N°. 5172. A*. 1S76. Donderdag 2l December. EEN EN ANDER UIT HET GE- MEENTERAADSVERSLAG. -- ,w PRIJS DER ADYEÈTÊNTÏJÖN: Van'l6 regels.f l.OS. Iedere regel meerVo«ïi- Groolfere letters''naèt plöatsrniriile. PRIJS DEZER COÜRANT: Veor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- DE BON, wdarmede Vrijdag het Premie-Boekwerk aan het BureelKoepoortsgracht N°. 1, kan worden afge haald, zal den Abonné's in bet volgend nummer worden verstrekt. Zij die het bedrag over het vorig kwartaal nog niet hebben voldaan, worden verzocht dit alsnn nog Donderdag te doen. Na Vrijdag is het-recht op de pretaië'vervallen. Wie eenigszins geregeld de officièele verslagen der zittjngen van onzen gemeenteraad volgt, hem moet het bij de nalezing van die documenten soms zonderling te moede worden. Keeds terstond gevoelt hij zich ontstemd bij de gedachte, dat de late verschijning dier stukken er alle actualiteit aan ontneemt; doCh 't is waar, die klacht is hem reeds zoo dikwijls over de lippen gekomen, dat hij er zich met bewonderenswaardige gelatenheid aan gewend heeft haar in het diepst van zijn binnenste te besluiten. Eindelijk dan ligt het lang tevergeefs verbeide blad open voor hem en hij begint zijn lectuur, echter niet zonder zich' door een vluchtigen blik in het oudbakken ge- meenteraadsnieuws te hebben overtuigd, dat hij werkelijk lezen kan, want een treurige onder vinding heeft het hem geleerd zelfs dat is niet altijd mogelijk. Met hoeveel ergernis herinnert hij zich, dat hij eenmaal 't gold juist de beraad slagingen over een hoogst belangrijke zaak plotseling stuitte op den naam van een der spre kers, maar ook niets meer dan den naam. Wat was het geval? De zinsneden, die telkenmale achter dien naam hadden moeten volgen, waren achterwege gebleven, omdat het raadslid, dat ze had uitgesproken, uit hoofde van afwezigheid in de onmogelijkheid had verkeerd de drukproeven van zijn betoog voor de pers na te zien. Maar laat ons eerlijk zijn en bekennen, dat zulk een halve publiciteit gelukkig tot de zeldzaamheden behoort. Trouweus de gemeenteraadszittingverslag- lezer men houde ons dit wel ietwat veelletter- grepige woord ten goede die al de hier aan geduide klippen gelukkig is te boven gekomen, vindt niet zelden nog reden genoeg om aan zijn verbazing lucht te geven. Met ademlooze bewondering kan hij de tours de force volgen, met onbegrijpelijke behendigheid verricht om een beginsel te redden. Hoor slechts en verbaas p! Er bestaat een besluit, waarbij be paald is, dat jaarlijks '/,5 van de kosten voor schoolbouw enz. op de begrooting zal worden teruggebracht voor aankoop van inschrijvingen. Maar om een zeer billijke reden de overwe ging dat gedurende 1877 de ingezetenen van de duinwaterleiding onmogelijk eenig voordeel kunnen genieten doet de commissie van financiën het voorstel, dat besluit voor een jaar te schorsen. Maar dan werpt men immers het eenmaal aange nomen beginsel over boord. Dat moet gered wor den en dit doel tracht men te bereiken door de bewuste som werkelijk op de posten van ontvangst nit te trekken voor aankoop van inschrijvingen, maar tevens den post van verkoop van inschrij vingen" met dezelfde som te verhoogen. M. a w. Uw bnurman is u b. v. ƒ50 schuldig; op den bepaalden tijd echter kan hij ze u niet terugbetalen hem nitstel te verleenen is in strijd met uw be ginselen Welnu, de zaak is eenvoudig genoeg; gij laat u de ƒ50 terugbetalen, maar geeft ze terstond daarop aan uw schuldenaar wederen keert huiswaarts in het streelend zelfbewustzijn dat ge een man van beginselen zijt! DaSrofér werd een serieus 'debat gevoerd 't is' al eenigeA tijd geleden, bij de behandeling der gemeentebe- grooting. Waarom we er thans op terugk'omert Die curieuze discussie kwam ens weder voor den geest toen we dachten aan een in diezelfde dagen ge vallen besluit, waarvan zich de gevolgen reeds thans doen gevoelen, het besluit, waarbij een subsidie voor de ontworpen Floralia-tedtoonstelling (al of niet in den vorm van' restitutie van zaalliuur) werd geweigerd, ofschoon kort te voren zonder de minste tegenspraak ƒ800 was toegelegd aan den pikeur der manege, en 1500 aan de eigenaars van den schouwburg, enMaar wij willen- opsommen, niet anders opsomtaefi althans dan de moeite en zorgen en kosteri, waar tegen' de verdienstelijke leden der Florhlia-cótn- missie tot dusver niet opzagen om' een fiksche tentoonstelling tot stand te brengen, voörgelicht door een waardig man, dien het buitenland obs zon kunnéfi beüijden. Terwijl men dëar, in den vreemde, het voorbeeld, hier ter stede gegeven,' gaat navolgen, zal men er met verbazing verne- meh, dat'Leiden eensklaps op den ingeslagén weg bleef stilstaanmaar toch men zal het begrijpen, dat de verdienstelijke mannen, die tot dusver daarbij zoo belangeloos optraden, thans, nu het geringe subsidie uit de gemeentekas verre van verzekerd is, niet de kans kunnen wagen het tekort, dat totnogtoe ternauwernood werd bestre den, uit eigen middelen aan te vullen. En in den gemeenteraad stond niemand op om voor te stellen, zoo al om geen andere reden, dan althans als blijk van erkentelijkheid en waardeering voor hetgeen die manneü deden, het subsidie toe te kennen. Doch wij willen niet onbillijk zijn; wellicht zulleu wij op andere wijze worden schadeloos ge steld voor het gemis der Floralia-tentoonstelling, wanneer bij het onderwijs in de gymnastiek de behandeling van het geweer meer op den voor grond zal treden en men zal terugkomen op de ziekelijke opvatting van dat onderwijs, waardoor men er zoo licht toe geraakt het aan te wenden als tegenwicht tegen de soms wel wat overmatige geestesinspanning, die men in onze dagen van de jeugd vergt, of wel als heelmiddël tegen lichaams gebreken, onder den naam van orthopaedische gymnastiek. Waarlijk bij het nalezen van het verslag onzer gemeenteraadszittingen komt menigmaal de stille wensch bij ons op, dat zoo nu en dan het ge sproken woord van een of ander afwezig raads lid oningevuld blijve, opdat voor hen, die ook daardoór van de lezing niet worden afgeschrikt, daarin een reden moge gelegen zijn om het aan gemis aan verband toe te schrijven, dat zoo heel veel hun onverklaarbaar voorkomt. LEIDEW, 20 December. Toen we gisteren het slot van ons artikel over de ontwerp-voorwaarden voor de duinwater leiding-concessie schreven, wisten we niet wat we nu weten. Hoe is 't nu toch eigenlijk met het onderzoek en de goedkeuring der plannen' door des- kundigeü gesteld was, na al hetgeen in deze zaak was gepasseerd, onze zeer natuurlijke vraag. En ziet, nog denzelfden avond vinden we daarop een antwoord. Burg. en Wethouders toch hebben de eer den Gemeenteraad mede te deelen dat de plannen voor de duinwaterleiding zijn onderwor pen'aan het oordeel van de heëren C. B. van der Tak, directeur der gemeentewerken te Botterdam, en' Th. Stang, ingenieur der duinwaterleiding té 's-Gravénhagë, en dat de adviezen van beide des kundigen thans zijn ingekomen, welke stukken wórden gëdrukt' en aan de leden toegezonden. Zij stellèn' den Baad alsnu voor, de plannen goed te keurefi en hun te machtigen om in overleg met concessionarissen, voor zooveel noodig, die wij- ziglligë'n in de plannen aan te brengen, waartoe de door bovengenoemde deskundigen gemaakte opmerkingen aanleiding mochten geven. Ook de Commissië van financiën adviseert tol goedkeu ring van de voorwaarden en tot gunning van de definitieve concessie aan de voorloopige conces sionarissen. De Burgerzangschool van hetNutgafgister- avóild in de Stadszaal hare zestiende openbare les. De zaal 'was thans goed bezet, zoowel door ouders als anderé betrekkingen der leerlingen. Bij veleti kolt' men zoo nn en dan een glans van vergenoegd heid op hét gelaat waarnemen. Het was voor hen dan ook' ongetwijfeld een prettig gezicht, het orkest voor dezen avond door dio jeugdige zangers en zange ressen ingenomen te zien. De proeven die door dezen, iii drie klassen verdeeld, in de '31 oj) het programma voorkomende nummers van Hol, Worp, De Vliegh, Abt, Baf!', Breidenstein, Wüllner en Mehul werden afgelegd, pleitten voor het degelijke onderwijs, dat aan deze inrichting gegeven wordt, en voor dé vorderingen, die sedert de vorige uit voering waren gemaakt. Voor onderwijzers en commissarissen is dit voorzeker een aangename voldoening. Het is natuurlijk dal het bij elk num mer niet aan toejuichingen ontbrak, waarbij het jongere auditorium geen geringe rol vervulde. Nadat in de tweede afdeeling de lsle en 2dé klasse hare taak voor de tweede maal hadden volbracht, nam de vice-voorzitter Dr. H. C. Bogge bij afwezigheid van den voorzitter op het platform plaats. Hij wees er op, dat het de gewoonte is dat op elke uitvoering der Zangschool verslag werd uitgebracht. Het was als 't ware een recht dat de ouders verkregen hebben. Hij wenschte echtér niet met de deur in huis te vallen en richtte daarom vooraf een woord tot de leerlingen en belangstellende aanwezigen. Spr. gevoelde wat de kinderen op dezen feestavond wel hebben moeten gevoelen en drukte er op, dat zij 't onderwijs zouden waardeeren, dat zij nu in hun jeugd ont vangen, en herinnerde aan 't belang van 't onderwijs, ook dat van den zang, voor de toekomst in het leven. Geen wanklank heeft men thans in der kinderen zang gehoordmoge zich die ook niet in hun volgend leven voordoen. Door samen werking kan men in de muziek alleen een goed geheel verkrijgen en ook door samenwerking is 't leven goed en schoon. Groot is de invloed op den mensch uitgeoefend door den zang, die ook in droefheid zoo menigen traan kan drogen. Er is in den laatsten tijd een gerucht ge weest, dat de Burgerzangschool, zooals spr. zich uitdrukte, op sterven na dood was. Dat zij echter niet dood is, bewijst het groot aantal leerlingen dat nu aanwezig was. De tijden zijn echter moeilijk en duur. Faillissementen zijn aan de orde van den dag. Zelfs koningen en keizers gaan tegen woordig wel failliet. Ook de Zangschool heeft met financieele moeielijkheden te kampen. Spr. richtte daarom tót de aanwezigen een woord van op wekking' tot meerdere deelneming voor hunne kinderen. Dan zal men nog temeer zien dat de Zangschool haar einde niet nabij is. Daarna ging hij tot het eigenlijke verslag over en las

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1