iV. 5190. A0. 1877. Maandag 15 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STA D S-B E RICHT E N. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels'f 1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. MTIOVALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 27) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in J858), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den Sisten Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete van 25 tot 100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter .gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge sloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Januari 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN herinneren bij deze, op verzoek van de Commissie van Fabricage, de belanghebbende leveranciers, werkbazen enz. voor de ge- meente, dat volgens de bestaande voorschriften, vóór den 8sten van elke maand bij den gemeente-architect zollen moeten worden ingeleverd de nota's van hetgeen door hen gedurende de vorige maand ten behoeve van de gemeente is geleverd of verricht zullende aan hen die mochten verzuimen hunne nota's tijdig in te leveren, geenerlei levering of werk ten behoeve van de ge- meente meer worden opgedragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Januari 1877. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Donderdag 18 Januari 1877, des namiddags te 2 uren. LEIDEN, 13 Januari. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 8098 volwas sen personen en van 3143 kinderen. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer omtrent de spoorwegbegrooting voor 1877 werd opnieuw de wenschelijkheid betoogd, dat Gedep. Staten in de gelegenheid werden gesteld om over de voorgenomen richting van spoorweg- lijnen hun gevoelen kenbaar te maken, alvorens de richting uitgebakend en voorloopig vastgesteld zij, ten einde aller belangen tijdig en volledig te leeren kennen. Een ander veelbesproken punt was het onvoldoende der aansluitingen, zoowel bij het binnenlandsch als bij het internationaal verkeer, gestaafd door voorbeelden van bekenden aard, te late aankomst der treinen, oponthoud, enz. Meer bijzonder werd gewezen op de belemmeringen, welke de maatschappij „Zeeland" ondervond ten gevolge van de vertraagde aankomst der spoor treinen in internationaal verkeer. Verder werd op spoed aangedrongen bij de voorbereidende werk zaamheden der nieuwe spoorweglijnen. Inlichtingen werden gevraagd omtrent de concessie-aanvraag Tan de heeren Cohen Stuart, d'Engelbronner c. s. betrekkelijk de Noord-Hollandsch-Eriesche lijn. De afkoop of naasting van den „Grand Central ;1~&e zoover die loopt over ons grondgebied, ■jj§rd door vele leden wenschelijk en noodig ge oordeeld. Ook werd de vraag gedaan, welke de toestand is van het centraal station te Amsterdam in verband met de daarvoor vereischte kosten, j Tolgens sommigen overschreden zullen worden. Vele leden gaven hun leedwezen te kennen, dat de lijn AmsterdamZaandam nog buiten exploitatie blijft. Den 3den November 11. ver- klaarde de regeering in de Tweede Kamer dat i zich niets had voorgedaan tot wettiging der be zorgdheid nopens bet totstandkomen der lijn Rot terdamMunster over Houtenmen vroeg welke thans de gevoelens der regeering zijn omtrent deze onderneming, nu de „Société des Bassins- Houillers" en de aan haar verwante maatschappijen „en déconfiture" zijn. Voorzichtigheid bij het verleenen van concessies werd in 't algemeen aanbevolen. Donderdag werd te Amsterdam eene verga dering gehouden vau het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plant kunde, waariu de aftredende en de benoemde leden tegenwoordig waren. De heer Krelage droeg het voorzitterschap over aan den heer W. A. Virulj Verbrugge, de heer mr. D. Visser van Hazerswoude werd tot oudervoorzitter benoemd. In de Donderdag gehouden zitting van den Haariemschen gemeenteraad is o. a. vastgesteld een plan van uitbreiding der gemeente aan de zijde van de Brouwers- en de Leidsche vaart. Het te Amsterdam gevormd technisch comité voor de regeling van den diapason heeft voor die stad den Eranschen normalen diapason aangenomen. In het geheel is door wijlen mej. L. J. H. Van Berchuys te Groningen aan verschillende le gaten, meest aan instellingen van weldadigheid, 118.800 vermaakt. Aan de Maatschappij van weldadigheid te Erederiksoord is ƒ3000 ten deel gevallen. De „Staatscourant" behelst het verslag der commissie, in 1876 belast met het examineeren van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in wis- en natuurkun dige wetenschappen, teekenen, boetseeren, gymnas tiek, land- en tuinbouwkunde. De ritmeester J. P. Wijnstroom, instructeur bij het 4de reg. huzaren te Deventer, is bij het 3de reg. te 's-Gravenhage overgeplaatst en in verband daarmede eervol van de functiën van instructeur ontheven, zijnde daartoe benoemd de ritmeester jhr. C. Janssens, van het corps. Het bedrag van het subsidie, voor het tooneeljaar 18771878 aan de directie van den Eranschen schouwburg in Den Haag toe te kennen, wenschen B. en Ws. weder bepaald te zien op ƒ8000. Zij zijn verder van oordeel dat de loge der hofhouding, evenals totnutoe geschiedde, ter beschikking van Z. M. den Koning moet worden gesteld. Z. M. heeft aan J. J. Verwer, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als notaris te Bols- ward; aan H. M. Damoiseaux, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Schin op Geulle en Strucht, en in zijne plaats benoemd J. M. Maessen; aan J. De Vos Jbz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van bestuur van 's rijks museum te Amster dam, met dankbet. voor de vele diensten door hem in die betrekking bewezen; ingesteld eene com missie van hoogstens vijf leden, belast met het gewoon toezicht op het beheer van 's rijks museum van schilderijen en van 's rijks prentenkabinet te Amsterdamtot leden dier commissie benoemd de heerenL. M. Beels van Heemstede, C. Cunaeus, G. A. Heinecken, jhr. W. Van Loon en jhr. dr. J. P. Six, allen te Amsterdam; aan den luit.- ter-zee 2de kl. W. A. Kok, op zijn verzoek, een jaar verlof toegestaan. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag heeft op de Bloem markt een man zich door verdrinking van hét leven willen berooven, doch werd door de politie daarin verhinderd en naar 't stadhuis gebracht. Hij bleek krankzinnig te zijn en is naar 't academisch ziekenhuis overgebracht. Donderdag -middag omstreeks vier uren is op den Oosterspoorweg bij Weesp van een wagen van een zaudtreiu een wiel gebroken, waardoor de wagen ontspoorde en een viertal waggons belangrijk beschadigd werden. Een paar uren later ontspoorden op die hoogte eenige wag gons van een ledigen zandtrein uit Amsterdam. De beide hoofdsporen werden daardoor, tdt groot ongerief van de reizigers, versperd. Bij dengemeente-ontvanger te Vrie- zenveen heeft men eene som van 14,000 gestolen. De dief of dieven hebben zich, bij iriklimming Boor een raam toegang verschaft tot de slaapkamer der kinderen. Van daar zijn zij in de slaapkamer vau den ontvanger gekomen en hebben het geld, ge borgen in een gesloten trommel uit een 'kleerkast ontvreemd. Een gouden horloge, dét daar ook aanwezig was, lieten ze liggen. Naar de omstan digheden te oordeelen, schijnen zij zeer goed in de woning en met de bewaarplaats van 't geld bekend geweest te zijn. Door spuiing van water door de slui zen te IJmuiden is Donderdag-nacht ruim 1000 meter grond, onder aan het talud nabij de sluizen, weggezakt. Te Spijk, bij Gorcum, heeft terwijl men bij den bouwman J. De Graaf bezig was met korenschoven van den zolder te doen en een dertigtal saamgebonden schoven naar beneden wierp, dit pak juist een zoon des huizes getroffen. De jongeling verkeert door inwendige kneuzingen in bedenkelijke omstandigheden. Door H. K. Postma, veehandelaar en slachter te Surhuisterveen, zijn drie jonge varkens gemest die, 11 maanden oud geslacht zijnde, te zamen het aanzienlijk gewicht van 503 kilo hadden. De vorige week heeft zich te 's-Her- togenbosch een zonderling geval voorgedaan. H. B., sigarenmaker van beroep, ontving geheel onver wacht van een bankiershuis een aangeteekenden brief met eenige kas-aanwijzingen voor hem, zijne twee zusters en zijn broeder, tot een bedrag van p. m. 2300. Niet wetende, vanwaar hem en zijne familie die betrekkelijk aanzienlijke som zoo op eenmaal toevloeide, vroeg hij aan genoemd bankiershuis, de firma N. te Nijmegen, om nadere inlichtingen en kreeg nu bericht, dat het eene vergissing was en hij de stukken maar per omgaande zou terugzenden. Onze vriend had daarin weinig trek, te meer daar hij zoowel als zijne zusters en zijn broeder met naam en voornamen heel nauwkeurig op de stukken vermeld staan en hij dus zoo gauw niet aan een vergissing gelooven kon. Hij zal nu den raad van wijzeren inwinnen en voorloopig niet aan het verzoek van den heer N. voldoen. Het stoomschip „Stad Breda" is tus schen Queensbro en Sheerness met een schoener in aanvaring geweest. Een man is daarvan door de „Stad Breda" gered en te Sheerness aan wal gezet. De schoener is gezonken. Van de overige opvarenden is niets bekend. Deze aanvaring geschiedde door dien het vaarwater vol lag met schepen, zoodafc de passage te eng was. De gemeenteraad te Roermond heeft in hare jongste zitting besloten de Belgische twee-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1