LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5160. é&M,. A0. 1876. Maandag 18 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IN'oramers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS BEK ADVERTENTIES' Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Groolere lellers naar plaalsrnimte. Zij dlc zich van heden af op het LEIO§Cn DAGBLAD abonneeren, ontvan gen de nog tot 1 Januari a. s. verschij nende nummers gratis en hebben even eens recht op het binnen cenlge dagen verschijnende interessante premie-boek werk: DEIE MAANDEN IN DIENST DOOK EEN ADSPIRANT-ONDEHOFFICIEE. De maanden Januari en Februari wor den dan tegen slechts 73 Cents in reke ning gebracht. NB. De bon, waarmede de premie kan worden afgehaald, zal den Abonné's binnen een paar dagen worden verstrekt. 8 TA I) S-B E RICHTE X. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hinder veroorzaken, Brengen bij dere ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan PETRUS TREEM tot op richting van eehe Spekslagerij en Rookerij in het perceel in de Diefsteeg Np. 1, alhier. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, .v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1G December 187G. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Donderdag 21 December 1876, waarin o. m. zal worden behandeld het voorstel tot het ver- leenen van eene definitieve concessie voor den aan leg eener duinwaterleiding. LEIDEN, 16 December. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de beer F. F. Van Scher- penberg, geboren te Driebergen, met academisch proefschrift, get.„De notificatie van het Wis- selproces." Dezer dagen gaf de Nationale Zangschool in vereeniging met Amstels Mannenkoor in de hoofdstad een concert voor donateurs der zang school en leden der vereeniging, waarop zich ook onze stadgenoote mej. K. Gripekoven deed hooren. Aangenaam was het ons, zegt het N. v. d. D., bij deze gelegenheid met. haar, eene leerlinge van den bij ons zoo gunstig bekenden zanuer Carl Schneider, kennis te maken. In eene aria uit Einaldo van Handel, de alt-solo in n°. 2 uit „de Balling op zee", van Hol, en in Liederen van Schubert, Schumann en Schneider, gaf deze jonge dame blij ken van eene uitstekende school en degelijke muzikale ontwikkeling. Vooral werden de Liederen met veel gevoel en zonder sentimentaliteit voorge dragen. Gaarne wenschen wij Leiden, waar deze zangeres als onderwijzeres aan de Muziekschool verbonden is, geluk met haar bezit en twijfelen er niet aan, dat zij daar veel zal bijdragen, om in ons land dien zoo slecht bedeelden tak der kunst te releveeren. Ds. Van Boekeren verzoekt ons te melden dat de aanvang der Kinderkerk naar gewoonte morgen plaats heeft te halfe'en en niet, zoo als abusief op het kerkbriefje wordt gemeld, te halftwee. Gedurende de tweede helft der maand November zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden: J. B. Van Velsen, Amersfoort; mej. N. Van Veen, mevr. C. D. C. Vogelpoel, Von Glahn, Hagemans, M. A. Herdiman, vrouw Jansen, wed. Eberhart, A. J. Blom, Cladder, mej. A. P. Ver schuur, Amsterdam; W. F. Barbiers, Arnsberg; D. Mijsberg, Delft; Timmermans, GoudaB. Van der Vroeg, Van der Grat, wed. Grall', 's-Graven- hage; H. Iloogendooru, mevr. H. S. Meijer- Maas Geesteranus, Japikse, LeidenJ. Kappelhof, Lonneker; mevr. H. Proppen, Samarang; mej. Maschek, Voorschoten; Boon, Woudschendijk; wed. C. Den Hollander, WassenaarD. Van Bler- recom, (niet vermeld). Briefkaarten mej. L. Kok, Amersfoort; J. J. Van Leeuwen, Delft; F. Mooi, 's-Gravenhage; A. Van Löben Seis, Meppel; F. Pool, Sassenheim. De commissie tot de zaken der Waalsche kerken heeft tot den evangelischen dienst toege laten den heer Franpois Daubenton, vroeger van Amsterdam, kweekeling der theologische school te Lausanne, en den heer Jean Ambrosius Tydeman, van Roosendaal, kweekeling der Leidsche hooge school. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6182 volwas sen personen en van 1524 kinderen. Ds. W. Koelman, pred. te Katwijk-binnen, heeft het beroep naar Maasland aangenomen. Onlangs is te Amsterdam een bijeenkomst van eenige industrieelen gebonden, p'm de vraag te behandelen, welke gedragslijn men zou volgen tegenover de Parijsche wereldtentoonstelling van 1878. Het denkbeeld om zich te onthouden vond geene goedkeuring, maar men besloot de Regeering in kennis te stellen met de grieven, die men meende te hebben tegen de Nederlandsche ver tegenwoordiging bij vroegere tentoonstellingen en te verzoeken de hooidcommissie hoofdzakelijk uit indnstrieelen samen te stellen. Tegen dit streven is thans een protest uitgegaan van andere indus trieelen, die in een adres aan den minister als hunne overtuiging hebben te kennen gegeven, dat, wat er ook zij van de klachten tegen de vroegere commissies, de belangen der nijverheid veel beter zijn toevertouwd aan onpartijdige personen, die buiten de industrie staan, dan aan industrieelen. Bij stremming der vaart tusschen Rotterdam en Mallegat zal door de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen geen dienst georgani seerd worden tusschen Rotterdam en Barendrecht, zooals dat in vorige jaren plaats had; dientenge volge mogen in geval van stremming der vaart geene plaatskaarten naar Rotterdam of verder legen plaatsen, waarnaar de richting van het vervoer volgens de bestaande, rechtstreeksche tarieven via Rotterdam loopt, worden afgegeven. Bestel-, ijl en vrachtgoederen, bestemd voor Rotterdam of verder gelegen plaatsen, zullen slechts tot versoer via Utrecht worden aangenomen. Met ingang van den 17den dezer zal het rijkstelegraafkautoor te IJmuiden op Zon- en feestdagen open zijn van 9 tot 11 uren's voor- en van 1 tot 3 uren 's namiddags. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. Men schrijft uit 's-llertogenboschDon derdag-ochtend is de gemeenschap met de Lang straat en het Land van Heusden door over strooming van den provincialen weg van hie^qp Vlijmen onderbroken. Het water is echter weer, vallende, zoodat alle hoop bestaat dat spoedig. (Ie gemeenschap weder zal zijn hersteld. Volgens ont vangen bericht is. de Groenendijk nabij Megen doorgebroken, waardoor het water uit. het Land van Ravenstein in het Land van Megen stroomt. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van Bestuur, op Woensdag den 20sten December a. s., des voormiddags te elf uren. Het stoomschip „Stad Amsterdam", van Batavia naar Nieuwediep, is den 13den December via Marseille van Batavia vertrokkende „Koning der Nederlanden" zal vermoedelijk den 24sten December van Batavia vertrekken; de „Drente", van Java naar Nederland, vertrok den 14den December 's avonds van Port Said naar Vlissingen de „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, is 15 December 's nachts te twee uren te Port Said aangekomen, en zon den volgenden ochtend vertrekken. - Naar de „Arnh. courant" verneemt zal de oud-voorzitter der Geldersche Maatschappij van Landbouw, de heer Schimmelpenninck van der Oije, een aanzienlijk deel van de te Paramaribo tentoongestelde landbouwvoortbrengselen afstaan, tot opluistering van de tentoonstelling in 1877 te Apeldoorn te houden. Wanneer ze voor dat doel niet meer van dienst zijn, worden ze en zulks op verzoek van den heer D. Vreede te Wageningen afgestaan voor de rijksland bouwschool. Op verlangen van den minister van hinnen- laudsche zaken zijn de gemeentebesturen in deze provincie door den commissaris des konings aan- eschreven geene personen 6ie „oAhoucloio ufliue- ers zijn met het waardeeren of slachten van hesmet of verdacht vee te belasteD. Tweede Kamer. Na uitvoerige discussiën is het hoofdstuk Marine aangenomen met 41 tegen 9 stemmen en het hoofdstuk Nationale Schuld met algemeene stemmen, evenals de begrooting van het domeinfonds, Maandag Financiën. - Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp aangeboden, dat strekt om alle officieren, die tot het honden van dienstpaarden zijn verplicht, in de gelegenheid te stellen zich uit de aan het Rijk toebehoorende paarden, tegen betaling, van dienst paarden te voorzien. Door dien maatregel zullen de officieren eene keuze kunnen doen uit alle paarden van hun corps, en dus verzekerd zijn, voor redelijken prijs, in het bezit te komen van een paard, dat blijken heeft gegeven voor den dienst geschikt zijn. Met het in werking treden dezer wet is vervallen de wet tot verstrekking van rijks- paarden aan officieren niet tot de corpsen te paard behoorende. Z. M. heeft aan den luiteuant-ter-zce 2de kl. H. J. E. Van Gogh, op zijn verzoek, een verlof verleend voor den tijd van een jaar, onder stilstand van non-activiteits-traktement en zonder opklimming in de ranglijst. Gemengd TVienws. Twec bejaarde lieden, inwoners van Haarlem, die in het volgend jaar hun gouden bruiloft hoopten te vieren, hadden Woensdag avond een bezoek gebracht aan hun zoon, die aan de Amsterdamsche-vaart woont. Door den mist misleid, hadden beiden, huiswaarts keerende, het ongeluk nahijgde Amsterdamsche-poort in het water te geraken. Ofschoon spoedig hulp kwam opdagen en men er in slagen mocht beiden op het) droge te brengen, is de vrouw, die aanvan kelijk nog telkenen van leven gaf, weldra overleden. E.e n Groningse he jongen van tien jaren, in 't bezit van vijf centen, dacht zich daarvoor een roomhoorn in de plaats. Hij ging daartoe bij een. banketbakker; terwijl deze het gevraagde van achteren moest halen, uain de jongen uit een bakje, op de

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1