toonbank geplaatst, eenige borstpkatjes weg, die. bij vóór de komst van den bakker in zijn broekzak liet glijden. De bakker scbeen de handeling van den jongen te hebben gezienalthans bij nam hein mede naar achteren, terwijl een politie-agent werd gewaarschuwd, die den jeugdigen knaap naar een plaats bracht waar men géén roomhoorntjes verkoopt. Donderdag-avond omstreeks half- elf werd in een kelder in de Heerestraat te Groningen wederom het bewijs geleverd van de slechte gevolgen, welke het misbruik van sterken drank en spel na zich sleepen. De hospe9 kreeg met een zijner commensalen twist, over het kaart spel, ten gevolge waarvan deze hem een gevoeligen slag met een luciferspotje op het hoofd toebracht, waardoor hij gewond werd en vrij ernstig bloedde. Deze dramatische voorstelling kreeg nog meer aanzien, doordat, de hospita, haren man ziende bloeden, begon te gillen en het op de zenuwen kreeg. Dit trok de aandacht van eene menigte nieuwsgierigen, die zich voor den kelder verzamel den, zoo ook van de politie, die den dader een minder aangenaam logies bezorgde. In den nacht van Woensdag op Don derdag is diefstal met inbraak gepleegd in het kantoor van den graankooper A. Bijleveld, aan de Nieuwegracht te Haarlem. De lessenaars, deuren en kasten waren opengebroken de dader moet zich tot het kantoor toegang hebben verschaft door de straatdeur van het pakhuis, die open werd gevon den. Eenig klein geld is vermist; gelukkig waren er geene artikelen van waarde aanwezig. De Grand Central Beige was W o e n s- dag weer niet gelukkig. Tusschen Zevenbergen en Moerdijk is een speciale trein, bestaande uit 9 ledige waggons, gederailleerdde locomotief ging in- en 2 waggons over de sloot. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren de passage was gestremd. De machine en de wagens moeten nogal erg beschadigd zijn. Dinsdag-avond is de koopman L. De H. onder Bergum, toen hij 's avonds van het station Veenwouden te voet huiswaarts keerde, in de onmiddellijke nabijheid van zijne woning aan gerand, op den grond geworpen en daarna van eene belansriike som, naar men zegt meer dan f 1000, beroofd. Donderdag-middag heeft zich zekere Van D., opperman, te 's-Bosch, door ophanging aan zijn zakdoek van het leven beroofd. Voorbij gangers vonden het lijk hangende aan een der palissaden van het kruitmagazijn op den wal nabij bastion Bazelaar. Het lijk is vervolgens op last der politie naar het ziekengasthuis vervoerd. Van D., die van tijd tot tijd mijmerende was, laat eene hulpbehoevende weduwe met een kind na. De burgemeester van het nabij Sas- van7Gent gelegen Axel heeft zich met. een scheer mes den hals afgesneden. Zijn zoontje vond het lijk in het kolenhok. Men vermoedt dat de zelf moord gepleegd is in een vlaag van krankzin nigheid. De twee vermiste booten, waarinzich de kapitein en 15 man van het bij de baar van Lissabon verongelukte stoomschip „Woodham" be vonden, zijn behouden te Lissabon aangekomen. Verleden week reed in den namiddag een gesloten rijtuig de stad Mons in Henegouwen binnen, omringd door een zestal gendarmes te paard. Het publiek verklaarde dat er een moord was gepleegd en de misdadigers, op heeterdaad betrapt, thans aan de justitie werden overgeleverd. Weldra echter bleek dat eene geheel andere zaak in het spel was. De maire van Chapelle ïouche, een man van 67 jaar, had in den gemeenteraad woorden gehad met een der wethouders en eene uitdaging was gevolgd. De heeren meenden dat de zaak niet vervolgbaar was wanneer zij op Bel gisch grondgebied duelleerden zij hadden na eene reis van 70 mijlen naar Mons gemaakt, waar zij hun intrek in twee verschillende logementen had den genomen. Zij waren vergezeld van hunne ge tuigen en een zeven- of achttal bloedverwanten, waaronder de president van de rechtbank te Pe- riguenx en diens griffier. Daar de toebereidselen tot het. duel vrij openlijk geschiedden, had de justitie eveneens hare toebereidselen gemaakt, en toen de partijen op het terrein waren, verscheen ook de gendarmerie, maar bijna te laat, want op hetzelfde oogenblik dat de brigadier, die zich iu burgerkleederen had vermomd, het sein gaf aan zijne manschappen, die zich verscholen hadden, werd ook het sein door de getuigen gegeven en vielen er twee schoten. Gelukkig bleven de duel listen ongedeerd, maar het scheelde weinig of een der kogels had den brigadier in het hoofd ge troffen. Alle tegenwoordige personen, ook de bloed verwanten, werden gearresteerd en naar Mons in het paleis van justitie gebracht. K e o li z n li en, Correctionncele uitspraak der rechtbank alhier van 15 December J. V. te Leiden, wegens diefstal, ééne maand cell, gevangenisstraf; L. J. te Delft, wegens diefstal in dienstbaarheid één jaar cell. gev. 1. H. te Oegstgeest, w. diefstal, zes dagen ge vangenisstraf; II. v. D. te Leiden, w. diefstal, twee maanden gev.J. v. d. S. te Sassen- beim en J. v. d. S. te Noordwijkerhout, w. rebellie, de eerste 2 dagen gev. en geldb. van 8 of 1 dag, de tweede, drie dagen gevangenisstraf. Een 18-jarige kantoorbediende, II. P. J. U. genaamd en te Rotterdam woonachtig, stond gis teren voor het gerechtshof te's-Gravenhage terecht, beschuldigd van op den 26sten Juni j.l., door het openbreken van een lessenaar, aan zijne patroons, tabakmakelaars aldaar, eene som vaD rnim f 60 te hebben ontvreemd. Met dat geld op zak was hij voornemens eene andere betrekking te zoeken en toog, zonder zijne moeder iets te zeggen, op reis, totdat hij te Versailles als vagabond werd gearresteerd. Minstens zes maanden en hoogstens vijf jaren gevangenisstraf was de eisch van het openh. min. Mr. Mosselmans wees op verzach tende omstandigheden. Heden is hij tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Daarna stond terecht de werkman J. E. d. N., uit Hontenisse, beschuldigd van valschheid in drie onderbandsche geschriften door versiering (verzinning) van verbintenissen en het namaken van eene handteekening, valschheid in een onder- handsch geschrift door het veranderen van een geschrift, en het des bewust gebruik maken van bedoelde vervalschte stukken. Deze persoon, die reeds voor 'verschillende feiten zevenmalen werd veroordeeld en daarvan nog twee veroordeclingen moet ondergaan, was in het. vorige jaar werkzaam op zeker derrieveld onder Stoppeld ijke. De helft van de gedolven derrie, een soort van kaf, werd als belooning uitgekeerd, waarvoor de eigenaar ook wel bons uitgaf. Besch., die zich in zeer armoedige omstandigheden bevond, vervaardigde een drietal van bedoelde bons, die hij met den naam van den eigenaar van het derrieveld onder- teekende, terwijl hij in een vierden bon het cijfer veranderde; waarna hij de vervalschte of valsche bons te zijnen behoeve verkocht. Voor dezen persoon requireerde de ad.-gen. mr. Van Maanen van 5 tot 8 jaren tuchthuisstraf en acht boeten van f 50. De verdediger mr. Pape had niets af te dingen op de qualificatie of het bewijs, maar wees op verzachtende omstandigheden. Uitspraak a. s. Vrijdag. In het proces van den heer De Haas contra den heer Korteweg is door de rechtbank te Middelburg uitspraak gedaan. Laatstgenoemde werd veroordeeld tot een boete van f 8, eene schadeloosstelling van 10 en in de kosten. Ben talrijk publiek woonde Donderdag de crimineele zitting van het gerechtshof te Leeuwarden bij, om getuige te zijn der terechtstelling van P. M. Paulusma, oud 27jaar, arbeider, geboren en wo nende te Suameer, beschuldigd van zekeren H. S. Berghuis, van Briesch Stroobos, nabij het tolhuis, onder Suameer, door het toebrengen van drie steken en sneden, moedwillig te hebben vermoord. Beschuldigde bekende thans wat bij de instructie nog niet was gebeurd, l.n. dat hij Berghuis gesneden en gestoken had met zijn knipmes, doch het was in de drift geschied. De adv.-gen. mr. G. A. Visscher requireerde schuldigverklaring aan moed- willigen doodslag en veroordeeling tot. 15 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. G. A. Van Capelle bestreed in de avondzitting niet het ma- terieele van de misdaad, maar beweerde dat hier provocatie bestond en riep toepassing van art. 321 van het Wetboek van Strafrecht in. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Donderdag a. s. BUITENLAND. Franlrrjjk. Door de Israëlietische vereeniging is Donderdag te Parijs opnieuw eene bijeenkomst gehouden, waarop het reeds vroeger vermelde memorandum aan de conferentie te IConstantinopel is aangeno men. Uit alle landen, ook uit Nederland, waren afgevaardigden tegenwoordig. Uit Parijs wordt gemeld dat de krijgsraad een gewezen luitenant der commune wegens eene poging tot moord, ten tijde van deze gepleegd, ter dood veroordeeld heeft, Dnitschland. Uit St.-Wendel wordt, aan de „National-Zeitung" gemeld, dat het aantal personen, die de bekende plaats in het wond bij Marpingen bezoeken, met den dag toeneemt. Niettegenstaande het ongun stige weder, hetwelk thans heerscht, klimt het tegenwoordig reeds tot bij de 3000 personen van allerlei leeftijd en beider kunne. Men ziet daar uitsluitend menschen van het platteland, die ge deeltelijk uit verwijderde streken derwaarts stroo men. Zij passeeren de als wonderdadig aangeduide plek, scheppen een geringe hoeveelheid water uit de bron of nemen eenige aarde van den omrin genden grond mede en verlaten de plek, onder het opzeggen van gebeden. Dewijl nu geen samen- rottingen meer plaats hebben, wordt het bezoeken dier plaats door de aldaar geposteerde maréchaussée niet verhinderd. Men onderstelt dat het aantal hezockers op ongekende wijze zal toenemen, indien het weder gunstiger wordt. België. Nadat Woensdag-avond zich door Brussel nog slechts het gerucht verspreidde, dat de Bankver- eeniging „l'Uuion du Crédit" aldaar hare betalingen geschorst had, was den volgenden ochtend het feit algemeen bekend, dat. volgens de „Indépendance" op dezen tijd van het jaar, vooral na de vele financieele onheilen, waarvan de hoofdstad het tooneel i9 geweest, den omvang eener werkelijke ramp verkrijgt. Den geheelen dag schoolde eene talrijke menigte voor het gebouw der Union samen, zoodat de politie zich genoopt gevoelde maatregelen te nemen. Mag men de „Echo du Parlement" gelooven, dan is de zaak het gevolg van jarenlange speculatiën, waaraan zich de heer Émériqne, stichter en directeur der vereeniging, had schuldig gemaakt, en die hij door het vervalschen van stukken had weten geheim te houden. Genoemd blad schat het netto verlies op 2'/> millioen. De bedrieglijke handelingen van den directeur moeten Zondag 11. door een toeval ontdekt geworden zijn hij zelf heeft het land geruimd, na aan zijne medebestuursleden geschreven te hebben, dat hij zijn particulier vermogen ter beschikking der vereeniging stelde. De vergadering, die Donderdag bij den minister van financiën over deze zaak plaats had en waarin meest alle financieele instellingen vertegenwoordigd waren, droeg aan verscheidene der leden op den toestand der zaken te onderzoeken met het oog op de samenstelling van een speciaal disconto-bureau. De Nationale Bank heeft maatregelen getroffen ten opzichte der wissels die dien dag vervielen. Naar aanleiding dier opdracht is een bijeenkomst gehouden, waarin een disconto-bureau is samenge steld, 't welk in het gebouw der Nationale Bank zal zitting nemen. De meeste der Brusselsche bankiershuizen hebben tot deze samenstelling mede gewerkt De heer Émérique is gisteren te Parijs in hechtenis genomen. Italië. De openbare veiligheid op Sicilië laat nog altijd veel te wenschen over. Vooral in de provincie Palermo is de toestand van bedroevenden aard. De stoutheid der roovers overtreft alle beschrijving en de aanslagen op de openbare veiligheid zijn talloos. Zoo viel, eenige dagen vóór de oplichting van den Engelschman Rose, in de nabijheid van Palermo zekere heer Signorelli iu handen eener rooverbende, die hem gedurende 40 dagen in een boerenwoning opgesloten hield. Toen het eindelijk aan de soldaten gelukt, was de verblijfplaats van den gevangene te ontdekken, moest, de boerenwo ning door hen belegerd worden, waarbij twee der soldaten gedood werden, terwijl het aan de roovers

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2