Gemengd TVienvvs. Voor eenigen tijd werd uit Leider dorp melding gemaakt van een-meisje, dat langen tijd achtereen had geslapen. Dit meisje is sedert een paar dagen uit het Ziekenhuis alhier ontslagen en bevindt, zich thans te 's-Hage bij hare familie. Hare gezondheid moet, naar men verneemt, thans niets te wensehen overlaten. Gistermorgen viel een officier der huzaren, die een rijtoertje door het Ilaagsche Bosch maakte, van zijn paard. Ongelukkig bleef hij met een been in den stijgbeugel gekneld en werd een eind voortgesleept. Nadat hij reeds aan het hoofd verschillende wonden had bekomen, werd hij door een heer, die het paard vastgreep, uit zijn gevaarlijken toestand verlost en per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Dezer dagen zijn door twee jagers van Z. K. H. prins Hendrik onder Eemnes twee vossen gedood. Bij het opgraven van hun hol vond men niet minder dan 5 hazen, 2 konijnen, 8 eenden en 24 kippen. Te Katwijk a/d. R ij n is in de kerk der Ned. herv. gemeente ingebrokennit de consistorie-kamer is, na het openbreken der kasten, ontvreemd f 5.50 aan geld, vier flesschen wijnen de bus voor de armen, terwijl uit de kerk sloten van eenige bijbels zijn medegenomen. Gisterochtend te halfvijf werd te Haarlem eene 26-jarige. dienstbode door twee schippersknechts gered uit het Spaarue nahij de Waag. Zij was blootsvoets en had slechts een hemd en een wollen doek om het lichaam. Aan een agent van politie, die inmiddels was aangekomen, deelde zij mede, dat. zij uit wanhoop en verdriet te water was gesprongen en niet meer naar haren dienst terugwilde, waarop zij volgens haar wensch naar het huis eener zuster geleid werd. Nauwelijks deze woning genaderd zijnde, zakte zij ineen en beviel van een zoon. Gisteravond omstreeks halfacht is te Botterdam brand ontstaan op eene bovenwoning van een pand in de IIugo-De-Groot-straat. De be woners waren afwezig. De brand nam snel toe, zoodat weldra ook de zolder was aangetast en het de brandweer tamelijk veel inspanning kostte om het voortwoeden te beletten. Te 10 uren was de brand gebluscht. De geheele verdieping en zolder zijn uitgebrand. Men acht het waarschijn lijk dat. de brand veroorzaakt is door het springen van een petroleümlamp, welke de bewoners bij het verlaten der woning hadden laten branden. Het geraamte, dat onlangs te Lunte- ren is gevonden, is naar het gemeentehuis te Ede vervoerd, waar de vrouw die sedert hertrouwd is zal worden ontboden om te zien of de hor logeketting, bij het geraamte gevonden, aan haar man heeft, toebehoord. Men vermoedt dat de man, toen hij met een som gelds, die hij in Holland als grasmaaier verdiend had, terugkeerde, in de nabijheid zijner woning is vermoord. De gezagvoerder van het. Noordse he barkschip „Veronica", Zaterdag van Almeria te Dundee aangekomen, rapporteert den 12den Nov. bij Cadix eene groote stoomboot met al de opva renden te hebben zien zinken. De stoomboot had noodvlaggen op, doch dewijl de „Veronica" twee mijl aan de lij was, kon hij geene adsistentie verleenen. Door het mistige weder kon men de vlaggen niet onderscheiden. De stoomboot was diep geladen en scheen naar de Middellaudsche Zee te zijn bestemd. Het geheele getal personen, die te Brooklyn sinds den brand van den schouwburg aldaar vermist worden, is 370. Van de gevonden lijken zijn nog slechts 178 herkend. Bijna ongelooflijk klinkt het, dat dagelijks niet minder dan 47,000,000 stuks naai- naalden in de Vereenigde Stalen vervaardigd worden, terwijl er nog 25 millioen stuks worden ingevoerd. Dat maakt 26,280,000,000 per jaar. BUI ri: NLAND. Prankrij k. Van de tot dusver in de Kamer gevoerde dis cussie over de begrooting van inkomsten dient eene Vrijdag gebonden rede van den minister van financiën vermeld te worden, zoo het schijnt de eenige, waarnaar met aandacht en onder instem ming van de groote meerderheid geluisterd werd. De heer Leon Say betoogde de wenschelijkheid om de begrooting aan te nemen gelijk zij thans, door de commissie in de onderdeden, maar zon der belangrijke wijziging van het slotcijfer omge werkt, was ingediend. Het zou, meende hij, eene onvoorzichtigheid zijn, thans belastingen te ver minderen alleen van een billijker verdeeling kon voorshands sprake zijn. Trouwens, hoe groot de druk ook was, hij ging de krachten des lands niet te boven. Het algemeen vermogen nam niet af, maar het bevond zich in een tijd van stilstand. Was er een overschot van 130 millioen op de ramingen der begrooting voor 1876, dit bewees alleen, zeide de minister, dat die ramingen te laag waren geweest. In werkelijkheid leverde het ge noemde jaar, bij 1875 vergeleken, niet meer op dan eene vermeerdering van l'/2 pCt. en een normale vooruitgang had voor het minst het dub bele moeten opleveren. De overal heerschende crisis had ook in Frankrijk de zaken gestremd en men zou wèl doen op zijn hoede te zijn. Voorzeker, de toestand mocht vertrouwen inboezemen, maar een omzichtig, een berekenend vertrouwen. Nieuwe leeningen, hoe gemakkelijk aan te gaan, behoorden te worden vermeden en wilde het land rijker worden om zijne lasten lichter te dragen, daartoe was geen ander middel dan arbeid en productie en bovenal uitbreiding van den handel met het buitenland, waartoe een liberale handelspolitiek het hare doen zou. Belastingherziening moest der halve, zoo vervolgde de minister, in de eerste plaats geschieden ter bevordering van productie en handel, d. i. de posterijen en de telegrafen verlichten. Hiertoe bestemde de regeering dan ook de eerste werkelijke overschotten, welke haar ten dienste stonden. Zij was bedacht geweest op de vermindering der belasting op het goederenver voer, naar haar oordeel afhankelijk van de rente- conversie, waartoe niet kon worden overgegaan dan met eene begrooting, welker evenwicht op vaster grondslagen rustte dan het tegenwoordige. Zaterdag bestreed de minister eene door de som missie gewilde vermindering van de zoutbelasting, omdat bij vreesde dat zulks een eerste stap wezen zou op den door hem verkeerd geachten weg. Duitschlanci. De „Kreuzzeitung" behelst een hoofdartikel over „generaal Ignatieff en prins Bismarck". Zij toont aan, dat. de genoemde ambassadeur van Rusland te Koustantinopel eene staatkunde op zijne eigene hand gevolgd heeft., zoodat de Russische regeering door het uitbreken van den opstand in Bosnië verrast, en wel onaangenaam verrast werd. De ondersteuning van dien opstand door Servië en Montenegro, alsmede de later volgende oorlogs verklaring van die twee vorstendommen aau Turkije, beschouwt de „Kreuzzeitung" mede niet als het werk van de Russische regeeriug, maar van de hoofden der pan-slavistische beweging, die in den ambassadeur, zoo niet hun werktuig, dan toch een ijverigen medewerker vonden. Eerst met het ultimatum, dat. de Borte tot het sluiten van een wapenstilstand dwong, trad de Russische regeering zelve, naar de „Kreuzzeitung" meent, in het strijd perk; niet echter geheel vrijwillig, maar half ge dwongen en medegesleept. door de beweging, die de regeering niet had willen begunstigen, maar evenmin en dat noemt de „Kreuzzeitung" hare fout had durven tegengaan. Dit noemt het blad het ernstige van den tegenwoordigen staat kundigen toestand, „dat Rusland niet. meer door eene duidelijke staatknnde van eene regeering, die weet wat zij wil, wordt geleiddat die regeering door eene onweerstaanbaar geworden nalionaal- godsdienstige beweging wordt voortgedreven en op het brandpunt der gebeurtenissen door een gezant vertegenwoordigd is, die ronduit verklaart op eigene verantwoordelijkheid te handelen; die echter in zijne ijver geen kalm oordeel over de krachten en ware belangen van zijn eigen land behouden heeft en in de lucht van het Oosten den nuchteren blik op de staatkunde der andere mogendheden verloren heeft." In de week, die den 2den dezer eindigde, is weder voor een aanzienlijk bedrag in goud aangemunt, en wel voor 1,711,300 mark. Daar mede is de geheele aanmunting van goud echter nog niet tot l'/2 milliard geklommen. Een particulier telegram uit Rustsekuck meldt dat aau de bevolking dier Turksche vesting is aangezegd, dat binnen enkele dagen 30,000 man Aziatische troepen aldaar zullen aankomen en ook voorloopig bij haar zullen ingekwartierd worden. Tevens hebben de bevelhebbers der Turk sche vestingen aan den Donau bevel ontvangen, om zich voor acht maanden van proviand en alle verdere benoodigdheden te voorzien. Turlïije- De voorstellen der commissie voor de demarcatie lijn zijn door de betrokken regeeringen goedge keurd en aan Moukhtar-pacha is bevel gegeven zich stipt aan de vastgestelde bepalingen te houden. De sultan, omringd door de waardigheids- bekleeders des rijks, heeft eene audiëntie ver leend aau lord Salisbury en dezen op allerwel willendste wijze ontvangen. De Engelsche gezant vergezelde lord Salisbury. Tot dusver bestaat de beste overeenstemming tusschen lord Salisbury en generaal Ignatieff. Safvet-pacha, minister van binnenlandsche zaken, betoogt in eene circulaire uitvoerig, dat de Porte niet verantwoordelijk is voor de gebeurte nissen, die in sommige proviuciën des rijks zooveel droefheid en angst veroorzaakten en die haar ontstaan danken aan het woelen van vreemde agenten. Zij is overal en zoolang mogelijk ver zoenend opgetreden, alvorens zij haar toevlucht nam tot het bezigen van geweld. Eerst toen zij door noodweer gedrongen werd naar de wapenen te grijpen, heeft zij een beroep op hare militaire macht moeten doen, teneinde overeenkomstig haar verlangen, dat zij met het overige. Europa deelt, den algemeenen vrede te handhaven. Zoodra de opstand ten onder gebracht was, was 't de eerste zorg der regeering eene reeks hervormingen te ontwerpen, welke geschikt, zijn om aan de belangen van alle onderdanen des sultans, zonder onderscheid van nationaliteit, ras of godsdienst, geheel vol doening te schenken. Deze houding der regecring en de geest van bezadigdheid, welken zij door het aannemen van den wapenstilstand en van de conferentie aan den dag legde, leverden voor de mogendheden de beste waarborgen op voor hare vredelievendheid en haren oprechten wensch, om de heilzaamste hervormingen in het geheele rijk in te voeren. De door dc circulaire van prins Gortschakoll' aangekondigde maatregelen en de krijgstoerustingen, welke in den laatsten tijd door Rusland op zoo groote schaal gemaakt worden, waren dus door niets gerechtvaardigd. Ten slotte wijst Safvet-pacha nogmaals de verantwoordelijkheid af, die men der Porte op de schouders wil schuiven, terwijl hij plechtig verklaart, dat de Porte vast besloten is, geene middelen te ontzien om de ontwikkeling der welvaart, van alle onderdanen des sultans, zonder eenig onderscheid, te bevorderen. De „Turquie", welke met dit document ten hoogste ingenomen is, roemt in tegenstelling tot den hoogen toon, waarin Gortschakoffs circulaire gesteld was, de bezadigdheid van deze nota. Het schijnt echter, dat het officieuze Turksche blad toch niet met de regeering medegaat, en haar van alle schuld aan den. opstand schoonwascht. Telegrnmmen. LONDEN, 11 December. Door het huis Baring is een bedrag van 3333 p. st. ontvangen ten behoeve van de houders van schuldbrieven van Venezuela. WEENEN, 11 December. In het huis der afgevaardigden heeft de minister van koophandel heden ingediend het op 5 dezer met Engeland voor den tijd van één jaar gesloten handelsver drag, met daarbij behoorende memorie van toe lichting. Volgens een telegram in de „Presse" uit Budapest ziet men onder de leden der Vertegen woordiging van den gisteren gehouden minister raad den toestand donker in en wordt de aftre ding van het Hongaarsch ministerie ophanden geacht. LISSABON, 11 December. De Taag en Mon- dego zijn door den hevigen regen buiten hare oevers getreden, waardoor aan den landbouw schade is toegebracht. De spoorweg tusschen Badajoz en Ciudad Real is vernield en de telegrafische verbin ding met Spanje afgebroken.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2