r- 5179. A". 1877. Dinsdag 2 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I Uithoofde van den Nieuwjaarsdag zal leze Courant Maandag niet worden uitge ven. F STADS-BERICHTEÜJ. Onze Nieuwjaarsgroet. fcEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen weten dat door hen, naar aanleiding van art. 1, in verband ït art. 66 der verordening op het brandwezen, van den 15den mi/24sten Augustas 1871 (Gemeenteblad N°. 14), op voordracht n den Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn noemd: tet brandmeester aan de stadsspuit N°. 4 de heer L. F. S. Monde tot adjunct-brandmeester aan die spuit de heer C. G. Van srle. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 December 1876. I Weinige uren nog, en weder ligt een jaarkring ichter ons met al zijn lief en leed, en het oude hema met zijn duizend en één variaties van: sVeel heil en zegen!" „alwat wenschelijk is" :nz. enz. wordt weer voor de zoo- en zooveelste naai herhaald, somtijds tot genoegen van hem, ot wien zulk 'een wensch gericht wordt, n.l. als velmeenendheid de bron is waaruit hij voortkomt, 'eelal echter slechts tot last van den gecompli- ■enteerde, voor zoover het officieele plichtplegin- ;en betreft, of wel zulke, waarbij stoffelijk [oordeel in den vorm van nieuwejaarsfooien de jpofdrol speelt. [Gelukkig hij, die in den schoot van zijn gezin f met vrienden en bekenden op den oudejaars- vond reden heeft met tevredenheid op den afge- jpten tijdkring terug te zienmaar zelfs hij zal ich niet uitsluitend hij het verledene bepalen, lock eindigen met de vraag: wat zal het volgend aar ons brengen? Hoeveel te meer dan zal die laag oprijzen bij minder voorspoedigen, voor wie iet afgeloopen tijdperk minder aangename of wel laartelijke herinneringen oplevert. [Inderdaad, de toekomst daarop hebben wij al- Bn bij den aanvang van een nieuwen jaarkring bij oorkeur de aandacht gericht. Jammer dat we Idanks spiritisme en alle andere dergelijke „is- |en" er zoo weinig van weten. Toch kunnen we, Ithans in het algemeen, wel eenigermate nagaan, f er in 1877 op vooruitgang in ons aller ge- aeenschappelijke belangen zal zijn te wijzen. jMaar bij dat vluchtig onderzoek keerenwemet inze gedachten onwillekeurig tot 1876 terug. Of 3 niet het voornaamste, dat wij in den nieuwen ijdkring zullen zien tot stand komen, een gevolg an hetgeen in het thans verstrèken jaar op het ;etouw gezet of althans besloten werd? We schreven daartot stand komenmet meer aistheid zouden wij ons hebben uitgedrukt, indien rij hadden gesproken vanvoortzetten. Het jaar 377 toch en dit mag zeker wel een ken- lerkende bijzonderheid worden genoemd zal bij borkeur een jaar van arbeid zijn, die eerst later luchten zal afwerpen. Dat geldt in de eerste laats van een voor de stad onzer inwoning zoo (oogst belangrijke onderneming, waarvan zelfs de Jannen nog niet definitief zijn vastgesteldde duinwaterleiding. Begroeten wij elke schrede, die ns nader brengt tot het bezit eener zoo nuttige, oo onmisbare inrichting, met sympathie, toch logen wij onder onze beste wenschen bij den anvang van 1877 vooral dezen niet achterwege iten, dat onze gemeentelijke vertegenwoordiging »rg drage, dat de wijzigingen alsnog in de plan- en aan te brengen, van dien aard zijn, dat zij ons een voldoende waterleiding verschaffen ook met het oog op later tijd. Zoo niet, het ware be ter in het thans weldra aangebroken nieuwe jaar de eerste spade voor een alsdan onvoldoende in richting niet in den grond te zien gestoken. Hopen wij, dat in dit opzicht 1877 bevredigende uit komsten moge opleveren. Volgt om niet te zeggen staat aan het hoofd de zoo hoogst gewichtige aangelegenheid van den spoorweg-aanleg der lijn LeidenWoer den. Ook daar slechts sprake van arbeid, maar een arbeid, die in de gevolgen ons de rijkste vruchten zal opleveren, zoodat ook wat deze zaak betreft, 1877 niet zal voorbijgaan zonder dat een belangrijke hoeksteen zal zijn aangebracht aan het gebouw van onze welvaart en die van den omtrek. Waar wij de aandacht vestigden op toekom stige verbetering der middelen van gemeenschap, mag ook niet onvermeld blijven de voorgenomen verbinding van Leiden met het nijvere Katwijk door middel van een paardenspoorweg waarvan de verlenging ook binnen onze gemeente goede diensten zal bewijzen. Althans uit de zijdel.ngsche verklaringen, hij de bespreking van een ander onderwerp in den Gemeenteraad afgelegd, mag veilig worden opgemaakt, dat zonder buitenge wone beletselen de aangevraagde concessie voor die onderneming zal worden verleend. Hadden wij, met het oog op al die uit te voeren ondernemingen, ongelijk den nieuwen tijd kring bij voorkeur een jaar van arbeid te noemen Gaven wij bij de opsomming van zooveel gewich tigs, dat iii 877 geheel of ten deele tot stand zal worden gebracht, niet tevens een beknopt overzicht van hetgeen ten vorigen jare werd ver richt om dat alles of althans liet meeste daarvan voor te bereiden? Mogen wij dus 1877 begroeten als een hoogst gewichtig jaar, waarvan de weldadige invloed zich eerst later zal doen gevoelen, de terugblik op 1876 kan niet anders dan een aangename gewaar wording teweegbrengen. Toch is dat laatste gevoel niet onvermengd voor hem, die bedenkt, dat er bij meer belang stelling in de algemeene zaak ook bij de ingeze tenen nog meer en wellicht op beter wijze had kunnen worden voorbereid of tot stand gebracht. Een stadgenoot, wiens pen beter versneden is dan de onze, heeft bij de bespreking eener wen- schelijke herziening van ons gemeentelijk belasting stelsel terecht op dat gebrek aan belangstelling bij het publiek gewezen. Moge er in den nieuwen tijdkring ook in dat opzicht op vooruitgang zijn te wijzen. De ontwikkeling van Nederlands eerste acade miestad moet minstens gelijken tred houden met die van andere groote steden; zoo niet, de bloei van veel, dat ons lief is, in de eerste plaats der academie, zou bij de groote mededinging, die zich meCr en meer zal doen gelden, groot ge vaar loopen. Dik mag niet zijn. Daarom de handen ineen geslagen om, steeds voortstrevende op den weg van ontwikkeling en vooruitgang, de stem te ver heffen tegen alles, wat van bekrompenheid getuigt. Zoo wij dat doen, zal 1877 ons méér nog brengen dan het nu reeds belooft. LEIDEN, 30 December. Gisteravond gaf de scherm- en gymnastiekver- eeniging „Claudius Civilis" bij gelegenheid van haar tweejarig bestaan een uitvoering in het lokaal op de Pieterskerkgracht. Na een korte, doch har- PRIJS DER ADVERTENTTLX: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerÓ.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. telijke toespraak van den voorzitter tot de aanwe zigen en het zingen door de leden van een turnerslied, namen de zoogenoemde vooroefeningen een aanvang, die zeer netjes werden uitgevoerd. In de daarop volgende wapenoefeningen, bestaande uitmuur Üoret en sabel, carré korte en lange stok, trekken floret, stok en sabel, trokken de schoone houdingen der leden niet alleen ieders aandacht, maar legden zij ook menige proeve van buitengewone behendig heid af. Bij de oefeningen aan rek, brug en ringen kon men soms niet genoeg nu de buitengewone spierkracht, dan weder de buitengewone vlugheid der jeugdige gymnasten bewonderen. Vooral was dit het geval met de vrije oefeningen aan het vaste rek en de ringen, waarin men als 't ware scheen te wedijveren de sterkste en menigmaal zeer be vallige toeren te verrichten. De talrijke aanwezigen waaronder ook vele dames, konden dan ook, evenals bij de vorige oefeningen, niet nalaten telkens hunne tevredenheid te kennen te geven. Met de oefeningen aan bok en paard, waarbij de leden tevens hunne vaardigheid in het springen toonden, doch een paar ook wel op minder aangename wijze met den grond kennis maakten, maar zich daardoor geens zins zooals het Hinken gymnasten past, lieten af schrikken, werd de uitvoering, die op aangename wijze «verd afgewisseld door de muziek van het 4de reg. inf. en van het uitmuntende onderwijs van den heer Th. Keyzer getuigde, besloten. In de maand Juni e. k. zal te Leeuwarden door de leeraren in de oude talen aan de onder, scheidene gymnasiën in Friesland in het openhaar worden gehouden een vergelijkend examen voor jongelieden, geboren in de provincie Friesland, uit ouders aldaar gevestigd of overleden, en niet in het bezit van voldoende middelen om de kosten van hunne studiën te dragen, die mochten ver langen in aanmerking te komen voor de begeving van de door wijlen dr. L. A. Buma 'te Makkum gestichte twee vijfjaarlijksche beurzen van f 500 'sjaars, voor studiën aan eene school voor onder wijs in de oude talen, voorbereidend voor het hooger onderwijs. In dezelfde maand zal te Leiden door de hoog leeraren der letterkundige faculteit in het openbaar worden gehouden een vergelijkend examen in de letteren, van gelijke jongelieden als boven, die mochten verlangen in aanmerking te komen voor de begeving van twee, mede door wijlen dr. L. A. Buma te Makkum gestichte vijfjaarlijksche beurzen voor studiën aan een der Nederlandsche academiën, of in de rechten, of in de geneeskunde, of in de letteren, of in de wijsbegeerte. Aangifte voor een en ander bij mr. L. G. Verwer, te Leeuwarden. De 1ste luitenant J. Ramaer van het 2de regiment veldartillerie alhier is op 1 Januari a. s. overgeplaatst bij het 3de regiment vesting-artillerie en gedetacheerd bij de artillerie-stapel- en con structie-magazijnen te Delft. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 5.00, f 2.50 de laagste f 5.00, f 2.50. Gedurende deze week zijn dagelijks in liet Werkhuis alhier opgenomen van 6888 volwas sen personen en van 2232 kinderen. De geneeskundige raad voor Zuid-IIolland zal zich tot den minister van binnenlandsche zaken wenden, met het ernstig verzoek, in het bewust zijn dat het onderwijs in anatomie en physiologie door geneeskundigen te geven, door de hooge regeering noodzakelijk wordt geacht, en in af wachting van de stichting van een voldoend aan-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1