LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5203. Dinsdag A0. 1877. 30 Januari. STADS-BE RICH TEN. Een gunstig en een ongunstig feit. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelB1.05. Iedere regel meera 0.17f. Grooiere letters naar plaatsruimte. Vergadering yan den Gemeenteraad ran Leiden, -op Dinsdag den 30sten Januari, des namiddags te 3 oren. SPOEDEISCHEND. 1°. Voordracht betrekkelijk den verkoop van grond aan den VeAwal bij de Kaiserstraat. 2°. Benoeming van een lceraar in de Fransche taal en letter- kande aan de Gemeente-instellingen voor hooger en middel baar onderwijs. De stokken liggen ter inzage in de leeskamer, die hedenavond tot 10 uren geopend is. Pruisen bezit een ministerie van landbouw, de machtige Royal agricultural society of Engeland wenscht het en de Nederlandscbe Tweede Kamer der Staten-Generaal weigert ƒ1200 voor een rijks college van landbouw. Onder dit opschrift geeft de redactie der Landbouw-Courant in haar nom- mer van den 18den dezer ten tweeden male eenige beschouwingen over hovengenoemde beslissing onzer volksvertegenwoordiging, waarbij de instelling van een rijkslandbouwcollege werd afgestemd. En waarom? Genoemd landbouw-orgaan verklaart het bet in deze weinige woorden„De bestaande maat schappijen kunnen 't weinige wel af wat de regee- riug noodig heeft te kennen, zeggen zij, die er niet veel van weten of begrijpen, maar er toch over oordeelen, vergetende dat 'tjuist maatschap pijen waren," zoo voegt bet blad er zeer terecht bij, „die hebben aangedrongen op een officieel adviseerend landbouw-lichaam." Vervolgens wijst de Landbouw-Courant er op, dat, terwijl bier te lande door de Tweede Kamer den Minister het nietige sommetje van 1200 voor een rijkslandbouw-college wordt geweigerd, Pruisen onder het ressort van zijn ministerie van landbouw niet minder dan 1042 ambtenaren telt, die te zamen een inkomen van bijna twee millioen gulden genieten. Wij zouden nog sterker sprekende argumenten kunnen aanvoeren ten betooge, dat hier zelfs van verplichting mag worden gesproken. Immers niemand zal beweren, dat staatsinrichtingen van onderwijs, van welken aard dan ook, hetzij land bouw- of polytechnische scholen, hoogere burger scholen of zelfs academiën, aan haar doel beant woorden, indien van de kundigheden van hen, die aan zulke instellingen werden gevormd, geen gebruik wordt gemaakt ten algemeeuen nutte, wan neer de publieke opinie de behoefte daaraan heeft uitgesproken. Dat laatste is nu hier ongetwijfeld vel het geval, en ook onze lezers, die zich her inneren, wat wij voor eenigen tijd aan het hoofd van ons blad opmerkten aangaande den nuttigen werkkring van een officieel adviseerend lichaam, dat voor den landbouw ongeveer hetzelfde zou zijn wat het college voor de zeevisscherijen op ziju eigenaardig gebied is, zullen, voor zoover zij daar- mpe instemden, het ongetwijfeld met ons betreuren, dat het landbouw-college niet is tot stand gekomen. Des te meer verblijdt het ons, dat wij op een ander feit mogen wijzen, dat in gunstigen zin een tegenhanger van bet bovenvermelde mag hee- ten. Wij bedoelen de opening van het proefstation, aan de rijkslandbouwschool te Wageningen ver bonden. Ziedaar een zaak, waarop het zeker wèl de moeite waard is meer in het bijzonder de aandacht te vestigen. Aan die inrichting toch zal de landbouwer de gelegenheid vinden tegen een tarief, dat binnen ieders bereik valt, zaden te doen onderzoeken en, voor zoover de beschikbare hulpmiddelen het toelaten, ook meststoffen, voe dersoorten, grondsoorten enz. Van welken ingrijpenden invloed die reeds te lang ontbeerde inrichting zal kunnen zijn tot het verkrijgen van beter uitkomsten voor landbouwers en veehouders, zal wel geen nader betoog behoe ven. Toch willen wij er in hel algemeen dit van zeggen. Dank zij de vorderingen der wetenschap en haar steeds toenemende toepassing in het dagelijksch leven, verkeeren wij in een tijd, dat de ruwe kracht meer en meer plaats maakt voor het veredelend verstand, en dat op elk gebied zonder onderscheid. Legt b. v. bij onze legers niet meer de puysieke kracht van elk individu het grootste gewicht in de schaal, maar ontleent een armee haar grootste waarde aan een voor treffelijke bewapening, gesteund door een goede tactiek, niet anders is het in betrekkelijken zin met den landbouw gesteld. Rep de handen zooveel ge wilt, het zal u weinig baten zoolang eij geen gebruik maakt van de hulpmiddelen, door de wetenschap u aangeboden. Uw buurman, die dat wèl doet, zal met veel minder inspanning oneindig beter uitkomsten verkrijgen. Geen wonder Gebruik makende van de voorlichting van het proefstation, zag hij zich in staat gesteld aan den schoot der aarde die zaden toe te vertrouwen, die de meeste kans op een voordeelige teelt be loofden. Die aarde zelf was, dank zij dezelfde hulp, op de minst kostbare, minst omslachtige wijze geschikt gemaakt om dat zaad onder de gunstigste omstandigheden op te nemen. En hetzelfde geldt voor den veehouder ten opzichte der hoedanigheid van bet voeder, dat hij zijn beesten verstrekt. Dat het vooral in onze dagen, nu de waarde van den grond met elk jaar toeneemt, vau onschat baar belang is, aan de band der wetenschap met elk plekje van dien grond te woekeren, is duidelijk genoeg. Buitendien, onze nijvere landbouwers behoeven zich door bet zoogenaamd „nieuwe" der zaak niet te laten afschrikken. Zoo ergens, dan mag men hier van ondervinding spreken, wel juist niet bij ons te lande, maar dan toch bij den vreemdeling. Onze Duitsche naburen b. v. zouden het kunnen getuigen, met hoeveel vrucht zij de hulp hunner over het algemeen op nog vrij wat uitgebreider schaal ingerichte proefstations inroepen. Trouwens de Wageniugsche instelling verkeert nog slechts in haar eerste tijdperk van ontwikkeling, zoodat dan ook de openbare controle over meststoffen eerst later aan de inrichting zal plaats hebben, als de lokalen en laboratoria zullen zijn uitgebreid. Maar juist daarin vinden wij een reden te meer om de belanghebbenden aan te sporen de voor lichting van bet proefstation in te roepen. Immers daardoor zullen zij de inkomsten der inrichting doen toenemen en zoodoende baar levensvatbaar heid verhoogen, een zaak, lang niet onverschillig voor de landbouwers ook iu den vruchtbaren omtrek van Leiden. LEIDEN, 29 Januari. Bij de lieden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ23.00, ƒ4.80, 2.35; de laagste ƒ22.50, ƒ4.50, ƒ2.25. Men schrijft ons uit Noordwijk: Niet met reuzenschreden maar toch zeker gaat onze gemeente voorwaarts. De verlichting te Noordwijk a/Zee wel te verstaan die welke door straatlantaarns is aan te brengen zal weldra een feit zijn. De i Raad beeft niet langer gehoor willen weigeren aan de „roependen" in het visschersdorp en eindelijk j gedecreteerd„er zij licht". Zij de dag niet verre waarop hij zal besluiten onzen mede-ingezetenen te Noordwijk-aau-Zee een behoorlijke dorpsstraat te geven, waaraan groote behoefte bestaat. Heeft men eens die straat, dan meenen we met grond te mogen profeteerende toekomst van Noordwijk- aan-Zee is verzekerd. De middelen van commu nicatie op Leiden zijn thans van dien aard dat velen in het zeedorp een frisch luchtje zullen gaan scheppen, zoodra maar eenige zekerheid bestaat dat men niet door dik en dun behoeft te waden of de risico beloopt van onder een stortvloed van stuifzand bedolven te worden. Met allen ernst zij het edelachtbaar bestuur, dat getoond heeft van goeden wille te zijn, deze 33ak aanbevolen. Onze visschersvloot is weder met 1 bomschuit vermeer derd; de gunstige resultaten die de visscherij in 't afgeloopen jaar opleverde bleven zeker niet zon der uitwerking. Ook op intellectueel gebied blijft Noordwijk niet achter. Was tot voor korten tijd bij ons geen boekhandelaar, veel minder eene boekdrukkerij te bekennen, thans mogen we ons verheugeu in het bezit van twee boekdrukkerijen en boekbandelaren. Noordwijk bezit thans mede haar weekblad „de Noordwijker", terwijl naar men zegt Dog een tweede weekblad hier het licht zal zien. Van harte hopen we al kunnen wij het niet vertrouwen dat beide bladen tal van jaren nevens elkander zullen bestaan en eendrachtig medewerken tot verliebting, ontwikkeling en be schaving. Uit Onde Wetering (gem. Alkemade) wordt gemeldDonderdag vierde ons departement van de Maatschappij tot Nut van 't algemeen bet 25-jarig bestaan van zijn Spaarbank. De voorzitter, ds. J. B. Moquette, bracht in herinnering wat het departement in ziju meer dan 50-jarig bestaan tot nut van 't algemeen verricht had. Eu zeer zeker nam onder zijne instellingen de spaarbank, opgericht den 8slen Januari 1852, de eerste plaats in. Met hoe goeden uitslag zij werkzaam was, blijke hieruit, dat zij na verloop van één jaar 38 deelhebbers telde met een kapitaal van pl. m. ƒ850, terwijl het reservefonds p. m. 165 bedroeg. Tien jaar later, in 1862, was het kapitaal tot p. m. ƒ15,400 en het reservefonds tot 1276 geklommen. En nu, 25 jaren later, bedraagt het kapitaal p. m. ƒ91,400, eigendom van 285 deelhebbers, en het reservefonds p. m. ƒ8400. Die cijfers zijn wel sprekend. Wanneer men nu bedenkt, dat de buiten gewone bloei, waarin zich déze nuttige instelling mag verheugen, voor een goed deel te danken is aan de onvermoeide, belangelooze zorg en het voorzichtig beleid van den heer J.Van der Breggen Fz. van Rijnsaterwoude, die van de oprichting af voorzitter-penningmeester vau het bestuur der bank is geweest, dan zal men licht begrijpen, dat de voorzitter zich naar waarheid de tolk van al de leden van ons departement kon noemen, toen hij met een woord van dank genoemden heer als bewijs van hulde namens het departement een zilveren medaille aanbood, geslagen op den stempel der Maatschappij. Ds. Ph. Peter te Valkenburg heeft het be roep naar de Ned. herv. gemeente te Wageningen aangenomen. Van het tuinbouw-programma der interna tionale tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam is het supplement verschenen, dat elk belangstellende, zoo hij 't niet beeft ontvangen, op franco aanvrage vau deu algemeeuen secretaris kan verkrijgen. Kennisgeving van inzending behoort vóór 1 Maart te geschieden. Formulieren zullen worden toegezonden ter invulling eu tevens zal mededeeling worden gedaan der voorwaarden, waarop een verlaagd vrachttarief zal worden toegepast. Aan buiten-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1