N\ 5186. A°. 1877. Woensdag Iq januapj Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCHjjg||DAGBLAD: PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. 1 Iedere regel meer0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. gracht behouden bleven, doch geheel gerestaureerd en vernieuwd zouden worden in genoemden stijl, waarin de salons van den bel étage bij de stichting van het gebouw in 1640 zijn betimmerd en versierd. Deze munten uit door prachtig geschilderde plafonds en uit hout en marmer gesneden schoorsteenman tels, terwijl de verdere betimmeringen in hooge mate de aandacht van kunstkenners verdienen. Het nieuw bijgebouwde trappenhuis met hoog gekoe- peld plafond, gedragen op consoles met hoekorna- menten, voorzien van het koninklijk wapen; de hoofdtrap met dubbelen opgang van blank eikenhout en dito lambrizeeringende bronzen balusters waarop mahoniehouten leuning, dat alles maakt een hoogst aangenamen indruk en munt uit door zuiverheid van stijl en bewerking. Alle versieringen in gangen, portalen, inrij enz. zijn in meergemelden stijl aangebracht en tot in de kleinste bijzonderheden volgehouden. Het maken van het ontwerp voor de restau ratie der gevels en verdere verbouwing werd opge dragen aan den architect P. F. W. Mouton. De korte tijd, voor de oplevering van het geheele werk gesteld, vorderde eene buitengewone krachtsin spanning; doch de onderlinge samenwerking van de werkbazen, die door den Prins voor de ver schillende bouwvakken waren aangewezen, heeft het mogelijk gemaakt aan zijn verlangen te voldoen. Het inwendige van het paleis voldoet aan alle eischen. Het sousterrain kenmerkt zich door bij zondere stevigheid en bevat een menigte kamers. Daaraan zijn calorifères verbonden, die met ruime en doelmatige pijpleidingen de verwarmde lucht naar alle vertrekken en corridors van den bel étage en de eerste verdieping opvoeren. Een daartoe opzettelijk gegraven tunnel brengt het nieuwe paleis met het oude in rechtstreeksche verbinding. De bel étage bestaat uit vijf ineenloopende salons van verschillende grootte, waarvan twee het uit zicht hebben op het Voorhout, drie op de Prin- sessegracht. De eerste salon in de uiterste linker zijde is de zoogenaamde Chineesche salon met koepelvormig plafond en een fraaien schoorsteen mantel, pyramidaalsgewijze met Chineesche voor werpen bedekt. Dan volgt de tweede salon, die een prachtig beschilderd plafond bezit en aan welks wanden twee groote schilderstukken prijken, de veldslagen voorstellende van Senef en van Nieuwpoort van N. De Keyser. In dien salon heeft men tegelijkertijd het uitzicht op Bosch, Koninginnegracht en Voorhout. De derde salon is de eigenlijke zaal. Duar verdienen ook plafond en vooral de prachtige schoorsteen uit een artis tiek oogpunt de meest aandachtige beschouwing. De zaal breidt zich schijnbaar tot dubbele diepte uit door een breeden spiegel en verleent den toe gang tot eene vierde zaal, die geheel omlijst is door eiken beschotwerk en met eikenhouten pla fond is opgeluisterd en op een vijfden geheel rose- kleurigen salon uitloopt. Bij de afdeeling openbare werken te Am sterdam zijn plannen in bewerking voor een open bare slachtplaats in de Stads-Rietlanden, met bijbehoorende stallen voor berging van vee. In verband met die plannen, is de verplaatsing van de veemarkt naar de onmiddellijke nabijheid der slachtplaats niet onwaarschijnlijkde tegenwoordige veemarkt zou als bouwterrein een gewenschte uit breiding kunnen geven aan den aanbouw achter de Sarphatistraateen veepark zal waarschijnlijk voorloopig aan denWesterdoksdijk worden aangelegd. Het proefstation voor het onderzoek van zaden, te Wageningen, zal op 1 Februari a. s. geopend 3de Snppl. kohier der plaatselijke directe belasting 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Geiien art. 234 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85) Doen te weten, dat het 3de suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting over 1876 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 9den tot en met den 22sten Janu ari 1877, ter secretarie dezer gemeente (financieele afdee ling', van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant -afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Januari 1877. LEIDEN, 9 Januari. De Koppermaandag werd gisteren alhier weder op de gewone wijze gevierd en besloten met een tooneelvoorstelling en bal. De leden der typogra- phische Vereeniging „Laurens Jansz. Coster" hadden zich daartoe met hunne dames tegen zeven uren in het Neerlandsch koffiehuis vereenigd. Terwijl de muziek onder leiding van den heer Grentzius een huldigingsmarsch uitvoerde, werden de donateurs en verdere genoodigden in feestelijken optocht naar hunne gereserveerde plaatsen geleid, waarna de feestelijke samenkomst werd geopend en door den secretaris verslag uitgebracht. Dit verslag deed zien dat de vereeniging zich in een groot aantal leden en donateurs mag verheugen, dat in het afgeloopen jaar het nut van het ziéken- londs weer was ondervonden, maar ook dat de vereeniging gelukkig geen enkel sterfgeval heeft te betreuren. Ook van de redenen waarom de vereeniging haar 23ste jaarfeest niet als de vorige jaarfeesten in de Stadszaal vierde werd der vergade ring uitvoerig mededeeling gedaan. Evenwel hoopte het bestuur bij een volgende feestviering de leden weder op de oude plaats te kunnen ontvangen. Door eenige leden met medewerking van een paar dames, die als dilettanten zich reeds een goeden naam bezorgd hebben, werden drie tooneelstukjes opgevoerd; t. w.„Bertram de Cipier", dramatische schets door Arnold, „De man met honderd kwalen", oorspronkelijk blijspel in één bedrijf door dr. B. Jr., en na de pauze „Tooneelstudiën", blijspel met zang in één bedrijf door Justus van Maurik Jr. De uitvoering dezer drie stukjes verschafte den aanwe zigen eenige genoeglijke uren. Herhaaldelijk moch ten de vertooners, die zich dan ook dapper van hunne taak kweten, luide toejuichingen ontvangen. Onder muziek, het zingen van eenige feestliederen en dans werd het verdere gedeelte van den nacht op genoeglijke en eendrachtige wijze doorgebracht. De brievenmails naar Ned-Indië, door mid del van de stoomschepen der maatschappij „Ne derland worden in het vervolg om de drie in plaats van om de vier weken op de volgende tijd stippen uit Nederland verzondenvan het Nieuwe- diep Zaterdag den 13den Januari en vervolgens des Zaterdags om de drie wekenlangs den weg van Napels van Amsterdam Maandag den 22sten Januari en vervolgens des Maandags om de 3 we ken per eersten Rhijnspoor trein 's morgens 7 uren. Ten aanzien der verzendingen uit Ned.-Indië naar Nederland wordt, te beginnen met den 24sten Maart of daaromtrent, met den driewekelijkschen dienst aangevangen. In April e. k. zal een vergelijkend examen van hen, die tot surnumerair der registratie en Lkk*n6n wensc^en benoemd te worden, plaats ebben. Het aantal te benoemen surnumerairs wordt bepaald op tien. Zij, dia tot het examen wenschen te worden toegelaten, moeten voor of uiterlijk op den lsten Maart e. k. een verzoekschrift indie nen, met overlegging van de gevorderde stukken. Zij worden door den voorzitter der commissie be kend gemaakt met de plaats waar en den dag en het uur waarop zij voor die commissie zullen moeten verschijnen. Aan het „Vaderland" ontleenen wij kortelijk nog het volgende aangaande de beslissing der overige vraagpunten, aan de senaten der hoogescho- len ter beantwoording voorgelegd: Bij het staken der stemmen afwijzen. Gevolgen van afwijzen bij 't examenAfwijzing tot een door de faculteit te bepalen termijn hoogstens voor één jaar; er behoeft van de afwijzing geen bericht te worden gegeven aan de betrokken faculteiten van de andere hoogescholen. De god geleerde faculteit wenscht examens van een uur, de juridische candidaatsexamens van 2 uren, de geneesk. candidaatsexamens van 2 en doctorale van 4 uren (voor heelkunde 3 en voor verlos kunde ook 3 uren)de Jrterarische wenscht mon delinge van 2 uren en schriftelijke ad libitum, maar hoogstens van 2 uren; d# philosophische mondelinge candidaatsexamens van 1 uur. Publi citeit der examens werd wenschelijk geacht, behalve voor de schriftelijke en practische bij de philos. faculteit; voor de medische examens zal geen publiek worden toegelaten, waar de betamelijkheid het verbiedt. Tijd van 't jaar der examens, dag en uur te bepalen door den decanusregeling naar de behoeften der verschillende faculteiten. Afne ming der examens niet aan meer dan één examinandus tegelijk, behalve bij schriftelijke en practische van de philos. faculteit. Aan den docto randus moet de keuze worden gelaten tusschen publieke en private promotie. Publieke promotiën hebben plaats ten overstaan van den senaat, private worden afgenomen door de faculteit als commissie van den acad. senaat, ten overstaan van rector en secretaris als stemhebbende leden. Proefschrift met stellingen moet regel zijnwie echter eens een proefschrift als med. doctorandus verdedigd heeft, kan na afgelegd examen in chirurgie en obstetrie promoveeren in die vakken zonder proefschrift. Als regel moet het proef schrift geschreven zijn in 't Nederlandsch maar in 't Latijn bij promotie in de classieke let teren; de faculteit moet ook verlof kunnen geven het proefschrift in een andere taal te schrijven. Op handhaving van art. 108 van het kon. besluit van 1815, dat er niets tegen den Staat of de goede zeden in 't proefschrift voorkomt, werd aan gedrongen. Het proefschrift moet in 't Neder landsch worden verdedigd. Yoor de verdediging van het proefschrift en de stellingen een geheel uur. Benoeming van een promotor door de facul teit. De voorschriften aangaande formule en taal kunnen blijven; de speech, waarbij de uitreiking plaats heeft, moet in 't Nederlandsch gesteld zijn. De promotiën ten allen tijde behalve in de va- canties. Behoud van het bestaande ambtskostuum. Recht aan de studenten om aan de eene hooge- school het doctoraal examen af te leggen en aan eene andere te promoveeren. Het nieuwe paleis van Z. K. II. Prins Frederik in Den Haag is thans genoegzaam ter bewoning gereed. De gevels van het gebouw zijn met behoud van de bestaande lichtopeningen gerestaureerd in den stijl van de zestiende eeuw. Het was het verlan gen van Z. K. H. dat het bestaande bordes met kolonnade en de groote inrij aan de Prinsesse-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1