N" 5182. Vrijdag A0. 1877. 5 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST ADS-BERICHTEN. leidsch dagblad; PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie in de maand Januari 1877, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1858, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 16, 23 en 30 December 1876; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren Op Maandag den 8sten Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 9den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den lOden Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den llder. Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 12den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 2 Januari 1877. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien het adres van het bestuur van de Leidsche Vleesch-Maatschappij te Leiden om vergunning voor het oprichten van eene inrichting tot het rooken van vleesch in het perceel aan de Hooglandsche Kerkgracht N°. 0 alhier; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 18den Januari aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En wordt deze ter openbare kennisgeving gebracht door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Januari 1877. LEIDEN, 4 Januari. Bij het scheikundig onderzoek der monsters ■witte zeep, aan het departement van marine inge zonden, voor de aanbesteding op 15 December jl., is het door de firma Sanders en C°. alhier aan geboden monster het geschiktst bevonden voor de verstrekking aan 's rijks schepelingen, zoodat de levering der 25000 kilo aan die firma is opge dragen. Onze landgenoote mevrouw Storm van der Chijs, die sedert eenigen tijd weinig van zich deed hooren, bevindt zich, naar het „Utr. Dagbl." meldt, na eene zeer interessante reis, thans te Warschau, waar zij op buitengewone wijze wordt gevierd en gezocht. De hooge adel van het land doet haar tallooze beleefdheden aan, de Poolsche dagbladen schrijven veel over haar, een damesblad wijdde haar erkentelijke artikelen, terwijl graaf Zasnoyski, tot een der oudste geslachten van Polen hehoorende, haar dringend heeft verzocht eene voordracht over de belangen der vrouw te houden. Te Munchen heeft mevr. Storm, die daar onder de kunstenaarswereld heeft verkeerd en talrijke ateliers bezocht, de toelating van dames bewerkt op de teeken-akademie, met vrije ateliers en mo dellen. De heer W. Van Heuven, commies chef der 2de afdeeling en thesaurier van Gelderland, die Dinsdag zijn vijftigjarige ambtenaarsloopbaan herdacht, is bij die gelegenheid benoemd tot ridder van de Eikenkroon. Hij ontving voorts geschenken van de prov. staten en van de gezamen lijke ambtenaren en volontairs. De gemeenteraad van Velzen heeft besloten tot instelling eener markt, waarop alle zaken be treflende landbouw, veeteelt en visscherij zullen kunnen gebracht worden, wekelijks op Vrijdag te houden. Volgens de „Zutph. Courant" zijn retour- kaarten voor korten afstand op de staatsspoor wegen voortaan geldig voor twee dagen. Krachtens beschikking van den heer C. J. Schiefbaan, onlangs te 's-Gravenhage overleden, is de administratie van de bezittingen en van het hofje van de 12 apostelen of van Oud Alkemade te Haarlem overgegaan in handen van regenten van het R.-K. weeshuis aldaar. Aan de bewoonsters is door regenten dezer dagen de verblijdende tij ding medegedeeld, dat zij voortaan vrij zouden zijn van betaling van huur en, op eene enkele uitzondering na, ook de preuves, door den insteller van het hofje bepaald, zouden genieten. Het stoomschip „Scholten", van de Nederl.- Amerik. Stoomvaartmaatschappij, is gisteren te Vlissingen aangekomen, hebbende aan boord de heeren Beretta en De Haak, de twee laatst in Amerika teruggebleven ambtenaren van de Nederl. hoofdcommissie voor de Philadelphia-tentoonstelling. Met diezelfde gelegenheid zijn bijna alle Neder- landsche goederen van die tentoonstelling terug gekomen de weinige nog teruggebleven kisten zullen per eerstvolgend stoomschip dier maatschappij aankomen. Het stoomschip „Voorwaarts", van Nieuwe- diep naar Batavia, is 2 dezer des namiddags Gibraltar gepasseerd, en heeft zwaar stormweder doorstaan; de „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 1 dezer van Malta. Z. M. heeft bij de cavalerie benoemd: bij het 3de reg. huzaren, tot lsten luit., den 2den luit. L. Bolle, van het corpsbij het 4de reg. huzaren, tot ritmeester 2de kl., den lsten luit. jhr. C. Janssens, van het 2de reg. huzaren; bij de artillerie: tot lsten luit., de 2de luit. H. B. Gosler en A. A. Van den Bosch, van het wapen, beiden op nonact.bij het 1ste reg. vesting-artillerie, tot kapt. 2de kl., den lsten luit. F. L.W. Beyerinck, van het 3de reg. vesting-artilleriebij het 2de reg. vesting-artillerie, tot lsten luit., den 2den luit. F. A. Hoefer, van het corps. Gemengd Nieuws. Vier j o n g e n s, A. B., J. V., G. B. e n J. J. B., oud 17, 18, 15 en 16 jaren, en te Leiden wonende, stonden heden voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht wegens diefstal door meer dan een persoon bij nacht in een bewoond huis met behulp van buitenbraak en inklimming; de derde bovendien ter zake van diefstal door een handwerksman in de werkplaats van zijn meester. Het viertal bevond zich in den avond van 15 Nov. jl. aan de Haven en voerde daar een jongensstreek uit, die echter door de wet met straf wordt bedreigd en als misdaad beschouwd. Eene reeds gebroken maar weder met papier vastgemaakte glasruit van een sigarenwinkel werd door een hunner ingeduwd, twee andere zagen daardoor hun kans schoon eenige sigaren en pijpjes weg te nemen, terwijl n°. 4, om het plannetje ie doen gelukken, op den uit kijk stond. Hoewel eerst 15 jaren oud bedreef de derde besch. G. B. alleen een ander misdrijf. Hij eigende zich een horloge toe, uit de fabriek waar hij werkzaam was, ten nadeele zijns meesters d. H. en C°. Allen bekenden het hun ten laste gelegde. Adv.-gen. mr. Van Maanen eischte hunne veroordeeling tot een jaar gevangenis, voor den derde in een verbeterhuis te ondergaan, als heb bende hij met oordeel des onderscheids gehan deld. De verdediger Mr. Horch wees op verzach tende omstandigheden. Aan het einde der terecht zitting werd de geëischte straf door het hof uit gesproken. In een der politiebureaux te Amster dam is een Maandag aldaar in arrest gestelde dronken man levenloos uit een der binnenplaatsen te voorschijn gehaald. De ongelukkige was letterlijk door den jenever gestikt. Een sedert kort ontslagen veroor deelde, J. A. G. genaamd, wist zich dezer dagen bij een winkelier op de Nieuwendijk te Amsterdam door middel van een valschelijk met den naam van een geestelijke onderteekend volgbriefje van een paar nieuwe laarzen meester te maken en hij dreef zijne onbeschaamde stoutmoedigheid zoo ver, dat hij Maandag-namiddag denzelfden winkelier met een soortgelijk briefje voor een tweede paar laarzen wilde oplichten. Doch toen verschenen twee dienaren van politie, die den dief gevangen namen. Na eene volledige bekentenis is hij naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Te Waddinxveen is door de Nieuw jaarscommissie ingezameld 460, voor welk bedrag uitdeeling van eetwaren en turf is gehouden. On geveer 200 gezinnen hebben daarvan genoten. Tijdens den hoogen vloed in den na middag van den lsten dezer is in den Nieuwen Neuzenpolder de keerdam, aangelegd tot keering van het invloeiend water door de opening van den gezonken zeedijk, op onderscheidene punten bezweken. Thans wordt alleen door een inlaagdijk die met alle kracht moet worden versterkt, het water teruggehouden. Maandag -nacht heeft zich te Alphen aan den Rijn in een vlaag van zwaarmoedigheid de vrouw van zekeren W. verdronken. Haar lijk is des morgens onder Aarlanderveen opgevischt-. Zij laat twee jonge kinderen na. Het te Maassluis tehuisbehoorende sloepschip „Dankbaarheid", schipper Zuidgeest, is aldaar binnengekomen, na hevig met storm te hebben gekampt, waarbij twee man, van welke een gehuwd, die een talrijk huisgezin nalaat, het leven verloren. De dijk van het drooggemaakte ge deelte van 't IJ, polder III, is gisternacht be zweken, zocdat de polder onder wattr staat. Maandag-ochtend werd te Aalborg, gemeente Wijk, uit het water opgehaald het lijk van een arbeider aldaar, die in den vroegen morgen van 28 December naar zijn werk was gegaan, doch de plaats zijner bestemming niet bereikt heeft. Hij was lijdende aan zenuwtoevallen en is waarschijnlijk, door zulk een toeval getroffen, te water geraakt en verdronken. Hij laat eene jeugdige weduwe en een kind in behoeftige om standigheden achter. De firma Hubbard Bros te Philadel phia heeft de inteekening opengesteld op eena compleete en rijk geïllustreerde „History of the Centennial Exposition", waarin eene volledige be schrijving voorkomt van de voornaamste inzep- dingen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1