DAGBLAD. N°. 5167. Vrijdag A0. 1876. 15 December. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17f Grootere letters naar plaatsruimte. S TA I) S-B E KICKTEN. JACHT. De COMMISSARIS DES KONINGS io de Tronncie ZUID HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 5den December 1876, n°. 52; Gelet op art. 11 der wet van den 13dcn Jaui 1857 {Staats blad n°. 87); Breügt ter kennis van belanghebbenden dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Zaterdag den 30sten December aanstaande met zonsondergangmet uitzondering van het in art. 15, sub lett. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vaDgen van hontsDippen met laat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 31sten Maart 1877. En zal deze keDDisgeving, in plaDo gedrukt, worden afgekon digd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in dc Nedcrlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. *s-Gravenhagc, S December 1876. LEIDEN, 14 December. Voor de gelegenheid die er bestaat tot ver zending der correspondentie naar Nederlandsch Indië door middel van het stoomschip „Hampton" van de Rotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 17den December a. s. is bepaald en waarmede behalve voor Batavia eene brievenmail naar Padang zal worden verzonden, moeten de gedrukte stukken en monsters van koop waren uiterlijk Zaterdag-middag te 4 uren en de brieven 's nachts te 12 uren ten postkantore al hier bezorgd zijn. De minister van financiën heeft bepaald dat gaskrachtwerktuigen, dienende tot vervanging van kleine stoomwerktuigen, evenals deze, tegen het recht van 1 pCt. der waarde ten invoer worden toegelaten. De heer A. A, Van Bemmelen, directeur der Rotterdamsche diergaarde, is door de algemeene vergadering der „Sociedad Mexicana Hisloria Na tural", te Mexico, benoemd tot correspondeerend lid. In den ouderdom van bijna 82 jaren is te Doesburg overleden de gepensioneerde vice- admiraal Tengbergen, ridder der orde van den Nederlandsohen Leeuw en het metalen kruis, begiftigd met de herinneringsmedaille aan den oorlog op Java. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft tot leeraar in de aesthetica aan de hoogere burger school voor meisjes benoemd den heer T. C. Si mons, leeraar in dat vak te Rotterdam. Op prof. J. A. Alberdingk Thym waren 4 stemmen uitge bracht. Aan de tweede internationale tuinbouw tentoonstelling werd een subsidie van f 3000 in plaats van 10,000, zooals door het hoofdbestuur was verzocht, toegestaan. De kamer van koophandel en fabrieken te Tiel heeft een adres aan de regeering gezonden, waarin zij zich tegen het plan verklaart om een kanaal van Amsterdam door de Geldersche-vallei te graven. In de verbetering der Keulsche-vaart tot Vreeswijk, het graven van een kanaal tot de Linge bij Tricht, deze rivier te verbeteren tot aan Wadenoyen en het te graven inundatie-kanaal ziet zij meer voordeel. Het voorstel van B. en Ws. te Haarlem tot uitbreiding dier gemeente tusschen het Zuider- Buitenspaarne en den kleinen Houtweg en de overbrugging van het Spaarne nabij de Kamper- laan, is door den gemeenteraad aangenomen. Het st. „Prinses Amalia", 28 October van Tessel vertrokken, is 9 December te Batavia aan gekomenhet st. „Stad Amsterdam" zou 13 De cember van Batavia via Marseille naar Nieuwediep vertrekken. Het bevestigt zich thans dat het koninklijk eskader, hetwelk den 16den dezer van Nieuwe diep zal uitstoomeu, voorzien zal worden van den misthoorn-scheepsroeper-Lefèbre. De minister heeft dienovereenkomstig een besluit uitgevaardigd. Onder de gisteren door de Tweede Kamer aangenomen onteigeningswetten behoort ook die tot verbreeding van de Lange Pooten te 's-Ilage. De ministers van oorlog en van binneniand- sche zaken hebben de amendementen door de com missie van rapporteurs voorgesteld op het gewijzigde wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der wet van 14 September 1866, houdende bepalin gen omtrent de inkwartieringen, enz. en nopens het ontwerp van wet tot wijziging der derde alinea van art. 73 der wet van 28 Augustus 1851 (Stbl. N°. 125), regelende de onteigening ten algemeenen nutte overgenomen en zich bereid verklaard de aanhangige wetsvoordrachten aldus nader veranderd te verdedigen. Bij de hervatting harer werkzaamheden heeft de Eerste Kamer gisteravond op voorstel van den heer Cremers besloten met het onderzoek in de afdeelingen van de begrooting te wachten totdat alle ontwerpen zullen zijn ingekomen. Z. M. heeft benoemd, met ingang van 1 Jan. 1877, tot referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, J. A. Blom, thans hoofdcommies bij dat dep.met ingang van 20 Dec., tot griff. bij het kanlonger. te Heerenveen, mr. M. Mz. Van Heioma, thans proc. bij de arr.-rechtb. aldaar, zijnde hem tevens, met ingang van gemelden datum, uit laatstgemelde betrekking eervol ontslag verleend; aan A. Bourquin, geb. te Courtelari (Zwitserland), vergunning verleend om hier te lande middelbaar onderwijs te gevenbenoemd tot rijksontvanger te Gramsbergen, S. Heyt, thans commies-verificateur te Vlachtweddetot ontvanger der registr. en dom. te Sluis, E. A. Rovers, thans te Gravena afge legd examen benoemd tot surnumerair bij de administratie der directe belastingen, in- en uit gaande rechten en accijnzen: W. P. E. Wijnen, te ZaandamD. N. Houwing, te Roosendaal J. 11. A. M. Ileinsius, te Sexbierum;J. H.P. E. Van der Veen, te Smilde; J. W. Van Riet, te 's-Gravenhage; G. De Bok, te Vlissingen; F. J. Van Grasstek, te Hoorn; P. Dubois, te Hellevoet- sluis; J. G. Lobry van Troostenburg de Bruyn, te Leeuwarden, en G. H. Mols, te Tegelen. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks acht uren is in een pand in de Paardesteeg alhier brand ontstaan, die zich in den aanvang vrij ernstig liet aanzien. Weldra deed zich ook de brandklok hooren en was het brandpiket der schutterij onder de wa penen. Het onheil was ontstaan in de binnenka mer, waar een lid der familie in een blijkbaar vrij lijvig boekwerk zat te lezen, dat bij het om slaan er van met de op de tafel staande petroleum lamp in aanraking kwam en deze omwierp, waar door zich de spoedig vlamvattende inhoud over tafel en vloer uitspreidde. Onmiddellijk had zich de vlam aan bijna alle voorwerpen die in de kamer aan wezig waren en aan het behangsel medegedeeld en vertoonde ze als 't ware een zee van vuur. Door spoedig verleende hulp, waaraan het trouwens bij zulke gelegenheden nooit ontbreekt, en de nabijheid van het achter het perceel grenzende Gal gewater mocht men er gelukkig in slagen den brand in zijn voortgang te stuiten, waardoor de beide brandspuiten, die inmiddels waren gearrriveerd, geen dienst behoefden te doen. Eenige voor werpen van waarde moeten belangrijk beschadigd zijn. De woning zelve was geassureerd. Volgens de Groningsche bladen heb ben voogden van het Groene Weeshuis aldaar bij overrompeling en met geweld, of althans met bedreiging dat alle verdere ondersteuning zou worden onthouden, de vrouwelijke weezen van haar lang hoofdhaar laten berooven. De groote 1 ij koven te Washington, door dr. Limoyne opgericht, is den 6den December voor het eerst gebruikt ter verbranding van het stoffelijk overschot van den Maltheser ridder, baron Joseph Charles de Palm, die zulks in zijn testament had verzocht. Dinsdag heeft bij Diepenbeek op den Grand Central Beige een ontsporing plaats ge had de weg was versperd, maar dadelijk is voor de overbrengst gezorgd en des middags te 4 uren was de dienst hersteld. Een der beambten is doodelijk gewond. Het stoomschip „Wood ham," van Odessa naar Falmouth, is 8 Dec. op de baar bij deze haven gezonken. Eene boot met S man is op Cascaes geland, terwijl twee andere booten, waarin de gezagvoerder en 15 man der equipage zich bevinden, vermist worden. Uit Nieuwediep wordt van gisteren gemeld dat in de Noordergronden gestrand is het Éransche barkschip „Pondichery", kapt. Riboulet, van Iquique met salpeter naar Hamburg. De equi page is door visschersschuiten gered. De gezag voerder en de loods zijn verdronken. Het schip is verbrijzeld. Aan boord van het stoomschip „Hol land" is op 2 dezer in het Suez-kanaal vóór Ismaila, een begin van brand ontstaan in een houten beschot, waarschijnlijk door het onvoorzichtig omgaan met licht door koelies. De schrik onder de passagiers was groot. Met behulp van twee spuiten, de stoomspuit en den extincteur echter, is men er in geslaagd den brand zonder vreemde hulp te blnsschen. Berichten uit Athene bevestigen de belangrijkheid van dr. Schliemanns opgravingen in Mycenae. Het schijnt aan geen twijfel onderhevig te zijn, dat hij de Koningsgraven van Argos ont dekt heeft. De waarde aan gond der gevonden voorwerpen wordt reeds op 150,000 gulden ge schat; de oudheidkundige waarde is onschatbaar. Ook uit Olympia wordt de opgraving van nieuwe en belangrijke voorwerpen gemeldo. a. van een metope des tempels van Zeus, voorstellende een zeer goed bewaard gebleven Pallas-Athene. De ijverige oudheidvorscher zelf meldt met groote opgewondenheid in een telegram aan den koning der Hellenen dat hij de monumenten ontdekt heeft, die de overlevering, volgens Pausanius, aanwijst als de graven van Agamemnon, Cassandra, Eury- medon en hun metgezellen, welke allen aan een feestmaal gedood werden door Clytemnestra en haar minnaar Aegisthus. In deze graven heeft Schliemann eveneens eene verbazende menigte ver schillende artikelen gevonden van zuiver goud een schat, die alléén een groot museüm zal kunnen vul len. Schliemann, arbeidende uit louter liefde voor de wetenschap, verklaart dien schat geheel ougerept af te staan aan de Grieksche natie. Een verschrikkelijk drama greep te Nizza plaats. Op de gravin Laura E. K., oud 36 jaren, geboren te Brandhonovich (Hongarije) i heeft haar beminde een revolverschot gelost, dat haar door het voorhoofd is gegaan, ten gevolge waarvan zij twee uren na dezen misdadigen aan slag bezweken is, zonder tot kennis te zijn geko-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1