JV". 5185. Dinsdag A0. 1877. 9 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 8 Januari. f Zaterdag had alhier onder voorzitterschap van .den rector der Leidsche Hoogeschool, den heer Schol ten, te 10 uren de tweede algemeene profes sorenvergadering plaats. De rapporteurs der ver schillende sectiën hadden schriftelijk hun rapporten aan den voorzitter ingediend en uit deze is het algemeen rapport saamgesteld, dat aan den mi nister is aangeboden. Dit rapport omvat de be palingen, welke de verschillende faculteiten voor de uitvoering der examina hebben noodig geoor deeld, terwijl de faculteit der wis- en natuurkunde nog in een bijzonder rapport de eischen heeft meegedeeld, welke volgens haar gevoelen bij het toelatingsexamen moeten worden gesteld. De Senaten hebben o. a. de volgende adviezen .gegeven 1°. In alle faculteiten twee examens. 2". Bena ming der examensCandidaats en doctoraal. 3'. Vakken, waarover de examens zullen gehouden worden. De volledige lijst der vastgestelde vakken kan nog niet gegeven worden. 4°. Voorbereidende examens, af te nemen door een andere faculteit of eene commissie uit haar ledeu, om tot de faculteitsexamens te kunnen worden toegelaten. Aangaande dit punt hebben de Senaten geadviseerd, dat het zoogenaamde propae- deutisch examen moest bestaana. voor de god geleerde faculteit in de Hebreeuwsche taal en Israëlietische oudhedenb. voor de geneeskundige faculteit in natuurkunde, scheikunde, plantenkunde en dierkunde. Voor de rechtsgeleerde faculteit is geen propraedeutisch examen noodig geoordeeld. Evenmin is een voorbereidend examen noodig ge acht voor de literarische faculteit, maar wel is die faculteit bereid het examen in het Hebreeuwsch af te nemen voor de toekomstige theologici. 5°. De theologische faculteit is voor splitsing der examens in twee gedeelten zonder bepaling der tusschenruimte; van de overige faculteiten wordt door de juridische een splitsing van het voor haar af te leggen doctoraal examen met een tusschenruimte van 8 dagen wenschelijk geacht. De literarische faculteit acht het wenschelijk, dat het mondeling examen op een anderen dag wordt afgenomen dan het schriftelijke. De natuurkundige faculteit wil alle doctorale examens in 2 deelen gesplitst hebben met tusschenruimten van minstens 24 uren en hoogstens 14 dagen. 6°. Tweeërlei doctoraal examen voor hetzelfde doctoraat, naar gelang van het meer bijzonder studievak van den doctorandus. Dit stelsel is als wenschelijk aangenomen voor de wis- en na tuurkundige faculteit. 7°. De theologische faculteit verlangt schrifte lijk examen voor het tweede gedeelte van het doctoraal; de geneeskundige en juridische facul teiten verlangen geen schriftelijke examens; de philosophische en literarische faculteiten achten zoowel een schriftelijk als een mondeling examen noodzakelijk. 8°. De theologische, literarische, geneeskundige en philosophische faculteiten meenen, dat het wen schelijk is de examens, als regel, in het Neder- landsch af te nemen, maar dat ook aan de faculteiten de vrijheid moet worden gelaten het examen in een andere taal af te nemen, indien daarvan de wenschelijkheid blijkt. De juridische faculteit is van meening, dat uitsluitend in de Nederlandsche taal moet worden geëxamineerd. 9°. Bij de juridische faculteit is alleen een ■aanvullingsexamen noodig geoordeeld voor toekom- ïgeIndische ambtenaren. De wis- en natuurkundige culteit heeft als haar meeDing uitgesproken, dat zij, die meer dan één doctoraat wenschen te ver krijgen, bij het tweede doctoraal examen moeten worden vrijgesteld voor die vakken, waarin zij tot bekoming van een doctoralen titel reeds eenmaal examen hebben afgelegd. 10*. Geen enkele faculteit wenscht de testimonia te behouden. 11°. Taal en formule van het certificaat, door de faculteit af te geven, ten bewijze dat het candi daats of eerste examen met goed gevolg is afge legd. Nadat een der hoogleeraren van de rechtsge leerde faculteit had voorgesteld de certificaten van alle faculteiten in het Nederlandsch te geven, werd door de vergadering besloten, dat het wensche lijk is, dat als certificaat voor het candidaats een uittreksel worde gegeven van de notulen en afzonderlijk een certificaat voor het doctoraal in het Nederlandsch. 12°. De theologische faculteit wenschte een voudige toelating en toelating cum laudede overige faculteiten verlangden geen graden. Ten slotte werd door de vergadering na uitvoerig debat besloten het stelsel van graden geheel te laten varen. „Sieboldia" bericht het volgende aangaande de internationale tuinbouw-tentoonstelling te Am sterdam in 1877: Door de hiermede belaste commissie werden, namens het hoofdbestuur, een drietal firma's, waarbij ook een Amsterdamsche, uitgenoodigd de conditiën te doen kennen, op welke zij den catalogus zou den willen uitgeven. De uitslag is dat die, even als in 1865, zal worden uitgegeven door den heer A. W. Sijthoff. De catalogus zal thans ech ter systematisch worden ingericht, en dus veel gemakkelijker voor het gebruik zijn. Ook zal niet één en dezelfde uitgave twee talen bevatten, maar er zullen gelijktijdig twee uitgaven van verschij nen, de ééne in de Nederlandsche, de andere in de Fransche taal. Omtrent de tentoonstelling zullen, mede bij denzelfden uitgever, verslagen verschijnen, in de Nederlandsche taal, omtrent al de onderdeden der expositie, zoowel wat de producten, als wat de planten betreft. Tot het leveren van deze versla gen, die in stukken, in den loop van 1877 zullen verschijnen, op dezelfde wijze als de „Officiëlle Nachrichten der Wiener Weltausstellung", zullen verschillende specialiteiten worden uitgenoodigd, zoodat hiervan een serie te verwachten is, die, zoowel uit een practisch als uit een industrieel en wetenschappelijk oogpunt, hoogst belangrijk zal zijn. Reeds tijdens de tentoonstelling zal de gelegenheid tot inteekening op de serie worden opengesteld, waarvan geen afzonderlijke stukken verkrijgbaar zullen gesteld worden. Dergelijke ver slagen verschenen tot hiertoe nog van geen inter nationale tuinbouwtentoonstelling. In 1875-76 werd door den geneeskundigen raad van Zuid-Holland een zeer nauwgezet onderzoek ingesteld naar de kazernes in deze provincie. Dit onderzoek geschiedde door den geneeskundigen inspecteur of den adjunct-inspecteur, op een paar uitzonderingen na vergezeld van een lid of plaats vervangend lid van deD geneeskundigen raad, en daaruit blijkt: dat van de 17 kazernes 4 goed, 9 voldoende en 4 (nl. de kazerne Prinsenhof te Delft, de Tolkazerne te Gorcum, de Frederiks- kazerne in Den Haag, en die bij de vroegere Wittepoort te Leiden) onvoldoende of slecht worden geacht. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 25.50, f 5.60, f 2.55; de laagste 25.00, f 5.00, ƒ2.50. De minister van marine brengt ter kennis van artsen en geneeskundigen, die bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunst in haar geheelen omvang, in het geheele rijk, dat er ook gedurende het jaar 1877 gelegenheid bestaat om bij de zee macht in dienst te treden als officier van gezond heid 2de klasse, voor den tijd van vier jaren, onder genot eener premie van f 6000. Zij, die den leeftijd van veertig jaren niet hebben over schreden, en geneigd mochten zijn op de voor melde voorwaarden bij de marine in dienst te treden, behooren zich bij gezegeld adres tot het departement van marine te wenden. Dr. W. H. Haverkorn van Rijsewijk, pre dikant bij de Ned. hervormde gemeente te Delft heeft tegen 15 Mei e. k. zijn emeritaat aange vraagd, na volbrachten 40-jarigen evangeliedienst. De bekende Duitsche hoogleeraar in het Sanskriet, Hermann Brockhaus, is Vrijdag-morgen te Leipzig aan longontsteking overleden. Naar men verneemt bestaat bij onze regee ring het voornemen om eene wijziging te brengen in het koninklijk besluit van 1861, betreflende de bijhouding der bevolkingsregisters, en moet het plan zijn, ook hier te lande in te voeren het systeem van het afgeven aan de ingezetenen van zoogenaamde „livrets de familie", zooals zij in België bestaan en nu onlangs ook te Parijs zijn in gebruik gesteld. Met het oog op de aanstaande volkstelling, te houden in 1879, wenscht de re geering die wijzigingen in den loop van dit jaar reeds in werking te doen treden. Het Willems-Genootschap te Gent heeft beslo ten, om de 30ste verjaring zijner instelling te vieren door gedurende dezen winter een wedstrijd te openen voor alleen- en tweezang, waarop alle zang liefhebbers van het binnen- en buitenland wor den uitgenoodigd. Het stoomschip „Torrington" is 5 dezer van Penang naar Nederland vertrokken; de „Hampton" vertrok den 6den van Port Said naar Java; de „Voorwaarts", van Nieuwediep naar Batavia, heeft den 6den de reis van Napels voortgezet. De tweede serie van 100,000 pd. st. der leening van 500,000 pd. st., uitgeschreven door de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, is ruim 16maal- vol teekend. Aan niet-aandeelh ouders kan niets worden toegewezen, daar de bestaande aandeel houders alleen reeds voor 14maal het bedrag in schreven. Gemengd Nieuws. Gistermiddag om vijf uur is op de Korte Laugegracht twist ontstaan tusschen eenige personen, zoodanig dat de politie er zich mee moest bemoeien. Een der twistenden was in het bezit van een ongeladen pistool, dat hem, nadat hij eerst aan de handen der politie ontsnapt was, werd afgenomen, waarna hij in arrest werd ge bracht. Te Haarlem is Zaterdag in den vroe gen ochtend brand ontstaan in de bakkerij van J. N. Braakeuburg, in de Hagestraat, vermoedelijk ontstaan door vonken in de krullen. Het achterhuis, waarin de bakkerij werd uitgeoefend, is uitgebrand. Zoowel huis als inboedel en koopmansgoederen zijn tegen brandschade verzekerd. Uit Emmen meldt men: Nadat door den heer dr. Tresling, indertijd lid van den ge neeskundigen raad voor de provinciën Overijsel en Drente, betreffende bedorven vleesch en de daarmede in verband staande worstfabrieken belangrijke mededeelingen waren gedaan, dacht men, dat door

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1