kenaan de voor den dienst in Indië bestemde soldaten F. Von Digler en F. Joanny, van bet koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen, eerstgenoemde van het ridderkruis der orde van den Heiligen Sylvester hem door Z. II. den Paus geschonken, laatstgemelde van de Fran- sche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico. G-emengd IVienxvs. Door den commissarisvan rijkspolitie is hier aangehouden een persoon, schuldig aan diefstal van schapen uit landerijen in de omlig gende gemeenten gelegen. Op den O. Z. Voorburgwal teAmster- dam is een vigelant, bespannen met een paard, en waarin drie dames gezeten waren, te water ge raakt. Door spoedig aangesnelde hulp mocht men er in slagen de in het rijtuig gezeten personen te redden. Twee der dames kwamen met den schrik en een nat pak vrij, terwijl de derde daarenboven nog een lichte kwetsuur bekwam. Het paard is verdronken. De kips-cartouclies, waarvan de p o- litie en de brandweer te Amsterdam nu zijn voor zien, zijn reeds sedert geruimen tijd aan de ver schillende bureaux van politie en aan de bruggen- huisjes te Rotterdam voorhanden. Maandag-morgen is in het Buitenveld, bij Den Helder, een kapitale boerenplaats afgebrand. Gebrek aan bluschmiddelen maakte alle pogingen tot behoud onmogelijk. Van het aanwezige graan eu hooi is niets kunnen geborgen worden. Per soonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorge vallen. Gistermorgen omstreeks halfzes is er een geweldige brand uitgebarsten te Gijbeland, ten gevolge waarvan twee boerderijen, waaronder een met 30 stuks vee, zijn in de asch gelegd. De oorzaak is onbekend. De voornaamste der befaamde banken te Madrid, waarvan voor eenigen tijd melding is gemaakt en welke geld aannam tegen eene rente van 30 pCt. 's maands, die van dona Baldomera Lara, is gevallen en deze geslepen oplichtster voort vluchtig. Zaterdag-avond, den 2deu dezer, bezocht zij nog den schouwburg eu is daarna niet meer gezien. Haar kantoor bleef op het gewone uur van opening gesloten en toen de politie dat eu hare woning, op het rumoer van de samengeschoolde menigte barer slachtoffers, opende, vond men, be halve eenige slordig bijgehouden boeken, niet meer dan eenige gehuurde meubels, eene kist met stui verstukjes, ter waarde van 103 fr., een bezem en een stapel biljetten, waarin de voordeelige voor waarden harer onderneming waren uiteengezet. Haren buit, ettelijke millioenen realen, had zij, evenals bare kinderen, van lieverlede in Frankrijk in veiligheid gebracht. Eindelijk schijnt men ten aanzien van het in stukken gehouwen vrouwenlijk, dat vóór eenigen tijd te Parijs uit de Seine werd opge- vischt, op het rechte spoor te zijn geraakt en schijnt hel uitgemaakt, dat de vermoorde zekere weduwe Bellanger of Bellangé, geb. Le Manach, is, in den laatsten tijd levende met een thans ge vangengenomen gewezen onderofficier Billoir, en den 7den November 11., een dag vóór de ontdek king van het lichaam, verdwenen. Verscheidene getuigen, met name de concierge van het huis, waarin beiden verblijf hielden, moeten de aan het lijk gevonden kleederen herkend hebben. Nog verscheidene lijken zijn uit den schouwburg te Brooklijn te voorschijn gebracht. Zondag werden er 103 ter aarde besteldte Battle Ilill, op de Greenwood-begraafplaats, was daarvoor een groot graf gegraven. Behalve dezen, waren er nog 30 bijzondere lijkstoeten. Een dui zendtal manschappen en een onafzienbare stoet burgers waren bij de treurige plechtigheid tegen woordig. De huizen waren met floers omhuld en de zaken stonden geheel stil. Het weder was vinnig kouder woei een hevige wind. Op de Greenwood-begraafplaats zal een gcdenkteekcn voor de omgekomenen opgericht worden. Zoowel daar voor als ten behoeve van de betrekkingen der slachtoffers komen vele giften in. Op last, van den koning van Beieren wordt het blijspel „de Kikvorschen", van den groo- 1en Aristophanes, voor het tooueel bearbeid door dm bekenden dichter Herman Von Schmid. Et echt znli eu, Uit een reiskoffer, in den namiddag van den 2Sisten November jl. door mevr. Van Boneval Faure j aan het station van den llollaudschen IJzeren- spoorweg te Leiden ter verzending naar Groningen bezorgd, vandaar door bemiddeling van het „Alge meen Bestelgoederen-verkeer" naar Groningen ver voerd, aldaar den volgenden dag met den avondtrein van 8 uren aangekomen en den 24sten November, 's morgens om 9 uren, aan zijn adres bezorgd, is vermist1 bruin lederen met paars fluweel ge voerd étui, inhoudende1 gouden medaillon, van voren versierd, met een platten, aan de kanten geslepen, in gouden klauwtjes gevatten amethist, van achteren voorzien van een gouden deurtje. De officier van justitie te Groningen verzoekt opspo ring, aanhouding en bericht. De arr.-rechtbank te Goes heeft drie maanden celstraf en eene boete van f S opgelegd aan een slager uit Wissekerke, die, bij een landbouwer in den stal geroepen om een kalf te slachten, heime lijk een ander kalf een doodelijke verwonding in den onderbuik toebracht, waarna hij het dier voor een geringen prijs kou koopen. Ter terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage (le Kamer), van gisteren, werd behandeld de zaak van W. L., appellant van een vonnis der rechtbank te Leiden, van 10 Nov. 11., waarbij deze ter zake van oplichting en diefstal onder de verzwarende omstandigheid van vroegere veroordeelingen, was gecondemneerd tot een celstraf van één jaar en geldboete. Hij had zijn neefje D. Leen kleinen jongen, naar een pettenwinkel gezonden, met opdracht om zes petten ter bezichtiging te vragen, en wel op naam van zijn vader J. L. De winkelier, die den vader van den jongen kende, maakte geen bezwaar om de petten mede te geven en zoo kwamen ze in handen van den appellant, die niets eerder had te doen dan ze weder aan een ander te verkoopen. Maar niet alleen was het hem om geld te doen, ook naar sigaren strekte zich zijn begeerte uit. Daartoe ging hij een sigarenwinkel in en vroeg om zijn sigaar aan het aldaar aanwezige gasvlam metje te mogen aansteken. Dit werd hem toege staan. Maar nauw was de windelier de in den winkel uitkomende kamer binnengegaan, of iemand, die zich mede aldaar bevond, waarschuwde hem, dat de appellant, onder het aansteken van zijn sigaar, de gelegenheid waarnam om uit een kistje eenige sigaren te grijpen en in zijn zak te steken. De appellant verwijderde zich snel, maar werd spoedig door beiden ingehaald, terwijl degeen, die het feit ontdekt had, de sigaren van den grond opraapte, welke de appellant inmiddels had weggeworpen. De appellant achtte zich bezwaard door de hem opgelegde straf en was daarom in liooger beroep gekomen. De advoc.-gen. rnr. Gre gory was echter van oordeel, dat de straf moest blijven en dat het vonnis alleen wegens informa liteit moest worden vernietigd. De uitspraak werd bepaald op 19 dezer. BUITENLAND. Krankrijk. Indien, zoo wordt uit Parijs aan de „Times" geschreven, indien FTankrijk en Europa eenig vermoeden hadden van de kuiperijen, welke ge durende de laatste acht dagen sedert het ontstaan der ministerieele crisis 'gevoerd zijn, zouden zij er van walgen. Aan deze hardnekkige kuiperijen moet de mislukking der achtereenvolgende com binatiën worden toegeschreven. Niemand bekom mert zich om het land en zijne belangen, of om het schouwspel, dat voor de oogen van Europa vertoond wordt. De keizerlijken en koningsgezinden zien bij dit jammerlijk gehaspel scherp toewant dit alles strekt niet ten bate der republiek. Een ongelegener en noodlottiger oogenblik om het land in rep en roer te brengen had men niet kunnen kiezen. Het anders om dezen tijd van het jaar zoo levendig handelsverkeer is plotse ling gestuit. Jules Simon heeft in eene vergadering van de linkerzijde van den senaat verslag gedaan van zijne bijeenkomst met Dufaure. Hij verklaarde dat de president der republiek hem met eene hoffe lijkheid, die hij niet genoeg kan prijzen, door den minister van justitie de portefeuille van binnen- landsciie zaken heeft laten aanbieden. Hij zou, indien hij de portefeuille aannam, vrije hand heb ben in het beheer der binuenlandsclie aangelegen beden en in de keus zijner ambtenaren. Maar lnj had den minister van justitie te kennen gegeven, dat hij, hoeveel eerbied en achting hij ook voor zijn persoon koesterde, met hem geen deel kou uitmaken vau hel kabinet, aaugezieu beider pro gramma te zeer uiteenliep. Sedert heeft Jules Simon van Mac Mahon geen nieuwe aanbieding ont vangen. De uiterste linkerzijde van de Kamer heeft, eene bijeenkomst gehouden, waarin besloten werd haren steun te onthouden aan elke ministerieele combinatie, waartoe Dufaure en generaal Berthaut behoorden. „Ilavas" bericht dat de partij met eenparige stemmen tot dit besluit is gekomen door het arrest van het gerechtshof te Besanyon, waarbij is uitgemaakt dat de gemengde commis- siën, gevormd na den coup d'état, wettig samen gesteld waren. De heer Germain, bij het eindigen zijner rede, eischte gisteren dat Zaterdag zou vastge steld worden voor de artikels-gewijze behandeling van de wet op de middelen, onverschillig hoe 't dan met de crisis staan zal. De heer Cazeaux bestreed dit voorstel. Op voorstel van den heer FToquet is vervolgens de eerstvolgende zitting op morgen, Donderdag, bepaald. Spanje. In de kamer der afgevaardigden is een luid ruchtig incident voorgevallen, naar aanleiding van eene uitdrukking des ministers van buitenland- sche zaken, waarin een van de leden der gema tigde partij, de graaf van Xiquena, een aanval meende te zien op de wettigheid der regeering van Amedeus. De minister verdedigde zich tegen de uitlegging, aan zijne woorden gegeven. Hij had alleen willen zeggen, dat hij geen andere, wettige regeering erkende dan die van Alfonsus XII. Ook de voorzitter van den ministerraad mengde zich in het debat en wees er bovenal op, dat de mo narchie onder Alfonsus de eendracht vertegen woordigt. Alle partijen, zeide hij, kunnen met koning Alfonsus regeeren, mits zij de wettigheid van zijn gouvernement erkennen en slechts het oog hebben opliet welzijn van koning en vaderland. De senaat heeft, zonder beraadslaging, het voorstel goedgekeurd betreffende de concessie van den rechtstreekschen spoorweg van Madrid naar Ciudad-Real. De toestand in de Baskische gewesten wordt meer en meer gespannende burgerlijke autoriteiten vermogen er niets tegen den lijdelijken wederstand der gewestelijke deputatiën en gemeenteraden, die de geheele bevolking achter zich hebben. Ook moet de regeering er over denken, bedoelde depu tatiën door regeeringscommissiën te vervangen, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat de gemeente besturen, van welke die deputatiën uitgaan, hun ontslag nemen en 't ten slotte zou uitloopen op een militair dwangbewind. Vereenigde Staten. Er begint, telegrapheert de correspondent van den „Times", vooruitzicht te bestaan op eene goede oplossing der quaestie omtrent de keuze van den president, daar men gelooft dat de oneeniglieid beperkt zal blijven tot het. Congres, waar de ge matigde leden van beide partijen pogingen aan wenden om tot een vergelijk te komen. "Waar schijnlijk zal het plan van Mc Crary worden aan genomen om een vereenigde commissie te benoe men die de stemmen zal tellen. Men is algemeen van gevoelen dat het hooge gerechtshof der Vereenigde Staten zal worden geroepen om als opperste scheidsrechter uitspraak te doen. Turliije. Admiraal Drummond heeft Konstantinopel ver laten en de Engelsche vloot zou van de Besika- baai naar Salonika vertrekken. De ambassadeurs hebben eene voorloopige bijeenkomst gehouden, waarbij de nieuwe vertegen woordigers echter niet aanwezig waren. Men ver neemt met zekerheid, dat de vertraging in de bijeenkomst der conferentie niet voortsproot uit moeielijkheden van eenig staatkundig gewicht, maar het gevolg, was van den wensch om zooveel mogelijk vooraf tot eene verstandhouding te ge-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2