aan de koffiekamerdaar ontbreekt bet ten eenen- male aan voldoende ventilatie, zoodat al de illusies van een aangenaam doorgebrachten concertavond er in „rook" schijnen te verdwijnen. Ten slotte: Waarom den uitgang de Aalmarkt, mits goed verlicht en van een looper voorzien, niet uitsluitend aangewezen voor hen, die gebruik maken van een rijtuig? Daardoor zou veel ver warring en oponthoud worden voorkomen. En dat allies. men heeft 't waarlijk niette geef: ƒ20 huur per avond, gas ƒ12, 6 kachels (waaronder 2 op den corridor) 15, zegge 2,50 aan brandstof per stukten laatste f 2,50 bediening. Is het wonder dat menig concertgever door zulk een cijfer wordt afgeschrikt Zou 't, met het oog op de boven opgesomde ongeriefelijkheden, wel altijd vau gebrek aan smaak en kunstzin ge tuigen, dat menige uitvoering zoo slecht wordt bezocht LEIDElt, 29 December. De Eerste Kamer heeft heden hoofdstukken I en VII A der staatsbegrooting zoomede de wet op de middelen met algemeene stemmen aange nomen en verschillende andere aan de orde gestelde ontwerpen, waaronder de uitzonderingswetten van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen. Da ontwerpen houdende bepalingen betreffende de verwisselbaarheid vau muntbiljetten en omtrent het Ned.-Indisch muntwezen zijn met algemeene stommen verworpen overeenkomstig den weusch der regeering eu wel wegens het verband daartusschen en het onlangs verworpen Neder- landsche muntontwerp. De minister van koloniën verklaarde echter spoedig een nieuw ontwerp voor Indië te zullen indienen. De Kamer is gescheiden tot Dinsdag 9 Januari, om alsdan de verschillende hoofdstukken der staatsbegrooting te behandelen. Bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam ontvangen thans hunne opleiding voor den genees kundigen dienst: voor het leger hier te lande 19 studenten met den titel van candidaat-arts43 studenten voor het natuurkundig gedeelte; voor het leger in Oost-Indië 30 candidaat-artsen, 107 studenten (natuurkundig gedeelte). Voor de land macht in West-Indië 2 candidaat-artsen, 1 student natuurkundig gedeelte. Voor den pharmaceutischen dienst bij het leger hier te lande 6 studenten en voor Oost-Indië (opgeleid te Utrecht) 10 studen ten. Bij den veterinairen dienst voor het leger hier te lande 4 studentenvoor dat in O.-Indië 1 student. De Nederlandsche Bank had op 27 Dec. bijeen munt- en muntmateriaal van 153,519,231.54 voor eene som van f 145,875,900.11 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 58,350,360.04 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot lid van de com missie van administr. over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Arnhem jhr. J. Ortt van Schonauwentot ridder der orde van den Nederl. Leeuw mr. A. De Vries, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdammet ingang van 1 Januari 1S77, ter vervanging van de op 31 December e. k. aftredende en niet herkiesbare le den van den geneeskundigen raad voor Zuid- Holland tot leden van dien raaddr. T. II. Blom Coster, te 's-Gravenhagedr. H. Van Vollenhoven, te Rotterdam; dr. J. Vroesom de Haan, te Rot terdam; G. W. Boot, apotheker te Gorcum; P. J. Ilaaxman, apotheker te Rotterdam; dr. J. Bosscha, hoogleeraar te 's-Gravenhage; en tot plaatsverv. leden: dr. H. Boursse Wils, te Leiden, dr. G. P. Buchner, te Gouda; dr. P. J. I. Schmidt, te RotterdamW. Robertson Azn., apotheker te RotterdamP. J. Moet, apotheker te 's-Graven hage; den officier-van-gezondheid 1ste klasse bij de zeemacht J. C. D. Steendijk, op zijn verzoek, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteldbevor derd tot officier-van-gez. 1ste kl. bij de zee macht, den officier-van-gez. 2de kl. P. H. L. Roessingh van Itersonden adspirant-ingenieur bij de marine P. S. C. M. Wijs, bevorderd tot ingenieur 2de kl.aan den luit.-ter-zee 2de kl. L. P. D. Op ten Hoort, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari e. k., een verlof verleend voor den tijd van één jaar, onder stilstand van nonactiviteits-traktement en zonder opklimming in de ranglijst; bij het personeel van den militairen geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië be noemd tot apotheker 3de kl. S. Jacobs, civiel apotheker; aan den luit.-kolonel der inf. van het leger in Ned.-Indië J. G. Van Thiel, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari e. k., eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioen; aan J. R. Kleyn, oud luitenant-kolonel comman dant der Bataviasche schutterij, te Batavia, ver gund het aannemen der onderscheidiugst. van officier der orde van den Witten Olifant van Siam aan den O.-I. ambtenaar mr. P. J. J. C. Van Nieuwenhoven Helbach, laatstelijk griffier bij het hooggerechtshof van Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Gemengd Nieuws. Uit Noordwijk wordt ons heden per telegraaf gemeldDe Noordsche bark „Noah", kapi tein Gjeruldsen, van Baltimore naar Amsterdam, is aan den grond geraakt. Acht personen zijn ge red. De bark is losgekomen en heeft met de rest, de reis vervolgd. Eene sedert 14 dagen geleden ait de cellulaire gevangenis te Botterdam oatzlagaa maw trachtte Maandag-avond te Aroltsss sich cpnieusv eens anders goed eig6n te maken, en wel op ds volgende wijzeZij knoopte met e*n pereaoa, diet zij ontmoette, een praatje uau en ging hem hartelijk omhelzen. Nadat de man alleen was overgebleven, miste hij zijn horloge. Het vermoeden ontstond, dat het omhelzen en het verdwijnen van het hor loge met elkander in verband stonden, hetgeen later waarheid bleek te zijn. De politie, van het feit onderricht, wist de dievegge nog in het bezit van het gestolene in een slaapstede te Arnhem te ontdekken. Zij bevindt zich thans weder in handen der justitie. Woensdag-ochtend had een vrouw in de Groote Wittenburgerstraat te Amsterdam de roekeloosheid petroleum in de kachel te gieten, om harder te stoken. Een vreeselijke vlam sloeg haar in 't gelaat, zoodat zij met ernstige brand wonden naar het gasthuis moest worden vervoerd. Gisterochtend is te Amsterdam in de Spuistraat achter het postkantoor een wagen, geladen met steenkolen en bespannen met. twee paarden, gedeeltelijk in den grond gezakt. Van de twee mannen, welke zich op den bok bevonden, is één eenigzins gekwetst, de ander kwam er met den schrik af. De opening van de straat, welke onder het zware gewicht ineenstortte, had eene lengte van ongeveer twee meter. Nadat paarden en wagen op vasten grond waren gebracht, heeft men dadelijk maatregelen genömen om het gat te vullen. Gisteren kwam te Maassluis aan het loggerschip „William Stuart", dat storm heeft doorgestaan en drie man van de equipage verloor. Deze ramp maakt drie vrouwen tot weduwen en een negental kinderen vaderloos. Zondag-ochtend is in de haven bij Zutfen het lijk gevonden van iemand, die belast was met het overbrengen van een vaatje buskruit van Doesburg naar Zutfen. Men vermoedt dat de koude hem heeft bevangen. Het lijk is naar het lijkenhuis overgebracht. Het beurtschip van Kampen enBlok- zijl, dat jl. Zaterdag, na eerst een gedeelte der lading aan wal gebracht te hebben, door het ge- heele gezin en den knecht verlaten werd, is Dins dag met het. overige gedeelte der lading, bestaande uit marmer enz., zoo ver in zee gedreven, dat alle hoop op redding geheel vervlogen is. Men meldt uit Leeuwarden: In den laatsten tijd kwamen in de dagbladen herhaalde lijk berichten voor omtrent het vinden van lint wormen in kippeneieren. Een dier berichten hield in, dat de lintworm eene lengte had van niet minder dan 25 meter. Velen hielden deze berich ten natuurlijk voor onwaar, en terecht. Toch kan het geene verwondering baren, dat anderen, die nooit een lintworm hadden gezien, aan de ver telsels geloof sloegen. Maar ook zij, die de zoo genaamde lintwormen in de eieren vonden, zijn de dupes van een vergissing geworden, daar de voorwerpen, oppervlakkig beschouwd, veel op een lintworm gelijken. Ook hier zijn n. 1. onlangs in een gekookt kippenei twee dusgenaamde lintwor men gevonden, benevens een massa gestold kor relig eiwit. Bij nader onderzoek bleek, dat de beide voorwerpen eene lengte hadden van p. m. één meter. Oppervlakkig beschouwd hadden ze in vorm veel overeenkomst met een lintworm. Het waren twee linten, strengen of snoerenze waren gekronkeld en bestonden uit gestold en hard eiwit. Ze misten evenwel de geledingen en andere ken merken van een lintworm. De oorzaak van het ontstaan dezer zonderlinge, afwijkingen ligt nog in het duister en is moeielijk te verklaren. Hoe 't echter ook zij, lintwormen waren het niet en kunnen het ook niet geweest zijn. Eene reeks van belangrijke onderzo e- kingen zijn door dr. Bung gedaan, dezelfde die het koper als een specifiek middel tegen de cholera heeft aangeprezen. Nadat hem zulks door den commandant van de. militaire normaal-gymnastiek- school te Vincennes was toegestaan, heeft hij een zeker getal van de leerlingen gewogen, hunne longen-capaciteit gemeten, hun spierkracht door middel van den dynamometer beproefd enz., zoowel voor als na een zeker getal oefeningen, en de resultaten, aldus verkregen bij meer dan 1000 mss. op»r esnige maanden, bekend gemaakt. Het WKfiül n den tn6stacd van eiken man tusscheS de tvreo citers te proefnemingen wordt beschouwt? sle do usast van het nut der gymnastiek. KI hesft alfico bevonden, dat de spierkracht 23 pOfc Was tücgeuomên ëii in sommige gevallen zelfs mCci dan 38 pCt. De longen-capaciteit toonde eene toeneming van omstreeks een zesde en het lichaams gewicht was gemiddeld 15 pCt.. toegenomen. Een opmerkelijk verschijnsel werd hierbij waargenomen: de omvang van den persoon verminderde tegelijk dat het gewicht toenam. Dit toont aan, dat de gymnastische oefeningen de vastheid van de spie ren doen toenemen, in verhouding dat de geheele persoon magerder wordt. Met andere woorden, omvang wordt in gewicht omgezet. Naar men in de „Messager du Midi" leest is dezer dagen te Parijs eene oude dame overleden, de weduwe Perron, geboren Enouf, die 85,000 fr. heeft nagelaten om te Marseille een hospitaal te stichten „voor ongelukkige houden en paarden". De bepalingen van het testament zijn door den notaris Merlin aan de heer Maglione, burgemeester van Marseille, medegedeeld. Door de onvoorzichtigheid van ie mand, die zijne pijp aanstak aan de vlam eener Davy-lamp, heeft dezer dagen in de mijnen van Albertilly (Wallis) eene uitbarsting plaats gehad, die aan dertig mijnwerkers het leven heeft gekost. Een vader en zijne drie zoons werden geheel ver koold teruggevonden. Een jongeling, die er met een flauwte is afgekomen, was door de ontvlamde gassen geheel van zijne kleederen beroofd, zonder zijne huid te kwetsen. Duizenden inwoners bega ven zich naar de plaats des onheils, waar hart verscheurende tooneelen plaats vonden, wanneer een lijk werd te voorschijn gebracht. Zeventien slachtoffers zijn herkend. Een jong meisje, de bruid van een mijnwerker, is er, door de duisternis be gunstigd, in geslaagd door de uitgravers heen te dringen en werd eerst onder in de mijn herkend. Vijf minuten later vond zij haren minnaar. Hij was zwart en mismaakt. Zij wierp zich op het lijk, en toen men het haar wilde ontnemen, was zij gestorven. Rechtzaken. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 29 December: J. v. d. P. Lzn., te Katwijk-aan-Zee, wegens rebellie, 6 d. gev.P. H. v. W. en J. H. v. W., beiden te Hillegom, w. mishandeling, de eerste 2 geldboeten, eene van 50 of 4 d. gev. en eene van ƒ35 of 3 d. gev., en de tweede vrij gesproken J. E. J., te Nieuwveen, w. belee- diging, geldb. van ƒ1 of 1 dag gev.; J. M. B., te Leiden, w. misbruik van vertrouwen, S m. gev., 2 geldb. ieder van ƒ12.50 of voor iedere boete 1 dag gevangenisstraf. De correctioneele kamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak van den minister van financiën tegen H. A. Maykels, A. J. Maykels en de firma

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2