A0. 1877. rf. 5189 Zaterdag 13 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EEN LES UIT 1876. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fraoco per posl1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADTERTENTIENï Van 16 regel»1.05. Iedere regel meer°-"i Grootere letters naar plaatsruimte. Sï ADS-BEKICIITËN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op het raadsbesluit vau den 29sten December 1870, regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting, goedge keurd bij koninklijk beslnit van den lldea Februari 1871, N". 9, waarbij tevens de verordening regelende de invordering dier be lasting is aangehaald - Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat tot schatters voor deze belasting zijn benoemd en beëedigd de HU.: J. ENGELS Jr. H. FILIPPO. P. G. HOUTHUYZEN. B. VAN KLEEF. J. VAN LITH. G. RIETBERGEN. A. VERHOOG. aan welken een ieder wordt uitgenoodigd den toegang tot zijn belastbare perceelen te verleenen, op alle werkdagen, van des morgens 9 tot 's namiddags 4 uren, en voorts die aanwijzingen en mededeelingen te doen, die strekken kunnen om de bedoelde schattingen met jnistbeid en gelijkmatigheid te verrichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Xeiden, 12 Jannari 1877. 3Niets is natuurlijker dan dat wij, nog ternauwer nood den nieuwen jaarkring ingetreden, bij her haling herinnerd worden aan het jaar dat achter ons ligt, ware het alleen door de woorden „rekening en verantwoording", „balans" en dergelijke, waar mee zoo menige commissie, zoo menige vereeniging ons komt aankondigen, hoe voorspoedig het haar wel ging gedurende de afgeloopen twaalf maanden, of ook wel dat de schijnbare tegenspoed, dien men in de cijfers zou meenen te ontdekken, eigenlijk, in aanmerking genomen dit of dat, geredeneerd zus of zoo, enz. enz. juist van een allergunstigst resultaat getuigt. Tot die corporatiën, welke tot zulke goocheltoeren de toevlucht niet behoeven te nemen, behoort ongetwijfeld in de allereerste plaats een commissie, die vooral in het begin des afgeloopen jaars aller aandacht op zich gevestigd hield ter wille van de gewichtige taak, met wier uitvoering zij zich had belast, de Algemeene Vereenigde Commissie nl. tot leniging van rampen door watersnood in Ne derland, die Zaterdag den 6den dezer ten stadhuize te Amsterdam vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester der hoofdstad. Inderdaad, zij bij uitnemendheid mocht op gunstige resultaten wijzen. Uit de door haar afge legde rekening en verantwoording toch bleek, dat het totaal bedrag der ontvangen giften een som van bijna 2'/, tonne gouds beliep, welk cijfer door bijvoeging der rente van het op het Grootboek ingeschreven kapitaal en der sommen, bij de commissiën te 's-Bosch en te Bommel in kas, tot 263,720.57 steeg, ongerekend natuurlijk wat elders werd ingezameld, b. v. door de commissie te Rotterdam en 's-Gravenhage, die zich daardoor in staat zagen gesteld een som van ƒ78000 aan de commissie te 's-Hertogenbosch te remitteeren. t Doch t was ons doel niet, hier die cijfers in bijzonderheden na te gaan; evenmin een lofrede te houden op den bekenden weldadigheidszin onzer landgenooten, bij den watersnood des vorigen jaars opnieuw gebleken. Alleen willen wij vermelden, Kit de Commissie, dank zij de zoo rijkelijk toe gevloeide giften, het bestaande kapitaal niet be hoefde aan te spreken niet alleen, maar het saldo op de rekening ten bedrage van 9125,88 daaraan kon toevoegen. ;)r(Het kapitaal van vroeger is dus aanmerkelijk ^kgroot, en nu vragen wij, terugkomende op NWgeen wij in de dagen van den watersnood Teyen^ou men niet verstandig handelen, dat kapitaal te beschouwen als den grondslag van een fonds, dat men in de dagen, waarin geen waters nood dreigt, zooveel mogelijk trachtte te vergrooten, niet slechts door er den jaarlijkschen interest aan toe te voegen, maar ook door bijdragen van leden en donateurs, desnoods door een jaarlijksche inza meling? Wij haalden daarbij aan het zoo welsprekende voorbeeld der Maatschappij tot ondersteuning van nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers te Katwijk enz., die reeds zoo onschatbaar veel nut stichtte door de hulp, steeds met evenveel spoed als kalme beredeneerdheid en billijke gelijk matigheid door haar verleend. Opnieuw is 't het vorige jaar gebleken, wat men bij zulke plotseling opkomende rampen ver mag, indien men een zekere som in kas heeft, waarover men kan beschikken om den eersten nood te lenigen en, zoo mogelijk, ook later meer regelmatig hulp te verstrekken. De liefdadigheid, hoe loffelijk en edelaardig ook, gaat bij het uitreiken van haar gaven juist niet altijd even verstandig te werk, zoodat de een soms driedubbel ontvangt waar de ander aan ontbering ter prooi blijft. Bovendien, hoe welmeenend ook, komt de liefdadigheid in dergelijke gevallen schier altoos te laat voor de behoeften, en eindelijk 't is treurig, maar waar niet zelden wordt ook hier een schromelijk misbruik van haar ge maakt, zoodat haar giften aan onwaardigen ten deel vallen. Dat 't met dit alles veel ordelijker en regel matiger, sneller en billijker zal toegaan, wanneer de gelden, waarmee de rampspoed moet worden gelenigd, reeds vooraf zijn ingezameld 't is, dunkt ons, te duidelijk dau dat het nog eenig nader betoog zou vereischen. De watersnood is een vijand, die soms lang, zeer lang op zich laat wachtendoch de onder vinding heeft het helaasal te dikwijls geleerd om met des te scherper wapen te treffen. Laat ons zorgen, dat hij ons altijd bereid vinde hem af te wachten, dan zullen zijn slagen minder gevoeld, althans spoediger geheeld worden. Moge die les uit 1876 voor ons niet verloren zijn gegaan. LEIDEN, 12 Jannari. Naar men verneemt zal de aanbesteding van de aardebaan voor de lijn LeidenWoerden in het begin van Februari plaats hebben. In 1878 moet de lijn in exploitatie komen. Het stoomfregat „Anna Paulowna", liggende te Willemsoord, is naar gemeld wordt door den minister van marine aangewezen om te worden ingericht tot opleidingsschip te Rotterdam. Deze bodem, op 's rijks werf te Amsterdam gebouwd, werd in 1867 te water gelaten en heeft totnogtoe geen diensten gepresteerd. Het stoomschip „Prins van Oranje" is 9 dezer te Batavia aangekomen; de „Voorwaarts", van Nieuwediep naar Batavia, heeft van Port- Said den llden dezer de reis voortgezet. De Zweedsche regeering heeft, evenals de Noorweegsche, eene verordening uitgevaardigd, waarbij de uitoefening der robbenvangst in de Noordelijke IJszee tusschen 65° en 75° N. B. en 5* en 17° W. L., van 1 Januari tot 3 April, op verbeurte eener boete van 200 tot 10,000 kronen verboden wordt. De regeering heeft geantwoord op het voor- loopig verslag over het wetsontwerp tot wering van besmetting door zeeschepen. Op de vraag of het wetsontwerp ook op vertrekkende schepen van toepassing is, wordt een ontkennend antwoord gegeven. Het ontwerp bedoelt niets anders dan, voor zooveel dit met de eischen van handel en scheepvaart bestaanbaar en mogelijk is, sommige van de meest gevaarlijke besmettelijke ziekten, die door de scheepvaart kunnen overgebracht worden, te weren of zoo min mogelijk schadelijk te maken. Daar dus dit ontwerp van toepassing zal zijn op aaknomende schepen, blijft de wet van 1872 uit sluitend op vaartuigen van toepassing die zich binnenslands of in onze wateren gereed tot vertrek naar zee bevinden. Z. M. heeft aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Deventer benoemdtot eersten leeraar C. A. C. Kruyder, te Zwolle; tot tweeden leeraar I. F. H. A. Later, te Winschoten; aan de rijkskweekschool voor onderwijzer te Groningen: tot eersten onderw. L. Leopold, tot tweeden onderw. J. A. Leopold, tot derden onderw. F. Bruins, tot vierden onderw. C. F. Van Duyl, hoofdonderw. te Kampen; J. W. D. Van Hemert, ontv. der dir. bel. enz. te Workum, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Den Bommelaan J. F. Fruitier de Talma, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der registr. en dom. te Ommentot hoofddirecteur van den rijkstelegraaf van het depart, van fin., W. C. A. Staring, thans referendaris. Gemengd Nieuws. Woensdag-avond kwam in Den Haag eene vigilante, waarin twee personen gezeten wa ren, van de Gedempte Sloot; de voerman, die min of meer slaperig op den bok zat, reed zijn passagiers een verkeerden weg op en kwam terecht in de Noordwal. Op hun hulpgeschreeuw schoten dadelijk eenige personen toe, die den heer en de dame uit hun henarden toestand redden; de dame had zich aan 't hoofd bezeerd, doordien de por- tiersruit gebroken en zij er tegen gevallen was. De koetsier, spoedig ontnuchterd, klauterde zelf tegen den kant op; het rijtuig en paard werden met veel moeite op het droge gebracht. De pas sagiers gingen te voet huiswaarts. In het rijks-entrepotdok te Amster dam deed Woensdag-avond een ambtenaar bij de belastingen eenige nasporingen bij kaarslicht. Tot een openstaand trapluik genaderd, schijnt hij dit, door het gebrekkig licht, niet te hebben bemerkt en is van eene aanzienlijke hoogte naar beneden gestort. Dadelijk vervoerd naar het binnengasthuis* is hij nog denzelfden avond aan de gevolgen van den val overleden. Over de lei van een hygiënisch stand punt beschouwd, schrijft dr. S. Sr. Coronel in „het Schoolblad" een artikel, waarin hij dat voor werp zeer afkeurt en het tot het uiterste beperkt zou willen hebben, om er op te cijferen. „Niet beter," zegt hij, „voor den aanvanger, dan helder zwart op helder wit; schrijftuig en schrijfblad beide half zacht, eenigszins veerkrachtig. Ik zou daarom aanradenlaat de eerste oefeningen van het kind op glad, tamelijk dik, helder papier, met een half zacht potlood verrichten, om dit spoedig te vervangen door een veerkrachtige pen met gitzwarte, doffe, dunne inkt. Het spreekt van zelf, dat zoowel bij het gebruik van de lei als van papier voldoend licht, vooral geen recht- streeksch zonlicht, in aanmerking komt." Drie knapen, in leeft ij d verschil- lende van 13 tot 17 jaren en waarvan de oudste.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1