inf. hebben met gunstig gevolg het voorloopig examen afgelegd tot het verkrijgen van den rang van 2den luitenant: sergeant R. H. Driessen voor het leger hier te lande; sergeant-majoor W. K. M. Beugel voor het leger hier te lande en dat in Ned.-Indië, en de sergeant-majoor C. P. N. Obbes, benevens de sergeanten J. D. Augustijn, W. H. Doorman, W. J. Kroef en P. C. Van Steyn, voor het leger in Ned.-Indië. In de „Temps" van 22 dezer komt eene uitvoerige en gunstige beoordeeling voor van de dissertatie van den heer J. Van Leeuwen, „De Aristophane Euripidis censore." Met 24 tegen 10 stemmen heeft de Haag- sche gemeenteraad voor het tooneeljaar 1877/78 weder een subsidie van ƒ8000 aan den Eranschen schouwburg toegestaan. Tot tweeden geneesheer bij het krankzin nigengesticht te Utrecht, in de plaats van wijlen dr. Van Rossum, is beroepen dr. P. Wellenbergh, thans arts te 's-Gravenhage. Hedenavond wordt onder de leiding van ds. Van Rhijn, pred. te Wassenaar, op het „huis de Pauw" een lijkdienst gehouden ter nagedachtenis van den overleden zoon van den prins Zu Wied. Naar men verneemt zal II. M. de koningin daarbij tegenwoordig zijn. De overbrenging van het stof felijk overschot van het sterfhuis naar het Rijn spoorwegstation zal morgenochtend zonder de minste praal geschieden. Bij den raad van state, afd. voor de geschil len van hestuur, is heden ingekomen een kon. besluit, van 13 Jan. jl. houdende niet-ont.vanke- li jkverklaring van het beroep van het bestuur van den Veender- en Lijkerpolder buiten de bedij king onder Alkemade tegen een besluit van ged. staten waarbij is vernietigd een bevel van het pol derbestuur tot opruiming van een molentje. Door het bestuur der waterkeering van den erdamiteuzen Nieuwen Neuzenpolder is aanbesteed in twee perceelenhet maken van een zeedijk, ter lengte van 679 meter, volgens bestek uit te voeren binnen twee maanden, hetwelk is aange nomen door D.Bolier te Scherpenisse voor 32,459 en het maken van verdedigingswerken aan den oever, bestaande in zinkwerk en steenbestorting, hetwelk is aangenomen door C. Van der Hooft te Neuzen, voor ƒ32,488. In de „Staatscourant" is opgenomen het kon. besluit van 23 dezer tot het buiten werking sfellen van de kon. besluiten van 2 Maart 1873 dn van 6 October 1873 betrekkelijk het verbod van in- en doorvoer van buitenslands van rund vee, schapen enz. Ten gevolge hiervan is het kon. besluit van 8 Dec. 1870 weder van toe passing op schapen, bokken en geiten en de daarvan afkomstige deelen. Artikel 1 van dat besluit luidt „De in- en doorvoer van buitenslands van rund vee, schapen, bokken en geiten en van vérsche huiden, versch en gezouten vleesch, ongesmolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klau wen, hoornen en van allen afval van genoemde dieren is verboden." Blijkens bericht van Zr. Ms. consul-generaal te Bern zijn aldaar den 19den dezer verklaringen uitgewisseld, volgens welke de Nederlandsche Tegeering met. ingang van 1 Mei e. k. voor de gezamenlijke Nederlandsche koloniën tot de alge- meene postvereeniging is toegetreden. De Nederlandsche Bank had op 22 Jan. bijeen munt- en muntmateriaal van 149,388,464.83 voor eene'som van f 139,292,500.79 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 55,717,000.32 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De „Staatscourant" behelst het verslag der commissie, belast mei het afnemen van het examen voor O.-I. ambtenaar van 20 Juni tot. 13 Juli jl. Met den 16den Eebr. a. s. worden in dienst gesteldmet. bestemming voor buitenl. dienst, het te Willemsoord liggende ramtorenschip „Koning der Nederlanden", onder bevel van den kapt.-ter- zee W. Enslie; met bestemming naar Oost-Indië het schroefstoomschip 4de klasse „Batavia", lig gende te Amsterdam, onder bevel van den luit.- ter-zee 1ste kl. W. Van Oorschot. De luit .-ter-zee 1ste kl. E. J. Stokhuyzen en W. J. P. Van Waning worden met 1 Eebr. gedetacheerd, eerstgen. bij 's rijks werf te Amster dam en laatstgen. bij die te Hellevoetsluis; de luit.-ter-zee 1ste kl. H. A. Schippers wordt ge plaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam en de luit.-ter-zee 2de kl. J. A. Willink Ketjen aan boord van dat te Willemsoord. Dé off.-van-gez. 1ste kl. J. J. Borst en 2de kl. G. P. J. Theunissen worden met den 16den Febr. geplaatst respect, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en instructrieschip „Zeehond"; de officier van administratie 3de kl. S. J. A. Deyl wordt met den laatsten Eebr. op nonact. gesteld, en aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam geplaatst de scheepsklerk I. D. Ising. Door den consul-generaal der Nederlanden te Rio-de-Janeiro is tot vice-consul der Nederlanden voor de provincie Para ter plaatse van dien naam aangesteld A. J. Da Costa Cunha. Het concert, door de zangvereeniging Caecilia gisteravond in de Stadszaal ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan gegeven, was vrij druk bezocht. En dat was goed ook. De vereeniging had zulks verdiend. Over het algemeen toch mag de uitvoering als zeer goed geslaagd beschouwd worden. De koren getuigden van ijverige studie en gaven dikwijls niet altijd blijk van een ernstig streven naar samenwerking. Ook de solisten kweten zich meer malen zeer goed van hunne taak. Die taak was voor de sopraan-soliste, die reeds zoo menigmaal hare medewerking aan de uitvoeringen van „Caecilia" verleende, voor eene dilettante althans bijzonder zwaar, 't Best zong ze o. i. in Ilaydns „Missa Imperialis". Maar ook in het derde nummer van 't „Adventlied", waar 't vrouwenkoor zeer goed medewerkte, was hare voordracht verdienstelijk. Jammer dat het daarop volgende koor, wat de aaneensluiting der verschillende partijen betreft, zooveel te wenschen overliet. Iiillers „Lureley" steunt voornamelijk op de solisten en de sopraan heeft er eene zeer zware partij. Ze was daarin niet het gelukkigst, maar verdient toch zeker een warm woord van hulde voor de keurige voordracht van het lied: „O Knabe jung und hold". De heer De Goey zong de partij van den Fischerknabe zooals we dat van hem gewoon zijn. Vooral de beide liederen met den zangerigen slotregel „Gleih, mein segelnd Schiffiein" waren keurig. Het orkest, dat op de beide fagottisten na uit stadgenooten bestond, werkte er toe mede om de waarde der uitvoering te verhoogen en haar zoo goed mogelijk te doen slagen. Caecilia mag met voldoening op dit concert terugzien en haren directeur, den heer Taylor, voor de goede leiding dankbaar zijn. Naar aanleiding van het feest dat met deze uitvoering werd herdacht, had in de pauze in de kleine zaal eene voor de leden plechtige samen komst plaats. De president, nam er het woord om in 't kort de voornaamste lotgevallen der vereeniging na te gaan, daarbij wijzende, op de ontbinding der gemengde koren bij de godsdienstoefeningen in de katholieke kerken, welke tot de oprichting der vereeniging aanleiding gaf, als ter loops den strijd in de muziekwereld herinnerende, waarin vooral deze vereeniging het vorig jaar gewikkeld werd, doch die dank zij de medewerking der leden en de bemoeiin gen van den directeur toch geworden is zooals zij thans is opgetreden en zich nu in plaats van een concurrent, een zuster van de andere zangvereeni ging alhier mag noemen. Erkentelijk voor hetgeen de directeur in het tiental jaren voor de vereeni ging gedaan heeft, werd hem zoowel door de dames als heerenleden een schrijfbureau aangeboden, bene vens een album voorzien met de namen der gevers, terwijl hij tevens ingevolge het besluit van de jongste algemeene vergadering tot eerelid der ver eeniging werd benoemd en hem als zoodanig het diploma werd uitgereikt. De heer Taylor betuigde voor een en ander in een warm woord zijn dank. Even voor den aanvang der tweede afdeeling van het programma werd hem bovendien onder een toespraak van een der damesleden, fanfares van het orkest en toejuichingen der aanwezigen in het openbaar een lauwerkrans aangeboden. Gemengd Nieuws. Uit Amsterdam wordt gemeld dat aldaar in een kroeg een matroos met eenige be zoekers een weddenschap aanging, dat hij met eiken klokslag van 12 uur een borrel zou opdrinken. De weddenschap ging door. Twaalf borrels stonden C I .i 1 'f.l.' flv. I cf.-,' volgeschonken op tafel. Tot 9 slagen toe alles geregeld; doch bij den lOden slag, toet' de 10de borrel naar binnen ging, sloeg den o lukkige de vlam uit de keel en bestierf kj binnen eenige oogenblikken. Te Kaldenkirchen, in de PruisiV Rijnprovincie, is een aanslag gepleegd opl leven van den burgemeester Bertgens. LaatstlJ Woensdag-avond uit het raadhuis komende, ij hij aangevallen en kreeg twee steken, met het m dat hij bewusteloos nederviel. De dader nat vlucht, maar werd achterhaald en gegrepen. Te Par ij s heeft de heer Dubo die meer dan zestig jaar den schilders en be houwers tot model had gediend en met de gr»] zuinigheid een vermogen van 200,000 fr. ha spaard, deze som aan de Academie des beam vermaakt. De rente dier som moet jaarlijks den uitgekeerd aan de jonge kunstenaars, die den „grand prix dé Rome" dingen en dik wanneer zij dan zes weken lang in een der trekken van de academie afzonderlijk wordei huisvest, geen geld genoeg hebben om een i te betalen. Ten gevolge van den veroutrusj den voortgang dien de phylloxera in Era:,; maakt, zullen geene druiven of wijngaarden J wereldtentoonstelling aangenomen worden. Dezer dagen was zoo wordt ml gemeld uit Genève eene partij dynamiet Portarlier verzonden, met order dat alles ondel te Morges gedeponeerd moest blijven, al waai na verloop van eenige dagen ter verdere exp« zou worden opgevraagd. Deze bezending wei de grenzen door de Eransche ambtenaren in h genomen en naar Joux overgebracht, alwaa: in een der fortificatiën, het N ieuwe Fort gen; werd nedergelegd. Eenige Zwitsersche koopt dit vernomen hebbende, deden aanvraag or zamenlijk de geheele partij in koop over ten en naar Zwitserland terug te brengen. Dit toegestaan, onder voorwaarde dat, daar de r wegdirectie weigerde de gevaarlijke stof te verr de koopers zeiven voor het transport m zorgen. Deze zonden een paar wagens ent wege de militaire autoriteit werden alle mog: maatregelen genomen om bij het oplade:. heenrijden ongelukken te voorkomen. In wt van al die voorzorg is het dynamiet kort u oplading ontploft, met het gevolg dat nagc het geheele Nieuwe Eort in de lucht vloog, er slechts een paar gedeelten muur en een toi zijn blijven staan. Stukken metselwerk, ter gr van een kubiek meter, en andere zware steenstra zijn ver weggeslingerd en tusschen het Oudr Nieuwe Fort op den spoorweg nedergenl waardoor de rails verbrijzeld werden en dei! de communicatie gestremd werd. De slag: eenige mijlen in den omtrek duidelijk gehoo: op grooten afstand heeft men eene dreunk den grond waargenomen. Een Eransch tolbea: op ruim een kwartier gaans van het Nieuwe geposteerd, is ernstig gewend door de stukkei van een raam, hetwelk door den schok in: Gelukkig bevond zich het garnizoen, besii uit twee compagnieën infanterie, juist in het1 Fort. Nabij het andere had men eene wacht acht man achtergelaten, die allen onder de hoopen bedolven werden. Buitendien ware] deels in, deels nabij het fort, nog eenige a personen, die na de ontploffing werden ver Bij de afzending der laatste berichten waren e zwaar gekwetsten en tien lijken uit de puinho te voorschijn gehaald. Men verwachtte echte: er nog veel meer slachtoffers zouden wordei vonden. Gelukkig dat het kruitmagazijn is behe gebleven, daar anders, naar berekening, ooi Oude Eort vernield zou zijn. Herman Linden, de welbekende clamator van Shakespeare's meesterstukken, in Amerika gevolg gegeven aan het dent: dat hem reeds twee jaren lang bezig hield, n.l. de voortbrengselen van den grooten dit in 't oorspronkelijke voor te dragen. Met volharding heeft hij zich met behulp van eeni en door bevoegd leermeester in Baltimore oj uitspraak toegelegd, en de Engelsche black'1 j die stad weten geen woorden te vinden omhd bewondering voor Linden uit te drukken. "Vd' een correspondent van de „New-Yorksche 8'

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2