LEIDSCH N°. 5177. A0. 1876. Vrijdag 29 December. Nieuwjaarswenschen PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meerB 0.17£. Grooiere letters naar plaatsruimte. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek Adver tent i n van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te uiten naar gelang zij ner maatschappelijke betrekking. LEIDEN, 28 December. Bij de heden gehouden openbare verpach ting van de mestspeciën afkomstig uit de riolen en kolken binnen de gemeente, voor den tijd van 1 jaar, is als hoogste inschrijver pachter gewor- B. A. Van Ulden alhier, voor 0.85 per kub. meter rioolspecie en ƒ0.64 ,4/,00 per kub. meter kolkspccie; terwijl bij de mede gehouden openbare aanbesteding van het maken van afsluit hekken bij drie draaibruggen als minste inschrij ver voor de som van f 197 aannemer is geworden J. Brevée, smid alhier. Tot lid van het bestuur der afdeeling Leiden van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen is benoemd de heer Z. Beyl, commandant van het militaire detentiehuis alhier, ter vervanging van den heer majoor J. Swemer, die wegens drukke ambtsbezigheden gemeend heeft als zoodanig te moeten bedanken. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal eene ge wone vergadering houden op a. s. Zaterdag. Aan de thans verschenen uitvoerige stuk ken, betrekking hebbende op de herziening der wet van 18 Aug. 1857 tot regeling van het la ger onderwijs, ontleenen wij het volgende Een nieuw artikel 5 bevat bepalingen omtrent de ruimte der schoollokalen, voor ieder kind min stens 70 vierk. decimeter oppervlakte en 4 Ms Tuimte. Kwcekelingen zijn zij, die den leeftijd van 16 jaren bereikt en den ouderdom, waarop zij tot het examen als hulponderwijzer of hulponderwij zeres kunnen worden toegelaten, nog niet bereikt hebbende, bij het schoolonderwijs behulpzaam zijn. Wanneer zij bij een tweede examen voor den rang van hulponderwijzer of hulponderwijzeres niet sla gen, dan mogen zij niet langer behulpzaam zijn in het geven van schoolonderwijs. De aanduiding van het aantal rijkskweekscho len, in art. 12 der bestaande wet, vervalt. Daaren tegen wordt een nieuwe bepaling bij dat artikel gevoegd, houdende dat ook de provincie, de gemeente en bijzondere personen normaalscholen zullen kunnen oprichten. De bepaling van art. 15 der bestaande wet om trent haar niet-toepasselijkheid op verschillende gevallen is eenigszins uitgebreid. Bij de vakken van het gewoon lager onderwijs kunnen gevoegd worden het onderwijs in de be ginselen van eene vreemde levende taal, in die der wiskunde en in de fraaie handwerken. Voorts is een nieuw artikel in de wel opge nomen, bepalende, dat door de gemeente geregeld worden het schoolplan, de schooltijd en devacan- tiën, zullende de regeling der schooluren moeten geschieden in overleg met de leeraren der ver schillende kerkgenootschappen. Omtrent het aantal kinderen, dat op een school vereenigd mag zijn, is bepaald, dat elke school niet meer dan 400 kinderen mag tellen. Op elke school, onverschillig het aantal kinderen, moet steeds een hoofdonderwijzer zijn. De onderwijskrachten zijn verder aldus verdeeld voor 4180 leerl. door 1 huipond. 81-120 2 121160 2 en 1 kweekei. 161—200 3 „1 201-240 3 „2 241—280 3 „3 281 320 4 2 321-360 4 „3 361-400 5 2 Uit Den Haag wordt gemeldHet doel, dat de heer Polak Daniels op het oog had, toen hij uitstel vroeg van de behandeling der kermis- quaestie, is bereikt. Het publiek, dat door het plotseling aan de orde stellen van het afschaffings- voorstel niet in de gelegenheid was het voor en tegen uiteen te zetten, heeft zich thans doen hoo- ren. Tal van adressen om de kermis in stand te houden, zijn bij den raad sedert zijne vorige vergadering ingekomen. B. en W. moeten aan den wensch van den raad, om een preadvies in te dienen omtrent het voorstel tot afschaffing der kermis, hebben voldaan. Dat stuk moet ten gunste van het behoud luiden. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Nieuwediep, is 25 dezer kaap Roca gepas seerd; de „Voorwaarts", van Nieuwediep naar Batavia, is 25 dezer des avonds van Southampton vertrokkende „Koning der Nederlanden" is den 24sten van Batavia naar Nieuwediep vertrokken de „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, is 26 dezer kaap Roca gepasseerdde „Drenthe", van Java naar Rotterdam, passeerde den 26sten dezer Tarifade „Friesland", van Java naar Nederland, arriveerde 27 dezer des namiddags te Suez. Eerste Kamer. Heden zijn alle laatstelijk ingekomen wetsontwerpen onderzocht en deze met de hoofdstukken I, Vllb en de wet op de mid delen morgen aan de orde gesteld. Dan zijn tevens aan de orde ontwerpen betreffende de verwissel baarheid van de muntbiljetten en de Indische muntwet. Z. M. de Koning heeft den commies der posterijen 4de klasse J. A. Stroband uit 's rijks dienst ontslagen. Z. M. heeft mr. A. Blussé, wiens diensitijd als directeur vanwege den handel bij het vrij entrepot met 31 December eindigt, opnieuw als zoodanig beuoemd; aan C. Van Bevelen, J. Jumelet en H. De Koning, allen ie Bruinisse, vergund het aannemen en dragen der medaille 2de kl. voor menscblievende daden, hun door Z. M. den koning der Belgen geschonken; aan A. Ph. Kapteyn, met ingang van 10 Januari, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van adsp.-ingenieur voor het stoomwezenbenoemd tot lsten luitenant bij den grooten staf, Zr. Ms. ordonnance-officier, den 2den luit. R. barou Van Heeckeren van Mole- caten, van dien staf; bij den plaatsclijken staf, den 2den luit. P. J. II. A. Jaussen, plaatselijk adjudant 2de kl. te Venlo; bij de infanterie, de 2de luit. E. A. Pols en A. Berends, van het wapen, eerstgen. op nonact. en laatstgemelde voor den tijd van 5 jaren gedet. bij het leger in Ned.- Indiëbij den staf van het wapen, den 2den luit. W. P. A. Brocx, van dien staf, werkzaam bij de kon. milit. academie; bij het reg. gren. en jagers, de 2de luit. J. R. Boissevain en E. K. J. V. Van Muiken, beiden van bet corps; bij het 1ste reg., den 2den luit. C.G. Kamerling, van het corps; bij het 2de reg., den 2den luit. J.A. Suringar, van het corps, C. P. De Veer, van het 4de reg., A. E. Van Dullemen, van het 6de reg., tot dusverre gedet. bij i het kolon. werfdepot, en J. E. Oltmans, van het 4de reg.bij het 3ije reg., den 2den luit. M. H. Damme, van het corps, H. A. Kantelaar, van het 8ste, en G. Sterk, van het 6de reg., J. W. P. H. Tissot van Patoi,, van het corps, W. J. E. Bouwers, van het 6de, A. ,G. Van Tricht, van het 8ste reg.; bij het 4de reg., de 2de luit. G. K. Hooghwinkel en H. A. Brouwer, van het corps; bij het 5de reg., de 2de luit. W. A- T. De Meester en J. E. C. A. Timmerman, van het corpsbij het 6de reg., de 2de luit. E. W. Weve en F. II. A. Sabron, van het corps; bij het 7de reg., de 2de luit. G. J. De Balbian van Doorn, W. J. A. De Kempenaer en.M. Schrek, van het corps, eerstgen. adjudant; bij het 8ste reg., den 2den luit, J. M. Obreen, van het corps, en JW. Draayer, van het 3de reg.bij het instructie bataljon, den 2denluit. J. H. A. Nierstrasz, van het corps. Toonkunet-conoert. IJ; Het valt niet te ontkennen dat commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden loffelijke pogingen aanwenden omden leden dit seizoen veel en velerlei kunstgenot aan te bieden. De avond van gisteren was er weder een bewijs van. Bepaal den toch vroeger de concerten zich hoofdzakelijk tot instrumentale uitvoeringen, in den laatstpn tijd wordt tevens voor den zang een meer rechtmatige plaats ingeruimd. Voor de eerste maal verleende nu ook de hoogste koorklasse der Muziekschool hare medewerking. De uitvoering van het vrouwen koor „Schlaflied der Zwerge" uit Reinekes „Schneewittchen" kon in vele opzichten niet anders dan ieders goedkeuring wegdragen. Ze getuigde niet alleen van goede leiding, maar kenmerkte zich door eenheid en zuiverheid van zang. Het eerste optreden dezer koorklasse op een concert geeft alleszins tot den wensch aanleiding dat het niet bij deze enkele maal zal blijven. Een niet ge ring gedeelte van het programma werd vervuld door den reeds van vroeger ook hier ter stede niet onbekenden tenorzanger Carl Schneider, thans professor in den zang aan het Conservatorium te Keulen. Al moge de tijd sedert hij op de groote uit voeringen der Leidsche Zangvereeniging de solopar tijen vervulde, ook op hem blijkbaar invloed hebben uitgeoefend, toch is het jeugdige vuur hem bijge bleven en is het nog een waar genoegen hem te mogen hooren. Welk een gevoel, uitdrukking en kracht wist hij niet in de schoonearia uit Webers „Euryanthe" te leggen. Nog meer kwamen zijue gaven uit in de zoozeer verschillende en toch zoo schoone liederen van Jensen„Murmelendes Liift- chen" en „Mnrgareth am Thore" alsmede, in Ilillers „lm Maicn". Hier toch toonde hij welk een fijn- beschaafde, degelijke voordracht hem eigen is. De aanwezigen waren dan ook zeer dankbaarterwijl den zanger na een korte toespraak van den voor zitter niet alleen als een blijk van waardeering voor zijne medewerking aan dit concert, maar vooral voor zijne diensten aan de toonkunst in 't algemeen bewezen, onder herhaalde toejuichingen van het publiek en fanfares van het orkest hst eerelidmaatschap der Maatschappij werd aangebo den, eene onderscheiding, welke slechts zeer zel den wordt toegekend. Door zijne vroegere leer linge, thans onderwijzeres aan da Muziekschool, werd hem tegelijkertijd een lauwerkrans om de slapen gelegd. Gevoelig voor zooveel blijken van belangstelling en genegenheid, zeide hij daarvoor dank, met den wensch dat de kunst, die ook vooral in Nederland zooveel beoefenaars telt, steeds „hoch" blijve leven. Schoon en treffend was eveneens

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1