LEIDSCÏÏ DAGBLAD, 1VU. 5161. Donderdag A0. 1876. 7 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEN'TIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerB 0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 6 December. Het gisteren medegedeelde, aan den „Ned. Industrieel" ontleend bericht aangaande de adressen aan den minister van financiën ter zake der voor gestelde vrijstelling van invoerrechten op de garens geeft, naar ons van bevoegde zijde wordt gemeld, eeue vrij onjuiste voorstelling van de zaak. De adressen strekken om te verzoeken, uit het wets ontwerp te doen lichten de bepaling, dat alle sajettengarens zonder inkomende rechten zullen worden ingevoerd, en te besluiten dat de drie- of meerdraads-getwijnde en geverfde garens bij invoer met 3 pCt. inkomend recht blijven belast. Voor ongeverfde en een- of tweedraads-getwijnde garens is geen invoerrecht verschuldigd, terwijl geweven stoffen nooit anders dan van één of hoogstens tweedraads getwijnde garens worden gemaakt. Gedurende de eerste helft der maand November zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden: H. Bouwma, AkkerwoudcJ. De Leeuw, Alk maar; L. v. d. Vooren, Schuurman, J. R. Nij- kerk, -X. de Jager, P. W. Westerwoud, B. Weber, O. van Rijzen, Amsterdam; W. van Geperen, Delft; H. Schcffelaar, Mej. C. Snieders, F. A. A. Prijn, 's-Gravenhage; G. Weszel, Haarlem; J. Winkelman, HellevoetsluisJ. Brouder, Lei den; Ilinsk, Rotterdam; E. Materne, VielSalm; Ph. G. A. Becker, WageningenW. Kraan, IJselmonde. Briefkaarten: G. J. Van Koten, Dosi, Iletselaar, Amsterdam. De minister van koloniën vestigt de aandacht van belanghebbenden op de gelegenheid, die bij het bataljon mineurs en sappeurs bestaat, tot op leiding van jongelingen voor het kader der genie troepen van het Nederlandsch-Iiulische leger. De ter opleiding aan te nemen jongeling moet lichame lijk geschikt zijn voor den militairen dienst, minstens 16 jaar oud en den leeftijd van 18 jaar nog niet bereikt hebben. Hij moet, van oudors of voogden, eene schriftelijke vergunning over leggen tot dienstneming, en voorts van den bur gemeester zijner woonplaats een bewijs van goed gedrag. Hij verbindt zich voor 10 jaren, den tijd van opleiding daaronder begrepen, geniet bij zijn indiensttreden eene gratificatie van ƒ50, en bij uitzending naar N.-Indië eene gratificatie van ƒ300. De duur der door hem aangegane, dienstverbinte nis wordt verminderd met ée'n jaar, indien hij als korporaal, met twee jaren wanneer hij als sergeant naar Iudië vertrekt. Gedurende den tijd der opleiding worden hem alleen titulaire rangen toegekendals sergeant-titulair neemt hij deel aan de menage der onderofficieren en wordt daarvoor schadeloos gesteld. Aan twaalfjarigen dienst in Ned.-Indië, waaronder de tijd der opleiding na het volbrachte 18de levensjaar gedeeltelijk wordt in rekening gebracht, is een levenslang pensioen verbonden voor den korporaal, den sergeant en den sergeant-majoor, respectievelijk bedragende minstens ƒ220, ƒ260 en ƒ290 'sjaars Voorde aanneming ter opleiding, waartoe men zich melde bij den commandant van het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht, wordt de kennis gevorderd van lezen, schrijven en de allereerste beginselen van het rekenen. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand November 183,045 rei zigers vervoerd; opbrengst 151,547.44'/, en aan goederen 64,862.06'/»diverse ontvangsten 836.88; totaal ƒ217,246.39. Sedert 1°. Januari bedraagt het aantal vervoerde reizigers 2,311,174 en is het bedrag der ontvangsten 2,653,167.13'/j. Naar men verneemt is eene schilderij van den heer E. Koster te Haarlem, op het paviljoen „Welgelegen", op het concours van de „Société Dunkerquoise pour l'encouragement des sciences, des lettres et des arts" bekroond met de gouden medaille. De uitgeschreven prijsvraag verlangde eene schilderij in olieverf ter grootte van 65 en 54 cM. en geschiedenis, landschap, genre enz. ten onderwerp hebbende, naar verkiezing van den in zender. Bij de Maandag gehouden aanbesteding van het maken van een gebouw voor de studenten sociëteit „Phoenix" te Delft en eenige bijkomende werken, waren twaalf inschrijvingsbiljetten ingeko men. Het hoogste bedroeg ƒ47,500; het laagste, dat van den heer J. Smit VII, te Nieuw-Lekker- land, ƒ40,999. De raming bedroeg 41,500. De gemeenteraad van Zwolle heeft aan dr. F. Gossliugs eervol ontslag verleend als conrector der Latijnsche school, en in zijne plaats benoemd dr. S. J. Warren, thans praeceptor aan die school. Ver volgens werd besloten eene oproeping voor de vaceerende betrekking van praeceptor te doen. Z. K. H. prins Hendrik heeft een jaarlijk- schc bijdrage vau 100 toegezegd aan de Anna Paulowna Vereeniging te Rotterdam. De Nederlandsche Bank had op 4 Dec. bij een munt- en muutmateriaal van 154,534,098.09 voor eeue som van f 150,629,488.70'/, minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 60,251,794.48 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Tweede Kamer. Het hoofdstuk justitie is aangenomen met 67 tegen 1 st. (de heer llaff- mans), nadat de minister den post voor een nieuwe gevangenis in Den Haag had teruggenomen. De begrooting voor de gestichten Ommerschans en Veenhuizen is aangenomen met 65 tegen 2 st., na aanneming van een amendement van den heer Van Houten ter vermindering met ƒ10.400 om niet te prejudiceeren op de toekomst der bede laarsgestichten. Met hoofdstuk V is aangevangen. Er zijn geene algemeene beraadslagingen overge voerd. Morgen voortzetting. Op Maandag 18 dezer des morgens te elf uren zal aan het ministerie van binnenlandsche zaken de aanbesteding plaats hebben van de uit voering van grond- en fuudamentwerken voor een nieuw gebouw ten dienste van het departement van justitie op den hoek van de Lange Pooten en Plein te 's-Gravenhage. Z. M. heeft T. B. Granpré Molière, predi kant bij de Ned. hervormde gemeente te Weesp, benoemd tot veldprediker voor den dienst bij de Protest, militairen van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks twee uren is op de Zijdgracht een twaalfjarige knaap al spelende te water geraakt en door twee letter zetters gered. Door den meubelmaker H. Zeelenberg te Delft is „voor een der hooggeplaatste staats dienaren te 's-Gravenhage" een prachtig ameuble ment Louis XVI vervaardigd, met medewerking van den jeugdigen beeldhouwer G. J. Den Hol lander, dat zegt de „Delftsche Ct." naar het oordeel van deskundigen met het beste wat van dien aard in het buitenland wordt vervaardigd de vergelijking glansrijk kan doorstaan. Als eene zeldzaamheid wordt gemeld, dat men bij G. T. Roorda, Oudkerkhof te Utrecht, twee opzette pracht-exemplaren van de zooge naamde „schitterende trogons" vindt. Deze vogels, uit de wouden van Honduras, munten boven alle andere soorten uit in pracht van kleur en buiten gewoon lange prachtige staartvederen. Voor de liefhebbers zijn ze ten allen tijde te bezichtigen. Te Lunteren is de vorige week door een landman bij het graven van aarde een meu- sclielijk geraamte gevonden, benevens een mes, een hamer eu een horlogeketting. Er wordt een onderzoek ingesteld of de gevonden voorwerpen ook kunnen leiden tot de ontdekking van een misdaad. Voor tal van jaren namelijk is daar een man, die eenigen tijd naar Holland was geweest om gras te maaien, niet teruggekeerd, en ondanks de vele moeite is 't nooit mogen gelukken eenig spoor van hem te ontdekken. Zijne vrouw is nog in leven. Men meldt uit Tubbergen van 2 De cember Aan de grens op Nederlandsch gebied had gisteren een verloting plaats. Na afloop daar van begaf men zich over de grens, waar de jene ver goedkooper is. Daar ontstond een twist, waarbij de bouwman Weerseinan, uit Ilalle (Pruisen), een messteek in den onderbuik ontving, ten ge volge waarvan zijn leven gevaar loopt. De dader is een Nederlander, die reeds vroeger herhaalde lijk wegens kloppartijen met de politie in aanra king is geweest. Kortelings werd opdeNoordermarkt te Amsterdam bij nacht en door middel van bui ten- en binnenbraak eene aanzienlijke hoeveelheid ingelegd zuur ontvreemd zonder dat de daders bekend werden. Bijna onder gelijke omstandigheden werd in een der laatst verloopen nachten in de Engelsche steeg bij een schoenmaker ingebroken en eene partij schoenen en laarzen gestolen. Iu- tusschen waren ernstige vermoedens gerezen tegen zekeren E., werkman, en leidde eene huiszoeking ten zijnent tot de inbeslagneming van eene fiesch zuur, welke den draad in handen gaf tot de ont dekking der daders van de twee diefslalleu, ge noemde E. en de 19-jarige De B. Beiden hebben eene volledige bekentenis afgelegd en zijn naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Op den laatsten kermisdagte Gorcum had op de gedempte Kalkhaven het volgend kluchtig voorval plaats. Een berenleider bood eenige boeren aan, zijn beer, tegen betaling van ieder een dub beltje, verschillende toeren te laten verrichten en hem onder anderen te laten dansen en in een boom te doen klimmen. Een der boeren, die zijne centen te lief had, gaf te kennen, dat hij niet alleen evenals de beer kon dansen, doch evengoed in den boom kon klauteren, doch dat hij van den berenleider een kwartgulden daarvoor moest bebben. Deze, natuurlijk belust om den boer te foppen, stelde hem dit geldstuk onmiddellijk ter hand er de boer begon zijn tocht naar boven; doch nau welijks een eindweg geklommen, liet de andere zijn beer den boer volgen. Deze, dit bemerkende, klom hoe langer hoe hooger, totdat het angstzweet hem uitbrak. De berenleider, die zijn bruintje aar een touw had, riep den boer toe onmiddellijk een gulden uit den boom te werpen, daar anders d( beer hem kwam gezelschap houden. Men kaï begrijpen, dat de gulden spoedig beneden was waarop de beer door zijn geleider werd ornlaaj getrokken. Bij een geacht ingezeten te Souveen werden jl. Zaterdag-avond de glasrniten stul

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1