LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 5166. Donderdag A0. 1876. 14 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer°-"i Groolere tellers naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 December. Naar aanleiding van het onlangs aan den gemeenteraad door eenige bewoners van het Ra penburg ingediend adres, waarbij wordt verzocht j dat tot eene demping van die gracht voor zooveel betreft het gedeelte tusschen het Noordeinde en den Vliet, moge worden overgegaan, heeft de Commissie van fabricage een rapport uitgebracht, waaruit blijkt dat de kosten op minstens 60,000 kunnen worden geraamd en dat tegen de dem ping bij haar bezwaar bestaat zoolang daarmede niet de invoering van een nieuw rioolstelsel in verband wordt gebracht. Ware de toestand van het Rapenburg, zeggen B. en Ws., inderdaad zoo onhoudbaar als deze door adressanten wordt geschetst, dan zonden wij voorzeker niet aarzelen om de nóodige maatregelen in overweging te nemen, teneinde dien toestand zoo spoedig mogelijk te verbeteren. Doch het zal wel moeten worden erkend dat het adres niet is vrij te pleiten van overdrijving en, naar hét ons voorkomt, kan het Rapenburg in geenen deele geacht worden in slechteren toestand tc verkeeren dan andere grachten, terwijl slechts enkele dagen van het jaar tot rechtmatige klachten kunnen aanleiding geven. Overigens blijven zij bij hunne meermalen te kennen gegeven zienswijze volharden dat de bedoelde gracht door demping geheel zou worden ontsierd, zoodat zij den raad met. het oog op een en ander, in over weging geven afwijzend op het verzoek te be schikken. Onder aanbieding aan den gemeenteraad van de ontwerpvoorwaarden voor het verleenen van een definitieve concessie, stellen B. en Ws. alsnu voor om aan de heeren Van der Vliet en Bosch Reitz concessie te verleenen tot het maken, aan leggen en exploiteeren van eene waterleiding van de duinen nabij Katwijk tot en in de gemeente Leiden onder de reeds vroeger door den Raad vastgestelde bepalingen, met goedkeuring van de overgelegde plannen en hen te machtigen om, nadat voor zooveel noodig de goedkeuring van de gedeputeerde staten zal zijn erlangd, met concessionnarissen de vereischte overeenkomst aan te gaan. Volgens de eerste dier bepalingen zullen de concessionnarissen de werken maken volgens de plannen met bijbehoorende teekeningen van alle werken van de. prise d'eau tot aan en in de gemeente Leiden door hen aan den Raad ter goedkeuring ingediend of nog in te dieuen, wanneer deze de goedkeuring van genoemden ge meenteraad zullen hebben erlangd. Indien de goed keuring dier ingediende of nog in te dienen plannen en teekeningen vóór 13 Januari 1877 niet verkre gen is, vervalt de concessie. Vervolgens draagt de gemeente aan concessionnarissen het eigendomsrecht over op het terreiu en de duinen nabij Katwijk voor het établissement bestemd, en belooft haren zedelijken steun voor het verkrijgen van eigendom of gebruik van gronden aan derden toebehoorende. Door den gemeenteraad wordt een commissaris benoemd, die toezicht houdt, dat concessionnarissen aan hnnne verplichtingen voldoen. Van de aan te leggen spoorweglijn Leiden Woerden, schrijft men aan het „Vaderland", ver neemt men in de laatste dagen niets. Bekend is geworden dat eenige perceelen buiten de Wittepoort dezer gemeente in de onteigeningswet zijn opge nomen of zij echter onteigend zullen worden, blijft onbekend en hangt ook af van de aansluiting met de Hol). Spoorwegmaatschappij. Bij minnelijke schikking is nog maar weinig grond dezer gemeente of van Zoeterwoude overgegaan. Een drietal dagen der verleden week is men druk bezig geweest met peilen en boren van den grond in den Rijn voor een, ingeval de aansluiting kan plaats hebben, te leggen brug. De opbrengst van 's rijks middelen over de afgeloopen elf maanden van het jaar duidt een vooruitgang aan van 4,776,138.59, en als men daarbij in aanmerking neemt de afschaffing der vuur-, ton- en bakengelden, welke ten vorigen jare nog gedurende het half jaar dat zij geheven werden 244,972 opbrachten, dan is de vooruit gang der overige middelen 5 inillioen. Tot die buitengewone uitkomst hebben alle middelen bij gedragen, uitgenomen de directe belastingen. Die blijveh nagenoeg stationnair. De accijnzen hebben gezamenlijk meer opgebracht ƒ2,415,406, waartoe het gedisteleerd alleen 1,281,255 heeft bedragen. Maar ook de suiker heeft 709,000 meer opge bracht en het geslacht ruim 200,000. Verder hebben voornamelijk de registratie- en seccessie- rechten weder het hunne bijgedragen, te zamen 1,700,000. Ook de opbrengst der posterijen en van de rijks telegrafen gaat belangrijk vooruit. De loodsgelden brachten mede ongeveer ƒ36,000 meer op. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op nader te bepalen dag een examen zal worden afgenomen van hen, die dingen naar de betrekking van ad- spirant-ingenieur bij het stoomwezen, aan welke betrekking eene jaarwedde van duizend gulden is verbonden. Aangifte, bij gezegeld adres, vóór 10 Jan. a. s. aan het dep. van binnenl. zaken. De candidaat moet 15 Jan. a. s. den ouderdom van ten minste 20 jaren bereikt hebben. Uit Alphen wordt gemeld dat de voor eenige jaren ten gevolge van verdeeldheid ontstane scheu ring van het aldaar gevestigde departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in twee departementen, onder de namen van Alphen-Aar- landerveen en Alphen-Oudshoorn, eindelijk is opge heven, zoodat met 1 Januari e. k. de afzonderlijke departementen weder onder den ouden naam van Alphen-Oudshoorn zullen worden vereenigd. In de jongste te Amsterdam gehouden ver gadering van de afdeeling voor de taal-, letter- en geschiedkundige wetenschappen der koninklijke academie, waren ingekomen twee inzendingen ter mededinging naar de prijsvraag, legaat Hoeufft. Een daarvan is een bundel Latijnsche gedichten, onder het motto„Facilius est ridere, quam imitarihet tweede is één gedicht onder het motto, tevens de titel: „Carminis ignaro edendum ne crede poetam." De heer Leemans behandelde, naar aanleiding van een hiëratischen lijkpapyrus in het rijksmuseüm van ondheden te Leiden, eenige bijzonderheden uit de Egyptische oudheid eu deelde een en ander mede omtrent de inrichting, de verdeeling en den inhoud der gevonden lijkpapyrussen, die alle be trekking hebben op den persoon bij wien ze waren nedergelegd. Voor het beroep naar de Christ. Geref. ge meente te 's-Hertogenbosch heeft bedankt de heer J. Wisse te Sliedrecht; voor dat. naar de Herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering, Hoogvliet en Vroomshoop de cand. bij het prov. kerkbestuur van Zeeland, Joh. "Van den Kieboom. Door ds. T. Meijster, predikant te Zeist, is het beroep naar Maassluis aangenomen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Ba tavia naar Nieuwediep, is 12 dezer 's morgens te Port Saïd aangekomen en heeft 's namiddags de reis voortgezet. De sergeant-hoornblazer L. H. Van Raay, die vóór 50 jaar als vrijwilliger in dienst trad en wiens vier zonen allen het vaderland dienen, de oudste in onze overzeesche bezittingen als kapitein de drie anderen als onderofficier hier te lande, werd Maandag door den regiments-commandant te Bergen- op-Zoom voor het front, der troepen gelukgewenscht met het voorrecht, dat hem dien dag ten deel viel, en nadat de vereenigde wapens voor den grijzen jubilaris hadden gedefileerd, werd hem wegens trouwe, onafgebroken diensten gedurende eene halve eeuw eene gratificatie uitgereikt van 50. Van de officieren van het corps ontving hij een gouden horloge met dito ketting, van de onder officieren een armstoel enz., enz. 's Avonds werd hem een serenade gebracht door de onderofficiers- zangvereeniging.. Ten behoeve van het corps mariniers werd heden aau het departement van marine aanbesteed de levering van een aantal benoodigdheden in negen perceelen. Minste inschrijvers waren voor perceel 9, wollen dekens, de heeren J. J. Krantz en Zn. te Leiden voor 1906.50. Tweede Kamer. Verschillende onteige ningswetten en suppletoire begrootingen zijn aan genomen, zoomede de begrooting der landsdrukkerij, de bekrachtiging der provinciale belastingen in de verschillende provinviën en de verandering der grenzen van gemeenten in Zuid-Holland en Zee land. Bij de spoorwegbegrooting heeft de minister overgenomen 't amendement-Wijbenga om voor de lijn Stavoren Leeuwarden f 250,000 en het amendement-Luyben om voor de lijn Zwa- luwe's-Bosch 100,000 uit te trekken. De spoor wegbegrooting is daarop unamien aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger te Loenen, M. H. Pimentel, adjunct-commies aan het département van financiëneervol ontslag verleend aan P. M. Beelaerts, rijksontvanger te Maasland c. a., behoudens aanspraak op pensioen voorts opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Maasland c. a., zooals het thans be staat, en de gemeenten Maasland, Schipluiden en De Lier toegevoegd aan het ontvangkantoor der dir. bel., in- eu uitg. rechten en acc. te Maas sluis, onder voortdurend beheer van den tegen- woordigen tutilaris A. Van der Minne; aan den kolonel C. IJske, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1877, eervol ontslag verleend als militie-commissaris in de provincie Overijsel; met ingang van 1 Januari 1877 den militie-commis saris in het tweede district van Limburg, kolonel M. W. G. De Man, in gelijke betrekking over geplaatst naar de provincie Overijselen met in gang van 1 Januari 1877 benoemd tot. militie- commissaris in het 2de district van Limburg, den gepènsioneerden kolonel L. S. R. Sesseler; herbe noemd: met ingane van 20 December e. k., tot burgemeester van Eysden, J". Jansen, en met in gang van 31 December e. k. tot burgemeester van Zevenaar, P. J. II. baron Van Voorst, tot. Voorts, en tot burgemeester van St.-Michielsgestel P. N. Van Thielden ingenieur 2de kl. bij de marine G. Turk, met ingang van den lsten Januari a. s., bevorderd tot ingenieur der 1ste kl.; aan den generaal-majoor C. M. II. Pel, commandant der 4de divisie infanterie, den luitenant-kolonel P. J". Langlois van den Bergh, van het 8ste regiment inf., den majoor W. K. L. Van Helden en den kapitein L. F. Van Otterloo, beiden van den generalen staf, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen, aan eerst genoemde van commandeur, aan den daaropvol gende van officier en aan de beide laatstgenoemden van ridder van het Legioen van Eer, hun door Z. Exc. den President der Pransche republiek geschon-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1