LEIDSCH DAGBLAD. N°* 5180. Woensdag A0. 1877. 3 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.....f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS 1)EK ADVERTENT1EN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Groolcre letters naar plaatsruimte. STADS-BE KICKTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbaie kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1877, voor hen die op den Istén Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1858, alsmede voor j hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 16, 23 «n 30 December 1876; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 nren Op Maandag den 8sten Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 9den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den lOden Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Dondeidag den llden Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 12den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wannéér tevens voor hen, die hier niet zijn geboren/aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 2 Januari 1877. LEIDEN, 2 Januari. In 1876 zijn ter veemarkt alhier aangevoerd 135,279 stuks vee, vertegenwoordigende eene waarde van 7,343,762.65; in 1S75 werden 134,518 stuks aangevoerd, waarvan de waarde bedroeg f 6,759,361.30. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 4011 portiën, als: 3551 warme spijs, 346 vleesch en 114 spek. In 1876 zijn totaal afgeleverd 43486'/2 portiën, als: 38703 warme spijs, 3757 vleesch en 1026'/a spek. De geneeskuudige raad dezer provincie heeft in zijn adres aan den minister van binnenlandsche zaken tot ondersteuniug van het verzoek der Ned. Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst, waarbij op onderwijs in de beginselen van gezond heidsleer op de hoogere burger- en kweekscholen werd aangedrongen, nog bijgevoegd dat de raad ook op de polytechnische school het bedoelde on derwijs noodig acht. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een ten postkantore te Leiden ingeschreven postwissel groot f 3.45, door een onbekende, tot voldoening van te weinig betaald successierecht, ingezonden. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Baarn H. Holtzschue, thans te Noordwijk, en te Noordwijk T. Tulleken, thans te Boskoop. Door de commissie voor het apothekers examen zijn tot apothekers bevorderd de heeren A. H. Teljer, geb. te Loenen aan de Vecht, A. H. Nijdam, geb. te Sneek. en H. Steenhuizen Hzn., geb. te Veendatn. Aan den luitenant-ter-zee J. C. Joekes, ge detacheerd bij het departement van marine, wordt de betrekking opgedragen van adjudant bij den benoemden commandant der zeemacht en chef Tan het departement der marine in Ned.-Indië. Z. M. heeft aangewezen om gedurende 1877 bij afwezendheid van een der leden van het munt- college diens plaats te vervullen bij de behande- liug der onderwerpen, bedoeld bij de artikelen 3, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 (Stbl. n°. 25) den heer mr. L. W. A. Besier, referendaris bij het muntcollege. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger van het kanaalgeld aan de Dreutsche hoofd vaart, J. Eemten, burgemeester der gemeente Dwingelo. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arroud. Maastricht, ter standplaats de gem. Maastricht, A. Nierstrasz, cand.-notaris aldaar; tot kantonr. te Zevenbergen mr. D. Van Tienen Jansse, thans subst.-griffier bij de arrond.-recht bank te Breda; aan den adjunct-commies bij het depart, van binnenl. zaken D. Post den personee- len rang van commies verleend; T. Braams, se cretaris der gera. Anlo, herbenoemd tot burgem. dier gemeente; aau W. De Lorm, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijue betr. van adjunct commies bij de algem. rekenkamer; benoemd tot adjunct-commies bij den raad van toezicht op het pensioenfonds voor burger! ambtenaren iï. Spek king, thans eerste klerkN. E. Servatius, ontvan ger der dir. bel. en acc. te Smilde, benoemd tot ontv. derz. middelen te Wolvega; bij besluit van 28 Dec. j.l. den lsten luit. F. E. L. A. Abel, van den staf der infanterie, werkzaam bij het de partement van oorlog, benoemd tot kapitein van de 2de kl. bij dien staf en hem met iugang van 1 Jan. eervol ontslag verleend uit den milit. dienst en benoemd tot commies bij het departement van oorlog; aan E. H. Brouwer, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijne belr. van bibliothe caris bij de kon. milit. academie, behoudens aan spraak op pensioenJ. P. J. W. KorndörfTer, thans toegevoegd aan den bibliothecaris der kon. milit. academie, benoemd tot bibliothecaris van die inrichting. zoo dikwijls gezien dat men ze best kan mis sen. Het nastukje: „Lot is dood" deed het publiek telkenmale schaterlachen. Het werd vlug afgespeeld. Vooral de heer Wagcmans vervulde zijne rol als élève van de snijders-academie, alias kleermakersjongen, uitmuntend. Gemengd Nieuws. De volksvoorstelling, gisteravond door het Antwerpsch nationaal tooneelgezelschap onder directie van den heer Victor Driessens in den schouwburg alhier gegeven, werd goed bezocht. Alle rangen waren flink bezet: wel een bewijs dat van dergelijke voorstellingen van dit gezelschap hier gaarne gebruik gemaakt wordt. Zonder zich aan optimisme schuldig te maken, kan gezegd worden dat de vertooners in het voorstuk „Miss Multon" zich over 't algemeen zeer verdienstelijk van hunne taak kweten. De heer Van Kuyck was echter als de opnieuw gehuwde echtgenoot van de doodgewaande Fernanda (Miss Multon) wel wat al te koel. Mevrouw Beersmans, die de titelrol vervulde, ontving herhaaldelijk de welverdiende toejuichingende wijze toch waarop zij hare in derdaad moeilijke rol vervulde, gaf alleszins reden tot tevredenheid. De beide jongejuffrouwen Dierckx en Kleine verschaften liet publiek menig genoeg lijk oogenblik. Van een beoordeeling van het stuk zelf wenschen we ons te onthouden. Er zou toch zóóveel op vallen af te dingen, dat de noodige ruimte er toe zou ontbreken. De gouvernante b. v. is veel te sentimenteel geteekeud. Welk ouder zal in den tegenwoordigen tijd de leiding zijner kin deren aan zulke handen toevertrouwen? De beide kindertjes waren daarbij ook wel wat buiten models. Onze tegenwoordige kleinen praten op dien leeftijd gewoonlijk nog zoo wijs niet. Indien het gezelschap, aangemoedigd door het succes van de zen eersten avond, tot het besluit mocht, komen meer volksvoorstellingen hier te geven, zou het niet kwaad zijn iets anders dan een gevallen vrouw ten tooneele te voerenmen heeft die hier al Door den hevige n wind geraakte gistermorgen op de Oude Vest de hoed van ze- kereu S. te water Door in een schuitje te stappen trachtte hij zijn hoofddeksel machtig te worden, doch de man viel nu zelf in de gracht en het schuitje dreef een eind weg. Twee personen staken den drenkeling een stok toe, zoodat hij weldra behouden aan wal kwam. De storm van gisteren heeft te Am sterdam op onderscheidene plaatsen boomen ont worteld, schoorsteenen omgerukt, dakpannen ver brijzeld enz. Van de schildwachtshuisjes voor de Nederlandsche Bank is eeu in het Kokin gewaaid, het ander viel omver op den wal. Een boom van het voormalige Karthuizerskerkhof viel over de schutting in de Tweede Lindendwarsstraat; on middellijk waren een aantal personen bij de hand om hout te hakken. Een daarvan, een half be- schonkene, viel bij het omverhakken van den boom tegen de schutting en bleef op de plaats dood. Door het omvallen van een schoorsteen in de Steen- houwerssteeg bij de Pieter-Jacobstraat werden twee kinderen zwaar gekwetst.Zij werden naar het gasthuis gebracht. Twee stukken zink van het raadhuis (hoofd gebouw) kwamen over de binnenplaats heen in de Prinsenhofsteeg terecht. Van het dak van het perceel 229, hoek O. Z. Achterburgwal en Oude- mauhuispoort, werd een stuk lood losgerukt, dat zeer gevaarlijk voor de passage over de lijst hing. De hulp der brandweer werd ingeroepen en de manschap verwijderde het zeer zware stuk, dat op ongeveer 300 KG. zwaarte werd geschat. Het werd met twee paarden naar de plaats van het binnengasthuis gesleept ter bewaring. Gedurende eenigen tijd was op last der politie het verkeer in de Oudemanhuispoort gestremd. Van het uurwerk van den Westertoren is een minuutwijzer aau de zijde der Bloemgracht door midden gebroken de stukken bleven op den trans liggen. Eene bejaarde vrouw woei in de Tteguliersgrachtzij werd door een schipper gered.Een van de oudste boomen in de stad, de kolos sale boom, die op den hoek der N.-Keizersgracht en Weesperstraat (noordzijde) prijkte, is omverge- waaid en verbrijzelde in zijn val een karretje, geladen met petroleum; de bestuurder kwam met den schrik vrij. Een van de dikste boomen in het Leidsche Bosch ligt omver. De hulp der brand weer werd ingeroepen in de Wol venstraat, waar een gedeelte van een schoorsteen was omvergewaaid de manschap brak het verdere gedeelte af en ruimde den puinhoop op. Op den Haarlemmerdijk bij de Prinsengracht verleenden zij hulp bij liet omver- trekken van een gevaarlijk staanden schoorsteen. In de Koestraat woei een deel van een dak weg; op de Witteuburgergracht viel een zware boom om. Op den avond van eersten Kerstdag zoo wordt nader gemeld bevond er zich aan het station te Dieren een groote menigte men- schen, die bijna allen met den laatsten trein naar Arnhem moesten. Uit vrees van achter te blijven, stormden zij op de openstaande coupé's los, en zoo gebeurde het, dat er 13 personen iu één coupé plaats namen, terwijl er voor niet meer dan 10 personen plaats is. Door de drukte vergat de dienstdoende conducteur de onderste kruk te slui-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1