LEI DSOII DAGBLAD. N°. 5168. Zaterdag A°. 1876. 16 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per posl1.40. Afzonitlcrlijkc Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ntIJS BEK ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. S TA I) S-BE IU CUT E N. NATIONALE J1IL1TIE. BURGEMBESTEK r.n WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 {Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren ben, die op den lsten Jauuari 1S7«" hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1658, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch v«Sdr bet volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verplichting tot het doen van de aangifte voor de Nationale Militie, in maaud Januari 1877. Zij geven daarbij kennis: Dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, omschreven is bij de artt. 15 co 20 van ge doemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gebonden: 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 Staatsblad n°. 44); 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel ver melde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3°. bij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Kijk ver blijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- rende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkecrighcid is aange- aomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór "bet volbrengen van zijn 2Uste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrij ving, vulgens art. 16, moet geschieden. Dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten, die geen Nederlander is; "2®. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderloozc zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; -3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks Ovcrzecsche Bezittingen of Koloniën woont. Dat, iu welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 3°. van een ODgehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in dc gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitenslands ge vestigd is, in de gemeente waar bij woont; 4°. van den buitenslands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift: Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wetbouder3 aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari. Br) ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overle den, zijn voogd tot bet doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: Dat tot deze inschrijving zittitig wordt gehouden op bet Raad huis, van des voormiddags 10 lot des namiddags 3 uren op MaandagS Januari, voor dc bewoners van de wijken 1, 2 en 3; Dinsdag 9 -4 en 5; WoensdaglO 6; Donderdag 11 - 7; Vrijdag 12 8 cn 9 of de buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-akten, die dc belaoghebbcnden, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooreu over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feest dagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeline Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens vpor hen, die hier niet zijn geboreD, aanvrage ter verkrijging dier akten kan wor- deo gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 16den, den 23sten en den 30sten dezer maand afgrkondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 December 1876. LEIDEN, 15 December. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heeren P. J. Van der Zweep, geb. te Pasoeroean (Java), en J. Spruyt, geb. te Leimuiden, beiden na verdediging van Stellingen. Het nieuwe academiegebouw alhier kwam gisteren opnieuw in de Tweede Kamer te berde. De heer Gevers Deynoot besprak er den tragen gang van. Reeds voor langen tijd was het plan gearresteerd en nog niets is er van geworden. Eindelijk is nadat twee jaren lang de plannen be zichtigd waren, de schutting op de Ruïne wegge broken. Hij moet aandringen op voortvarendheid, llij vreest anders dat het denzelfden weg zal op gaan als van het paleis der natie, dat sedert 1S63 in het Staatsblad staat, maar waarvan men niets verneemt. De heer Van den Berch van Heemstede waarschuwde er echter tegen om de goede inrich ting niet op te offeren aan den spoed. De min. van binnenl. zaken gaf daarop eenige inlichtingen. Hij had gaarne gezien dat met de viering van het derde eeuwfeest eeu aanvang had kunuen ge maakt worden met de stichting van een nieuw academiegebouw. Maar er zijn gaandeweg moeilijk beden gerezen, die tijdverlies hebben opgeleverd. Intusscheu kan hij mededeelen, dat het pro gramma zeer spoedig gereed zal zijn en de prijsvraag zal kunnen worden uitgeschreven. Wat de plaats aangaat, blijft de minister de Ruïne als dc meest gewenschte voor de nieuwe academie beschou wen. Voorts blijft bij van plan de nieuwe wet op 't hooger onderwijs met 1 September IS77 in te voeren. De com missiën der senaten hebben haar uitgewerkte adviezen aan de regeering inge diend en 't voornemen bestaat dat die commis- siën de beschikkingen, voor de invoering der nieuwe wet noodig geoordeeld, in de Kerstvacantie in een te Leiden te houden bijeenkomst zullen vaststellen. Evenals door de commissie van de Volks voorlezingen ten behoeve der kinderen van de be zoekers dier bijeenkomsten, is ook door eenige dames alhier het plan gevormd om met het a. s. Kerstfeest voor de kinderen hunner Zondagschool een kerstboom in te richten. Het moet zeer veel bijval vinden, zoowel in het aanbieden van giften als gepaste geschenken. Voor de leden van het departement Rotter dam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad gisteravond onze stadgenoot de heer H. Witte, als spreker op. In eene uitgebreide improvisatie deelde hij de geschiedenis mede van de ontdekking der Victoria Regia, en verhaalde op populair- bevattelijke wijze hoe die plant wordt aangekweekt en zich ontwikkelt. De spreker werd algemeen toegejuicht. Het hoofdbestuur der internationale tuin bouwtentoonstelling, in 1S77 te Amsterdam te houden, heeft besloten dat de opening der tentoon stelling van tuinbouwvoortbrengselen op 13 April en de sluiting op 3 Mei zal plaats hebben. De gelijktijdig te openen tentoonstelling van plant aardige voortbrengselen zal ongeveer twee maanden duren. Het hoofdbestuur heeft benoemd tot pen ningmeester, in plaats van Mr. II. S. Van Lennep, die wegens andere bezigheden is afgetreden, Jhr. Mr. S. B^pker aldaar, tot tweeden secretaris den heer J. B. Groenenwegen, mede aldaar woonachtig, en tot lid der commissie voor den tuinbouw den heer Henri Van Lunteren te Utrecht. De uitvoe rige programma's zijn thans algemeen verspreid en worden aan hen, die zich daarvan iu het bezit wenschen gesteld te zien, op aanvrage verzonden. De bij de programma's beboorende reglementen, benevens de opgaven der uit te loven prijzen zijn in bewerking en zullen weldra verschijneo. Door eene bijzondere commissie zal voor eene doelmatige ontvangst der de tentoonstelling en het daaraan verbonden congres bezoekende vreemdelingen wor den zorg gedragen. De chefs der corpsen van liet leger zijn door den minister van oorlog aangeschreven om betreffende de soldaten, die voor den dienst te velde ongeschikt zijn eu alzoo voor pensioen of ontslag uit den dienst wegens lichaamsgebreken worden voorge dragen, bij die voordrachten nauwkeurig te doen vermelden of de betrokken personen in de termen vallen om nog voor speciale diensten te worden geëmployeerdzullende deze alsdan daarvoor betzij bij het instructie-bataljon of bij het algemeen depot van discipline worden gebezigd. Men meldt ons uit Katwijk-aan-ZeeDe haringschuiten zijn alle behouden, zonder belangrijke schade, doch met verlies van een jongeling, alhier teruggekeerd. De visscherij is dit jaar, door ruime vangst en hooge prijzen begunstigd, zeer voordeelig afgeloopen, ten gevolge waarvan door nieuwe reeders weder schuiten zijn aangekocht en de scheepsbouw met kracht wordt voortgezet om onze vloot te vermeerderen. Ds. J. A. De Vlieger, pred. te Katwijk-aan- Zee, heeft voor bet beroep naar Groningen bedankt. Tot. predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente in Den Ilaag is gisteravond beroepen ds. C. J. G. Van Hoogstraten, te Almeloo, der voorziening in de vacature van dr. Zaalberg. Aan het provinciaal bestuur van Noord- Holland is gisteren aanbesteed1°. het maken der houten fuudeeringen en groudmetselwerken met de daarbij behoorende werken, op het terrein van het te Amsterdam te bouwen Rijksrauseüm minste inschrijvers de heeren Schoonenburg en Maks, te Amsterdam, voor 197,500; 2°. het leveren van acht millioen vierhonderd duizend stuks gebakken metselsteenen op het terrein voor het te Amsterdam te bouwen Rijksmuseiimminste inschrijver de lieer A. Van Berkel, te Berlijn, voor 187,225. Heden is aan het ministerie van koloniën aanbesteed de levering op bet eiland Java van 27184 kub. meter houtwerken (American Pitch Pine) ten behoeve van den bouw der Bataviasche havenwerken. Deze levering is verdeeld in drie per- ceelen. Het minst was ingeschreven door den heer G. P. Meelbaum te Amsterdam voor de drie percee- len a 45.93 de kub. meter of voor een gezamenlijk bedrag van ƒ1,248,561.12. Tweede Kam er. Vóór de openbare zitting is in de afdeelingen onderzocht het voorstel van den heer De Casembroot tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belas tingen ten behoeve van de gemeente Vlaardingen. Na verwerping met 34 tegen 32 stemmen van den post voor het college van landbouw is het hoofdstuk binnenlandsche zakeu aangenomen met 59 tegen 1 stem, die van den heer Haffmans. Morgen komt het hoofdstuk marine aan de orde. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den 2den luit. D. E. Siegenbeek van Heukelom bij de dd. schutterij te Leidenbenoemd tot adjunct-commies bij het ministerie van buitenl zaken W. De Lorm, thans adjunct-commies bij de algemeene rekenkamer. Gemengd Nieuws. Gisteravond ontvingen we een on- derteekend bericht, dat we hier woordelijk latea

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1