NV 5173. 1876 Vrijdag 22 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiilcn por 3 maandenf 1.10. Franco por postw 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AltVEliTEMIL.N: Van 16 r.epols 1.05. Iedere regel, moor Groolere letters naar plaatsruimte. In dit nummer bevindt zich de bon, welken men gelieve alt te knippen en waarmede men Vrijdag van 9 tot 9 uren het premie-boekwerk tegen betaling'van ÏO cents aan liet Bureel kan af halen. Den Abonné's bulten de stad die de premie ooit j Zaterdag kunnen afhalen, zal ze worden toegezonden tegen Inzending van den bon, 10 cents voor 't gereedmaken en cents voor het frankecren per post (in post zegels). TA 1» S-B E iiICHTE N. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, op Zaterdag deu 23,ten December, de, namiddags te drie uren Onderwerpen 1°. Voortzetting van de Voordracht betrekkelijk de duinwater leiding. (Concept-voorwaarden en guedkeoring van de planoeo). 2°. Idem betrekkelijk het onderwijs in de Franeche taai aan de Kweekschool. (266 en 277) 3». Staal van af- en overschrijviog op dc gemeen te-beg routing voor I87'i. (778) 4°. Voordracht betrekkelijk bet leggen van een brog over de siDgelslout bij de Garnizoeoa-iofirmerie. (267) 5°. Idem tot vermeerdering van het aantal onderwijzers aan .de jongensschool der Zde klasse. 69) 6°; Idem strekkende om een der lokalen van de school op dc Oude Vest in gebruik te geven aan de Commissie voor de Volks- en burgerzangscholen. 75) 7°. Verzoek van den lieer A. De Prcz om ontslag als leeraar aan de gemeente-instellingen voor honger en middelbaar onderwijs. (173) 8°. Idem van Mr. S. Visseriog c. s. strekkende tot demping van een gedeelte van het Rapenburg. (268) LEIDEN, 21 December. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd ■tot doctor in de rechten de heeren G. R. A. Lemmens, geb. te Munstergeleen, en L. C. Van der Feen, geb. te Amsterdam, beiden met Stel lingen, en tot doctor in de philosophie de heer A. E. Beuzekamp, geb. te Zutfen, met acad. proef schrift „Observationes in Plutarchi Vitam Catonis TJticensis." Bij de op 18 dezer plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van de levering van papier, schrijf- en verdere bureaubehoeften, ten dienste der plaatselijke Secretarie, waarvan de gunning was aangehouden, is als minste inschrijver aanne mer geworden de heer J. N. Gever, winkelier alhier. De onlangs gehouden eerste uitvoering van kamermuziek door Ernest Appy, te Haarlem, ondervond de medewerking van de Rotterdamsche Octet-vereeniging en van den heer Landsman, pianist te 's-Gravenhage en onderwijzer aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. De uitvoering der verschillende compo- sitiën, zegt het „N. v. d. D.", was tot de kleinste détails keurig en schoon en schonk den hoorders een onwaardeerbaar genot. Groot waren dan ook de lof en bijval, die de kunstenaars voor hunne talenten inoogstten. Het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw had de verschillende genootschappen voor land- en tuinbouw in Nederland uitgenoo- digd, twee leden af te vaardigen naar eene vergadering, welke gisteren te Amsterdam in Artis gehouden werd, tot bespreking der vraag, of men eene collectieve inzending doen zou naar de ten toonstelling te Parijs in 1878. Zestien genootschap pen waren vertegenwoordigd en de gestelde vraag werd in beginsel toestemmend beantwoord. Hierop ging men over tot het benoemen eener voorloopige commissie, uit 9 leden beslaande, aan welke is opgedragen voorstellen te doen voor eene collec tieve inzending der verschillende Nederlandsche genootschappen, welke later eene definitieve tentoon- stellings-commissie benoemen zullen. In de helft der maand Maart a. s. zal in Den Haag hef examen aanvangen van onderoffi cieren, dingende naar den rang van 2den luit. bij het leger hier te landehet aantal opengestelde plaatsen isvoor de infanterie 40, waarvan 5 voor het lichter examen, voor de cavalerie 4 en voor de artillerie 12. Tegelijk met dat examen zal het examen gehouden worden van onderofficieren, din gende naar den rang van 2aen luit. bij het wapen der infanterie, cavalerie en art. van het O.-I. leger. Burg. en Weth. van Rutterdam hebben een plan tot uitbreiding van de drinkwaterleiding ingediend. Het buizennet moet opnieuw worden uitgelegd, daar het waterverbruik zóó is toegeno men, dat de bestaande inrichting onvoldoende is de kosten van uitvoering worden op f 400,000 begroot. - Naar de „Amsterd. Ct." meldt heeft de Oostenrijkscbe regeering dc onze uitgenoodigd zich aan te sluiten bij de internationale overeen komst tusschen Oostenrijk en Italië tot bescher ming der trekvogels. De minister van oorlog heeft gisteren in de Tweede Kamer bij den aanvang der discussie over zijn budget, eene zeer uitgebreide rede ge houden, om zijne indrukken mede te deelen om trent onze weermiddelen. Dit tafereel was verre van gunstig, zoowel wat administratie en andere dienstvakken, als de levende strijdkrachten betreft. Wat de laatsten aangaat, heersehte bij alle wape nen gebrek aan oefening, aan officieren, aan kaders en aan vrijwilligers. Als de handen niet spoedig aan het werk worden geslagen, dan zal bij het eerste conflict onze nationaliteit groote kans loo- pen verloren te gaan. Met medewerking der ver tegenwoordiging zal hij trachten de noodige ver beteringen aan te brengen, die, ja veel geld kosten maar strekken moeten tot handhaving onzer neu traliteit en onzer nationaliteit. Hij deelde vervol gens zijne plannen voor de toekomst mede, strek kende op alle gebied tot het verzamelen der goede elementen, voor de versterking der zwakke en verbetering der gebrekkige. Naast de schaduw zijde heeft de minister ook de lichtzijde uiteen gezet en opgegeven, wat hij reeds in twee maan den gedaan of voorbereid heeft in het belang onzer weerbaarheid. De wet, regelende het onder wijs aan de militaire academie, is bij den raad van state; andere regelingen zijn in bewerking. Heden werd de discussie over de onderdeelen van het budget voortgezet. Na verwerping van twee amendementen van den heer Van Houten, is eerst de vestingbegrooting aangenomen met 55 stemmen tegen 9 en daarna het hoofdstuk oorlog met 54 tegen 14. De discussie over het depar tement van koloniën is daarop aangevangen. Aan het slot der laat geëindigde zitting is ingekomen een ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs, dat dadelijk ter drukkerij is verzon den. Voorloopig wordt vernomen dat daarin als hoofdbeginsel opgenomen is verplichte schoolgeld heffing, behalve in die gemeenten, waar geen opcenten op de grondbelasting en geen hoofde lijke omslag wordt geheven. Hedenavond te half- acht voortzetting van het hoofdstnk koloniën. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tpt doctor in de wis- en natuurkunde de heer P. M. Heringa, van Tilburg. De „Staatscourant" behelst het verslag der commissie voor het 23 October jl. en volgende dagen gehouden examen voor de betrekking van leerling-consul. iZ. M. heeft aan J. W. Aikema en L. H. Weetjen te Amsterdam vergund het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van Frans Jozef. Gemengd Nieuws. Als eene zeldzaamheid verdient wel vermelding dat heden Catharina Susanna Eterzeel den dag herdenkt waarop zij vóór 25 jaren op de Amsterdamsche kleederbleekerij alhier bij den heer Wijne in dienst kwam. Zij is nog steeds ijverig in het vervullen harer plichten en geniet voortdu rend het volle vertrouwen haars meesters. Eergisteravond zijn alhier door in- sluiping in een winkel op de Aalmarkt verschei dene parapluie's ontvreemd. Hedenmorgen is zekere H, S. H., sjouwer van beroep, 64 jaar oud, terwijl hij van eene schuit, liggende in het Levendaal, zand kruide, plotseling dood gebleven. Bij de exercitie der infanterie, heden nabij deze stad gehouden, is een soldaat in den Singel gevallen, bij zekeren v. d. M., koffiehuis- houder, ingebracht en vervolgens per vigilante naar de infirmerie vervoerd. In het nagenoeg voltooide gebouw bestemd tot archief van het provinciaal gouver nement in Den Haag, dat in den tuin achter het lokaal is opgetrokken, heeft men gisterochtend het lijk gevonden van een stukadoor die aldaar ar beidde. Na vertrek van het werkvolk was hij in het huis gebleven en had zich door ophanging van het leven beroofd. Nader meldt men aan het „U. D omtrent de gasontploffing te Vianen, dat die des avonds plaats greep onder de slaapkamer der be woners, waar de vrouw van den gewezen winke lier H. Rooseboom te bed lag. De dochter, die er juist was, den reuk van het gas bespeurende, onderzocht de pas nieuw aangelegde gasleiding door met een lichtje langs de pijpen te gaan, waardoor de ontploffing plaats had, die geheel "Vianen in rep en roer bracht. Daar er geen brand ontstond, wordt de schade door de brandassuran- tie niet vergoed. De aanzienlijke schade komt dus neer op den bewoner van het huis, die het eerst voor eenige dagen betrokken had. Het huis was pas gekocht, veranderd en hersteld en is- bijna geheel uit het verband gerukt, terwijl overal de scheuren in de muren te zien zijn. Men meldt uit Zwolle, dat zekere Simon Roecburt, tegen wien wegens omkooping van getuigen bevel van gevangenhouding was uit gevaardigd, zich gisteren in de pistole" der ge vangenis, waar hij in voorloopig arrest zat, heeft opgehangen. Te Dieren heeft van Dinsdag-voor- middag tot aan den avond eene zonderlinge vis- soherij plaats gehad, welke geen bevredigend resultaat heeft opgeleverd en ook denkelijk niet zal opleveren. Het gold namelijk het visschen naar een geslacht varken. De smid B. van het naburige Oldburgen kwam aan de overzijde met 2 geslachte varkens, om die te Doesburg af te leveren. Wat haastig van aard zijnde, had de man geen geduld te wachten totdat men hem. van deze zijde met de pont kwam halen. Hij laadt daarom zijn varkens in eene boot, die toe vallig aan de overzijde ligt, roeit daarmede den IJsei op, doch op de diepte zijnde, schiet onge lukkig een er van ter waarde van p. m. f 60 over boord, en blijft, niettegenstaande alle aange wende pogingen om het terug te vinden, nog steeds te zoek. a

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1