N*. 5206. A°. 1S77. 2 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. S T ADS-BE1MCIIT E N. PRIJS DEZER COURANT: Vaor Leiden per 8 maanden.1.10. Fnnco per poet1.40. Abooderlijke Mommen0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsi-if l.Ofcr, Iedere regel meer0.17|j Groolere letters naar plaatsruimte. De Bargemeeater der gemeente Leiden, Oetrangen hebbendé den atraat N°. 75 aanwijzende de uit- omsten der meting en schatting van 'gebouwde en ongebouwde iiiendominen, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der Wet van den 'Uiten Mei 1870 (Staatablad N°. 82) betrekkeljjk .de grondbe- ■ting; Doet te weten, dat die opgave gedurende dertig dagen, ter iecretarie dezer gemeente, ter inzage van de belanghebbenden is Sjledergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge- pndigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 1 Febrnari 1877. LEIDEN, 1 Februari. Ouder de verschillende vragen van het pro- amma der internationale tuinbouwtentoonstelling, 'deeling voortbrengselen uit het plantenrijk, in April en Mei a. s. in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam te houden, komen eenige voor die, toewei juist van zeer algemeen belang en van niet Blinder groot gewicht voor de tentoonstelling zelve, allicht door het publiek over het hoofd gezien gullen worden en die juist aau vele particulieren •de gelegenheid zullen openen ook een steen aan te dragen tot dit gebouw van ware internationale beteekenis. Wij bedoelen die vragen welke men vooral onder de rubrieken tabak, katoen, indigo, kina, meekrap, enz. aantreft en die ten doel heb ben tot inzenden uit te lokken van afbeeldingen, plattegronden, photographiëeu, modellen en be schrijvingen en wat al meer betrekking heeft op iden aanplant, de cultuur en verwerking der ver schillende producten. Meermalen is men in de gelegenheid op te merken hoeveel kostbare schat- ;en, hoeveel merkwaardige modellen, welke fraaie f beddingen op dit gebied over ons geheele land, jij tal van personen verspreid zijn. Menig ambte- ïaar of planter, uit verre gewesten teruggekeerd, jrengt deze of gene afbeelding, dit of dat model mede ter herinnering aan den kring, waarin hij werkzaam was. Welnu, hoe wenschelijk zou het zijn indien, zoo niet alle, dan toch vele dezer verspreide oorwerpen in het paleis van volksvlijt vereenigd, e gezegde tentoonstelling konden opluisteren en vooral voor het publiek aantrekkelijk maken. Hoe- ieer zou haar belang verhoogd worden, indien v. bij de afdeeling „tabak'', tusschen de ge groepeerde pakken en monsters, goede afbeeldingen, ihotographiëen of plattegronden van de tabaks- 'elden, van droog- en broeischuren of wel model len van de bij de cultuur gebezigde werktuigen gevonden werden. Door het kostbare van zulke nzendingen behoeft men zich niet te laten af schrikken, daar het volstrekt geen vereischte is voor fraaie omlijsting of groepeering zorg te dragen, iet eenige wat de commissie verlangt is dat de alrijke bezitters van voorwerpen, onder de ge noemde categorie te rangschikken, er toe konden Jeslniten, die tijdelijk uit kast of kist te nemen, om ze haar ten algemeene nutte voor de tentoon stelling toe te vertrouwen. De wijze waaTop zij gerangschikt worden neemt de commissie voor hare rekening. Inzendingen gelieve men vóór 1 Maart a. s. bij den algemeenen secretaris, den heer Mr. H. Groenewegen, Oetewalerweg N°. 5, Amsterdam, aan te melden. Gedurende de afgeloopen maand werden iu de Volkskeuken alhier afgeleverd 4432 portiën, als r 3886warme spijs, 415 vleeschen 130'/j spek. Onder voorzitterschap van Z. K. H. prins Alexander heeft in Den Haag eene vergadering van de regelings-commissie der tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, plaats gehad. De uitvoerings-commissie heeft een uitvoerig schriftelijk rapport uitgebracht over hetgeen zij totnutoe verricht heeft ter vervulling van het mandaat, haar door de regelings-commissie gege ven. Verschillende der belangrijkste punten van het rapport gaven aanleiding tot eene levendige gedachtenwisseling. Onder anderen is in overeen stemming met de meening der uitvoerings-com missie uitgemaakt, dat alleen voltooide werkstuk ken, maar geene modellen zullen kunnen mededingen naar de bekroningen bij den internationalen wed strijd. Over de vraag betreffende het uitreiken van medailles of getuigschriften voor de ontwerpers, wogen de gevoelens tegen elkaar op, zoodat in eene latere vergadering daarover eene eindbeslis sing zal genomen worden. Verder bleek, dat uit het binnenland de deelneming aan de nationale ten toonstelling zoowel als aan den internationalen wedstrijd zeer voldoende belooft te zijn. Blijkens een bij het departement van ko loniën ontvangen telegram van den gouverneur- genëraal van Ned.-Indië, is den 27sten te Kotta Radja bericht, dat den 22sten het tot dekking van den officier-van-gezondheid Wolff dienende geleide bij Silang overvallen werd, waarbij die officier (volgens het stamboek bij het departement van koloniën J. B. A. K. Wolff, geboren te Würzburg, Beieren) en vijf mindere militairen sneuvelden en drie minderen gekwetst werden. Den 25sten vertrok de civiele en militaire bevelhebber, generaal-majoor Diemont, met het 2de, 10de en 12de bataljon, benevens drie sectiën artillerie, per stoomschepen over zee naar Koerong-Raja om de kust van daar tot Kadjoe te bezetten. De gezondheidstoestand in Groot-Atjeh was gunstig. Het stoomschip „Stad Amsterdam", van Batavia naar Nieuwediep, is 30 Januari Kaap Carvoeiro gepasseerd; de „Holland" is dien dag van Batavia naar Nieuwediep vertrokken en zou Marseille aandoen; de „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, is dien dag des namiddags vijf nren Dungeness gepasseerd. Daar aan lastgevingen van den minister van binnenl. zaken tot afmaking van wegens long ziekte verdacht vee niet zelden zeer laat gevolg wordt gegeven, en indien die afmaking niet met den meesten spoed geschiedt, deze kostbare maat regel veel van zijn waarde verliest, heeft 's koniiigs commissaris in deze provincie den burgemeesters der gemeenten namens den minister verzocht, na ontvangst van lastgeving ter voorzegder zake, geen oogenblik te laten verloren gaan. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat aanvragen om dispensatie van het verbod tot in- en doorvoer van buitenslands van rundvee, schapen, bokken, geiten, versche huiden, versch en gezouten vleesch, ongesmolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen en hoor nen, alsmede van allen afval van genoemde dieren behooren geschreven te zijn op gezegeld papier en dat dispensatie alleen gegeven kan worden in bijzondere gevallen en wanneer het algemeen be lang zich daartegen blijkbaar niet verzet. Door den consul-generaal der Nederlanden I te Rio de Janeiro is tot vice-consul der Neder- I landen voor de provincie Sergipe aangesteld H. A. Sohramm, te Aracaju. De regeering heeft na de verwerping van het ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Ned.-Indië door de Eerste Kamer, overeenkomstig de door haar gedane toe zegging een nieuw wetsontwerp betreffende dat muntwezen aangeboden van gelijke strekking als het vorige. De minister meent thans te kunnen volstaan met de algemeene opmerking dat het wetsontwerp nu hoofdzakelijk ten doel heeft I te verklaren dat de gouden tienguldenstukken- ook in Ned.-Indië als standaardmunt nevens de zilve ren staudpenningen worden erkend. Z Mi heeft deö keïz. kon. geheimraad H: baron Von Hay merle, ambassadeur vanden kei zer van Oostenrijk-IIongarije, bij den koning van Italië, laatstelijk hd. buit. gezant en gevolm. minister bij het Ned. hof, benoemd tot groot kruis der orde van den Ned. Leeuw; tot rectot- magnif. aan de hoogeschool te Leiden voor1 het academiejaar 1877/78, den hoogl. dr. P..'Van Geer; G. Blok, rijksontvanger te Deventer, alszoo- danig benoemd te Rotterdam. Gemengd Nieuws, Uit Katwijk wordt ons bericht dat van de 31 schuiten, die de vorige week op de visscherij uitgingen, '26 met een redelijke vangst vóór den opkomenden storm terugkeerden, doch de bemanning van de vijf laatste schuiten had met z waren storm en zeer hooge zee te kampen. Hedenmorgen zijn er drie aangekomen met verlies van al hunne ankers en zijtouwen, waardoor zij in groot levensgevaar hadden verkeerd; met veel bezorgdheid ziet men de behouden wederkomst der twee laatste tegemoet. Ten gevolge van den hoogen watervloed zijn de duinen op verschil lende plaatsen belangrijk afgenomen; alle vaar tuigen liggen hier tegen het duin met schade gemeerd, hetgeen vooral voor vreemde strandbe- zoekers een indrukwekkend gezicht oplevert. Uit Voorschoten wordt ons van 31 Januari gemeldDe storm, die in den afgeloopen nacht gewoed heeft, berokkende veel schade aan de Ned. herv. kerk. Behalve dat een aantal leien van het dak zijn afgewaaid, verloor de kerk nog twee pinakels. Een er van kwam terecht op het kerkhof, terwijl de andere in de ijzeren goot viel, die daardoor zoo beschadigd is, dat zij waar- schijnlijk voor een gedeelte vernieuwd zal moeten worden. Ook aan de zoogenaamde „villa" is nogal schade gekomen. De drukkerswerkplaats van de algem. landsdrukkerij was heden feestelijk getooid, ter eere van den gezel P. Van Es van Conckelenberghe, die zijn gouden feest als drukker vierde, en als knaap van 12 jaren aldaar in dienst was gekomen. Zoowel het drukkers- als zetterspersoneel boden hem hunne gelukwenschen aan vergezeld van zeer fraaie geschenken, terwijl hij van rijkswege de aan 50-jarigen dienst verbonden gratificatie ontving. In de Paulus-Potterstraat in Den Haag deed Dinsdag-namiddag de stormwind een steiger, waarop een drietal werklieden aan den arbeid waren, bezwijken. Zij bekwamen allen hevige kwetsureneen hunner kon echter nog naar zijn woning, de beide anderen moesten per brancard naar het gasthuis worden vervoerd; Een hunner is gisteren overleden, den ander hoopt men te be houden. Gisteravond brak te Delft brand uit in het kuiperspakhuis van den heer Harkink op de Korenmarkt. Ofschoon de brand zich in den beginne ernstig liet aanzien, wa3 men hem met behulp van vier spuiten spoedig meester. De heer Van de Blocquery Jr., to Haarlem, heeft het plan twee meren in Groningmt droog te maken en de concessie daarvoor reeds aangevraagd. Het ëéne is het Znidlaarder meer,, het andere dat van Foxhol, gemeente Hoogezand^

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1