werking van de spiraal werd verlamd. Later ging het echter vlug en goed, zoowel bij het bevestigen van het koord aan het dak als binnenwaarts in eenc kamer van de derde verdieping. Eens hield de afdalende werkman bij een raam van de tweede verdieping halt en nam daar een ander werkman mede; beiden waren in een oogwenk beneden.Voor zelfrcdding bij brand en als hulpmiddel voor de brandweer schijnt dit eenvoudige werktuig geroepen te zijn goede diensten te bewijzen. In de nabijheid van Vaals hebben twee studenten der polytechnische school te Aken geduelleerd, waarbij 6êa doodelijk werd getroffen, terwijl de ander zich ter beschikking der Pruisi sche justitie gesteld heeft. Men meldt uit Maassluis van 26 dezer: Door schipper A. C. Spaans, voerende het hier te huis behoorende vischschip „Nella", heden van de schrobnetvisscherij alhier binnengekomen, is aangebracht de door hem gisteren in de Noordzee geredde equipage, bestaande uit 5 man van het gezonken Ëngelsch smakschip Ben Mac Cahree", van Lowestoft. De schipbreukelingen zijn door tusschenkomst van den heer G. Dirkzwager, con sulair agent van Groot-Britannië, nog heden per stoomboot Claud Hamilton" via Harwich uaer Engeland vertrokken. Woensdag-avond is bij het station Oevenstap, op den spoorweg in het Rubrdal, een passagierstrein tegen een goederentrein geloopen, met het gevolg dat drie passagiers gedood en vijf tien gekwetst werden. Twee gehuwde vrouwen uit II a a ften waren onlangs om de een of andere reden hand gemeen geraakt. De justitie kwam er aan te pas, het recht moest zijn loop hebben, en eeu der vrouwen, anders een bedaard mensch, werd tot 15 dagen celstraf veroordeeld. Het was een ver schrikkelijke slag voor de ongelukkige; ieder had medelijden met haar, en toen zij dan ook tot den koning een request om gratie richtte, werd het door schier alle notabelen van het dorp onder steund. De uitslag was gunstig, de gratie werd verleend; toen dit bekend werd, was de gansche gemeente verheugd en de jeugd ontstak vuurwerk. Donderdag-avond tusschen halfzes en" 2Erè?. 1H8R hcsfl ie s-Hertogen'bosch in het gesticht vau den H. Carolus Barromeus aan de Esplanade, uit eene ongesloten kast op de bovenste verdieping, de slaapkamers der zusters, een diefstal plaats gehad van f 150 aan Hollandsch goudgeld en p. m f 50 aan zilver, benevens eenige stukken Duitsche munt, geborgen in een wit katoenen geldzakje. De wijze, waarop de diefstal heeft plaats gehad, valt vooralsnog niet met zekerheid te be palen. Inbraak is niet gepleegdhet politic-onderzoek gaat voort. Gistermiddag werd op de Amsterdam- sche beurs weder het eigenaardige handelsvonnis van het afdringen toegepast op zekeren H. Zij, die het slachtoffer waren of beweerden te zijn van de praktijken van dezen persoon, stelden zich niet enkel tevreden hem van de beurs te dringen, maar deden hem daarenboven nog de trappen aftui melen die toegang geven tot hun handelsgebied. In den tuin van het paleis voor volks vlijt te Amsterdam zal eeu zomerschouwburg worden opgericht, zonder dat daardoor echter de gewone zomer-exploitatic van het paleis zal worden belem merd. In dezen schouwburg zal het gezelschap van het Nederlandsch tooneel gedurende de maan den Juni, Juli en Augustus voorstellingen geven. Gistermiddag is uit de Singelgracht bij de Raambrug te Haarlem opgehaald het lijk van zekeren M., oud 66 jaren, die sedert 3 Ja nuari jl. zijne woning had verlaten. De „Eriesche Ct." meldt van Ameland het volgende staaltje van mogelijk practische, maar zeker boven verwachting goedgeslaagde genees wijze Den Idcn dezer viel een jongeling te Hol- lum, zich in een schuur van het hooi latende glijden, ongelukkig in een hooiplukker, welke in een schuinsche richting langs het been door het vletsch drong en met de punt aan de andere zijde tegen bet vel stuitte. Geen geneeskundige te Ilol- lum aanwezig zijnde, werd de smid aldaar ge haald, die met een vijl het ijzer aan het ingangs- punt van het been afvijlde, hetgeen in den tijd van een half uur was afgeloopen. Daar het iu het beenvleesch gebleven gedeelte van het ijzer van een weerhaak voorzien was, kon het ijzer niet teruggetrokken worden, waarom men besloot ter plaatse waar de pnnt tegen het vel gestuit was, eene opening te snijden. Dit geschied zijnde, trok men het ijzer met een nijptang uit het been, al les zonder dat de jongeling eeuig teeken van pijn gaf; men legde toen kompressen met water op de woud en gaf den geneesheer te Nes kennis van de operatie, die een tlesch met vocht gevuld medegaf om daarmede de wond nat te houden, waarvan echter geen gebruik werd gemaakt, daar men zich bij water goed bevond en zich daarbij hield. Den volgenden dag werd de geneesheer be kend gemaakt met den toestand der wond enz. thans is, zonder dat de geneesheer het been en de wond gezien heeft, de jongeling hersteld, die tot heden zijn woonplaats Nes niet verlaten heeft. Men schrijft uit Ma rum: De dader van den diefstal, in de kerk der chr. gereformeerde gemeente alhier 1 Januari j.l. gepleegd, is ontdekt; men heeft ten minste iemand gevangengenomen, die van de daad beschuldigd wordt. Het is de meid van den predikaut dier gemeente, welke den tl Os teil December a. p. aldaar in dienst was ge komen. De beschuldigde ontkent echter de daad en zegt, dat zij slechts heelster is van eeu arbei der, Roelf Boerema, te Marum wonende. Deze heeft, zegt beschuldigde, de daad gepleegd en haar gedreigd, toen zij hem ontdekte, indien zij zijne daad bekend maakte. Nadat beschuldigde 's nachts nog eens aan drie „bewakers" ontvlucht en den volgenden dag teruggevonden was, is ze naar Groningen overgebracht. Het is verleden Vrijdag avond, toen beschuldigde moest verhoord worden, in het gemeentehuis wonderlijk toegegaan. Door den predikant werd terstond van zijne ontdekking kennis gegeven aan den burgemeester, die door de veldwachters de beschuldigde naar 't gemeente huis liet brengen. Maar daar gekomen kon men niets beginnen, want de burgemeester, die anders niet veel kan uitvoeren, was in een toestand, dat hij nu totaal niets kon doen. De oudste wethou der werd gehaald en toen deze den burgemeester zag, zei hijScheltema moet komen, want joe kennen immers niks. Burg. Scheltema is ziek. Ivenne jou dan het procesverbaal opmake Weth. Ten minste beter als joe tegenwoordig, want joe ben zoo dras Verdere woordenwisseling viel er voor en 't slot was, dat de heer Scheltema, de klerk van den bur gemeester, per rijtuig van zijne woning naar het gemeentehuis werd gehaald en er procesverbaal kon worden opgemaakt, onder vele hindernissen van den man, die de zaak eigenlijk moest ten uitvoer brengen. 't Gevolg van deze geschiedenis, gevoegd bij zoo veel, dat hier gedurig voorvalt, is, dat door den wethouder en andere ooggetuigen een klacht over den burgemeester bij heeren gedeputeerde staten is ingezonden, en dat door ingezetenen der verschillende dorpen iu de gemeente Marum aan den burgemeester de wensch is te kennen gegeven, dat hij zoo spoedig mogelijk Z. M. den koning verzoeke om als burgemeester der gemeente Marum ontslagen te worden. In de laatste zes weken is alleen door de twee commiezenposten Oudeschans en Bellings- wolde (aan de grenzen tusschen Groningen en Duitschland) niet minder dan 475 liter gedistil leerd van hooge sterkte aangehaald (van 82 tot S5 perceutj. De sluikers ontkwamen. Daaruit blijkt, dat het smokkelen op de oostelijke grenzen nog op verre na niet heeft opgehouden. kit Maastricht zijn in den laatsten tijd voor ongeveer 25,000 aan twee-centime- stukken naar België uitgevoerd. In de „Luxemb. Zeitung" wordt ge- meld, dat in de ijzeren geldkist der failliete spoorwegmaatschappij van de „Bassins Houillers" na nauwkeurig onderzoek is gevonden de som van 12 centimes. Don derdag-ïi a middag is van een schip uit Nijkerk, zeilende in de Zuiderzee, ter hoogte van Muiderberg, de schippersknecht overboord geslagen en verdronken. BUITENLAND. Diiitsefiland. De „Reichsanzeiger" bevestigt dat de ambassa deurs te Konslantinopcl, onder wie baron Von Werther, wegens stormachtig weder hun vertrek moesten uitstellen en dat zij meereudeels den 27sten met de stoombooten van de Lloyds Konstan- tinopel zouden verlaten. De uitslag der herstemmingen voor den rijksdag te Berlijn is1ste kiesdistrict, Hirsch 5595 en Von Forckenbeck 5237 stemmen; 2de kiesdistrict, Klotz 11913 en Von Eorckenbeck 5137 stemmen; 3de kiesdistrict, Herz 11669 en de socialist Rackow 6070. In alle drie districten zegevierden dus de candidaten der Eortschritts-partij. -Woensdag heeft de heer Windhorst, uit Meppen, in het Pruisische huis van afgevaardig den de regeering geïnterpelleerd over den toestand der noodlijdende plaatsen en personen in de Prui sische Nogat-districten, die door overstroomiug zijn en nog worden geteisterd. De interpellant wenschte te vernemen, wat de regeering voor de noodlijdenden, inzonderheid iu het Nogatdal, heeft gedaan en wat zij voornemens is te doen om der gelijke onheilen voor het vervolg te voorkomen. De minister Friedenlhal deelde in antwoord op de eerste vraag mede, welke sommen zij onmid dellijk beschikbaar had gesteld, alsook welke maat regelen zij dadelijk in overleg met de autoriteiten genomen had en met welke gunstige resultaten. Wat de tweede vraag betrof, er is reeds een on derzoek ingesteld omtrent de noodige verande ringen, versterkingen en uitbreidingen van dijk en andere werken, tot welker uitvoering, naar ruwe schatting, eene uitgaaf van 30 millioen mark zal worden vereischt. De regeeriug is voornemens, op grond van dit onderzoek eenige voorstellen te doen. Naar het zich laat aanzien, zal dit zelfs nog in dc tegenwoordige zitting geschieden. Voor- loopig meende de minister de opmerking te moe ten maken, dat wanneer de plannen worden goed gekeurd, de uitvoeriug eene reeks van jaren zal vereischen; doch dat het in de bedoeling ligt, reeds vóór den aanstaanden winter verschillende werken van dringenden aard ten uitvoer te doen brengen en op andere punten voorloopig de landen zooveel mogelijk tegen de overstrooming te bevei ligen. De heer Wiudthorst verklaarde onder dank betuiging dat het antwoord hem niet slechts had voldaan maar zelfs zijne verwachting had overtroffen. Het Nederrijnsche muziekfeest moet dit jaar, als naar gewoonte op Pinksteren, te Keulen plaats vinden, onder leiding van Ferdinand Hiller. Naar men verneemt is voor den eersten dag Ilaydn's „Schöpfung" op het program geplaatst, voor den tweeden de negende symfonie van Beethoven en het Manzoni-Requiem van Verdi. Men hoopt dat de Italiaansche componist zijn werk zal komen dirigeeren. Öroot-Britanniê. Een particulier telegram uit Parijs zegt dat een memorandum der Russische regeering aan de mo gendheden zal voorstellen in de gemeenschappelijke houding tegenover de Porte te volharden en eene aanstaande mededeeling van een programma aan de onderteekenaars van het tractaat van Parijs aankondigt, waarmede deze allen uitgenoodigd worden zich te vereeuigen. In eene redevoering, door sir S. Northcote aan het feestmaal te Liverpool uitgesproken, loo chende hij dat de conferentie geen resultaat op leverde, en hield hij staande dat zij integendeel een heilzaam effect had, daar zij 't internationale wantrouwen wegnam. De vrede zou verzekerd zijn indien slechts provocaties vermeden werden, welke de anderen aan de mogelijkheid van een oorlog zouden doen gelooven. Te Glasgow werd Donderdag een standbeeld van Robert Burns onthuld, bij welke gelegenheid Lord Houghton, die de plechtigheid volvoerde, eene rede hield. Een feestelijk gecostumeerde optocht, 25,000 personen sterk, trok door de stad. Vereenigde Staten. De senaat heeft het voorstel der commissie uit het congres, om de quaestie der presidentskeus te doen beslechten door eene college bestaande uit 5 leden van 't hooge gerechtshof, 5 leden van den seuaat en 5 leden van de kamer van volksverte-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2