naar Nieuwediep, is 5 dezer des namiddags te Aden aangekomen, en heeft, na kolen ingenomen te hebben, de reis voortgezet; de „Drenthe", van Batavia naar Botterdam, is eveneens te Aden gearriveerd en heeft dienzelfden dag de reis voort gezet. -t- Zr. Ms. sehroefstoomschip der 1ste klasse „Atjeh", in aanbouw op 's Bijks werf te Amsterdam, is gisternamiddag met goed gevolg te water ge laten. Het in de zitting der Tweede Kamer van gisteren ingekomen ontwerp tot onteigening voor de verbreeding van de Lange Pooten, te 's-Hage, berust op de noodzakelijkheid van dien maatregel voor de openbare veiligheid en van '1 verkeer voor de steeds toenemende drukke passage, vooral in de richtingen naar en van het station van den Bijnspoorweg. De straat, bij den ingang aan het Spui 4.60 meter breed, zal nu overal 12 meter breed worden, waarop ook bij den aanbouw van het nieuwe ministerie van justitie wordt ge rekend. Bij het onderzoek van het wetsontwerp, houdende bepalingen nopens de beëedigde verta lers, werd in de meeste afdeelingen der Tweede Kamer de noodzakelijkheid eener regeling erkend en vereenigde men zich met de gronden daarvoor in de memorie van toelichting aangevoerd. In eene afdeeling werd de behoefte aan regeling niet ingezien. Overigens werd ook in eerstgenoemde afdeelingen aanvulling van 't ontwerp noodzake lijk geoordeeld, vooral nopens 't karakter, aan zoodanigen beëedigden vertaler te geven, en om trent zijne bevoegdheden. Blijkens bericht van den Nederlandsclien consul-generaal te Tripoli heeft de Pacha van Tripoli bij circulaire medegedeeld, dat de uitvoer van tarwe en gerst tot nader order is geoorloofd. Daarentegen is de uitvoer van vee verboden. Bij eene algemeene order heeft de minister van oorlog ter kennis van het leger gebracht dat het Z. M. den Koning behaagd heeft Hd. goedkeuring en tevredenheid te betuigen aan allen, zoowel ambtelijke als bijzondere personen, die zich, in welke betrekking ook, ter gelegen heid van den jongsten watersnood verdienstelijk gedroegen en het hunne toebrachten, hetzij tot herstel, hetzij tot leniging der geleden rampen, hetzij tot voorkoming van meer onheilen, en aan hen zilveren en bronzen medailles te verleenen. Ter 60ste algemeene vergadering van de Yereeniging van en voor Nederl. industriëelen (voorzitter de heer A. H. Eigeman), heden in de residentie gehouden, zijn de aftredende be stuursleden, de hh. A. H. Eigeman en H. L. Enthoven Lzn., herkozen en is in eene nog be staande vacature benoemd de heer L. Ketjen, van Amsterdam; voorts tot leden der financieele com missie voor het nazien der rekening 1876-77 en begrooting 1877-78 de lib. L. Simons en J. P. Mansvelt Beck met den penningmeester. -Tweede Kamer. Bij de voortzetting van het debat over hoofdstuk V is de post vopr den bouw van een rijkskrankzinnigengesticht verworpen met 52 tegen 21 stemmen. Door den heer Yan Heemstra is een amendement voorgesteld om den post uitgetrokken voor de longziekte met. 8 ton te verminderen. Morgen voortzetting. Z. M. heeft aan de voor den dienst in Indië bestemde soldaten T. Hellstem en E. .T. Smijers, beiden van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragenaan eerstgenoemde van het Pruisisch herinneringskruis voor het deelnemen aan den oorlog tegen Oostenrijk in 1866, en van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871, en aan laatstgemelde van de Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie tegen Mexicobenoemd tot aide-essayeur bij 's rijks munt C. G. Sloot. Gemengd Nieuws. Naar men meldt is hedenmorgen te Warmond een persoon, die bij het rooien van boomen aldaar op een aanzienlijke hoogte in een er van een touw vastbond, uit dien boom gevallen en vervolgens op een hek terechtgekomen, zoodat de ongelukkige spoedig een lijk was. Het volgende spoorwegongelukheeft Eergisteravond te Maastricht plaats gehadEen koetsier, die, met zijn rijtuig van het station van den Staatsspoorweg komende, de daarbij gelegen halt van den LuikMaastrichtschen spoorweg, waarvan de barrière niet was gesloten, veilig meende te kunnen overrijden, kwam in aanraking met den naar Yisé stoomenden trein, ten gevolge waarvan 'het rijtuig verbrijzeld, het paard verlamd en de koetsier een eindwegs geworpen werd, zon der nochtans gedeerd te zijn. De reizigers van den Staatsspoorweg, die zich tusschen de barrières bevonden, kwamen met den schrik vrij. Een on derzoek is ingesteld. Hetverbruik van paardevleeschneemt te Veendam en in de omstreken van week tot week toe. Gemiddeld worden er wekelijks 3 paar den geslacht. Betreffende den braudaan den Woud- dijk, onder Driesum, verneemt men dat de dienst meid, na den bewoner door den burgemeester van Dantumadeel in verhoor genomen, bekend heeft dat zij het hooi met eene lamp heeft aangesto ken. Nu zegt men dat de dienstmeid niet wel bij 't hoofd isdoch daar zij vooraf hare eigene klee deren in veiligheid moet hebben gebracht en even vóór den brand hare meesteres moet hebben be stolen, o. a. een kostbaar gouden halsslot met koralen, krijgt de zaak een ander aanzien. De schade, door den brand veroorzaakt, wordt ge schat op f 30,000. Een paar jongens van 14 en 12 jaar kregen dezer dagen in een der buurtschappen van Ootmarsum twist, welke zoo hoog liep, dat de oudste den jongere heeft doodgeslagen. Men meldt uit Zwolle van gisteren: De gepensioneerde O.-I. militair J. Korte, die reeds sedert jaren met zijne vrouw en stiefkinderen in groote oneenigheid leeft en zijne vrouw herhaalde lijk heeft mishandeld en verwond, heeft heden ge tracht zijne 25-jarige stiefdochter met een mes om het leven te brengen. Hedenmorgen had hij tot de buren gezegd: „Zij zal er niet uit, maar zij moet kapot", en hedenmiddag heeft hij haar boven den buik en onder de ribben eene diepe gevaarlijke wonde toegebracht. Het meisje is ter verpleging naar het ziekenhuis gebracht, terwijl Korte onmiddellijk na het plegen van het misdrijf door de politie is gearresteerd. Te Utrecht heeft eene sterke ont- ploffing plaats gehad in een geledigden beerput, waarin men met licht afdaalde. Een paar werk lieden kregen brandwonden. Naar men verneemt bestaat er onder de zich noemende erfgenamen van Fieter Teyler van der Hulst- eene zoo groote verdeeldheid over het al of niet afgegeven van hunne bewijsstukken, dat van het voeren van een proces vooreerst wel niets komen zal. De schouwburg te Brooklyn is eer- gisteravond geheel afgebrand. Die ramp heeft ver schrikkelijke gevolgen gehad. Onder de puinhoo- pen zijn omstreeks 245 lijken gevonden. Uit Argos meldt men aan den „Times", dat Schliemann in het laatste graf, dat hij opende, behalve een groot gouden masker en eene kolos sale dito borstbedekking, ook nog een bijzonder goed geconserveerd menschelijk lichaam heeft ge vonden. Het hoofd was rond, de oogen groot en de mond bevatte 32 fraaie tanden. Hij vond verder nog 12 bronzen zwaarden en eene menigte groote gouden knoopen, twee gouden bekers en ook eenige stukken aardewerk, kristal, benevens een doos van gesneden hout. Men deelt den dood mede van den geleerden Pool Sjekanotl'ski. Naar Siberië ver bannen, heeft hij meer dan tien jaren gewijd aan ontdekkingen in dit land. Sedert eenigen tijd te Petersburg teruggekeerd zijnde van eene reis langs den Olenek en langs de noordelijke IJszee, heeft hij zich in de keizerlijke academie beziggehouden met eene beschrijving te geven van zijne tallooze collectiën. Den lOdeu October jl. heeft men hem dood in zijne kamer gevondenmen vermoedt dat hij zich vergiftigd heeft. BUI TE NL AN D. T)nitschDiri<l. Yolgens particuliere berichten uit Belgrado is de Oostonrijksche postboot „Badetzki", die met hulp van politie Bulgaarsche vluchtelingen naar Galatz wilde brengen, onderzocht door Servische politie-beambten, die de. vluchtelingen gewelddadig- lijk in vrijheid stelden. Op den eisch van den kapi tein om de vluchtelingen aan boord te laten, werd geen acht geslagen. De „Neue Freie Presse" van Weenen con stateert uit de dezer dagen door vorst Von Bis marck gedane verklaringen over de Oostersche qqaestie, dat alles, wat van geheime afspraken tusschen Busland en Duitschland werd gezegd, onwaar is. Opmerkelijk is het, dat door voor noemden vorst alleen terloops van het driekei- zers-verbond melding gemaakt is. Hoe deze over een oorlog van Busland tegen Turkije denkt, blijk uit zijne verzekering, dat in Busland zelf uitstekende militairen den oorlog afkeuren, waar toe hoofdzakelijk de pers en de Panslavistische comité's aanhitsen. Met deze woorden zijn de po litiek van de redevoering van keizer Alexander II en de depêches van prins Gortschakoff drastisch gekenmerkt. Ook niet-Bussisch gezind klinkt de nadrukkelijke betuiging van vorst Von Bismarck, dat hij nooit eene bezetting van Bulgarije heeft aangeraden en er grond is om aan te nemen, dat Duitschlands onzijdigheid zal ophouden, wanneer de oorlog niet gelokaliseerd blijft. Duitschland zal op de conferentie Busland niet. ondersteunen. De verloochening der Bussische oorlogspolitiek, on middellijk vóór het bijeenkomen der conferentie, is een groote, voor het oogenblik nauwelijks ge noeg te waardeeren dienst, aan den vrede bewe zen. De woorden van meergenoemden vorst doen niet alleen alle Bussen en Oostenrijk en Duitsch land verstommen, maar ontsluieren tevens het ge heim der zending van lord Salisbury, wier ge wicht thans blijkt op eene wijze, zooals de officieuze bladen van Weenen en Berlijn niet ge droomd hebben. Italië. Het Italiaansch Aardrijkskundig Genootschap heeft, brieven ontvangen van den markies Antinori, waarin deze melding maakt van de behouden aan komst te Licce der Italiaansche expeditie in de binnenlanden van Afrika. De expeditie had eene vriendelijke ontvangst gevonden bij Menelik, koning van Scida; aan hare leden was in het koninklijk verblijf huisvesting verleend. Bij het doortrekken van het gebied der Somali, op den weg van Zeila naar Farer, hadden de reizigers groot gevaar ge- loopen vermoord te worden door hen, die hun karavaan geleidden; slechts door de vlucht en halfnaakt hadden zij weten te ontkomen. De over tocht der rivier Avasc bood daarna vele moeie- lijkheden aan. De markies Antinori was voorne mens, te Licce de terugkomst af te wachten van kapitein Martini en alsdan naar de meren onder den equator te vertrekken. Menelik had hun allen bijstand beloofd. Groot- Britannië- John Bright sprak Maandag-avond, in eene talrijk bezochte en opgewonden meeting te Bir mingham nogmaals over de Oostersche quaestie. Hij trad in een overzicht, van de voornaamste gebeurtenissen des afgeloopen jaars, en kwam zóó tot de vraag, waarom oorlog werd beschouwd als onvermijdelijk, terwijl toch elke regeering in Europa den vrede wenschte. 't. Antwoord was: omdat Engeland goedvond, door middel van Tur kije, Bussische oorlogsschepen buiten de Middel- landsche Zee te houden. John Bright voud 't denk beeld belachelijk, dat de tegenwoordigheid der Bussische marine in die zee een gevaar zou zijn voor Engelands belangen. De oorlogsschepen van andere natiën werden in de Middellandsche Zee geduld, en de hemel zou niet op de aarde vallen indien ook Busland daar vrijen toegang had. Bus- lands positie in dit opzicht was zeer grievend. Gedurende zes maanden van de twaalf is voor den Bus de Oostzee gesloten door ijs, en gedurende 't gansche jaar zijn de Dardanellen voor hem ver sperd, omdat Turkije voor Engeland dien door tocht gegrendeld moet. houden. Deze positie is op. den duur onduldbaar. Ware Engeland er in ge plaatst, zoo zou de gansche natie hare stem ver heffen tot protest. Engeland moest zich eerlijk bij Busland aansluiten tot 't bewerken van afdoende hervormingen in Turkije. Kan het dit niet, dan behoort het zich op een afstand te houden. Ook te Manchester werd eene meeting gehouden, onder praesidium van den burgemeester der stad, ter behandeling van de Oostersche quaestie. Eene

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2