N\ 8197. Dinsdag A0. 1877. 23 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsrnimte. LEIDEN, 22 Januari. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer P. A. Post Uiterweer, geb. te Schiedam, na verdediging van Stellingen. Een groot aantal handwerkslieden van ver schillend bedrijf heeft bij de Commissie voor de volksbijeenkomsten toezegging gedaan, om op de tentoonstelling van voorwerpen door den werkman vervaardigd, in dit voorjaar te houden, bijdragen te leveren. De onderneming vordert, behalve tijd en velerlei bemoeiingen, ook geld Daar zij geen toezegging heeft mogen erlangen, van door een subsidie uit de gemeentekas hare onderneming te verzekeren, hoopt de commissie dat de steun harer medeburgers haar niet zal ontbreken. In di« overtuiging gaat zij voort de tentoonstelling voor te bereiden, en zal inmiddels aan de ingezetenen eene lijst aanbieden, waarop men van zijne instemming met het streven der Commissie kan doen blijken. Wij wenschen haar toe langs dien weg geen teleurstelling te onder vinden. Het Leidsche departement van de Maatschappij van nijverheid heeft, behoudens de goedkeuring van het hoofdbestuur, eenige medailles toegezegd. Uit het eerste halfjaarlijksche verslag der Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen enz. alhier blijkt, dat op eene den 26sten Mei 1876 gehouden vergadering, waar een bestuur werd verkozen, reeds dadelijk 18 med. cand. als leden toetraden. Later werden bijna alle med. cand. leden der Vereeniging, zoodat hun aantal op dit oogenblik 53 bedraagt. Overtrof dit cijfer de verwachting, minder gunstig was het resultaat, verkregen met het rondzenden der cir culaires. Al mogen met dankbaarheid eenige giften van 50, ƒ25 en ƒ10 vermeld worden, van de 1500 rondgezondene kwamen slechts ongeveer 150 circulaires ingevuld terug. Er was echter ge noeg om een aanvang te kunnen maken met het verleenen van onderstand en het stichten van een reservefonds. Met goedkeuring van de Commissie van toezicht werd besloten de stichtingskosten van het voor reservefonds bestemde af te nemen, omdat gevreesd werd, dat de financiën niet toereikend zouden zijn voor de gewone uitgaven. Aan het eind van het boekjaar zal echter die som wel weder bij het reservefonds kunnen gevoegd wor den. Uit de rekening van den penningmeester blijkt dat van 15 Juli tot 31 December aan 45 vrouwen, waarvan 't meerendeel poliklinisch (patiën ten die of dagelijks op 't ziekenhuis loopend of aan huis door een med. candidaat onder toezicht van den hoogleeraar behandeld worden) behandeld werd, de gewone ondersteuning, bestaande in doelmatig voedsel, gedurende 9 dagen is verstrekt. Yan die 45 behoort er slechts ééne tot de in art. 1 van het reglement sub 2 genoemde categoriezij was eenigen tijd klinisch behandeld en had dringend onderstand noodig. Wat het aantal leden, bui tengewone leden en donateurs betreft, op dit oogenblik bedraagt hun aantal53 gewone leden met halfjaarlijksche contributie a 3,114 buiten gewone met jaarlijksche contributie v. 427, 54 donateurs, die in ééns gaven ƒ326.29,84 donateurs, die jaarlijks geven ƒ61. De bijdragen der dona teurs zijn, met vermindering der stichtingskosten, gedeponeerd als reservefonds, dat dus op dit oogen- bhk bedraagt ƒ255.24». De nog overblijvende jjjelden berusten gedeeltelijk bij de Leidsche spaar- ftnk, gedeeltelijk bij den penningmeester. f® kort de Vereeniging ook bestaat, toch heb ben er in het bestuur reeds veranderingen plaats gehad. Vertrek naar elders noopte den heer Bijlsma voor zijn voorzitterschap te bedankende door hem met ijver en belangstelling waargenomen be trekking werd op den 18den November aan den heer Kolfl, tot dien tijd penningmeester, opgedra gen. De heer Burkens werd daarop tot penning meester en de heer Pijnappel tot nieuw bestuurslid gekozen. Ook de heer Proot, die als adviseerend lid zoo getrouw ter zijde had gestaan, moest men met 1 October missen. Hij werd vervangen door den tegenwoordigen adsistent van de verloskun dige afdeeling, den heer Van Rooyen. Al is er reden om dankbaar te zijn, en voor dit jaar genoeg om in de noodzakelijkste behoef ten te voorzien, toch wordt met aandrang de Ver eeniging in de belangstelling aanbevolen. Meermalen toch is het voorgekomen dat er ook behoefte be stond aan iets anders dan voedsel (dekking, klee deren enz.), doch de nog beperkte financiën maakten dat in die behoefte niet kon worden voorzien, en men zich uitsluitend moest bepalen tot het gedurende 9 dagen verstrekken van eieren, vleesch, soep en melk. Ook zou een grooter reser vefonds niet onwelkom zijn, om zoo er zich onver hoopt buitengewone omstandigheden (eene epide mie b. v.) vertoonden, te kunnen blijven onder steunen. Mocht men iets ten bate der Vereeniging willen afzonderen, men melde dit den secretaris, (Breestraat 138), en kan er van overtuigd zijn, dat hetgeen men geeft, ten nutte der behoeftigen zal worden aangewend. Gisteravond gaf de tooneelvereeniging „Har monie" in de Stadszaal hare tweede uitvoering in dit seizoen. De eerste afdeeling bestond uit de opvoering van,,'t Lied van moeder", oorspron kelijk tooneelspel met zang in drie bedrijven en een voorspel, door Antonie, werkend lid der Haagsche sociëteit „de Unie". Hadden de werkende leden bij verschillende vorige uitvoeringen getoond op welk eene uitnemende wijze zij blijspelen weten op te voeren, zij maakten hunne krachten nu dienstbaar aan een stuk van een geheel ander genre. Voor dilettanten was het spel goed, van sommigen zelfs verdienstelijk. Vele moeilijkheden, aan dit stuk verbonden, wist men te overwinnen; de opvatting was in vele gevallen eveneens goed. Ook de beide dames werkten uitstekend mede. De aanwezigen, die in zeer grooten getale waren opgekomen, gaven dan ook herhaaldelijk blijken van hunne goedkeuring. Van verschillende zijden werd niettemin de wensoh geuit het gezelschap een volgende maal weder in een paar blijspelen, die voor een lief- hebberii-tooneelgezelschap meer eigenaardig geschikt zijn, te zien optreden. Met de opvoering van: „Een kop thee", dat menigmaal stof tot lachen opleverde, werd de voorstelling besloten, die gevolgd werd door een bal, waaraan door de leden en ge- noodigden met hunne dames werd deelgenomen en dat blijkbaar zeer geanimeerd was. De heer Taverne had er voor gezorgd dat het daarbij niet aan eene goede bediening zou ontbreken. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 22.50, 4.80, 2.25; de laagste ƒ22.25, ƒ4.50, 2.25. Het weekblad „Sieboldia" deelt de volgende berichten mede over de internationale tuinbouw tentoonstelling te Amsterdam, in 1877: Uit een particuliere mededeeling vernemen wij, dat in Italië een comité is benoemd, ten einde de medewerking in en de inzendingen uit Italië te bevorderen. Vanwege dit comité is het geheele tuinbouw-programma in het Italiaansch vertaald en aldaar verspreid, terwijl dat voor de producten uit het plantenrijk mede onderhanden (mogelijk nu reeds gereed) is. Aldaar worden pogingen aan gewend, om 't vervoer over zee gemakkelijk te maken. Wij hebben reeds vroeger medegedeeld, dat niet alleen het terrein achter het paleis van volksvlijt, maar ook het geheele Erederiksplein, daartoe door de stedelijke regeering van Amsterdam be schikbaar gesteld, voor de tentoonstelling zal ge bruikt worden. Op het Frederiksplein zullen be halve verschillende inrichtingen voor speciaal doel, b. v. restauratie, post- en telegraaf-bureaux, drie ijzeren plantenkassen verrijzen, waarvan de groot ste 400 M2. oppervlakte zal hebben en tot win tertuin zal ingericht worden, terwijl de twee andere, elk 100 M2. oppervlakte beslaande, tot warme en gematigde kas zullen ingericht worden. De verdere plannen van inrichting ook van het achterterrein, zijn nog niet voor openbaarmaking rijp. Tot lid der commissie voor bouw en aanleg is nog benoemd de heer N. Redeker Bisdom, te Amsterdam, die tevens met het secretariaat dier commissie belast is. Het bureau voor de redactie van den catalo gus en de verslagen zal weldra gevestigd worden te Leiden. Als een bewijs hoe hooge verwachting men el ders van deze tentoonstelling en wat er mede in verband staat koestert, kan dienen, dat naar wij vernemen, alleen uit Engeland reeds een groot aantal bladzijden van den catalogus voor adver- tentiën besproken zijn. Uit de nu reeds ingekomen bijdragen voor me dailles en inschrijvingen voor het waarborgka pitaal blijkt dat deze tentoonstelling, ook in ons land, op hare waarde geschat wordt en veel sym pathie vindt. De loting voor de nationale militie lichting 1877 is bepaald voor de gemeente Leiden op 13, 14 en 15 Februari. De commissie, door Z. M. benoemd ter verkrijging eener deugdzame, eenvormige regeling der opleiding van de militaire geneeskundigen en pharmaceutische studenten voor de zee- en land macht, is samengesteld als volgt: voorzitter, dr. A. W. M. Van Hasselt, inspect, van den geneesk. dienst der landmachtleden dr. H. Slot, inspect, van den geneeskundigen dienst der zeemacht; dr. I. C. G. Evers, oud-hoogleeraar en lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage; kolonel P. M. Netscher, chef van het bureau personeel en militaire zaken bij het departement van oorlog; kapitein-ter-zee H. B. Kip, chef van de afdee ling personeel bij het depart, van marine; Jhr. I. D. Six, hoofdcommies bij de afd. militaire zaken bij het depart, van koloniën; en secretaris de officier-van-gezondheid 2de kl. W. P. Ruysch, van het reg. grenadiers en jagers. Z. M. heeft aan A. R. Van Voorst, op zijn verzoek, met 1 Febr., eervol ontslag verleend als notaris te Heerenveen; benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. J. Kalff, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, en mr. T. H. Bondam, gewezen proc.-generaal, thans raadsheer in het ger. te 's-Hertogenbosch. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag verloor een stads werk man bij het boomen van een met zand geladen schuit blijkbaar door een krachtige hartversterking in het Rapenburg nabij de Vlietbrug zijn even-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1