het duett voor tenor en alt uit: „Die Zerstörung Jerusalem's" van Hillerschoon om de wijze waarop de heer Schneider en mejuffr. Gripeko ven, die nog onlangs in de hoofdstad met zulk gunstig succes optrad, hunne partij zongen, tref fend om de beteekenis van den reeds grijzenden leermeester met zijne jeugdige, nog in bloei ont luikende leerlinge, uit een zelfde partituur zin gende, voor een zelfde doel werkzaam te zien. Ook voor laatstgenoemde zal dit ongetwijfeld, te midden van eenige harer kweekelingen, een plechtig oogenblik zijn geweest. De voordracht, die beiden na herhaalde toejuichingen ten beste gaven, was een sprekend bewijs hoezeer hun beider optreden werd gewaardeerd. Met erkentelijkheid zij tevens melding gemaakt van het spel van den heer Landsman, onderwijzer voor de piano aan de Muziekschool. Hij heeft in „Aufschwung" van Schumann geloond een uit muntend pianist te zijn. Het orkest, dat de eerste en tweede afdeeling met Schumann's 2de Symphonie en de ouverture „Hebriden" van Mendelssohn en het concert met Glnck's ouverture „Iphigénie in Aulide" besloot, handhaafde zijn goeden naam, bij vorige uitvoeringen verkregen, volkomen. Het deed deze schoone composition met eenheid en zuiver heid van toon en een gewenschte inachtneming der verschillende en soms eigenaardige nuancee- ringen, zoowel in de strijk- als blaasinstrumenten, recht wedervaren. Met voldoening mogen commis sarissen en allen, die er aan hebben mede gewerkt en niet het minst de heer Wetrens als directeur, op deze uitvoering, die thans gelukkig door een talrijker publiek werd bijgewoond dan tot nog toe dezen winter het geval was, terugzien. Gemengd Nieuws. Dinsdag-morgen is op het terrein van den Hollandschen spoorweg te Rotterdam een hulpwisselwachter bij het aanschuiven der water slangen met het hoofd tusschen eene in lichte be weging zijnde machine en een tender geraakt, ten gevolge waarvan hij des avonds is overleden. Te Westzaan heeft het ijs reeds we der een menschen-offer geëischt. Zekere K., van Zaandijk, ging Dinsdag met zijn knecht in de Watering, beoosten de Middel, op het ijs om schapen op te halen. Beiden zakten er door; K. werd gered, maar zijn knecht verloor er het leven bij. De man laat eene vrouw na met 4 jeugdige kinderen. Te Amsterdam is de brandweer Dins dag niet minder dan 13 malen uitgerukt. Elf malen was bare hulp noodig tot het blusschen van schoorsteen- en kleine binnenbranden. Wel een bewijs dat er hard gestookt is. Dinsdag-morgen ontving een deron derofficieren van het detachement veld-artillerie, te Arnhem in garnizoen, een slag van zijn paard, waardoor hem de kin werd verbrijzeld. Naar de „Arnh. Ct." meldt is Zond ag- avond het volgende ongeluk gebeurd In den trein, die te 9.40 van Zutfen vertrok, bevond zich een persoon, die zich door drukte vergenoegd had met een staan- in plaats van een zitplaats. Het schijnt dat het portier van den waggon niet goed gesloten is geweest, althans ter hoogte van de Steeg en Dieren sloeg dit, vermoedelijk doordien er tegen geleund werd, opeü, en stortte bedoelde persoon er uit. Een later bericht meldt, dat dezelfde per soon Dinsdag in krankzinnigen toestand te Rozen- daal is gezien. De passagiers, die Dinsdag-morgen plaats hadden genomen iu de diligence welke op den trein van ruim 9 uur van Geldermalsen naar Tiel rijdt, zijn aan een groot gevaar ontkomen. Ongeveer een kwartier gaans van Tiel brak de as der diligence, waardoor deze omkantelde. Geluk kig viel zij tegen een boom, anders was ze in de sloot langs den weg, en alzoo het onderste boven gevallen, en er zouden zeker menschenle- vens te betreuren zijn geweest. Nu kwam men met den schrik vrij, hoewel de passagiers, dertien in getal, tamelijk onzacht op elkaar zijn gevallen. De bagage, die boven op de diligence geladen was, is in de sloot terechtgekomen. Daar verscheiden passagiers schade aan hunne bagage bekomen heb ben, hebben zij hun beklag bij den directeur van "Van Gend en Loos ingediend. Men meldt uit Tessel van 25 dezer: Hedenmorgen geraakte een tjalkschip bezet in het ijs voor de haven van Tessel. Eenige rappe man nen beproefden het te bereiken met een vlet, en namen kabels mede om verbinding met. den wal daar te stellen. Met behulp van een aantal men- scben beproefde men daarop het vaartuig in de haven te halen; doch de kracht van het ijs was sterker en de poging mislukte, waarop de opva renden het vaartuig verlieten. Men hoopt bij gunstig weder het nog te kunnen redden. De post-ijsboot tusschen Tessel en Nieuwediep had heden een verschrikkelijke reis. Door den harden wind en de zware zee, vergezeld van vorst, werd de mast overboord gezeild, waarop de manschap pen zich moesten redden met roeien. Des ochtends te 8 uren had men het Oude Schild verlaten, en, na de brieven aan Den Helder verwisseld te hebben, kwamen de manschappen eerst des avonds te 6 uren terug, verkleumd van koude. Te Tarbes is zekere Jean Bourguine in den ouderdom van 107 jaren overleden. Tot kort vóór zijn dood was hij nog in het bezit van al zijne vermogens en nog goed ter been. 'sDaags vóór Kerstmis zijn in de „halles centrales" te Parijs verkocht: 69000 dozijn oesters; 42,000 kippen, kapoenen en patrijzen; 16000 terrines de foie gras, en 550,000 kreeften. Doch ook de pandjeshuizen hebben 's daags vóór Kerstmis goede zaken gemaakt. Hetgeen ze dien dag beleend hebben, overtreft het. gewone cijfer met 45,000 Ir. Voor 't overige openbaart zich dit verschijnsel ieder jaar. Rechtzaken, Adv.-gen. Römer heeft in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad (strafkamer) zijne conclusie voorgedragen in de zaak van den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te 's-Hage tegen een vonnis van dat kantongerecht, waarbij een koetsier is ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van het weigeren, om bij het eindigen van den schouwburg zich met zijn rijtuig in de file te plaatsen. De ambt. van het O. M. bij het hoogste rechtscollege kon zich geheel vereenigen met de gronden van beslissing, in het vonnis uitvoerig uiteengezet. Ook hem kwam hét feit niet voor te vallen in de als geschonden aangevoerde artf. der algemeene politie-verordening. Zijne conclusie strekte mitsdien tot verwerping der ingestelde cassatievoorziening. De uitspraak van den hoogen raad is bepaald op 22 Januari. De arrond.-rechtbank te Arnhem heeft gisteren den heer F. J. Hallo, beschuldigd van oplichterij, veroordeeld tot eenè cellulaire gevangenisstraf van negen maanden en eene geldboete van f 300, subs, zeven dagen cellulair. BUITENLAND. Krankrijli. De „Gazette des Tribunaux" zegt in staat te zijn mede te deelen, dat het bericht, volgens hetwelk de heer Devienne, eerste voorzitter van het hof van cassatie, zijn ontslag zou ingediend hebben (naar aanleiding van hetgeen den heer Bailleul, advocaat-generaal bij het hof te Besancon, wedervaren is), van allen grond ontbloot is. De ongesteldheid of ziekte vau den heer Martel, minister van justitie, houdt aan, zoodat er aan gedacht wordt, den heer Jules Simon de portefeuille van justitie ad interim op te dragen. Duitschland.. Bij vonnis der rechtbank te Gera is Zijne Doorluchtigheid prins Hendrik XX van Reuss- Köstritz, (geb. 17 Juni 1852, tegenwoordig ver blijf onbekend) wegens verkwisting onder curateele gesteld. België. Volgens onze particuliere inlichtingen, zooleest men aangaande de beraamde bezetting van Bul garije door Belgische troepen in de „Indépen- dance", zijn bij de ministers, nog in de laatste dagen, niet dan geheel vertrouwelijke stappen ge daan en hebben daarvan de Belgische vertegen woordigers in het buitenland in de laatste dagen der vorige week op éven vertrouwelijke wijze mededeeling ontvangen. De minister van builen- landsche zaken moet, zoo gaat het blad voort, hun hebben doen weten, dat België, zonder de uitnoodiging, welke het in naam der conferentie te Konstantinopel wellicht kan worden gedaan, volstrekt af te wijzen, zich verplicht zou achten om zijne aanneming er van in de eerste plaats van zekere zedelijke en financieele waarborgen afhankelijk te stellen. Indien deze voorwaarden, vervolgt de „Indépendance", welke wij voorshands niet gelooven te kunnen openbaar maken, zoodanig zijn als onze particuliere inlichtingen, aan welker juistheid wij geen reden hebben te twijfelen, ze doen voorkomen, schijnen zij ons niet toe, kans te hebben van door de groote mogendheden te worden toegestaan. Turkije. Ondanks den regen is te Konstantinopel het Baïramsfeest met grooten luister gevierd. Eene ontzaglijke menigte toeschouwers woonde het bij. De nationale garde van Saloniki bevond zich in den stoet van den sultan. Het plan is gevormd om ingeval van oorlog 40 bataljons nationale garde uit belijders van alle godsdiensten te Konstantinopel te vormen. De wet van 6 October is definitief afgeschaft. De Grieksche bevolking te Konstantinopel moet zeer verbitterd zijn op den patriarch. Gis teren zou een manifestatie tegen hem plaatsgehad hebben, die ten gevolge van den regen is uitge steld tot heden of morgen. Midhat Pacha en Safvet Pacha zoo wordt uit Konstantinopel gemeld schijnen persoonlijk den vrede te wenschen. De gevolmachtigden ter conferentie schijnen, om den tegenstand der Porte te breken, geneigd om over zekere bijzon derheden te handelen, mits de uitgedrukte begin selen gehandhaafd blijven. Er zullen veel pogingen worden gedaan om eene vredebreuk te voorkomen, en de meeste diplomaten hopen dat ze vermeden zal worden. Lord Salisbury had Dinsdag een on derhoud met den sultan, dat eene gunstige uitwer king schijnt- gehad te hebben. De conferentie zal na de zitting van Donderdag waarschijnlijk Za terdag opnieuw bijeenkomen. De gevolmachtig den wenschen allen dat er spoedig eene beslis sing valle. Van haar specialen correspondent bij het Turksche leger, die zich van Rutschuk naar Kon stantinopel heeft begeven, ontving de „Kölnische Zeitung" het volgende van 24 dezer gedagteekende telegram„Heden had ik eene audiëntie bij den minister van buitenlaudsche zaken, Safvet Pacha. De minister deelde mij mede, dat voor eeu oorlog tusschen Rusland en Turkije voorloopig geen vrees bestond, daar de Porte, die harerzijds steeds de meest mogelijke tegemoetkoming aan den dag legde, ook thans nog naar hare beste krachten er naar streefde om een oorlog te vermijden, dien niemand in het belang van het geheele land zou kunnen wenschen." Het blad voegt er bij, dat de Porte natuurlijk in hare woorden zoolang mogelijk haar vertrou wen in den vrede aan den dag leggen zal. Aan een andere bron ontleent de „Kölnische Zeitung" het volgende bericht van 23 dezer uit Konstantinopel: „De plechtige voorlezing der con stitutie had hedenmiddag in tegenwoordigheid der ministers, der grootwaardigheidsbekleeders en eener groote volksmenigte plaats. Na de voorle zing weerklonken de geschutsalvo's. Omtrent den inhoud der constitutie kau nog met betrekking tot de verkiezingen voor ae Kamer van afge vaardigden worden medegedeeld, dat op elke 50,000 iuwoners één afgevaardigde komt en een speciale wet de wijze van verkiezen regelen zal. Het man daat van afgevaardigde is met de functie van openbaar ambtenaar, alleen de ministers uitgezonderd onvereenigbaar. De wetgevende periode duurt vier jaren. De afgevaardigden ontvangen voor de zit ting van November tot Maart 4500 frs.,' terwijl de door den sultan voor het leven benoemde leden van den Senaat een inkomen van 2300 frs. 's maands genieten." „Het programma, hetwelk door de conferen tie aangenomen en aan de goedkeuring van Turkije onderworpen is", seint de Parijsche correspondent van den „Times" dd. 25 dezer, „is heden uit verschillende authentieke bronnen bekend, zoo al niet in de détails dan toch in zijne essentieele punten. Het regelt in de eerste plaats de quaestie van het sluiten des vredes tusschen de Porte,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2