Ma andag-avond omstreeks halfacht ■werd te Amsterdam de hulp van de politie der lste sectie ingeroepen om vechtenden in de Steen- houwerssteeg te scheiden. Eenige agenten, die hulp boden, werden tegengewerkt door een zeer brutaal en opvliegend man, die door hen in bewaring werd gebracht. In de gang die in het bureel der lste sectie van de wachtkamer naar het arrestantenhok leidt, wist de geweldenaar den sabel van den politie-agent 3de klasse L. E. La Housse machtig te worden, waarmede hij dezen twee wonden aan het hoofd toebracht. De agent werd in het gast huis verbonden en kon, hoewel hij ongeschikt werd verder dienst te verrichten, na het leggen van het verband huiswaarts keeren. De dader zal wel vooreerst niet in de Steenhouwerssteeg terug komen. Uit Genemuiden wordt gemeld dat het palingjacht „Vrouw Dieuwke", gezagvoerder W. Van Keipema, bestemd voor Londen, door den mist op strand is geraakt; het heeft zijne bestemming niet bereikt, maar is teruggekeerd. Van de lading, bestaande uit 18,000 pond paling, is meer dan 16,000 pond gestikt, doordien de bennen met zand waren gevuld geraakt. Nabij het eiland St.- Philipslandis Maandag een aak omgeslagen. De schipper i3 be houden aan land gekomen, doch zijne vrouw met drie kinderen en de knecht hebben hun graf in de golven gevonden. Tijdens den storm werd te Helder Maandag-middag 2 uur 30 min. op het meteoro logisch observatorium een winddruk waargenomen van 69 KG. Barometerstand te 1 uur des middags 732.0. De vloed was te 8.30 's av. 1.06 meter boven volzee. Aan de schepen op de reede en in de haven aldaar is daardoor geen averij teweeg gebracht. Op het Ledigerf in Den Haag ont stond op oudejaarsavond in eene woning een he vige vechtpartij, waarbij een militair, die het te kwaad kreeg, zich spoedig uit de voeten wilde maken en van de trappen sprong. Hij kwam echter ongelukkig terecht en brak de beide beenen. Uit Den Helder wordt gemeld: De felle vorst in het begin der vorige week dreef een massa zeevogels, zooals eenden, ganzen, smienten, zaagbekken en snippen uit de zee naar de kiist en het strand. In weerwil van de nijpende koude maakten eenige jagers er jacht op en schoten er zooveel als zij wilden. Eenigen hunner hadden daardoor een aardig daggeld, want zij maakten van 50 tot 75 ct. voor een vogel. Thans, nu de dooi is ingevallen, hebben die vogels zich weer van het strand verwijderd. De Amsterdamsche omnibusmaat schappij heeft in 1876 3,081,840 personen vervoerd. De „Times" deelt eenige bijzonder heden mede omtrent het verschrikkelijk spoorweg ongeluk, dat in Ohio, op de Lake Shore-lijn, bij Ashtabula verleden Vrijdag heeft plaats gehad. Des avonds tegen 8 uren kwam een sneltrein in een geweldigen sneeuwstorm aanzettenhij had met twee locomotieven werk gehad om zijne zeven waggons te bestemder tijd te brengen waar zij wezen moesten; hij was te laat, maar had toch zijne vaart reeds zeer verminderd, daar hij het sta tion naderde. Even vóór het bereiken van het sta tion moest hij eene 7 5 voet hooge brug passeeren, die over de Ashtabula-kreek, een water van onge veer zes voet diep, geslagen is. Toen de trein op die brug kwam, is de brug bezweken en de trein naar beneden gestort. Van de 179 personen zijn er maar zeven ongedeerd gebleven; honderd zijn omgekomen en zestig ernstig gekwetst. De trein geraakte in brandsommige passagiers, die zoo bezeerd waren bij den val, of zoo geklemd zaten tusschen de gebroken wagens, dat zij zich niet bewegen konden, zijn verbrand, anderen zijn ver dronken of doodgevroren, de koude was fel, de sneeuwstorm hield aan en belemmerde zeer de pogingen van hen, die hulp moesten aanbrengen. De schoorsteen van de stedelijke gasfabriek te Groningen, die juist hersteld werd, is Maandag door den ook daar ter stede gewoed hebbenden storm voor J/3 omvergeworpen Er hebben geene ongelukken bij plaats gehad en de fabriek kon blijven doorwerken. Bij een veehouder te Alp hen, onder "wiens vee zich drie gevallen van longziekte voor deden, is de geheele koppel, bestaande uit 40 stuks, onteigend en afgemaakt. De onteigeningssom bedraagt f 6632.70. Een zestigjarige polderwerker te Eeienoord, die Maandag den geheelen dag uitge weest was en, zwaar beschonken geraakt zijnde, door een paar andere insgelijks beschonkene pol derwerkers op den dijk in het gras was gelegd, opdat hij zijn roes zou uitslapen, werd een paar uren daarna, toen men hem wekken wilde, dood gevonden. Mathey te Londen, de beroemde ken ner der metaalbewerking, heeft aan de Parijsche academie van wetenschappen de prachtige staaf of liniaal aangeboden, die hij ten behoeve van de internationale commissie voor de geodosie heeft vervaardigd, 't Is zeker het kostbaarste en merk waardigste metalen voorwerp, dat ooit gemaakt is. Het liniaal of de band is 4 meter lang, 25 millimeter breed en 2' millimeter dik. Het me taal is genoegzaam volkomen zuiver en bestaat uit 90 pCt. platina, 10 pCt. iridium, 1 duizendste rhadium en een duizendste ruthenium. Het is honderden malen tusschen de pletrollen doorge gaan en door het trekijzer getrokken, terwijl men het altijd door een oxy-hydrogeen vlam zeer heet hield, en het heeft geen enkele misvorming of fout doen blijken. Van ditzelfde metaal heeft Mathey twee buizen gemaakt, van bollen voorzien, die vereenigd een luchtthermometer zullen vormen, die met volkomen juistheid hittegraden bepaalt welke tot hiertoe onmogelijk met zekerheid konden worden aangegeven. Dezer dagen bezocht een jong hande laar, te Berlijn gevestigd, voor zaken een naburige stad. Op den weg derwaarts trad hij een aan den grooten weg gelegen herberg binnen, alwaar hij eenige oogenblikken vertoefde. Nauwelijks had hij den drempel van het lokaal overschreden, of een arbeider, die zich aldaar bevond, rees plotseling op en scheen door een hevige aandoening te zijn geschokt. Zoodra de vreemdeling, die zich kort daarop verwijderde, was vertrokken, verklaarde diezelfde man met bevende stem, dat hij vóór 27 jaren de vader van dien vreemdeling had vermoord in hem, den zoon, had hij zijn slachtoffer herkend. Onverwijld begaf hij zich naar het hoofd der politie, wien hij een volledige bekentenis van het gebeurde aflegde. De jonge man was de zoon van een voormaligen opzichter der jacht en heette Oertel. Door drie stroopers, die deze op zijn weg in het bosch bij Tegel ontmoette, aangevallen, kreeg hij van een hunner een doodelijk schot. Tevergeefs werden allerlei pogingen in het werk gesteld, om den dader te ontdekken, die na 27 jaren zich zelf overleverde. Met betrekking tot de welbekende erfenis-Weibnom leest men in de „Rheinische Kurier" de volgende bekendmaking: „Het bericht van 26 Nov. 11., betreffende eene erfenis uit Nederland, ten bedrage van millioenen, heeft bij hen, die op deze gelden aanspraak meenden te hebben, zeer veel agitatie en beweging veroorzaakt. Sommigen hebben zich zelfs eene niet geringe geldelijke opoffering getroost om zich hun deel van den gouden stroom te doen toevloeien. Er waren hier en daar reeds zwendelaars in de weer, die den lichtgeloovigen tegen een goed honorarium hunne hulp aanboden. De ondergeteekende, Wil helm Eischer, burgemeester van Königstein, naar den vermeenden naam van den erflater tot de eventueele erfgenamen behoorende, heeft zich onder dien aandrang en storm van alle zijden verplicht geacht, rechtstreeks van hoogerhand inlichtingen omtrent de zaak in te winnen en op een adres, te dien einde bij de rijkskanselarij ingediend, onder dag- i teekening van 22 December het volgende antwoord ontvangenOp uwe aanvraag van den 9den dezer dient tot antwoord, dat het bericht in de „Rheinische Kurier" van den 26sten der vorige maand, betreffende de ophanden zijnde uitbetaling eeuer erfenis, ten bedrage van meer dan 159 millioen fr., in Nederland berustende voor zoover hier bekend is van allen feitelijken grond is ontbloot en naar het schijnt alleen eene vergissing of een verzinsel kan zijn, zoo niet louter het gevolg van onzuivere bedoelingen dergenen, van wie het gerucht is uitgegaan. Wanneer door deze aanschrijving der regeering de verhitte gemoederen tot kalmte ge bracht, verdere nuttelooze uitgaven bespaard en zwendelaars in hunne bedriegelijke kunstgrepen j gestuit worden, dan zal de inzender, die nooit aan het bovengemelde sprookje heeft geloofd, maar van andere zijden (leden der familie) weil gedrongen en gedreven, zijn doel ten volle hebben bereikt." Men vervaardigt tegenwoordig in Engeland en Frankrijk ketels, bestaande in een cilinder van 45 centim. hoogte en 20 centim. middellijn. In dezen cilinder liggen koperen buizen, spiraalvormig omgebogen. Wanneer nu een of meer gasvlammen, of eenig ander verhittingsmiddel de warmte in dezen cilinder voert, zijn de buizen onmiddellijk aan de vlammen blootgesteld. Men laat nu boven in de buis water vloeienop den langen en zeer heeten weg, dien het doorloopt, wordt het zeer snel verwarmd, en te heeter wordt het, naarmate er minder doorvloeit. Deze toestel geeft per minuut een liter kokend water of 2'/} liter water van 45 gr.C. Om 100 liter water te verwarmen, gebruikt men 20 cM. gas in plaats van 1 fr. 50 centim. die de verhitting in gewone ketels zou kosten. In photographische ateliers gebruikt men deze inrichting reeds vrij algemeen. Parnell, een lid der „International Gun and Polo Club" te Brighton, heeft de volgende weddenschap gewonnen. Hij schoot op 100 penny stukken, die een ander, op 24 voet van hem verwijderd, drie voet hoog in de lucht wierp, en raakte alle stukken op de rij af, in den tijd van 50 minuten. Parnell won 300 pond sterling met de weddenschap. R e c h t z a h e n. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 27 December 1 Wegens vee te laten loopen op eens anders in den oogst staanden grond; 2 w. hun koffiehuis niet op den bepaalden tijd voor het publiek te hebben gesloten; 2 w. het rijden in eene verkeerde richting; 2 w. op den openbaren weg, buiten een urinoir datgene te verrichten, waartoe die inrichtingen bestemd zijn2 w. het afsteken van vuurwerk en vuurwapenen; 2 w. het zon der consent baggeren in den Rijn; 1. w. het maken van nachtelijk burengerucht1 w. het i houden van varkens zonder vergunning; 1 w. het voorhanden hebben van ongeijkt gewicht BUITENLAND. hVankrijk. De gemeenteraad van Parijs wil een crediet va: 34,000 fr. boven de begrooting van 1876 openen voor het verleenen van onderstand aan de huisge Jj zinnen van staatkundige arrestanten en gevan- j genen. Vele Parijzenaars vinden dit onbetamelijk, M omdat met die arrestanten en gevangenen niemam* anders bedoeld worden dan zekere klasse van me- g deplichtigen aan den opstand der Commune. HalM men zelfs 100,000 fr. aangevraagd, met het ooJH op de buitengewone behoeften van het wintersei-M zoen, zeggen zij, en ware daarmede de begrootii? van openbaren onderstand verhoogd, dan zou ni« mand aanmerking maken. Maar de ParijzenaanW brengen geene belastingen op, speciaal om hul[-jj te verleenen aan de betrekkingen van lieden, difl Parijs in brand gestoken en over Frankrijk è.l jammeren en de schande van den burgeroorlo: Ij gebracht hebben. Bovendien bepaalt art. 23 ieÉï gemeentewet van 1855, die nog altijd van krachB is, dat de gemeenteraden niet mogen beraadslagei over onderwerpen, die, zooals de staatkunde, buite: jj den kring van hunne bevoegdheid vallen, en dafl de prefecten gehouden zijn, alle gemeenteraadsbe- sluiten, welke op grond van dergelijke beraadsla- i gingen genomen worden, nietig te verklaren. Heil? is dan ook waarschijnlijk, dat de prefect van di Seine, indien de gemeenteraad van Parijs volhardtM tusschenbeide komen zal. Dnitschland. De nieuwjaarsdag te Berlijn droeg Maandag! een bijzonder feestelijk karakter door de vieringE van 's keizers 70-jarigen dienst als officier in 1 het Pruisische leger. Alle straten der hoofdstadj prijkten met vlaggen en in de nabijheid van hf. paleis stond eene dicht opeengepakte menigte, dit de komst der deputatiën, welke den keizer kwa men begroeten, wilde bijwonen. De leden van he: vorstelijk huis hadden den voorrang; daarna kwa-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2