I reeds eenmaal gevangen had gezeten, werden Woensdag door de politie te Amsterdam aange houden en ter beschikking der justitie gesteld ter zake van diefstal van een zakje met geld uit de winkelkast van een bakker op de Nieuwmarkt aldaar, reeds dagen te voren door twee hunner gepleegd. Overmoedig geworden door den gelukkigen afloop, vertoonden zij zich thans met hun drieën weder in de nabijheid van denzelfden bakkers winkel, waar een zakje, met zemelen gevuld, in de winkelkast liggende, hun een kostbare buit toescheen. De jongste der knapen, die heimelijk binnensloop, werd op heeterdaad betrapt en zijne medeplichtigen werden spoedig achterhaald. W o en s d ag - m i d d ag werd te Amster dam over den Dam op een handkar een vat jenever wervoerd. Het ongeluk wilde dat de kar te veel naar voren helde, het vat rolde van de kar, de duigen sprongen los en het alcoholhoudend vocht stroomde op straat. Oogenblikkelijk vormde zich een oploop om de plaats van het ongeval. De liefhebbers konden het gebeurde niet lijdelijk aanzien. Deze bevochtigde een paar vingers om 't soort eens te proeven, gene liet eens de holte zijner hand vol- loopen, 't liep immers toch weganderen kwamen toeschieten met een kannetje of bakje; kortom, 't jeneverfestijn nam juist een aanvang, toen de politie tusschenbeide trad, het terrein afzette en het restant, jenever voor den eigenaar beschermde. De politiedienaren hadden de handen vol en werden door de teleurgestelde dorstigen duchtig uitge scholden. De commissaris van politie te Tiel, die onderscheidene bakkers en broodslijters aldaar bezocht, heeft bevonden, dat bij velen een witte brood, dat een kilo moest wegen, een of twee hectogram minder gewicht had. Uit de gevangenis te Herford, in Westfalen, zijn vier gevangenen ontsnapt, twee mannen en twee vrouwen, van welke twee wegens moord tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld waren. Gisteren is te Utrecht het huwelijk voltrokken tusschen een bruidegom van 66 en een bruid van 81 jaren. Te Drachten is door den laatsten regen het water om en in het dorp tot een zeld zame hoogte geklommen. De postbode van daar op Bottevalle moet langs een omweg dat dorp bereiken en, naar men meldt, zijn langs de vaart in het naburige Ureterp enkele brugjes weggespoeld. In één straat te Drachten moeten nog sommigen met een bootje naar hun woning varen. Betreflende het gebeurde te Hengelo naar aanleiding van den plotselingen dood van Wilmink wordt als de juiste toedracht der zaak het volgende gemeldDen 28sten December jl. werd door den vader bij den burgerlijken stand aan gifte gedaan van het plotseling overlijden van zijn zoon Prederik, oud 27 jaren. Uit het briefje van den geneesheer P. Van Delden, die de lijkschou wing had verricht, bleek, dat te veel gebruik van sterken drank en bevriezing oorzaken van den dood waren. Een andere bij den vader inwonende zoon, die eene drukke winkelzaak heeft, wenschte niet gaarne op Zaterdag voor Nieuwjaar zijn winkel te sluiten, en daarom werd verzocht, om op Vrijdag te mogen begraven. Deze spoedige begraving wekte hij de ingezetenen argwaan, en weldra was het als een loopend vuurtje door het dorp, dat er met Wilmink iets onbehoorlijks was geschied; ja, men verhaalde zelfs, dat hij open wonden in het hoofd had. Dit een en ander kwam ook ter oore van den heer G. Zandbult, loco burgemeester, die na koTt beraad besloot, de begraving niet te laten doorgaan, maar het lijk eerst uitwendig door den geneesheer P. Van Delden te laten onderzoeken. Dit geschiedde dan ook, in tegenwoordigheid van den loco secretaris, den heer Jeuring, en twee rijksveldwachters. De geneesheer rapporteerde, dat hij nergens eenige sporen gevonden had, die kon den doen vermoeden dat Wilmink een geweld- dadigen dood zou zijn gestorven. Vermoedelijk is hij, door sterken drank bedwelmd, dood gevroren. Dinsdag -avond heeft te Berlijn een hevige storm gewoed. Vele straten lagen vol dak pannen en steenen. Van een aantal huizen zijn de daken geheel weggeslagen en de ramen ingewaaid en tot zelfs op de meest beschutte plaatsen zijn er hoornen ontworteld. Men weet wel dat er eenige O personen zijn gekwetst, doch het is nog niet bekend of er ook zijn omgekomen. De costumes en wapenen van den historischen stoet der pacificatie van Gent zijn in de, groote gothische benedenzaal van het Gentsche stadhuis sedert Kerstdag tentoongesteld om ver kocht te worden. In een paar dajsen waren de wapenen uitverkocht. Ook de costumes vonden talrijke liefhebbers, waaronder eenigen zeer groote aankoopen deden. In hare laatste zitting heeft de commissie van kunst en geschiedenis besloten, de tentoonstelling nog eenigen tijd open te laten, doch te beginnen met den 14den dezer, alleen 's Zondags en 's Maandags. Wie er belang bij heeft, zich costumes der 16de eeuw aan te schaf fen, kan alzoo van deze gelegenheid nog gebruik maken. De stukken, die niet verkocht worden, zullen in het museum der Gentsche academie van schoone kunsten geplaatst worden. In een brief aan het „U. D..v an mevrouw Storm van der Chijs, uit Warschau, leest men o. a. het volgendeEen navolgenswaardig voorbeeld uit Polen, is 't onafgebroken gebruik, dat men door een doelmatige aanwending der pompen van 't water geniet. Tot zelfs in de groot ste koude, toen op het observatorium van den botanischen tuin de thermometer van Réaumur 22 gr. onder nul, dus een flinke koude, aangaf, kon men van alle pompen op de openbare straat, zelfs midden in den nacht, water oppompen, zon der dat dit, evenmin als de pomp, bevroren was. Terwijl wij ten onzent de onaangenaamheden ondervinden van het telkens aflaten en aanmaken der pompen, zelfs in onze woningen, waardoor ook de zuigers en bussen sterk afslijten, behoeft men hier slechts een korten slinger even te be wegen, om onmiddellijk op de gemakkelijkste wijze een breeden stroom water te verkrijgen. In een der hoofdstraten, „Marszalkowska" geheeten, is een dergelijke pomp geplaatst, waarvan 2 be langhebbenden gelijktijdig gebruik kunnen maken. Vóór mijn vertrek denk ik van een pompenmaker er meer nauwkeurige berichten over in te winnen, omdat ik onderricht ben, dat ook deze pomp, zelfs te midden van nog veel strengere koude, nimmer wordt afgelaten. Een ingenieur verze- derde mij, dat de vorst geen invloed op het wa ter der pompen uitoefent, als de looden pijpen daarvan slechts ter dikte van een hand met dicht gevlochten stroo omwoeld werden. Als dit wer kelijk zoo is, dan moet men zich toch zeer ver wonderen, dat dit eenvoudige preservatief tegen zoo veel ongemak en onkosten als wij telkens met onze pompen ondervinden, niet reeds lang zijn weg heeft gevonden. Zooals gisteren gemeld werd is het lijkje van het vermiste zesjarig knaapje uit Leks- mond in eene der grachten van het kasteel Ou degein, te Jutfaas, gevonden. Het is nu gebleken, dat het knaapje tusschen Leksmond en Vianen van den straatweg is afgegaan en, dwalende door Vi anen, over de schipbrug, vervolgens door Vrees wijk en eindelijk langs eene der lange lanen van het genoemde kasteel is gegaan, om daar, op een afstand van meer dan 2 uren van Leksmond, den dood in eene der grachten te vinden. Hoe het kind zulk een afstand in den stikdoukeren avond en nacht heeft kunnen afleggen, begrijpt men niet. De overstrooming in de Nogat-dis- tricten (provincie West-Pruisen) neemt toe. Laatst leden Vrijdag was de waterstand in de overstroomde plaatsen weder een voet gerezen. De werkzaamheden aan de dijken moesten dientengevolge worden ge staakt. De fabrieken te Elbing, waar het water was weggeloopen en zelfs de arbeid was hervat, zijn opnieuw overstroomd. Bovendien verkrijgt de vloed gestadig meerdere uitbreiding, zoodat thans ook eene aanzienlijke uitgestrektheid grond is ondergeloopen, die totnogtoe vrij was gebleven. De bewoners van zes dorpen hebben nog intijds al hun huisraad eu vee naar de hooger gelegen plaatsen kunnen overbrengen. In de nabijheid van Althof, welke plaats insgelijks door het water wordt bedreigd, wordt met alle kracht gewerkt om de dijken te beschermen. Men vreest echter dat zij zullen bezwijken. Als dit gebeurt, loopt de geheele streek tot en met Weeskendorf onder. Uit Sleeswijk-llolstein wordt gemeld, dat ook aldaar, ten gevolge eener dijkbreuk aan de zuid zijde van het Noordfriesche Laagland, eene groote overstrooming plaats heeft. Een courant te Calcutta maakt mei. ding van den dood van den heer P. N. Langdon een ambtenaar te Navada, ten gevolge van bloei verlies, veroorzaakt door de wonden hem toegebracl door een tijger. Een tijger had namelijk voo eenigen tijd groote verwoestingen aangericht in d. dorpen nabij Navada en velen der bewoners ginge: naar het kantoor van den heer Langdon, om hej te vertellen, dat het dier niet ver af was en o| zijne hulp in te roepen. Hij sloot terstond s kantoor en ging, vergezeld van eenige politie® ambten en ongeveer honderd boeren, naar het do. De tijger werd weldra gevonden, en zoodra mt op hem vuurde, viel hij den heer Langdon as en wondde hem vreeselijk. Langdon was nog i staat eenige schoten uit zijn revolver te lossei doch dit diende slechts om het dier nog woedend te maken, en toen de politiebeambten en boen er eindelijk in slaagden den tijger te veijage: was de ongelukkige reeds een lijk. Hij was ncj slechts twee jaar in het land en een zeer va belovend jongmensch. Een niet minder vei schrikkelijk ongeval verhaalt een courant te Madra Mevrouw Stevenson, de echtgenoote van den oJ zichter over het boschwezen te Cochin, wet onlangs te Palapully, nabij Trichoor, door ee wilden olifant gedood. Zij reed met haar echtgi noot, vergezeld van eenige koelies, te paard, toe een olifant zich eensklaps vertoonde. Mevrou Stevenson, bevreesd geworden zijnde, sprong vs haar poney en viel voorover, wat haar verhindert uit de voeten te komen. De olifant wierp zicht haar en greep haar bij den nek. Oogenblikkelij was zij dood. Te Spijkenisse is Woensdag-ochteu brand ontstaan in de schuur van Arend Not dermeer, melkboer. Vlas en lokken, die in schut geborgen waren, deden den brand in een oogenblii zoodanig in hevigheid toenemen, dat zij en de daai aangrenzende woning geheel zijn in asch gelegd terwijl de belendende perceelen, ofschoon veel ge leden hebbende, zijn bewaard gebleven. Een hevige brand is Woensdag in d vroegen ochtend te Borkulo uitgebroken in eet beestenstal. Om de nabijheid van een stoomhout zaagmolen, liet de brand zich zeer ernstig aan zien. Gelukkig was de wind gunstig, zoodat dj vlammen zich bepaalden tot de vernieling vai den stal en eenige beschadiging aan bet bek- dende woonhuis. De Eransche regeering heeft ee jeugdig verdienstelijk geleerde, den heer Char les Wiener, eene archaeologische zending nna Zuid-Amerika toevertrouwd, welke hij in den w zomer van 1875 heeft begonnen. De heer Wien» bericht uit Pachacamac, dat hij in de Chilee: sche Andes gletschers heeft ontdekt, welker bestai door Agassiz en anderen ontkend is. De uitgi strektste dezer gletschers worden ingenomen da- de dalgronden van Cajon de los Cypreses, omstreei eene mijl van het meer Agua vida, en geven ai de riviertjes Cypres en Cortaderal haar oorsproa In het land zijn de gletschers onder de plaats» lijke benaming van „bancos de nieve" bekend. De jury teAveyron inFrankrijk hee! de twintigjarige Julie Calvet tot twintig jari tuchthuisstraf veroordeeld wegens moord, gepleer op hare elfjarige zuster. Deze was, door hai aanvalligheid, de lieveling van hare moeder e broeders, en jaloezie schijnt de oorzaak der mi daad te zijn geweest. Vroeger was Julie norsi voor de kleine en dreigde haar eens zelfs mjj een mes; gedurende eenige dagen voor den moe overlaadde zij haar echter met lief koozingen. den nacht bracht zij haar met een mes doodelijU wonden toe en wierp het verminkte lijk in eet beek, op 300 el afstand van hare woning. Een verschrikkelijke brand brak d zer dagen te Moulins uit. Een geheele voorsts t( werd vernield, doordien het vuur werd aange: door een hevigen storm, die gedurende dien tij1 heerschte. De brand woedde in de nabijheid va, den spoorweg. De vlammen sloegen over d- ijzeren baan heen en vernielden op hun doortoc de telegraafdraden. De trein van Parijs kwam pl seling aanstoomenop het gezicht der vlamms die de rails likten, stopte de machinist en hie j stil op eenige meters afstand van den brand. V 1 moest er gedaan worden? Hulp verleenen was os'H mogelijk. Men was niet in staat om de bevi'

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2