aan wien de inrichting dier zaal is te danken, heeft terecht ingezien, dat, zal de kroeg niet het toevluchtsoord zijn van den soldaat, hij een prettig thuis moet hebben. Wanneer de staatsbegrooting door de Eerste Kamer zal goedgekeurd zijn, zal er ten behoeve van de torpedo-compagnie een groot magazijn op de Lijnbaan alhier verrijzen, en zal tevens de kazerne worden vergroot. Ook bij die vergrooting zal in 't oog worden gehou den, dat een kazerne zoo aangenaam mogelijk moet ingericht zijn. Naar wij vernemen heeft de Italiaansche treurspelspeler Ernesto Rossi van Z. M. den ko ning de vereerende uitnoodiging ontvangen bij eene soirée op het Loo op te treden. De toestand van het jongste zoontje van den prins en de prinses Zu Wied was, na een rustigen nacht, heden iets gunstiger. Uit eene bekendmaking van de rijkskanselarij te Berlijn, dd. 9 dezer, blijkt, dat het uitbarsten der veepest op twee landgoederen in den kreits Gross-Strelitz, provincie Silezië, officieel geconsta teerd. De bij de wet voorgeschreven veiligheids maatregelen zijn terstond uitgevoerd. Volgens bericht van Zr. Ms. minister-resi dent te Konstantinopel heeft de Turksche regee ring tot nader order den uitvoer verboden van graan en vee uit het vilayet van den Donau, als mede van graan uit de provinciën Trebisonde, Samsoun en Kerasounda. Dit verbod zal beginnen te werken op een door de provinciale overheden te bepalen en nader bekend te maken dag. De „Staatscourant" bevat het verslag om trent de verleden jaar te Londen gehouden ten toonstelling van wetenschappelijke werktuigen. Naar men verneemt zal met 1 Pebruari e. k. de luit.-ter-zee 1ste kl. W. A. Arriens als adjudant van den gouverneur-generaal vervangen worden door den luit.-ter-zee 2de kl. jhr. J. C. L. Schmidt auf Altenstadt. Z. M. heeft aan den majoor der infanterie J. Brakel eervol ontslag verleend uit de betrek king van Hd. consul-generaal en zaakgelastigde- honorair bij de gemeenebesten der Vereenigde Staten van Venezuela, van Ecuador en van Co lumbia, onder dankbet. voor de diensten in die betrekking door hem den knde bewezenbenoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren G. J. Le Rutte, thans telegr. 2de klasse. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van het ongelukkig voorval van eergistermorgen aan de Koepoortsbrug wordt ons nog medegedeeld, dat de drenkeling A. uit Groningen afkomstig was en zich sedert den 16den October hier ter stede, waar ook de familie zijner vrouw woonachtig is, in de Raamsteeg ge vestigd heeft, terwijl op zijn gedrag overigens niets viel aan te merken. Den tweeden Januari heeft hij het nieuwejaar op gewone wijze bij zijn patroon in de beste harmonie en onder de gewone omstandigheden herdacht. Den volgenden dag is Rij echter zonder de miuste voorkennis en zonder de geringste voorafgegane woordenwisseling weg gebleven. De aanleiding hiertoe bleek later te zijn het breken van een stukje werk, terwijl bezorgd heid hierover de oorzaak schijnt te zijn geweest dat hij zijne werkzaamheden aldaar voorgoed staakte en den daaropvolgenden Zaterdag zijn daghuur in ontvangst is komen nemen. Intusschen had hij weder werk verkregen aan de grofsmederij, doch scheen niet te goed tegen de daar meer dan op een gewonen winkel heerschende drukte te kunnen, waarvan eenige onaangenaamheden het gevolg schijnen geweest te zijn. Hij zelf was 27 jaren oud en laat eene jeugdige weduwe na met één kindje. De melkboer O., die hem blijkbaar heeft willen redden, doch daarbij zelf het slachtoffer werd, was 31 jaren oud, een oppassend huisvader en laat eene weduwe met vijf nog jeugdige kin deren achter, wonende op de Zuidzijde bij de Haven. Een Ka inpers treek, in ons goede Leiden in de werkelijkheid uitgevoerd. Wij weten niet of sommige onzer stadgenooten reeds met aandacht de onlangs nieuwgebouwde draai brug over de Oude Yest bij de Mare hebben in oogenscnouw genomen. Het is anders wel der moeite waard, want ze is allercurieust. Het afsluitingshek aau de zijde van den Ouden Singel toch bevindt zich, o wonder, in stede van op de plaats waar het voor bestemd is, op het draaiende gedeelte van de brug zelve. Indien het aldaar is aangebracht met het oog op bruggedraaiers of draaisters, van wiens of wier standvastigheid of wankelbaarheid men waarschijnlijk niet al te zeer overtuigd is, mag deze inrichting inderdaad zeer practisch genoemd worden, doch ten gerieve van het passeerend publiek dient ze op deze wijze zeker niet. Wij kunnen gerust ieder aanraden dit nooit vertoonde schouw spel te gaan bezichtigen, en wanneer hij, na eenig geduld, het geluk heeft dat er op dat oogenblik juist een of ander schip moet pas- seeren, zal hij het alleen in Leiden aangeboden voorrecht genieten het afsluitingshek, dat moet dienen tot waarschuwing en veiligheid der voet gangers en op dat oogenblik ook werkelijk de passage over de brug afsluit, van vóór zich te zien verdwijnen. In plaats van op den vasten wal, vertoont het zich weldra met het draaiende gedeelte der brug in 't midden van de Oude Vest. De uitvinder dezer nieuwerwetsche afslui- tingswijze van draaibruggen verdient waarlijk wel met eene ridderorde of andere belooning begiftigd te worden. De rechtbank in Den Haag behan delde gisteren eene zaak betrekkelijk het onwillig toebrengen van verwondingen door een tijdelijk inwoner van Leiden aan zijn zwager, welke zaak aanvankelijk door de raadkamer der Leidsche rechtbank als poging tot moord gequalificeerd naar den procureur-generaal verwezen, door de raad kamer van het gerechtshof naar de Haagsche rechtbank ter behandeling was gezonden, met tenlastelegging van zeer lichte verwondingen. Het feit viel voor in de familie K., bewonende het Rijnlandshuis te Leiden, op Zondag 22 October van het vorige jaar. Een der broeders was dien middag in eenigszins beschonken toestand thuis gekomen en maakte misbaar over den maaltijd. Om hem tot bedaren te brengen, werd door de moeder de hulp van een anderen broeder en zwager ingeroepen, maar met dit gevolg dat de opgewondene, na zich een oogenblik te hebben verwijderd, met een geladen pistool gewapend terugkwam, waarmede hij, het op zijne familie richtende, zijn zwager aan de hand en den buik verwondde, van welke wonden de getroffene, na spoedig toegediende geneeskundige hulp, bin nen twintig dagen was genezen. De beklaagde verzette zich niet tegen het hooren zijner bloedverwanten onder eede, en bekende, zonder zich de bijzonderheden van het feit te kunnen her inneren, door een samenloop van ongelukkige omstandigheden het hem ten laste gelegde te hebben bedreven. De subst.-officier van justitie Mr. Van der Kemp achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte eene veroor deeling tot celstraf van 3 dagen tot I maand en geldboete van 8 tot ƒ100. Donderdag a. s. zal de rechtbank uitspraak doen. In Den Haag is Dinsdag-namiddag het lijk van een jongeling, naar gissing 18 jaren oud, aan de Trekvaart nabij de spoorwegbrug opgevischt. Door de politie is het lijk naar het gasthuis vervoerd. Zondag-avond werd zekere v. L., bak kersknecht van beroep, in het Korenstraatje te 's-Hertogenbosch overvallen door eenige huzaren, die hem verscheiden sabelslagen op 't hoofd toe brachten, zoodat hij, deerlijk verminkt, dienzelfden avond nog naar het gasthuis moest vervoerd worden. De daders zijn aanstonds in verzekerde bewaring genomen. De inbreker, die te Zwolle werd ge arresteerd na eene worsteling met agenten van politie, is, naar van daar gemeld wordt, zekere J. De Jong, uit Rotterdam afkomstig. Het knaapje uit Lexmond, dat ver mist was, is verdronken gevonden in de gracht nabij het kasteel „Oudegein" onder de gemeente Jutphaas. Ten einde zooveel mogelijk het ge bruik of misbruik van sterken drank op den dag der loting voor de nationale militie tegen te gaan, zullen in Drente die lotingen plaats heb ben in gebouwen, waar sterke drank niet is te verkrijgen. Het bericht, dat de vrouw uit Bar- neveld, die nu vijf maanden geleden werd gear resteerd, onder verdenking van haar tweeden te hebben vergiftigd, op vrije voeten is gestel wordt nader bevestigd. De vrouw is Zaterdag j den laten avond te Barneveld aangekomen. Ha; derde man, die tijdens het overlijden van df tweeden bij dezen laatste dienstbaar was, is eenij maanden na het sterfgeval met de weduwe g, trouwd en wel te Renswoude, waar zij sleet kort hebben gewoond. Ofschoon de geruchten ze den, dat die derde man niet geheel onkundig w van het voorgevallene, heeft men hem op vri voeten gelaten. Hij heeft toen als ter sluiks zij vee en eenige andere bezittingen te gelde gemaa! en is, ook ter sluiks, uit Barneveld vertrokke Men zegt algemeen dat hij zijne tenten in Nooi Amerika heeft opgeslagen. Of de vrouw hem de waarts zal volgen, is onbekend. Een van de teekenaars van de „Illi strated London News", de heer Robert Landel is overleden. Gedurende twintig jaren had 1 ten behoeve van het blad, waaraan hij was ve bonden, de wereld doorkruist. Hij woonde i veldtochten in de Krim, Denemarken, Oostemi en Erankrijk bij, en had drie medailles ontvangt o. a. eene militaire van Pruisen. Volgens waarnemingen van de ste renwacht te Parijs hebben wij in de tweede hei van deze maand strenge vorst te wachten, diet het einde van Maart zal aanhouden. Wij maakten gisteren melding va het curieus geval te Parijs, van den Italiaan Mi trasio en de Eran?aise Eugenie Breyhoe eerste, door zijn aanbod om haar te huwen, de vervulling daarvan, de gemoederen der ju tot vrijspraak bewoog, en men hem door opbrenj eener collecte in de gelegenheid stelde om zi: fatsoenlijk in zijn huishouden te zetten. De jeugdi Eugénie vormde zich de schoonste uitzichten to zij den priesterlijken huwelijkszegen in St.-Meda had ontvangen. Maar die uitzichten werden dr beneveld. De „Gazette des Tribunaux" meldt i de Italiaan na zijne invrijheidstelling niet verko zich te begeven naar de nederige woning do Eugénie en hare moeder tot des bruigoms oi vangst reeds feestelijk getooid. Sedert heeft Eugénie vormelijk gezegd niet met haar te will; samenwonen; dat hij, zoo hij in het huwelijkk toegestemd, dit had gedaan zedelijk gedwong; en genoodzaakt, terwijl het huwelijk, in zeken zin de conditie tot zijne vrijspraak, hem voo kwam te verkiezen boven het tuchthuis. Men k zich de wanhoop der jonge vrouw verbeelden. C de griffie kwam zij eenige voorwerpen, daaronii zegel gelegd, terugvorderen, doch kreeg ten an woord dat daartoe de handteekening van h man noodig was. Toen brak zij in tranen uit verhaalde snikkend haar ongelukkig lot. Moltra moet buitendien de som, door een lid van jury geschonken met het oog op het aanstaak huwelijk, hebben ingerukt. Wat er nu gebeur zal, weet men nog nietzal Montrasio tegen r huwelijk opkomen, op grond dat zijn wil il vrij wasof zal Eugénie eene acte tot scheid:: van samenwoning (echtscheiding laat de Frans; wet niet toe) instellen, op grond dat haar ec': genoot haar verlaten heeft? Mej. Drobowolska de Russisc dame, die, reeds eenige maanden geleden, e aanslag heeft gewaagd op het leven van den K sischen gezant te Bern is thans door e commissie van geneeskundigen verklaard te i lijdende aan vlagen van krankzinnigheid. Dienti gevolge is het rechterlijk onderzoek gestaakt hiervan bericht gezonden aan den eezant. Zij alsnu binnen eenige dagen door de Zwitsers; politie naar de Russische grenzen getransportee worden, van waar zij door de Russische politie het krankzinnigengesticht te Kasan zal wor overgebracht. Er bestaat plan om voor pleizit reizigers de gelegenheid te openen tot 't. mak van een toer om de wereld. Daartoe zal een gr stoomschip, extra geriefelijk ingericht, in Ap e. k. uit Londen vertrekken, en, met kortci langer oponthoud, de volgende plaatsen aandoe Bordeaux, Corunna, Vigo, Lissabon (met tijd een uitstap naar Madrid), Cadix, Gibraltar, Ti ger, Algiers, Barcelona, Genua, Spezzia, Nap,-* Messina, Malta, de Piraeus (voor Athene), K stantinopel, Smyrna, Joppa (voor Jeruzalef Alexandrië (voor Kaïro en de pyramiden); verr

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2