_Y. 5202. A0. 1877. Maandag 29 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I Leiden, 27 Januari 1877. BID8CH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Noor Leiden per 3 maanden1.10, Fraoco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTLEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17%. Groolere letters naar plaatsruimte. |STADS-BERICHTEJï. I NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 27) allen, die volgens j art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te werden ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun j 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1858), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. '18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete Tan f 25 tot 100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge sloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Januari 1877. NOTIFICATIE. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZUID-HOL- LAND, Gelet op art. 73, aÜDea 2 der Wet van den 4den Juli 1850 (Staatsblad n°. 37), Nooiligen de inwoners der Provincie Znid-Hulland, die elders in 's-Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan VÓÓr 1 April aanstaande aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een nittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der Lijst van de Hoogstaangesla genen, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Stateu-GeDeraal. De bedoelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland, met opgave van: 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; de Gemeente en de dagteekening zijner geboorte; en bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met ver melding van de dagteekeniog zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. De Gedeputeerde Staten voornoemd, FOCK, Voorzitter. J. ROELL, Griffier. 'a-Gravenhage, 22 Januari 1877. 2». 3». 'y De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland van den 23sten Januari 1877 A, N°. 219 (2de Afd.), Provinciaal'blad N°. 10, Brengt ter kennis van belanghebbenden dat op den 20sten Februari e. k., des middags te 12 nren, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding der levering van remonte-paarden, en wel door de IloofdadmiDistratie van het k 1ste Regiment Huzaren te Eaarlem 45 stuks; Zie a a a Ve»Jo 55 I 3de na 's-Gravenhage 60 4de a Leiden 60 I 1ste Veld-Art. TJtrechl 290 Rijdende- n Amersfoort 60 In de voorwaarden, naar welke de aanbesteding zal geschieden, ia ook ditmaal de bepaling opgenomen, dat één derde der te leveren paarden van inlandschen oorsprong moet zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen voor de gegadigden ter leziDg o. a. in het gebouw van het Provinciaal Bestuur van ZUID-HOLLAND. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. LEIDEN, 27 Januari. I Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heeren J. W. L. M. fVan Oordt, geb. te Rotterdam, en J. B. Roelvink, geb. te Zutfen, beide na verdediging van Stellingen. Er zijn soms oogenblikken, waarin de mensch indrukken ontvangt, die zich zelfs door de meest welversneden pen niet laten beschrijven, maar zich alleen doen gevoelen. Tot die oogenblikken reke nen we de beide uren, die een wel is waar klein maar kunstlievend publiek in de Stadszaal door bracht bij gelegenheid van de soirée voor kamer muziek door de heeren Cramer, Van der Velde, Robert en Wedemeyer gegeven. Het viertal ver tolkte er in de quartetten G-dur, A-mol op. 29 en F-dar op. 13 N°. 1 op meesterlijke wijze een drietal heerlijke toonscheppingen van Mozart, Schu bert en Beethoven. Het volgende concert belooft naar wij vernemen voor de leden der Maatschappij van Toonkunst een buitengewone avond te zullen zijn. Behalve dat het orkest der Maatschappij er op zal mede werken, zal er zich ook de Zangvereeniging van de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst doen hooren. Maakten wij reeds onlangs opmerkzaam op de voortreffelijke eigenschappen van mevr. Peschka- Leutner, dat de gelegenheid zich aanbiedt haar a s. Vrijdag hier ter stede te hooren zal voor zeker den beminnaars der kunst aangenaam zijn. Waar zij optrad was het steeds met den meesten bijval, en werd haar krachtig goed gevormd geluid, gepaard met eene degelijke voordracht, geroemd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 88102 volwas sen personen en van 3'!50 kinderen. Men meldt uit AmsterdamDezer dagen zijn de teekeningen gereedgekomen van ontworpen inrichtingen en versieringen van het Frederiksplein, voor het paleis van volksvlijt, bij gelegenheid der in April te houden internationale tentoonstelling van tuinbouw. Zij zijn vervaardigd door den architect Springer, zoo gunstig bekend door zijne smaakvolle decoratiën bij gelegenheid der Mei feesten. Een gedecoreerde ingang komt tegenover de Utrechtschestraat, groote bloemkasten en ve randa's zullen in het midden worden opgericht, en twee bruggen, waaronder omnibussen en tramway ongehinderd kunnen doorgaan, zullen den toegang geven naar het paleis. De meer of minder sierlijke inrichting van een en ander zal echter nog grooten- deels moeten afhangen van de medewerking van het welgezinde publiek, om inschrijvingen te doen voor het waarborgfonds en medailles, waartoe lijsten rondgaan en gelegenheid is tot inteekening bij de leden der commissie, alsmede bij de correspon denten over het geheeie rijk verspreid. De „Standaard" deelt met zekerheid mede, dat de voorloopige terugkomst van dr. A. Kuyper in de eerste dagen der volgende maand mag wor den tegemoetgezien. Blijkbaar staat deze vervroegde terugkomst, die met het oog op zijn gezondheids toestand nog hare bedenkelijke zijde heeft, in verband met een mogelijk spoedig onderzoek van het ontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs in de afdeelingen der Tweede Kamer. Na den afloop van dit onderzoek is dr. Kuyper dan ook voornemens, vooreerst weder naar Nice terug te keeren. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, is 25 dezer Gibraltar gepasseerd. Met betrekking tot het koninklijk besluit, waarbij de in- en doorvoer van buitenslands van schapen, bokken en geiten wordt verboden, schrijft men uit LondenZooals bekend is, moet het vee van Duitschland, Frankrijk en België hier te lande aan de landingsplaats geslacht worden. Het Engelsch gouvernement had aan de Nederlandsche regee ring tijd gegeven van den 18den tot den 20sten dezer, om den in- en doorvoer van die landen te verbieden, als wanneer Hollandsch vee onder het bevoorrechte zoude blijven. Het Nederlandsch gouvernement heeft evenwel daarmede gedraald tot den 23sten dezer. Op dien dag in den namiddag kwam eene dépêche bij de Engelsche regeering, meldende dat eindelijk de in- en doorvoer van vreemde schapen door Nederland verboden was. De Engelsche landbezitters en vele particulieren hadden dagelijks de privy council aangemoedigd om Nederlandsch vee ook te slachten aan de lan dingsplaats. Ook sommige dagbladen drongen daarop aan, en in den „Times" van den 23sten dezer verzekerde de beer James Adams, dat er reeds orders van de privy council uitgegaan wa ren, om ook het Nederlandsche vee voortaan aan de landingplaats te slachten. Aan de onvermoeide pogingen van den Nederlandschen gezant en den consul-generaal heeft men het echter te danken dat het Nederlandsche vee overal in Engeland mag ingevoerd blijven. Naar men verneemt eischt de minister van financiën voor de vestingwerken te Deventer, in ruil van de gemeente de kazerne, de stallen voor de cavalerie, het fouragemagazijn, plus een door de gemeente te bouwen kruitmagazijn en een zeer aanzienlijke som gelds. De vestingwerken van de Brink naar de Bergpoort en een gedeelte van die buiten de Noorderbergpoort wenscht de minister voor het rijk te behouden. Te Yeenhuizen is men reeds bezig met het graven van 't afsnijdingskanaal, waardoor het eerste gesticht van de publieke vaart zal worden afgesloten. De drukke scheepvaart, die men er kan verwachten na de verbinding der Friesche en Drentsche kanalen, maakt dien maatregel nood zakelijk. Z. M. heeft tot gouvernements-keurmeester van vee, belast met de visitatie te Amsterdam en te Yelzen vóór de inlading in een schip naar het buitenland bestemd, benoemd den veearts J. Mazure Czn. te Haarlem, voorts den gouvernements-keur meester van vee W. H. Lampe, te Purmerende, belast met de visitatie van vee te Amsterdam vóór de inlading in een schip naar het buitenland bestemd, bovendien belast met de visitatie van het vee dat te Yelzen met gelijke bestemming wordt ingeladenjhr. mr. W. M. De Brauw, referendaris bij het departement van koloniën, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Jjeeuw. Gemengd. Nieuws. Gisteren is te Rotterdam de „descen- seur u spirale" in werking geweest. De heer J. G. Schumacher Jr. liet in het openbaar proeven met dezen brandreddingtoestel nemen, waartce het „hotel de l'Europe" aan de Zuidblaak door den eigenaar ter beschikking was gesteld. Niettegen staande het ongunstige weder woonde eene talrijke menigte de proefnemingen bij, die geacht kunnen worden goed geslaagd te zijn. Het werktuig munt uit door zijne eenvoudigheid. Het is een koord van voldoende sterkte en dat door een chemisch praeparaat tegen vlam vatten wordt beschermd. Dat koord loopt door een katrol die den spiraal vorm aanneemt. Men bindt het eene eind van het koord aan gevel, kozijn of aan een zwaar meubel stuk in het vertrek waarin men zich bevindt, haakt zich door middel van een gordel aan de katrol vast, werpt zich naar buiten en zakt dan van zelf zachtkens naar beneden. Bij de eerste proef bleef de Rotterdamsche werkman, die zich er aan waagde, een poos onbeweeglijk hoog in de lucht hangen, omdat hij, zooals later bleek, voor alle zekerheid het koord zelf vasthield, waardoor de

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1