegeven bons nog 7 Duitengewone bons zijn uitgereikt. De gelden der vereeniging, voortspruitende uit ie contributiën der leden en andere inkomsten, rerden in de spaarbank der Maatsch. tot nut van ft algemeen belegd tot een bedrag van ƒ991.85, terwijl een saldo van 53.72 bij den penning- aeester in kas verbleef. Het reservefonds sloot op 31 Dec. met een batig saldo van ƒ150, nadat de rosten van administratie enz. daaruit waren voldaan. Aan het slot van het verslag worden de leden dringend uitgenoodigd „al wat in hun vermogen is aan te wenden om de vereeniging grooter in kracht te doen worden, door waar dit pas geeft op hare zegenende werkzaamheden te wijzen, want daardoor alleen zal het door haar beoogde doel: weldoen aan de armen bereikt worden, en zij met de dankbare zegeningen onzer meer be hoeftige medeschepselen kunnen prijken, als met een banier van waarachtige menschenliefde." Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 86108 volwas sen personen en van 3752 kinderen. De volgende onderofficieren van den hoofd cursus te Maastricht, dingende naar den rang van 2den luitenant der infanterie, 't zij hier te lande, 't zij voor Oost-Indië, hebben met goed gevolg het voorloopig examen afgelegdvan het reg. grenadiers, de serg. D. Kuypers, H. J. Iwes en C. H. Isingvan het lste reg. A. B. Prakken, C. J. Van Dort, P. Wichers Wierdsma en J. Gordon Spandaw; van het 2de reg. A. J. Book maker, J. P. Schoenmaker en J. Boot; van het 3de reg. J. De Fouw en H. J. Van deBussche; van het 6 de reg. H. C. Verheul, J. E. Vethaker en G. E. Van Driel; van het 8ste reg. E. L. Falk, G. J. Brinck, T. J. Baai van Slangenburg, W. Toewater en A. F. J. Kooyman. De luit.-ter-zee 2de kl. W. Van Hasselt wordt met den 6den dezer gedetacheerd bij het kon. Nederl. meteorologisch instituut te Utrecht. Het stoomschip „Drente" is gisteren van Southampton naar Batavia vertrokken. Blijkens een van den Nederlandschen consul- generaal te Londen ontvangen telegram zijn ge vallen van veetyphus voorgekomen in een stal te Limehou8e, binnen Londen. Door den commissaris des konings in deze provincie zijn benoemd tot secretarissen van de militieraden voor de lichting van dit jaar de hee ren J. J. F. Witmer, te 's-GravenhageJ. J. Eranpois te Rotterdam, P. De Haas te Leiden en Mr. H. J. M. Tijssens, te Dordrecht. Z. M. heeft aan Mr. I. Heurnius van Galen eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel. enz. te Rijswijk, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeldingesteld een ontvangk. der dir. bel. enz. te Delft, buitengemeenten, be vattende de gem. Rijswijk, Wateringen, Pijnackeren Nootdorp; P. D. Van Bienema, thans ontv. te Pijn- acker, benoemd tot ontv. te Delft buitengemeenten. Z. M. heeft tot directeur van een der rijks- telegraafkantoren benoemd A. E. De Jong, thans telegr. 2de kl. bij de rijkstelegraaf. Gisteravond had in de Stadszaal het aange kondigde Hofmanns-concert plaats, dat door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. De verwach tingen, die men van een concert als dit niet zonder reden en met het oog op de gestelde entree mocht koesteren, zijn wel is waar niet teleurgesteld, maar ook niet volkomen bevredigd. Het lichtpunt van den avond was, naast den heer Klengel, mevrouw Peschka-Leutner. Zij was hier reeds van vroeger eene gunstig bekende. Den lof, haar dezer dagen in verschillende plaatsen na haar optreden op uitvoeringen van vereenigingen of maatschappijen reeds gegeven, toonde zij ook hier weder waardig te zijn. Op schoone en bijna onberispelijke wijze droeg zij in de eerste afdeeling een aria uit Beethovens „Eidelio" voor. Voorzien van een fraai, tot zelfs in de hooge registers kristalhelder hoewel dan niet zoo sterk geluid, weet zij aan hare voordracht gevoel en uitdrukking te geven, die niet genoeg opprijsgesteld kunnen worden. Na hare beide voordrachten in de tweede afdeeling: „Singet nicht in Trauertönen" van A. Rubinstein en het „Wiegenlied" van Brahms scheen er als ware het aan het applaus geen eind te zullen komen. Zeer welkom was dan ook de voordracht, die zij daarna van Schuberts lied der Liefde ten beste gaf. Naast haar verdient in de eerste plaats genoemd te worden dr. Paul Klengel. In zijne voordrachten zoowel van Griegs sonate voor piano en viool als in het Andante van Tartini en vooral in het Menuette en Rondo van Mozart toonde hij een uitstekend violist te zijn. Hij bezit een buitengemeene vaardigheid en fijnen streek en weet aan zijn spel een zekeren gloed te verleenen, waardoor de composities te meer tot hun recht komen. De toejuichingen, die men hem schonk, waren in allen deele verdiend. Op gunstige wijze vervulde ook miss Clara Meller als pianiste hare taak. Zij bezit een goed ontwikkelde techniek, waarvan zij vooral in de „Gnomenreigen" van Liszt en „SigmundsLiebesgezang an die Walküre" van Wagner-Taussig blijk gaf; haar is ook in vele opzichten datgene eigen, wat aan haar spel de ge- wenschte beteekenis moet geven. Het meest vol deed zij in de beide laatste voordrachten, waarna zij op verlangen nog een wals van Chopin ten beste gaf. Wat wij in de voordracht vooral bij de beide eersten aantroffen, ontbrak bij den heer Eduard Schnegraf zoo goed als geheel. Zijn ge luid als conceTtzanger had, althans dezen avond, daarbij iets vreemds, ietsonaangenaams waarschijnlijk dat de weersgesteldheid der laatste dagen op zijn orgaan, dat nu ongeveer het mid den hield tusschen bas en baryton, van invloed is geweest. Zijne voordracht zoowel in de hier van vroe ger niet onbekende aria uit Haydns „Jahreszeiten als in de „Eriihlingsglaube" van Schubert en Men- delssohns „Auf Elügeln des Gesanges" kon ons althans niet voldoen. Ze was te koud, te onver schillig zouden we haast zeggen. Het is niet alleen voldoende de nooten zooals zij op de partij zijn aangegeven te zingen, men moet dit met toewijding doen en er alzoo uitdrukking, eenige bezieling aan verleenen. Eenvoud is wel een kenmerk van het ware schoone, mits die eenvoud ter juister plaatse zij toegepast. Zijn vastheid van toon liet somwijlen ook te wenschen over, evenals eene duidelijke uitspraak, geheel in tegenstelling met mevrouw Peschka-Leutner, wier woorden men tot zelfs in het fijnste pianissimo kon volgen. Onze indruk is dat het concert op waardiger wijze besloten had kunnen worden. Daarbij bood het programma, met name de tweede afdeeling, niet die afwisseling aan, welke men hier had mogen verwachten. Eerst voordrachten op de piano, dan zang, dan weer piano en dan nog eens zang tot besluit en dat alles in duplicati en in één half uur de verscheidenheid was waarlijk wel wat heel gering. Het Leidsche publiek moet daaraan nog leeren gewennen. Indien men eene vergelijking wenschte te maken tusschen de beide concerten voor eenigen tijd door onzen landgenoot den heer Jos. Cramer c. s. alhier gegeven, waarop onze stadgenooten toen zoo bui tengewoon door hunne afwezigheid schitterden, en dat van gisteravond, dan kan die vergelijking niet anders dan ten gunste van eerstgenoemden uitvallen. De smaak is soms heel zonderling. Overeenkomstig het gisteren geno men requisitoir van het openbare ministerie heeft het Haagsche gerechtshof heden tegen den 22sten dezer eene tweede oproeping bevolen van de voortvluchtige leden van de voormalige Haagsche bankiersfirma O. en Co. Te Rotterdam is gisteravond een jongen bij het scheppen van een emmer water in 't Haagscheveer gevallen en verdronken. Donderdag werd uit het Steiger aldaar opgehaald het lijk van een werkman, woonachtig te Delfshaven, die sedert 11. Maandag vermist werd. Denzelfden dag is van LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiffen per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersm 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17). Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 3 Februari. Gemengd Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1