Met een enkel woord is onlangs ge wag gemaakt van overstroomingen, welke verleden week in Spanje en Portugal verschillende plaatsen hebben geteisterd. Aan de sedert in onderscheidene dagbladen daaromtrent medegedeelde bijzonderhe den is het volgende ontleend. Op de spoorwegliju tusschen Cordova en Malaga is op het oogenblik, dat de trein Aguavillo voorbijstoomde, de brug ingestort, waarbij vier personen omkwamen. Te Sevilla heeft groote ellende geheerscht, daar de laag gelegen wijken geheel onderliepen. De ko ningin-moeder Isabella, de hertog van Montpensier en andere aanzienlijke personages lieten het daarbij aan onderstand niet ontbreken. In de provincie Iluelva is San-Lucar de Guadiana bijkans geheel vernield en te Gibraltar zijn ten gevolge van de zware regens geheele muren ondermijnd en inge stort. lil Portugal heeft vooral de Taag verwoes tingen aangerichtzoo brak de zware dijk, welke Valada beschermde, door en de vijftien duizend inwoners moesten op eene nabijgelegen hoogte een goed heenkomen zoeken. Op de meeste spoorwegen werd het verkeer gestremd en te Lissabon zelf zijn een aantal streken in de benedenstad onder- geloopen en verscheidene huizen bezweken. Te Porto is de Douro niet minder dan vier meter boven zijn gewonen waterstand gestegen. Een gevangene te Goes heeft aan een regent der gevangenis, die onderzoek kwam doen naar zijne klachten over het voedsel, met den ge- vulden eetlepel een slag op het achterhoofd toe gebracht, waardoor bloedstorting is ontstaan. Dienzelfden dag heeft de man, naar de „G. Ct." meldt, ook nog den cipier verwoud. Maandag j 1is te Par ij s het lijk van Maria Raspail, dochter van den onverzoenlijken afgevaardigde der linkerzijde, ter aarde besteld. Het aantal personen, die den lijkstoet hebben ge volgd of op Père la Chaise waren bijeengekomen, om de kist in de groeve te zien dalen, wordt op 50,000 geschat. Maria Raspail was een voorbeeld van zelfopofferende kinderliefde. Toen Raspail acht jaren gevangen zat op Mont St.-Michel, leefden zijne vrouw en kinderen in de nabijheid dezer door de zee bespoelde forteres. De vochtigheid van het klimaat en de zorg voor haren echtgenoot doodden mevr. Raspail. Op haar sterf bed verzocht zij hare dochter haar te beloven dat zij haren vader trouw aanhangen en hem beschermen zou. Maria Raspail beloofde het en heeft trouw woord gehouden. Elk aanzoek tot een huwelijk sloeg zij af. Toen Raspail op 82-jarigen leeftijd wegens een drukpersovertreding tot twee jaren gevange nisstraf veroordeeld werd, vroeg en verkreeg de dochter verlof bij haar vader in St.-Pélagie te wonen. In dat donker, vochtig verblijf ontwik kelde zich de kiem tot longtering bij haar. De vervolging tegen haar broeder Xavier Raspail, wegens het uitgeven van een boek ten gunste der amnestie, was oorzaak dat haar vertrek naar Monaco tot herstel barer gezondheid werd uitgesteld, en zijne veroordeeling tot acht maanden gevangenis straf gaf haar den laatsten stoot De „Times" geeft een vrij uitvoerig overzicht van het nieuwe drama van Tennyson, getiteld „Harold". Het blad is van oordeel, dat de dichter van dit onderwerp, dat zich zoo goed tot tragische als dramatische behandeling leende, op uitnemende wijze partij getrokkeH heeft en stelt het, althans wat de karakterteekening aangaat, hooger dan zijn „Queen Mary'. Ben paar weken geleden deelden de meeste bladen mede dat te Londen rioolboter werd gemaakt, door het vet uit de Theems te verzamelen. Een bekend Engelsch tijdschrift, aan geneeskunde gewijd, de „Sandbary Record", ver klaart dit recept een verzinsel, en voert als bewijs o. a. aan, dat de vetdeelen uit de riolen zoo be zwangerd zijn van paraffne, dat zij niet meer kunnen gezuiverd worden en hoogstens dienen kunnen voor de vervaardiging van de gemeenste zeep. Zondag-avond omstreeks halfzeven zijn tusschen Aix-les-Bains (Savooie) en Chatillon twee treinen tegen elkander geloopen, waarbij, voor zoover bekend is, acht personen omgekomen cn een vijftiental gekwetst zijn. Een Parijsche brievenbesteller,Mau- bert genaamd, en zijne vrouw stonden onder ver denking een brief te hebben gestolen, bevattende 180 Ir. en een loterij-briefje. Zij werden gevan gengenomen en een onderzoek werd ingesteld, maar er werd geen enkel bewijs hunner schuld gevonden en na 76 dagen van hunne vrijheid beroofd te zijn geweest werden zij weder op vrije voeten gesteld. Toen zij gearresteerd werden, wa ren verschillende hun toebehoorende voorwerpen, waaronder twee bankbiljetten van 100 fr., in be slag genomen en ter griffie gedeponeerd. Voor Fransche dieven schijnt echter zelfs de plaats des gerechts niet heilig te zijn, want op een goeden morgen waren de voorwerpen verdwenen. De arme man was bovendien zijne betrekking kwijt en zijn huisbaas liet zijn goed gerechtelijk verkoopen, tot betaling der huurpenningen. Maubert eischte na zijne invrijheidstelling van de griffie de in beslag genomen voorwerpen terugmaar deze stuurde hem met een kluitje in 't riet. Hij heeft zich nu met een adres tot de kamer gewend, die de petitie aan den mi nister van justitie heeft opgezonden, met verzoek den man schadeloos te stellen, die onschuldig zoo veel heeft moeten lijden. Ofschoon het onderzoek niets dan gunstigs omtrent zijn gedrag heeft aan het licht gebracht, weigert de administratie der posterijen hem weder als besteller in dienst te nemen. Bij deze schijnt de stelregel te gelden, nooit een ambtenaar weder in dienst te nemen, die eenmaal van oneerlijkheid is verdacht, al werd zijn onschuld ook zonneklaar bewezen. R echtzaken. Dinsdag deed het gerechtshof te Arnhem uitspraak in de patentzaak tegen mr. P. C. Bijleveld, burge meester van Nijmegen. Het hof heeft bij zijn arrest de gemeente Nijmegen als patentphchtig gasfabrikant beschouwd. Zij levert haar fabrikaat ook aau particulieren bij de maat of bij abonne ment. Wel worden de gasrechten als belasting geïnd, maar zij zijn daarom nog geen belasting, daar art, 328 der gemeentewet niet toepasselijk is op producten van eene fabriek. De gemeente verleent niet aan ingezetenen of anderen het ge bruik van hare fabriek, maar verkoopt en levert haar fabrikaat, dat dus in eigendom op de ge bruikers overgaat. Al ware deze beschouwing niet juist, dan nog zou het tegenover den fiscus niet baten, daar deze alleen op bet beroep let. De bedoeling om winst te behalen is volgens het hof geen criterium van patentplichtigheid. Het hof heeft het vonnis der rechtbank te Nijmegen ver nietigd en den burgemeester veroordeeld tot f 25 boete. Het gerechtshof te Amsterdam heeft giste ren uitspraak gedaan in de bekende zaak van Maria Magdalena Adolfs, van beroep naaister, wonende op het Bagijuhof te dier stede. Men zal zich herinneren dat zij had erkend een zestien jarig meisje te hebben gebracht naar het Roomsch- Katholiek gesticht „de goede Herder" te Zoeter- woude, met het doet haar te onttrekken aan den invloed harer moeder, die een minder goed levens gedrag leidt, Het hof overwoog o. a. dat zij wel is waar de toestemming dier moeder had verkre gen, maar op het bedriegelijk voorgeven dat hare dochter zou worden opgenomen in een pensionaat, een woord, dat zij niet slechts tot de moeder maar ook tot andere personen heeft gebezigd. De wegvoering naar bovenbedoeld gesticht voor gevallen meisjes, in verband met de daaraan voor afgaande door de beschuldigde gepleegde hande lingen, leveren het bewijs op van bedrog, terwijl de strafbaarheid van het. feit niet wordt wegge nomen door de omstandigheid, dat zij is een natuurlijk niet erkend kind, tusschen hetwelk en zijne moeder volgens art. 335 van liet Burgerlijk Wetboek geen burgerlijke betrekkingen bestaan. Vermits toch de persoon die bij hare geboorte akte als hare moeder wordt genoemd zich ook als zoodanig heeft gedragen, besliste het hof dat zij onder het gezag of bestuur dier moeder heeft gestaan in den door art. 354 van de Code Pdnal bedoelden zin. Het is toch onaannemelijk dat de strafwet- gever kan hebben gewild, een natuurlijk niet erkend kind over te laten als een prooi van ieder die het wil ontvoeren. Het hof verklaarde mits dien de beschuldigde schuldig aan de haar ten laste gelegde bedriegelijke wegvoering van een minderjarige van de plaats, waar zij was gebracht door degene aan wier gezag of bestuur zij onder hevig of toevertrouwd was, en veroordeelde haar, met toepassing van de verzachtende omstandig heid vau bekrompenheid van verstand, lot. een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen. Naar men verneemt zal cassatie worden aangeteekend tegen die beslissing. KOLONIËN. BATAVIA, 14 November. Naar men verneemt moet 11. Vrijdag ten huize van den kapt. der artillerie G. Wijs in een der bijgebouwen van het hotel van den legcr-commau- dant des avonds gedurende de opera-voorstelling, waarheen de bewoners zich begeven hadden, een belangrijke diefstal aan goud en juweelen benevens eenig tafelzilver, te zamen tot een bedrag van f 2000, hebben plaats gehad. Er rust zware ver denking op een vroegeren huisjongen van generaal De Neve, die eenigen tijd geleden verdwenen is na een diefstal van een paar honderd gulden en dien het nog niet is mogen gelukken terug te vinden. Deu Sden dezer arriveerde te Padang van Atjeh het stoomschip „Sindoro", medebrengende 116 zieken en gekwetsten. Onder de laatsten be vindt zich luit. Van Vooren, die door het ontij dig springen eener granaat beide bcenen verloor; voorts 1 Ambonees, die in denzelfden treurigen toestand verkeert, doch het verlies der zijne te wijten heeft aan de onbedachtzaamheid van een Europeesch soldaat, die zich daarvoor bij den krijgsraad te verantwoorden zal hebben. Door deo gouverneur-generaal van Ned.-Indic zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een Iwcej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den '2den comm. bij be* dep. van fin. N. H. Maas. Ontslagen: Eervol, als bnitengew. lid van den res.-raad te Bcngkalis, G. S. Nedervecn Pieterse; eervol, oit zijne betr., w. ziekte, de griff, bij den landraad to Brebes A. H. Willemsen; nit 's lands dienst, de adj.-comm. bij den post- en telegraafd. H. J. Weyenbergh. Benoemd: Tot chef van het kadastr. en stat.-bareel in de res. Kadoe, de contr. 1ste kl. P. H. Van der Kemp; tot griff. bij den landraad te Brebes C. A. W. Fran zentot landm. lste kl. van het kadaster W. Van der Rest; tot 2dcn onderw. aan de kwceksch. voor iul. onderw. te Bandong F. E. Luitjes. Ontslagen: Bij de in- en oitvóerr- enz., oit 's lands dienst, de ben. ontv. te Bantam W. C. Verwey en de ontv. te Mengala F. L Hendrik, en benoem d: tot ontv. to Bantam, J. Cobet; tot ontv. te Mengala A. M. C. Van Bevervoorde; tot ontv. te Grissee, J. Spaanderman; tot boekh. J. Z. H. Gofliotot verif. 5de kl. jhr. J. C. Goldman. Bij den post- en telegraafd. benoemd tot comm. 2de kl., L. C. H, Gronovius; tot comm. 3de kl., H. E. Hoff. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den contr. lste kl. J. A. Van den Broek; ten tweej. verlof naar Europa, aan den onder-pastoor bij de R.-K. gem. te Batavia A. P. C Van Moorsel; een tweej. verlof naar Ned. aan den comm. 2de kl. bij den postd. P. L. G. Weiter; een tweej. verlof naar Europa, aan den opz. 2de kl. bij het mijnw. P. J. Tant. Ontslagen: Uit 's lands dienst, de gew. klerk op het res.-kantoor te Djokdjo- karta L. A. Lamslag; eervol, uit 's lands dienst, de hulpooder- wijzeres aan de o. 2de 1. s. te Soerabaia E. H. M.Sijrier, en da gew. opz. 3de kl. bij den dienst der spoorw. op Java E.'F. J. Heunings. Benoemd: Tot hulpprediker der inl. christengem. te Amahey, N. Rinnooy; tot commies op het res.-kantoor te Djokdjokarta C. L. G. Van den Berg; tot lid bij den landraad te Menndo, J. E. Pattijnama. Ontslagen: Bij het binncnl. bestuur op Java en Mudura: eervol, uit huune betr., w. ziekte, dc contr. '2de kl. E. F. F H. Van Benthem vau den Bergh en E. Constant. Benoemd: Tot contr. 2de kl. L. Ch. H. Fraenkel en jhr. F. J. Van Haeften; tot adsp.-contr. L. D. J. Van Elk en H. Th. Hendriksz. Bij het binnenl. bestnnr op de bezitt. bniten Java en Madura: tot contr. 2de kl. J. P. Th. Van der Lilhtot adsp.-contr. D. G. Beek en F. Van Braam Morris. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens 12 jaren ODafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. S. P. Oudkerk Pool; een tweej. verlof naar Europa, wegeus 2 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indié, aan den kapt. der inf. F. H. Schuemaker. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den onder-int. der 2de kl. bij de militaire- admio. F. 11. Sexauer. Ontslagen: Eervol, uit Zr. Ms. inilit. dienst, w. overgang in 's lands bnrg. dienst de 2de luit.-kwart., H. Th. Hendriksz. Departement der Marine. Vergunning verleend: Om naar Ned. terug te kceren, w. langd. verblijf in Ooat-Iudië, aan den luit.-ter-zee lste kl. H. A. Sirks. BUITENLAND. Frankrijk. Door het besluit der Duitsche regeering, om officieel aan de Parijsche wereldtentoonstelling geen deel te nemen, dat wil zeggen, om geen som uit de staatskas aan te wijzen tot goedmaking der kosten van deelneming, en om geen commissie voor de tentoonstelling te benoemen, is geheel Duitschland van de mededinging uitgesloten. Wel hadden verscheidene handelshuizen het verlangen te kennen gegeven, om op eigen kosten aan de tentoonstelling deel te nemen, maar dit wordt hun niet vergund. De heer Teisserenc de Bort, minister van koophandel, heeft namelijk eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij wijst op art. 9 van het algemeen reglement, hetwelk bepaalt, dat niemand tot mededinging toegelaten kan worden, dan door

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2