LEI 1)80 H DAGBLAD. JVT0. 5165. A0. 1876. Woensdag 13 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco pen posln 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer Groolere letters naar plaatsruimte. 0.17*. S TA D S-B E RICHT EN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeen tebestuor van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe be- laatiugen alhier is ter hand gesteld een op den 4den December jl. invorderbaar verklaard kobier voor dc belastiüg op het Patent over het 2de kwartaal van het dienstjaar 1876/7, zijnde ieder verplicht zijo aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En word; deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 12 December 1876. LEIDEN, 13 December. Evenals dit reeds in verschillende andere plaatsen het geval is, circuleert ook hier vanwege de Commissie voor de Volksvoorlezingen eene lijst voor een Kerstboom, welke zij aan de kinderen der bezoekers van de Volksvoorlezingen wensohte aan te bieden. Hoewel stoffelijke bijdragen der com missie niet onwelkom zullen zijn, verzoekt zij ons mede te deelen dat het haar met het aanbieden der inteekenlijst in de eerste plaats te doen is om bij hare mede burgers entree-biljetten te plaat sen, waarvan men op de lijst het begeerde getal gelieve uit te drukken. Het hoofdstuk Financiën der staatsbegrooting voor 1877 is aangevuld met een artikel voor uitgaven, vallende op de versmelting van zilveren standpenningen tot baren en verkoop daarvan met daarop vallende kosten, waardeverschil enz., ten be drage van 8 millioeu, en zulks ter uitvoering van de nieuwe Muntwet, reeds door de Tweede Kamer aangenomen. De minister verklaart dat de tegenwoor dige zilverprijs ad 55pence per ounce standard hem, onder de tegenwoordige omstandigheden althans, te laag voorkomt om, enkel ter ver mindering van onzen zilvervoorraad, tot verkoop over te gaan, en dat hij dus, zoolang in die om standigheden gcene verandering komt, alvorens tot verkoop enkel met dat doel te besluiten, den verderen loop van de zilvermarkt nog wat zou willen afwachten. Geene verkoopen van zilver zullen plaats hebben dan in overleg met de directie der Nederlandsche Bank. Het aangevraagd krediet van 2 millioen komt overeen met 't aangevraagde in Mei bij 't ontwerp-muntwet. Heden is behoudens nadere goedkeuring van gedeputeerde staten door den gemeenteraad van Katwijk aan de laagste inschrijvers, de heeren Monster en Haasnoot, het maken van het kanaal, hetwelk Katwijk-aan-Zee met het uitwaterings kanaal van Rijnland verbindt, gegund tegen een bedrag van 134,440. Aan den heer J. Verdoes Bzoud-koop- vaardij-kapitein aldaar, is concessie verleend voor een stoombootdienst van hier naar Katwijk v. v., en aan den heer W. D. Carsjens voor een stoom bootdienst tusschen Amsterdam, Leiden, Boskoop, Gouda, Rotterdam en Haarlem, tot vervoer van personen, goederen en vee. Bij de Christ. Geref. gemeente te Katwijk- aan-Zee is beroepen de heer J. Wisse te Slie- drecht. Door gedeputeerde staten van Zuid-Hol land is de sluiting der jacht op klein wild in dit gewest bepaald op Zaterdag 30 December e. k. met zonsondergang. Hel vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflonwen blijft toegelaten tot en met den 31 sten Maart 1877. Het aantal ingeschrevenen aan de pol. school te Delft bedraagt: voor civiel-ingenieur 182, voor bouwkundig-ingenieur 126, voor werktuigkundig- ingenieur 28, voor mijn-ingenieur 8, voor scheeps bouwkundig-ingenieur 13, voor technoloog 23, voor ijker 4, voor verschillende studievakken 40, totaal 424. Hiervan moeten echter worden afge trokken 143, die voor meer dan één vak zijn ingeschreven, zoodat het totaal ingeschrevenen be draagt 281. Het comité der Grieksche-fondsen-houders te Amsterdam heeft een krachtig protest uitge vaardigd tegen een bij de Grieksche Kamer aan hangig ontwerp voor een frauduleus bankroet, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat de wettige eischeu der buitenlandsche houders tot een zevende zouden worden teruggebracht. Tegen dat plan zal het comité zich met alle kracht verzetten. De commissie, die zich in het afgeloopen jaar te 's-Ilertogeubosch vormde met het doel eene verloting te houden ten voordeele van den Paus, heeft haar werk volbracht. Ongeveer 50,000 loten a 50 cents werden geplaatst, en de voorwer pen voor de verloting werden om niet bijeenge bracht. Na aftrek der onvermijdelijke kosten is Zaterdag 1.1. aan den nuntius Mrg. Cabri te 's-Gravenhage een bedrag van 38,000 fr. voor den Paus ter band gesteld. Bij de Amslerdamschc politie en brandweer is dezer dagen de volgende maatregel ingevoerd. Alle inspecteurs en agenten, die de ronde doen, en ook de mannen der brandweer zijn thans voor zien van een kips-cartouche, een klein kartonnen doosje in den vorm van dat der oude model- patronen. Daarin bevindt zich alles wat noodig is om de eerste hulp te verleencn bij het leggen van een verband, alseen flescbje met ammoniak, bloedstillende watten, brandpleisters enz. Het st. „Celebes", van Batavia naar Nieu- wediep, kwam te Marseille den lOden December 's morgens; het st. „Holland", van Nieuwediep naar Batavia, te Aden den Oden December; liet st. „Prins Hendrik", van Batavia naar Nieuwediep, te Suez den lOden December 's morgens en zette des middags de reis voort; het st. „Drente", van Java naar Rotterdam, arriveerde den llden December te Suez en vertrok weder dienzelfden dag. Het paleis, dat prins Erederik in den Haag laat bouwen voor den prins en de prinses Von Wied, is bijna gereed. Men roemt het als een prachtig gebouw. Het wetsontwerp lot onteigening voor de verbreeding van de Lange. Pooten in Den Haag is in de afdeelingen der Tweede Kamer vrij al gemeen met ingenomenheid ontvangen. De toe komstige verbouwing van het Binnenhof kwam daarbij ter sprake, maar anderzijds wilde men geen uitstel van deze noodige onteigening totdat de plannen tot verbouwing van het Binnenhof tot rijpheid zullen zijn gekomen. Blijkens de memorie van toelichting op het tractaat wegens verbindingen tusschen dc Neder landsche en Pruisische kanalen, stelt de minister van financiën zich voor, na bekrachtiging van dit tractaat, op de staatsbegrooting eene som uit te trekken als rijksbijdrage in de kosten van som mige kanaal ver bindingen. De officier van gezondheid der 2de klasse G. Franken, laatst behoord hebbende tot het es kader in Oost-Iudië en van daar den 9den No vember jl. in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. De luitenant-ter-zee der 2de klasse H. J. E. Van Gogli, dienende aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Leeuwarden", is met den lOden de zer op nonactiviteit gesteld en met den llden daaraanvolgende vervangen door luitenant-ter-zee der 2de klasse G. M. Titsingb, wiens op nonac- tiviteitstelling wordt ingetrokken. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk V der staatsbegrooting zijn nog vele waterstaatsquaestiën behandeld, alsmede de regeling der spoorwegdiensten. liet amendement Schepel-Zylker betreflende een subsidie voor de buurtspoorwegen in Groningen is ingetrokken. Morgen komen de staatsspoorwegen in behandeling. Men meldt ons uit Den Haag dat de onge steldheid, waardoor Z. K. H. prins Erederik in de vorige week werd aangetast, geenszins van zoo ernstigen aard was als in de buitenlandsche bladen werd gemeld en dat Z. K. II. nog in deze week in de hofstad wordt terugverwacht. Aan het ministerie van marine is heden aanbesteed het maken en leveren van vier stuks ijzeren zeeboeicn (Herbertsmodel) grootste soort, alles met den aankleve van dien. Van de zes bil jetten was het minste dat van de Koninklijke Nederlandsche grofsmederij te Leiden voor ƒ5790. Z. M. heeft verleend een pensioen aan D. Klerk, gcw. hulponderw. te Amersfoort, van 170 'sjaars; den tijd van twee jaren, gedurende welken de 1ste luit. A. J. Prager, van het wapen der inf., op zijn verzoek en zonder bezwaar der schat kist, op nonact. was gesteld, op de thans daartoe gedane aanvrage met twee jaren verlengdden 2den luit. II. B. Gosler, van het 2de reg. vest.- art., op nonact. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Voor de tweede maal werd gisteravond in den schouwburg alhier opgevoerd Multaluli's „Vorsten school", waarbij het Nieuwe Rotterdamsche too- neelgezelschap zich opnieuw van eene uitmun tende zijde deed kennen. De heeren D. Haspels als koning George, J. Haspels als Van Huisde, Le Gras als de „fameuze" jonker Von Schuken- scheuer-Schiefschalheim, Van Zuylen in zijne beide rollen als prins Spiridio en als werkman in een ijzergieterij, mevrouw Larondelle-Bouwmeester als Ilanua de naaister enz., waren zeer verdienstelijk. Eene vergelijking tusschen het spel van mevrouw De Vries, die thans de rol van koningin ver vulde, en dat van mej. Kruseman, die haar bij de eerste opvoeringen op zich genomen had, kan niet anders dan gunstig voor eerstgenoemde zijn, bij wie men vooral de geroutineerde actrice herkende. De schouwburgzaal was goed bezet. Het publiek toonde veel aandacht en belangstel ling, welke trouwens bij een letterkundig tooneel- werk als dit in niet geringe mate noodig zijn. Met genoegen merkte men dan ook op dat zij die de niet zeer loffelijke gewoonte hebben na elke volgens hunne meening puntig gezegde of schoone passage van hun gevoel op hoorbare, doch voor andere menigmaal ontijdige en daardoor onaangename wijze te doen blijken, tot andere gedachten werden gebracht door hen, die alleen aan het slot van een bedrijf hunne ingeno menheid meenen te moeten toonen. Talrijk waren de toejuichingen die het gezelschap vooral aan het einde der voorstelling ontving en in 't bijzonder de heer D. Haspels en mevr. De Vries. Tot tweemalen toe werden deze teruggeroepen, cn^ moge de laatste door een onvoorziene omstan digheid al geen bouquet zijn vereerd, waartoe het voornemen bestond, zoo heeft zij niettemin de overtuiging kunnen erlangen hoezeer haar op treden hier werd gewaardeerd. Van verschillende zijden hoorden we den wensch uitspreken dat er maatregelen mochten genomen, opdat er gedurende de voorstelling uit den cor ridor en de koffiekamer wat minder en voor de toeschouwers hinderlijk geraas tot de zaal door- dringe.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1