N°. 5207. Zaterdag A0. 1877. 3 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Een belangrijke Autobiographie. LEIDSCÏÏ \Ul. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regel»1.05. Iedere regel meer0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. Op de grenzen van twee werelden. Onderzoek en ervaring op het gebied van het hcogere leven door Mevr. Elise Van Calcar, is de titel van een maandwerk, dat zal worden uitgegeven in afleve ringen van 2 vellen druks en waarvan de beide eerste dezer dagen verschenen. Twee werelden, zal wellicht deze of gene onzer lezers zeggenin de wereld, waarin wij ons dage lijks bewegen, hebben we 't waarlijk al zoo druk dat we 't best buiten nog een tweede wereld kun nen stellen. Maar juist wie er zoo over denkt moeten wij in de eerste plaats aanraden kennis te maken met de nieuwe pennevrucht der ge vierde schrijfster. Juist de lezing van het aange vangen maandwerk zal hem in staat kunnen stellen met wat meer onbevangenheid de beslommeringen van het gewone wel ietwat al te materieele leven te overzien. Om het hem gemakkelijk te maken, willen wij lem desnoods toegeven, dat hij het eerste hoofd- Btuk, getiteld „Twee werelden", overslaat; het is ïoeveel belangrijks het overigens ook bevatte, te leschouwen als een soort van voorrede, en inlei dingen we weten het allen het lezend publiek neemt er gewoonlijk geen nota van. Toch willen we even aanstippen, dat uit dit „woord vooraf" blijkt, dat het doel van het geschrift hoofdzakelijk ismede te werken tot betere ken nis en waardeering van de grootheid der men- ïchelijke natuur, verlevendiging van ons zelfbe wustzijn als onsterfelijken Hoe tracht onze gewaardeerde landgenoote dat doel te bereiken Ons antwoord op die vraag is kort, maar veel'oeteekenenddoor het geven eener autobiographie. Nietwaar, reeds deze enkele I nadere omschrijving van hetgeen „Twee Werelden" belooft, ja aanvankelijk reeds gegeven heeft, is voldoende om elk, die aanspraak maakt op zin voor iets hoogers dan het louter stoflelijke, de reeds verschenen afleveringen te doen ter hand nemen. Zij zullen zich niet teleurgesteld gevoelen. Wie ook slechts eenigermate bekend is met het werken en denken der begaafde schrijfster, hij moet gretig de gelegenheid aangrijpen om te worden inge- i wijd in het hoe? en het waarom dat hem reeds zoo dikwijls op de lippen zweefde bij het lezen der van diepdenkendheid getuigende geschriften van mevrouw Yan Calcar; hij moet 't een voorrecht achten een blik te slaan in de belangrijke bladen, waarin hij stap voor stap de ontwikkeling kan volgen van den geest eener vrouw, wier welspre kend woord reeds zooveel nut stichtte, bladen ook waarin hij de roerselen tot die ontwikkeling zal verklaard vinden. Ons althans we mogen het in alle oprechtheid verklaren boeide wat wij tot dusver lazen, in hooge mate, en noode legden wij de tweede aflevering uit handen, met verlangen uitziende naar hetgeen zal volgen. Dat wij niet overdrijven - een slechts vluchtige inzage zal er den belangstellenden lezer van over tuigen. Wie zou niet nader bekend willen worden met de uitingen van een gemoedsleven in rijper jaren, welks strijd op jeugdigen leeftijd de schrijfster zoo treffend schildert, waar zij spreekt van de gewaardeerde leiding haars geliefden vaders? „De oosterdoksdijk in het IJ" we schrijven hier eenige regelen af „was het terrein van onze stille avondwandelingen. Aan het gewoel der stad ontweken, zetten wij ons vaak op de glooiing neder om geen ander geluid te vernemen dan het eentonig kabbelen der golfjes, die tegen de blauwe steenen in verzet kwamen, zooals mijne jonge ziel bleef kampen tegen den dam die dwars door het heldere meer mijner bespiegelingen scheen geslagen, zonder dat ik kans zag den vast ineengeklonken wal te doorbreken." Nietwaar, er zit gloed, er zit poëzie in die woorden, evenzeer als er innigheid straalt uit de volgende, die de schrijfster wijdt aan haar gewaar - deerden vader, haar leermeester bij uitnemendheid. „Mijn vader, die zich altijd met wetenschappelijke navorschingen en letterkundigen arbeid bezig hield, had de gewoonte voor elk vak, dat hij met mij wenschte te behandelen, zich een ernstige stu die te getroosten en dan geheel ten mijnen be hoeve eene handleiding te schrijven. Zoo schreef hij over aardrijkskunde, planten- en sterrenkunde, over vaderlandsche, Grieksche en Romeinsche ge schiedenis en mythologie, zoowel als over het menschelijk lichaam aauteekeningen van groote verdiensten, die hij dan met mondeling onderricht op de meest onderhoudende wijze aanvulde. Hier door heb ik het zeldzame voorrecht gehad zeer weinig uit gewone schoolboeken te leeren, maar voor het grootste gedeelte onderricht te worden door een bezield grondig onderwijs van een man, die door een overdreven bescheidenheid, die tot menschenschuwheid oversloeg, een schat van gaven en kundigleden in zichzelf verbergde voor de wereld, die hem niet kende en die hij meer en meer ontweek, maar die gaarne zijne wijsheid ont sloot, als hij in vertrouwelijk onderhoud een sym- pathetisch oor kon vinden." Wij schrijven niet verder af, 't zou ook over bodig zijn. De verschijning eener autobiographie van mevrouw Van Calcar is op zichzelf reeds een evenement in de letterkundige wereld. Dat geldt vooral voor de eerste academiestad des rijks, waar alles, wat hoogere ontwikkeling betreft, zoo eigen aardig thuis behoort, waar elk blijk van belang stelling in de nieuwe uitgave tevens mag gel den als een rechtmatige hulde aan de begaafde schrijfster. LEIDEN, 2 Februari. Aan den heer E. C. Houbolt, schilder alhier (firma E. C. Houbolt en Zoon), is door zijne Z. K. H. prins Alexander vergunning verleend tot het voeren van Hd. wapen. De directie van de exploitatie-maatschappij heeft zich met B. en Ws. van Rotterdam in con tact gesteld ten einde tot eene feestviering te ge raken ter gelegenheid van de opening van den spoorweg van het Mallegat naar de Delftsche Poort, hetgeen vermoedelijk op 28 dezer zal plaats heb ben met openstelling van den dienst op 1 Maart. De directie zal op den dag der opening aan Rotter dam een feest aanbieden. Daar de meerderheid van den raad den spoorweg verlangd heeft en het be hoorlijk is dat de gemeente het hare bijdrage bij de plechtige opening, stelden B. en Ws. voor eene illuminatie te doen aanrichten en muziek te doen uitvoeren. De handelsvereeniging zal van haar kant een prachtig vuurwerk doen ontsteken. Daartoe is gisteren aan B. en Ws. door den gemeenteraad met 19 tegen 11 stemmen een krediet van hoog stens f 10,000 geopend. Het Japansche gouvernement heeft het hoog- leeraarschap in de genees-, heel- en verloskunde aan de militaire school aldaar opgedragen aan dr. Eock Jr., thans arts in de gemeente Meern, provincie Utrecht, die de betrekking heeft aan genomen. Het drietal te 's-Hage, ter voorziening in de vacature wegens het overlijden van ds. v. d. Broek, bestaat uit de heerenYan Creutzberg, te Schiedam; Gewin, te Abcoude, en De Ylieger te Katwijk a/Zee. De regeering heeft een nieuw ontwerp inge diend tot regeling van het onderwijs aan de mili taire academie. De hoofdbepalingen zijnToelating van knapem van 1518 jaar na afgelegd toelatings examen, wordt in verband met dien leeftijd inge krompen, zonder aansluiting aan eenigen bepaalden cursus; jaarlijksche bijdrage 300; de cursus duurt 4 jaren; afgelegd eindexamen daarna wordt vereischt voor benoeming tot 2den luitenant; de 2de luitenants, ook die uit de corpsen, kunnen na drie jaren officiersdienst examen afleggen om terstond tot lsten luitenant te worden aangesteld anders kan de rang van lsten luitenant eerst worden verkregen na 5 jaren officiersdienst. De volgende onderofficieren van den cursus van het instructie-bataljon te Kampen hebben aan het voorloopig examen ter verkrijging van den rang van 2den luitenant voldaan Van der Schroef!, Yan Bevervoorde, Wenstman, Pop, Blaauw, Ver kouteren, De Moulin, Rink, Brack, De Visser, Westerbaan Schmidt, Battaerd, Brandenburg, Man- tingh, Lot, Eontein, Mac-Leod, Van Hille, serg. tit. Klerk de Reus; aan het lichter examen (n° .2) serg. Van Dam. Naar men verneemt zal in 't midden der maand Februari te 's-Hage eene algemeene ver gadering van het aardrijkskundig genootschap ge houden worden, uitsluitend aan het Pool-vraag- stuk gewijd. Het debat zal worden ingeleid door den heer L. R. Koolemans Beynen, doch tevens zal op die bijeenkomst overwogen worden, welk aandeel Nederland aan de oplossing van dat vraag stuk kan nemen; m. a. w. de mogelijkheid van een Nederlandschen noordpooltocht zal besproken worden. Tot het bijwonen dier vergadering zijn vele Nederlanders uitgenoodigd, die getoond heb ben in arctische ondernemingen of de arctische visscherij groot belang stellen. Ook tot dr. Peter- mann te Gotha moet een uitnoodiging gericht zijn. De „Standaard" verneemt dat dr. A. Kuyper Woensdag-avond te 's-Gravenhage is aangekomen. De cadetten der kon. mil. academie zullen van 15 Juni tot 15 Jnli e. k. weder het kamp op de Teteringsche heide betrekken. De officieren die dit kamp mede zullen betrekken, zijn de hh. H. J. Krants, kapt. der art., als commandant; W. P. A. Brocx, 1ste luit. der inf., adjudant; G. J. Bomberg, L. De Vlaming en M. A. H. I. Van Meurs, 1ste luit. der inf., J. G. Blaauw, lste luit. der cav., C. L. Van Pesch, kapt. der art., J. J. Berkhout, lste luit. der art., en C. J. Snijders, lste luit. der genie. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia, is via Napels gisteren te Nieuwediep aangekomen; de „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, heeft gisteren van Port Said de reis voortgezet. De te Bern verschijnende „Bund" deelt mede dat de verdienstelijke geleerde baron K. v. Estorff, de baanbreker van het praehistorisch gedeelte der Duitsche oudheidkunde, sedert ver leden voorjaar tot herstel van gezondheid aldaar verblijf houdt. Aan zijne reis naar het zuiden, waartoe hij ten dienste der wetenschap dezen win ter plan had gemaakt, kan door zijn ongesteld heid geen gevolg gegeven worden. De commissie, balast met het examineeren van hen, die eene akte van bevoegdheid als arts of als tandmeester wenschen te verkrijgen, of hunne vroeger verkregene bevoegdheid verder wen schen uit te breiden, zal zitting houden op Woens dag 7 Februari en volgende dagen te Amsterdam^

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1